گزارش ۲۱ اردیبهشت ۹۸ بورس – کاهش شاخص کل بورس و فرابورس

0
432

ناظر اقتصاد: گزارش ۲۱ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر کاهش شاخص کل بورس و فرابورس است. در پایان معاملات ۲۱ اردیبهشت ۹۸ بورس، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۲۱۸۹ واحدی به ۲۰۹,۱۵۴ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۱,۸۴۵ میلیارد ریال (۹۹۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷,۰۶۵ میلیارد ریال (تقریبا ۱۷۳۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۶,۱۷۸ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 21 اردیبهشت 98 بورس - کاهش شاخص کل بورس و فرابورس

کاهش شاخص کل بورس و فرابورس – ۲۱ اردیبهشت ۹۸ بورس

گزارش ۲۱ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر کاهش شاخص کل بورس و فرابورس است. در پایان معاملات ۲۱ اردیبهشت ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، با افت ۲۱۸۹ واحدی به رقم ۲۰۹ هزار و ۱۵۴ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن ۵۹۰ واحد رشد کرده و به رقم ۴۳ هزار و ۹۲۷ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۸۰۲ هزار میلیارد تومان رسید. همچنین در پایان معاملات فرابورس ایران شاخص کل با کاهش ۱۶ واحدی به رقم ۲۵۸۹ واحد رسید.

پس از فروکش تب عرضه در روزهای میانی هفته گذشته، معاملات بورس تهران از تعادل نسبی برخوردار شد و این روند در جریان معاملات ۲۱ اردیبهشت ۹۸ هم نمودار شد.

اگرچه تشدید ریسک‌های غیراقتصادی قیمت سهام بزرگ و اصطلاحا دلاری را تحت فشار گذاشت، اما ظرفیت عمومی بورس برای جذب تقاضا رشد قیمت در طیف زیادی از سهم‌های کوچک و متوسط را در پی داشت. هر چند در واکنش به ابهامات به وجود آمده در خصوص روند آتی قیمت‌های جهانی و دیگر ریسک‌های غیراقتصادی داخل کشور، شاهد شکل‌گیری موج فزاینده‌ای از فروش و عقب‌نشینی عموم قیمت‌ها در نیمه دوم معاملات بودیم.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 21 اردیبهشت 98 بورس - کاهش شاخص کل بورس و فرابورس

عدم ترک نفتکش‌ها از ترمینال‌های نفتی ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا

در اولین هفته‌های ماه می سال جاری، هیچ نفتکشی ترمینال‌های صادرات نفت ایران را ترک نکرده و صادرات نفت و میعانات گازی ایران، برابر داده‌های موجود، به صفر بشکه در روز کاهش یافته است.
دولت آمریکا اخیرا اعلام کرد که معافیت موقت واردکنندگان نفت ایران از تحریم‌های این کشور علیه حکومت ایران را تمدید نمی‌کند. این معافیت‌‌ها ۲ می به پایان رسید.
پیش‌تر، کشورهای اتحادیه اروپا، چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه اجازه داشتند تا حداکثر یک میلیون بشکه در روز از ایران نفت خام و میعانات گازی بخرند. آمریکا این کشورها را موقتا از مجازات‌ها و جریمه‌های خرید نفت و گاز تحریم‌شده ایران معاف کرده بود تا بتوانند در ابتدا وارداتشان را کاهش دهند و به‌تدریج سراغ صادرکنند‌ه‌های دیگر از جمله عربستان سعودی بروند.
چین، کره جنوبی و ژاپن از ماه آوریل امسال، خرید نفت ایران را به‌شدت کاهش داده‌اند. معمولا یک ماه طول می‌کشد نفت ایران از خلیج فارس به سواحل شرقی آسیا برسد، به‌همین دلیل نفتی که این کشورها در ماه آوریل خریده‌اند تا پایان معافیت‌های آمریکا به دست آن‌ها نمی‌رسید.
هند اما در ماه آوریل، تا ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز از ایران خرید، چون نفت خریداری‌شده زودتر به دستشان می‌رسد. با‌ این وجود با شروع ماه می، نفتکش‌های خارجی ترمینال‌های صدور نفت ایران را ترک نکرده‌اند. بخشی از نفتکش‌های ایران در راه‌اند تا آخرین محموله‌هایشان را به مقصد برسانند و بقیه نیز نفت و میعانات گازی را تخلیه کرده‌اند و در راه برگشت به خلیج فارس‌اند. چند نفتکش ایرانی هم در آب‌های خاورمیانه مشاهده شده‌اند. (بلومبرگ)

