گزارش ۲۳ بهمن ۹۷ بورس – تب افزایش سرمایه

0
208

ناظر اقتصاد: در این پست به بررسی گزارش ۲۳ بهمن ۹۷ بورس پرداخته شده، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۴۹۵ واحدی به ۱۵۷.۹۷۲ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۳۵۶۰ میلیارد ریال (۵۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۰۹۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲۱۳۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۴۹۶۹ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 23 بهمن 97 بورس - تب افزایش سرمایه گزارش 23 بهمن 97 بورس - تب افزایش سرمایه

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷ با کاهش ۴۹۵ واحدی به رقم ۱۵۷ هزار و ۹۷۲ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۶۴ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۷۵۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۶۹۲ واحدی به رقم ۱۷۵ هزار و ۱۲۳ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۳۷۴ واحدی به رقم ۱۱۷ هزار و ۶۲۳ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۹۴۳ واحدی عدد ۳۰۸ هزار و ۷۱۹ واحد را به نمایش گذاشت. امروز سه شنبه ۲۳ بهمن همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش یک واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۳۴ واحد نشست.

تب افزایش سرمایه، ۲۳ بهمن ۹۷ بورس

ارزش کل معاملات سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۳۵۶ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۲۴۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳۴ هزار و ۳۳۳ نوبت داد و ستد بود.

امروز سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷ بورس تهران در حالی معاملاتی کم حجم را نظاره‌گر بود که تب افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ‌ها برای شرکت‌های زیانده، همچنان بورس‌ بازها را در سهم‌های که از این ماجرا می‌توانند منتفع شوند به تحرک واداشته است.

در این بین گروه سیمانی‌ها و دارویی‌ها پس از اصلاح قیمتی سهام همچنان در کانون توجه معامله‌گران حقیقی قرار دارند. با این حال استراتژی صندوق تثبیت و صندوق توسعه بازار وابسته به وزرات اقتصاد و سازمان بورس مبنی بر بازارگردانی در سهم‌های موثر و شاخص‌ساز بازار و همچنین حفظ نقدشوندگی بازار باعث شده تا فروشنده‌های پرتعداد در بازار وجود نداشته باشند. این در حالی است که توزیع فراوانی داده‌های موثر بر شاخص کل هم‌وزن نشان می‌دهد که سهم‌های کوچک و یا برخوردار از سهام‌شناوری پایین که اغلب در بازار دوم بورس تهران قرار دارند، بیشترین ارزش معاملات این بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 23 بهمن 97 بورس - تب افزایش سرمایه

حجم نقدینگی از یک‌ هزار و ۷۶۴ هزار میلیارد تومان گذشت

بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در آذرماه سال جاری، حجم نقدینگی را ۱۷ هزار و ۶۴۵ هزار میلیارد ریال اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۵.۳ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل (آذر ۹۷ نسبت به ذر ۹۶)، ۲۲.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی

میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در آذر ماه سال جاری به ۸۸۱۲.۳ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی نیز ۳۰۲۸/۶ هزار میلیارد ریال بوده که نشان‌دهنده ۱۸.۷ درصد افزایش است.

وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی

میزان دارایی‌های خارجی در این بخش با ۴۳.۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۴۱۷۷.۶ هزار میلیارد ریال رسیده و حجم اسکناس و مسکوک نیز با منفی ۱۱.۳ درصد، ۹۹.۵ هزار میلیارد ریال است. سپرده بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی با ۲۳.۵ درصد افزایش به ۱۸۹۳.۸ هزار میلیارد ریال رسید. همچنین بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی نیز در دوره آذر ماه سال ۹۷ با ۳۲.۵ درصد افزایش به ۱۴۹۷.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است.

خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌های تجاری

میزان دارایی‌های خارجی بانک‌های تجاری کشور در آذر ماه امسال ۵۶۷.۲ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶.۵ درصد رشد نشان می‌دهد. سپرده بانک‌های تجاری نزد بانک مرکزی نیز ۴۰۳.۴ هزار میلیارد ریال بوده که ۲۷.۴ درصد افزایش یافته است. جمع کل دارایی‌های بانک‌های تجاری در دوره مورد بررسی، ۵۵۵۷.۶ هزار میلیارد ریال بوده که به نسبت آذر ماه سال ۹۶ دارای ۱۷.۳ درصد رشد است و میزان بدهی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی در آذر ماه به ۳۵.۵ هزار میلیارد ریال رسیده که ۶۸.۱ درصد نسبت به آذر ماه ۹۶ کاهش داشته است.

وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌های تخصصی

میزان دارایی‌های خارجی بانک‌های تخصصی در آذر ماه سال جاری ۱۱۹۰.۵ هزار میلیارد ریال است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۷۳.۰ درصد رشد یافته است. جمع کل دارایی‌های بانک‌های تخصصی در این دوره رقم ۶۱۲۹.۱ هزار میلیارد ریال است که ۲۰.۰ درصد رشد دارد. همچنین میزان بدهی بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی ۴۸۹.۳ هزار میلیارد ریال است که رشدی معادل ۱۳.۵ درصد نسبت به آذر ماه ۹۶ دارد. (ایبنا)

