گزارش ۲۱ بهمن ۹۷ بورس – کاهش ۶۷ واحدی شاخص کل بورس

0
197

ناظر اقتصاد: طبق گزارش‌های روزانه بازار بورس در ناظر اقتصاد، در این گزارش به بررسی گزارش ۲۱ بهمن ۹۷ بورس پرداخته شده است. شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۶۷ واحدی به ۱۵۸,۴۶۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۰۸۰ میلیارد ریال (۱۵۲۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲۳۳۶ میلیارد ریال (تقریبا ۴۴۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۴۴۵۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 21 بهمن 97 بورس - کاهش 67 واحدی شاخص کل بورس گزارش 21 بهمن 97 بورس - کاهش 67 واحدی شاخص کل بورس

کاهش ۶۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه ۹۷ با کاهش ۶۷ واحدی به رقم ۱۵۸ هزار و ۴۶۷ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۹۵ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۶۹۲ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۶۴ واحدی به رقم ۱۷۵ هزار و ۸۱۶ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۴۷ واحدی به رقم ۱۱۷ هزار و ۹۹۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۴۴ واحدی عدد ۳۰۹ هزار و ۶۶۲ واحد را به نمایش گذاشت. در یکشنبه ۲۱ بهمن همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش یک واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۳۳ واحد نشست.

ارزش کل معاملات یکشنبه ۲۱ بهمن بورس تهران در حالی به بیش از ۴۰۸ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۸۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۱۰ هزار و ۶۵۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷ بازار سهام در حالی معاملاتی کم‌حجم و کسل‌کننده‌ای را در نخستین روز معاملاتی هفته جاری تجربه کرد که با وجود جایگری امروز میان ۲ روز تعطیل تقویمی، اما جور بازار را بازارگردان‌های حقوقی عمدتا بر دوش کشیدند. در این میان گروه خودرویی‌ها با توجه به اصلاح قیمتی سهام و همچنین خبرهایی مبنی بر تخصیص تسهیلات به قطعه سازان و همچنین بسته اعتبارات بانکی برای خودروسازان، شاهد اقبال نسبی خریداران حقیقی سهام بود. در میان سهم‌های پراقبال بازار، همچنان تک‌سهم‌ها به ویژه در بازار پایه فرابورس مورد توجه بورس‌بازها قرار دارند. با توجه به در پیش بودن حدود چهار هفته کاری تا پایان سال، همچنان اغلب معامله‌گران بازار سهام انتظار دارند جریان نقدینگی در گردش بتواند دوباره بازار سهام را در شب عید امسال برای سرمایه‌گذارانی که از بانکها گریزان و از بازار ارز و طلا ترسان شده‌اند را جذاب‌تر نماید.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 21 بهمن 97 بورس - کاهش 67 واحدی شاخص کل بورس

صادرات ایران به عراق از ترکیه پیشی گرفت

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه دی ماه ۹۷ میزان صادرات ایران به عراق به ۵۱۰ میلیون دلار کاهش یافت بیان داشت: این در حالی که در سال جاری در برخی ماه‌ها میزان صادرات کشورمان به عراق به ۹۰۰ میلیون دلار هم رسید. در سال جاری متوسط صادرات ایران به عراق ماهانه حدود ۷۵۰ میلیون دلار بوده است. حسینی در ادامه با بیان اینکه در سال ۲۰۱۸ ایران در صادرات به عراق جای ترکیه را گرفت، گفت: در سال ۲۰۱۷ ترکیه ۶.۵ درصد از کالاهای صادراتی خود به ارزش ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار را به عراق صادر کرد اما در سال ۲۰۱۸ این کشور با صادرات ۴.۵ درصد از کالاهای صادراتی خود به عراق توانست ۷ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار کالا به عراق صادر کند. اما ایران در ۱۲ ماهه سال ۲۰۱۸ با صادرات ۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار کالا به عراق از ترکیه پیشی گرفت و توانست جای ترکیه را در بازار عراق بگیرد. (فارس)

بهبود صادرات LPG ایران در ماه ژانویه

به نقل از SP Global، منابع آمارهای کارگزاری نفتی و مؤسسات رهگیری خطوط کشتیرانی نشان می‌دهد در ژانویه ۲۰۱۹ بارگیری LPG در ایران نسبت به ماه‌های قبل از آن بهبود یافته است. در پی اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر، صادرات LPG ایران تقریباً به نصف کاهش یافته بود. در ماه ژانویه حدود ۸ تا ۹ محموله LPG در ایران بارگیری شد که مجموع وزن آنها ۳۳۶ هزار تن برآورد شده است و این در حالیست که بنا به اعلام منابع آگاه ایران در ماه دسامبر تنها ۱۰۱ هزار تن LPG صادر کرد.