مقاصد عمده صادرات کالای بدون نفت خام ایران در فروردین ماه

حدود ۹۳ درصد از صادرات کالای بدون نفت خام ایران در فروردین ماه به ۲۵ کشور بوده که این موضوع به خوبی نشان می دهد لازم است تا در تعداد مقاصد صادراتی کالاهای کشور تنوع ایجاد شده و بر تعداد آن‌ها افزوده شود.
چین بزرگترین مقصد عمده صادرات کالای بدون نفت خام ایران با ارزش صادرات ۷۱۱ میلیون دلار بوده که ۲۸ درصد از کالای بدون نفت خام ایران به این کشور صادر شده است. پس از چین، کشورهای عراق با ۳۸۹ میلیون دلار و کره جنوبی با ۲۵۰ میلیون دلار به ترتیب مقاصد عمده صادراتی ایران در ماه نخست سال ۹۸ بوده اند. حدود ۱۵ درصد از کالای بدون نفت خام ایران در فروردین ماه امسال به کشور عراق و حدود ۱۰ درصد آن به کشور کره جنوبی صادر شده است. به این ترتیب صادرات ایران تنها به این سه کشور حدود ۵۳ درصد از کل صادرات را شامل شده است. از سوی دیگر صادرات کالای بدون نفت خام ایران در فروردین ماه به امارات ۲۳۱ میلیون دلار بوده و بعد از آن نیز افغانستان ۱۴۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده است.
کشورهای ترکیه با ۱۱۹ میلیون دلار، هند با ۱۱۷ میلیون دلار، پاکستان با ۷۶ میلیون دلار، اندونزی با ۷۴ میلیون دلار و تایلند با ۳۴ میلیون دلار کشورهای پنجم تا دهم واردکننده کالای بدون نفت خام از ایران بوده‌اند.
براساس آمار منتشر شده، بعد از ۱۰ کشور نخست، کشورهای برزیل با ۳۲ میلیون دلار، غنا با ۳۰ میلیون دلار، روسیه با ۲۶ میلیون دلار، جمهوری آذربایجان با ۲۰ میلیون دلار، آلمان با ۲۰ میلیون دلار، سوریه با ۱۶ میلیون دلار، ازبکستان با ۱۱ میلیون دلار، ترکمنستان با ۱۱ میلیون دلار، عمان با ۱۰ میلیون دلار و کویت با ۱۰ میلیون دلار در جایگاه های یازدهم تا بیستم کشورهای واردکننده کالا در فروردین ماه امسال از ایران بوده‌اند. پنج کشور آخر این فهرست نیز سری لانکا (۹ میلیون دلار)، گرجستان (۸ میلیون دلار)، قطر (۸ میلیون دلار)، ویتنام (۸ میلیون دلار) و ایتالیا (۸ میلیون دلار) هستند. (اتاق بازرگانی تهران)

افزایش خوش‌بینی‌ها به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان

میزان خوش‌بینی به وضعیت اقتصاد آمریکا در بالاترین سطح خود در ۱۵ سال اخیر رسید. شاخص خوش‌بینی اقتصادی آمریکا در ماه می با ۲.۴ واحد افزایش نسبت به ماه قبل به ۵۸.۶ واحد افزایش یافته است که بالاترین سطح از فوریه سال ۲۰۰۴ تاکنون محسوب می‌شود.
چشم‌انداز مالی از دید آمریکایی‌ها که بیانگر حس مردم این کشور نسبت به وضعیت اقتصادی خود در شش ماه بعد است نیز با ۲ واحد افزایش به ۶۴.۴ واحد رسید. هم چنین شاخص چشم‌انداز شش ماهه که بیانگر اطمینان مصرف کنندگان به چشم‌انداز اقتصاد است نیز با ۷ واحد افزایش به ۵۵.۸ واحد تا ماه می‌رسید. شاخص خوش‌بینی اقتصادی در آمریکا در بازه زمانی ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۹ به طور میانگین معادل ۴۹.۷۳ واحد بوده است که بالاترین آن متعلق به ۶۲.۹ واحد در مارس ۲۰۰۲ و کمترین سطح آن متعلق به ماه اوت سال ۲۰۱۱ با ۳۵.۸ واحد بوده است. (ایسنا)

نظر بدهید