امضای قرار داد تجاری ۳۲ میلیارد پوندی بریتانیا-سوئیس

به نقل از رویترز، وزارت تجارت بریتانیا اعلام کرد قرار است امروز بریتانیا و سوئیس قراردادی را به ارزش ۳۲ میلیارد پوند معادل ۴۱.۴۱ میلیارد دلار به منظور ادامه تجارت با شرایط ترجیحی بعداز خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) امضاء کنند. دولت بریتانیا با امضای این قرارداد سعی بر تداوم سود بردن از اتحادیه اروپا بدنبال خروج از این بلوک در ماه آینده میلادی را دارد. در همین حال «لیام فاکس» وزیر تجارت بین المللی بریتانیا گفت: نه تنها این قرار داد کمک به پشتیبانی از مشاغل در سرتاسر بریتانیا می کند بلکه یک بنیان مستحکم برای ما به منظور ایجاد رابطه تجاری قوی تر با سوئیس در زمان خروج از اتحادیه اروپا است.

همچنین این قرار داد برای سوئیس مناسبات تجاری مطلوبی را با بریتانیا صرفه نظر از اینکه آیا لندن قادر به تصویب رسمی توافقنامه خروج با بروکسل تا بیست و نهم مارس است یا خیر، ایجاد می کند. بریتانیا در آخرین دقایق مذاکره برگزیت با اتحادیه به بن بست رسیده اما این مطلب توسط پارلمان بریتانیا در ماه ژانویه رد شده بود. البته دولت بریتانیا ماه گذشته میلادی گفته بود که انتظار دارد بریتانیا بیشتر قراردادهایی که برای تجارت با اتحادیه اروپا و کشورهای ثالث نیاز دارد را تا پایان ماه مارس داشته باشد. رییس کنفدراسیون صنعت بریتانیا در روز یکشنبه گفته بود که برگزیت باعث می شود تا شرکای تجاری اصلی مانند ژاپن و کره جنوبی برای امضاء قرار داد با بریتانیا بی میل شوند؛ مگر اینکه از ساختار دقیق مناسبات آینده اتحادیه اروپا-بریتانیا مطلع شوند. انتظار می‌رود برگزیت منجر به کاهش سرمایه گذاری و اشتغالزایی در آینده بریتانیا شود. (ایبنا)

گازپروم بانک روسیه خبر افتتاح حساب ونزوئلا در این بانک را رد کرد

سخنگوی گازپروم بانک روسیه خبر افتتاح حساب های جدید شرکت دولتی نفت PDVSA ونزوئلا را در این بانک رد کرد. دیروز رویترز در گزارشی عنوان کرده بود که این شرکت نفت ونزوئلایی در حال افتتاح حساب های جدید در این بانک بزرگ روسی است. گازپروم بانک اعلام کرد که شرکت نفت PDVSA چند سال پیش به عنوان بخشی از همکاری خود با شرکت های روسی حساب هایی را در این بانک افتتاح کرده بود که مشتریان گزپروم بانک محسوب می شدند. گازپروم بانک اعلام کرد، تاکید می کنیم که حساب های جدیدی از طرف شرکت نفت PDVSA ونزوئلا در گازپروم بانک افتتاح نشده است. (ایبنا)

ورود چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا به مرحله رکود

به نقل از رویترز؛ کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایتالیا برای سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را کاهش داد و اعلام کرد نامطمئن بودن فضای اقتصادی به دلیل سیاست‌های دولت و بدهی سنگین ایتالیا، اقتصاد این کشور را به رکود کشانده است. رشد اقتصادی ایتالیا که در سال گذشته ۱ درصد بود امسال به ۰.۲ درصد کاهش خواهد یافت و سال ۲۰۲۰ به ۰.۸ درصد خواهد رسید. اقتصاد ایتالیا در سه ماهه سوم سال گذشته با رشد منفی ۰.۱ درصدی به کار خود خاتمه داد و برای نخستین بار در ۵ سال گذشته، طعم رکود را تجربه کرد. کمیسیون اروپا در همین رابطه اعلام کرد: کاهش اخیر فعالیت‌های اقتصادی تا حد زیادی به موضع گیری‌های دولت و افزایش هزینه‌های استقراض ربط دارد.

به دنبال افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران از استقراض بیشتر دولت پوپولیست ایتالیا به منظور تامین هزینه‌های رفاهی، هزینه استقراض در این کشور در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ با افزایش مواجه شده است. نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی ایتالیا به ۱۳۲ درصد رسیده است و این کشور اکنون دومین کشور با بدهی بالا در سراسر اروپا محسوب می‌شود. والدیس دومبروفسکی، معاون کمیسیون اروپا گفت: چیزی که ایتالیا به آن نیاز دارد، اصلاح عمیق ساختاری و داشتن برنامه‌ای منظم برای کاهش سطح بدهی‌های عمومی و رساندن آن به میزان معقول است. در واکنش به این گزارش، جیووانی تیرا، وزیر اقتصاد ایتالیا گفت رشد اقتصادی آهسته شده است اما اینکه گفته می‌شود اقتصاد ایتالیا وارد رکود شده است صحیح نیست. وی در سخنرانی خود در مجلس ایتالیا گفت گفتن اینکه ایتالیا بتواند سطح تولیدات خود را در سطح دوره‌های قبلی نگه دارد دشوار است. (معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه)

تجارت دو جانبه ایران و اسپانیا در یک نگاه (معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه)

نظر بدهید