گزارش ۲۱ خرداد ۹۸ بورس – افزایش دوباره شاخص کل

0
431

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۳۵۰ واحدی به ۲۳۰,۶۱۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در ۲۱ خرداد ۹۸ بورس‌ ۲۳.۱۵۱ میلیارد ریال (۸۵۲۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۵۵۹ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۲۳۸۸ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 21 خرداد 98 بورس – افزایش دوباره شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ بورس با افزایش ۳۵۰ واحدی به رقم ۲۳۰ هزار و ۶۱۷ رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز ارموز با ۳۹۲ واحد رشد کرده و به رقم ۵۷ هزار و ۲۵۹ واحد رسید.

افزایش دوباره شاخص کل بورس در ۲۱ خرداد ۹۸

ارزش روز بازار امروز به بیش از ۸۷۳ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران در ۲۱ خرداد ۹۸ بورس اوراق بهادار بیش از ۵ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق بهادار در قالب ۳۵۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۷۴۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز نمادهای اخابر، همراه، رمپنا، رانفور در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند و نمادهای فولاد، فخوز، کچاد در کاهش شاخص بورس مؤثر بوده‌اند. امروز شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی ۹۹ واحد رشد کرده و به رقم ۶۵ هزار و ۳۴۰ واحد رسید.

شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۲۶۹ واحد رشد کرده و به ۳۹ هزار و ۳۲۸ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با کاهش ۲۵۵ واحد به رقم ۲۶۱ هزار و ۱۷۳ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس ۹۹ واحد عقب‌نشینی داشته و به رقم ۱۷۰ هزار و ۸۹۲ واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس ۲ هزار و ۳۴۶ واحد رشد کرده و به رقم ۴۵۴ هزار و ۳۷۶ واحد رسید.

امروز در پایان معاملات فرابورس ایران، شاخص کل فرابورس ۱۴ واحد رشد کرده و به رقم ۲ هزار و ۹۳۷ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به ۱۶۵ هزار میلیارد تومان رسید.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 21 خرداد 98 بورس – افزایش دوباره شاخص کل

کشمکش روسیه و آمریکا برای تصاحب بازار انرژی اروپا

به نقل رویترز، دیپلمات ارشد انرژی واشنگتن در اظهاراتی که نشان‌دهنده افزایش درگیری‌ها با مسکو بر سر سیاست «سلطه انرژی» ترامپ است گفت: «روسیه از تلاش‌های آمریکا برای عرضه گاز طبیعی به اروپا انتقاد می‌کند چون از رقابت در بازار آزاد‏ می‏‏ترسد ».
آمریکا سریعترین رشد را در صادرات گاز طبیعی مایع در جهان داشته و تبدیل به سومین صادرکننده بزرگ این محصول در سال جاری شده است. دلیل آن هم افزایش تولید از میادین شیل است. ترامپ‏ می‏‏گوید عرضه گاز طبیعی آمریکا جایگزینی برای انرژی روسیه در اروپا است .
فرانک فانون، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور انرژی گفت:« آنها این ایده را دوست ندارند، حتی مفهوم رقابت را دوست ندارند چون باعث تغییر در رفتارشان می‌شود. آنها ترجیح می‌دهند در شرایط پر ابهام فعالیت کنند. آنها از انرژی که آمریکا تولید و صادر می‌کند میترسند» .
در جدیدترین انتقاد روسیه از صادرات انرژی آمریکا، ایگور سچین ، مدیرعامل رزنفت و یکی از بزرگ ترین متحدین پوتین ، آمریکا را متهم کرد از انرژی به عنوان یک سلاح سیاسی استفاده‏ می‏‏کند. مقامات آمریکا اغلب همین اتهامات را به روسیه‏ می‏‏زنند که بارها باعث توقف عرضه گاز به اوکراین در زمستان به خاطر درگیری بر سر قیمت شده است. ترامپ قوانین مربوط به حفاران آمریکایی را تخفیف داده تا صادرات نفت و گاز را به متحدان و شرکایش افزایش دهد و نام این را سیاست سلطه انرژی گذاشته است. به علاوه ، فانون گفت روسیه از توسعه انرژی اتمی آمریکا با عنوان راکتورهای کوچک میترسد. این تکنولوژی در کمتر از ۱۰ سال دیگر اجرایی می‌شود. ترامپ گفت دولت آمریکا از راه‏ها‏ی دیپلماتیک و اطلاعاتی برای مهار صادرات نفت توسط ایران کار‏ می‏‏کند و از تجربیات خود در محدود کردن صادرات زغال سنگ کره شمالی که قصد داشت تحریم‏ها را دور بزند، استفاده‏ می‏‏کند. (تسنیم)