روند صادرات LPG توسط شرکت‌های ایرانی نشان می‌دهد که آنها می‌خواهند صادرات خود به بازارهای آسیایی را به شرایط عادی پیش از تحریم‌ها برسانند. ایران طی ماه ژانویه تا اکتبر سال گذشته ماهانه بین ۳۷۶ تا ۵۶۸ هزار تن LPG به بازارهای آسیایی بخصوص چین صادر کرده است. منابع آگاه می‌گویند ایران برای محموله‌های LOG صادراتی خود تخفیفات دو رقمی نسبت به دیگر صادرکنندگان LPG در خاورمیانه ارائه می‌دهد و حتی در صادرات خود از روش انتقال کشتی‌ به کشتی استفاده کرده است که این روش در خلیج فارس و آب‌های جنوب شرق آسیا انجام شده است.

LPG ایران هم‌اکنون با قیمتی پایین‌تر از فوب بازار فروخته می‌شود و بنابراین شرکت‌های چینی علاقه زیادی برای خرید این گاز دارند. در این مسیر با توجه به آنکه کشتی‌های ایرانی این گاز را حمل می‌کنند برای خریداران آسیایی ارزان‌تر تمام شده و برخی شرکت‌های چینی نیز برای خرید گاز از کشتی‌های خود استفاده می‌کنند. منابع آگاه می‌گویند برخی کارگزاری‌های نفتی گاز را از ایران خریده و به یوآن به شرکت‌های چینی فروخته‌اند. (فارس)

۳۰ درصد درآمد مالیاتی مصوب محقق نشد

بررسی وضعیت بودجه عمومی دولت به استثنای درآمدها و پرداخت‌های اختصاصی در آبان ماه امسال که از سوی بانک مرکزی منتشر شده نشان می‌دهد که ۸۵۵.۳ هزار میلیارد ریال از درآمدهای دولت به نسبت ۱۴۵۷ هزار میلیارد ریال مصوب در هشت ماهه سال ۹۷، محقق شده است. درآمدهای دولت در هشت ماهه سال گذشته ۸۴۰.۴ هزار میلیارد ریال بوده که نشان دهنده رشد ۱.۸ درصدی است. میزان درآمدهای مصوب مالیاتی در هشت ماه ابتدای امسال ۹۵۷.۶ هزار میلیارد ریال بوده که از این میزان، ۶۷۱.۱ هزار میلیارد ریال محقق شد. این در حالی است که دولت در هشت ماهه سال ۹۶ معادل ۶۰۰.۶ هزار میلیارد ریال و در هشت ماهه سال ۹۵ برابر ۵۸۲.۸ هزار میلیارد ریال درآمدهای مالیاتی داشته که حکایت از رشد ۱۱.۷ درصدی در سال ۹۷ دارد. در بخش مالیات اشخاص حقوقی طی هشت ماه ابتدای امسال ۲۷۳.۹ هزار میلیارد ریال درآمد مصوب شده بود که از این میزان ۱۵۷.۴ هزار میلیارد ریال محقق شد. همچنین از پیش‌بینی ۱۳۰.۷ هزار میلیارد ریال درآمد در بخش مالیات بر درآمدها نیز ۱۱۸.۲ هزار میلیارد ریال نهایی شده است.

دولت در هشت ماهه سال ۹۷ موفق به کسب ۲۳.۶ هزار میلیارد ریال مالیات بر ثروت شده و در عین حال پیش بینی درآمد در این خصوص به میزان ۲۳.۵ هزار میلیارد ریال بوده است. جمع مصوب مالیات‌های مستقیم در هشت ماه ابتدای سال جاری به میزان ۴۲۸.۱ هزار میلیارد ریال بود که از این میزان، ۲۹۹.۳ هزار میلیارد ریال محقق شد. در بخش مالیات بر واردات نیز دولت در هشت ماهه ۱۹۶.۹ هزار میلیارد ریال درآمد پیش‌بینی کرده بود که در نهایت تا پایان آبان ماه توانست ۹۱.۵ هزار میلیارد ریال از آن کسب کند. برای هشت ماه ابتدای امسال ۳۳۲.۶ هزار میلیارد ریال مالیات بر کالاها و خدمات پیش‌بینی شده بود که در نهایت به میزان ۲۸۰.۲ هزار میلیارد ریال محقق شد. جمع مالیات‌های غیرمستقیم در دوره مورد بررسی، ۵۲۹.۵ هزار میلیارد ریال مصوب بوده که در نهایت ۳۷۱.۸ هزار میلیارد ریال نهایی شده است. (ایبنا)