جنگ سرد جدید به بازار طلا کشیده شد

به نقل از یورونیوز، براساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی چین، این کشور ذخایر شمش خود را به بیش از ۱۹۰۰ تُن افزایش داده است. میزان خرید طلا و ذخیره آن در بانک مرکزی در سال جاری میلادی افزایش یافته و در پنج ماه گذشته حدود ۶۰ تُن طلا به خزانه ارزی دولت اضافه شده است. تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر افزایش تعرفه کالاهای وارداتی چینی باعث شده تا دست بسیاری از کمپانی‌های بزرگ چینی از جمله شرکت هواوی از بازار آمریکا کوتاه شود.
دولت چین نیز در واکنش به این اقدام واشنگتن، دست به مقابله به مثل زد. پایین آوردن ارزش یوان و سخت گیری برای فعالیت شرکت‌های آمریکایی در چین نیز از دیگر فعالیت‏های پکن برای تحت فشار گذاشتن آمریکا بود. در حالی که چین بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده طلا در جهان است، ذخایر آن در بانک مرکزی میزان کمی از کل طلای تولید شده را تشکیل می‌دهد. آمریکا رکورددار بزرگترین ذخیره طلای جهان با بیش از هشت هزار تن طلاست و آلمان با حدود ۳۳۷۰ تُن طلا در رتبه دوم قرار دارد. ایتالیا با ۲۴۵۰ تُن، فرانسه با ۲۴۴۰ تُن و روسیه با ۲۲۰۰ تُن طلا در جایگاه سوم تا پنجم قرار دارند. چین اکنون در رتبه ششم جهان قرار دارد. (ایبنا)

کاهش ۳۶.۵ درصدی معاملات مسکن در اردیبهشت

معاونت بررسی‏های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با استفاده از آمارهای ارائه شده بانک مرکزی قیمت و تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت ماه را بررسی کرد. بر این اساس طی اردیبهشت ماه امسال، تعداد ۱۲هزار و ۱۲۸ واحد مسکونی در شهر تهران معامله شده است که این تعداد نسبت به فروردین ماه حدود ۳.۵ برابر شده است اما همزمان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، کاهشی حدود ۳۶.۵ درصد را تجربه کرده است. متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در اردیبهشت ماه نیز ۱۲ میلیون و ۶۷۳ هزار تومان بوده که نسبت به فروردین ماه، ۱۲.۵ درصد افزایش را نشان‏ می‏‏دهد اما در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، بیش از دو برابر شده است.
این گزارش نشان‏ می‏‏دهد که از سال ۱۳۹۷ تاکنون بیشترین تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران، مربوط به اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ بوده که ۱۹ هزار و ۱۰۷ معامله را شامل‏ می‏‏شود. با این حال و بدنبال افزایش قیمت مسکن، روند نزولی تعداد معاملات از آن زمان آغاز شده و تا دی ماه ۱۳۹۷ ادامه داشته است. با نزدیک شدن به پایان سال، روند مزبور در بهمن و اسفند ۹۷ معکوس شده اما در فروردین ۱۳۹۸ با افت قابل ملاحظه‏‏ای همراه بوده است. گرچه در اردیبهشت ماه ۹۸، رشد تعداد معاملات اتفاق افتاده و تقریبا به سطح اسفندماه ۱۳۹۷ رسیده است. روند متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در سطح شهر تهران نشان‏ می‏‏دهد متوسط قیمت هر متر مربع در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ با شیب نسبتا تندی افزایش یافته (نرخ رشد ۱۲.۵ درصد) که طی یک سال اخیر بی سابقه بوده است. (ایبنا)

نظر بدهید