سازمان سرمایه گذاری قطر

سازمان سرمایه گذاری قطر شرکت سرمایه گذاری و صندوق ذخیره ارزی دولت قطر است، که در زمینه مدیریت سرمایه گذاری و سرمایه گذاری خارجی فعالیت می نماید. این مجموعه در سال ۲۰۰۵ توسط دولت قطر، با هدف مدیریت بر مازاد درآمدهای نفت خام و گاز طبیعی این کشور، سپس سرمایه گذاری در بازارهای بین المللی (ایالات متحده آمریکا، اروپا و آسیا-اقیانوسیه) تأسیس شد. سازمان سرمایه گذاری قطر هم اکنون در شمار زیادی از شرکت های چندملیتی در صنایع مختلف، دارای سهام می باشد، که برای نمونه می توان به: گروه فولکس واگن (۱۵٫۶٪)، رویال داچ شل (۳٪)، بارکلیز (۶٫۶۵٪)، کردیت سوئیس (۵٫۲۰٪)، بورس لندن (۱۵٫۴٪)، گلنکور (۸٫۴۲٪)، ویوندی (۳٪)، لاگاردر (۱۲٫۸۰٪)، وئولیا (۵٪)، گروه ایرباس (۶٪)، میراماکس فیلمز (۱۰۰٪)، سینزبوریس، پورشه، اچ اس بی سی و آلفا بانک اشاره نمود.

این سازمان، در کشور قطر نیز سرمایه گذاری کرده و دارای سهام در شرکت قطر ایرویز و بانک ملی قطر می باشد، همچنین در بخش ورزش نیز، مالک ۱۰۰٪ درصد از سهام باشگاه فوتبال پاری سن ژرمن و باشگاه ورزشی الغرافه است. مجموع دارایی‌های این صندوق در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۴۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. (ویکی پدیا)

رکورد تازه خرید سهام در بازارهای نوظهور

به نقل از رویترز، بانک آمریکایی مریل لینچ در گزارش خود اعلام کرد که حجم سرمایه گذاری در بورس و اوراق قرضه بازارهای نوظهور توسط سرمایه گذاران در هفته گذشته به رکورد قابل توجهی رسید. این بانک آمریکایی اعلام کرد سرمایه گذاری در بازار اوراق قرضه در بازارهای نوظهور به ۱۱.۱ میلیارد دلار رسید که بیشترین رقم از می سال ۲۰۱۸ میلادی به بعد محسوب می شود؛ ضمن اینکه سرمایه گذاری در بازار خرید سهام هم به ۴.۳ میلیارد دلار و سرمایه گذاری در فلزات گرانبها به ۴۰۰ میلیون دلار رسید. همچنین مریل لینچ اعلام کرد که سرمایه گذاران از دوم ژانویه به بعد ۳۶ میلیارد دلار اوراق قرضه خریداری و ۱۰ میلیارد دلار سهام فروختند. در میان کلاس دارایی های پرریسک، ۱۶ میلیارد دلار خرید، ۲۶ میلیارد دلار فروش سهام بازارهای نوظهور و ۷ میلیارد دلار سهام آمریکایی و اروپایی ثبت شده است.

سرمایه گذاران در ماه های اخیر در بحبوحه انتظارات عدم افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو به خرید سهام و اوراق قرضه بازارهای نوظهور روی آورده اند. مریل لینچ اعلام کرد بزرگترین تهدید برای درآمد هر سهم در ۳ سال آینده شتاب عوام گرایی بواسطه مالیات، قانونمند کردن و دخالت دولت ها است. از سال ۲۰۱۲ میلادی به بعد از هر ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام گرفته شده توسط بخش خصوصی، ۵۵ میلیارد دلار در بخش اوراق قرضه، ۳۵ میلیارد دلار در سهام و ۱۰ میلیارد دلار در پول نقد و ابزارهای مالی جایگزین بوده است و افزایش ناگهانی در سرمایه های پرریسک در سبد سهام وجود ندارد. (ایبنا)

ونزوئلا حساب نفتی خود را به «گازپروم بانک» روسیه منتقل می‌کند

به نقل از رویترز، منابع آگاه اعلام کردند شرکت دولتی نفت PDVSA ونزوئلا در حال انتقال حساب های بانکی متعلق به سرمایه گذاری مشترک خود به «گازپروم بانک» روسیه در بحبوحه تحریم های آمریکا است. در همین حال شرکت دولتی نفت PDVSA ونزوئلا نسبت به انتقال حساب خود برای فروش نفت با افتتاح حساب جدید در نزدیکی از بزرگترین بانک های روسیه، مشتریان خود را آگاه کرده است. همچنین این شرکت نفت ونزوئلایی از مشتریان خارجی خود از قبیل شرکت شورون آمریکا، اکوینر نروژ و توتال فرانسه خواسته تا در مورد باقیماندن خود بعنوان بخشی از سرمایه گذار مشترک PDVSA تصمیم بگیرند. وزارت خارجه آمریکا در ماه ژانویه سال جاری میلادی اعلام کرد که واشنگتن ۷ میلیارد دلار از دارایی های متعلق به شرکت نفت PDVSA را در جهت در اختیار قرار دادن آن برای «جان گایدو» رییس حزب مخالف ونزوئلا مصادره کرده است. (ایبنا)

نظر بدهید