گزارش ۲۳ تیر ۹۸ بورس – افزایش ۳ هزار واحدی بورس

0
347

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۹۷۲ واحدی به ۲۵۳,۵۷۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸ بورس‌ ۹,۹۶۵ میلیارد ریال (۷۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸,۰۰۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱۷۹۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۵,۴۳۳ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 23 تیر 98 بورس - افزایش 3 هزار واحدی بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸ بورس‌ با ۲۹۷۲ واحد افزایش روبرو شد. شاخص کل با معیار هم وزن ۴۲۵ واحد ارتقا یافته و به رقم ۶۲ هزار و ۳۰۴ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار که ناشی از قیمت میانگین سهام در تعداد کل سهام شرکت‌های بورسی است، به بیش از ۹۶۲ هزار میلیارد تومان رسید.

بازار سهام در معاملات یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸ بورس با برتری قابل ملاحظه تقاضا معاملات خود را پی گرفت. شاخص کل در جریان دادوستدهای امروز ضمن افزایش بیش از یک درصدی، به کانال ۲۵۳ هزار واحدی راه یافت. پس از عرضه اولیه سهام شرکت پتروشیمی نوری و مشارکت گسترده سرمایه‌گذاران در بورس تهران، خون تازه‌ای در رگ‌های سهام جریان یافته است. در عین حال، نشانه‌های مبنی بر تغییر آرایش بورس‌بازان و میل به سمت سهام بنیادی در حال خودنمایی است.

عرضه نماد نوری در ۲۳ تیر ۹۸ بورس

نکته جالب توجه دیگر ورود تقاضای جدید با عرضه «نوری» است. معمولا عرضه اولیه‌های بزرگ بورس تهران با فشار عمومی عرضه برای تامین نقدینگی مورد نیاز همراه بوده اما در جلسه معاملاتی دیروز شاهد ورود سرمایه‌های جدید بودیم که در ارزش ۱۹۰۰ میلیارد تومانی معاملات هم نمایان شد.

امروز غول‌های معدنی، پتروشیمی و پالایشی در کنار بزرگانی چون «رمپنا» و «همراه» جزو حامیان اصلی شاخص کل به شمار می‌روند. سهام شرکت‌های بزرگ طی دو هفته اخیر عمدتا در حاشیه قرار داشتند و بخش عمده تحرکات بورسی در سهام شرکت‌های کوچک رقم می‌خورد.

از یک طرف، جذابیت حرکت‌های تند در سهام کوچک بخشی از سرمایه‌های خرد را درگیر کرد و از طرف دیگر، نیاز به حجم بالایی از نقدینگی برای ادامه مسیر بزرگان، فقدان محرک جدی، میل به شناسایی سود و انتظار برای رونمایی از عملکرد سه‌ماهه بزرگان کالایی را به استراحت واداشت. اما در دو روز اخیر، خاصه در معاملات امروز شاهد تغییر محور تقاضا و استقبال قابل توجه فعالان بورسی از سهام گروه‌های کالایی بودیم. شناسایی سود در گروه‌های کوچک‌تر و حرکت نقدینگی به سمت بزرگان کالایی را می‌توان نتیجه خوش‌بینی به گزارش‌های عملکرد سه‌ماهه در این دسته از سهم‌ها عنوان کرد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 23 تیر 98 بورس - افزایش 3 هزار واحدی بورس

چشم‌انداز فعالان اقتصادی جهان

بر اساس گزارش اخیر موسسه مک‌کنزی در ژوئن ۲۰۱۹، نتایج نظرسنجی در مورد شرایط اقتصادی جهان نشان می‌دهد دیدگاه مدیران به اقتصاد جهانی نسبت به گذشته بدبینانه‌تر شده و تعداد کمی از افراد انتظار بهبود شرایط اقتصادی در ماه‌های آینده را دارند. در حقیقت، طبق نظرسنجی انجام پذیرفته، پاسخ‌دهندگان هر منطقه اظهار داشته‌اند که شرایط اقتصاد جهانی و اقتصاد ملی آنها نسبت به گذشته بدتر شده است. در واقع برای اولین بار از زمان شروع نظرسنجی در سال ۲۰۱۱ اکثر پاسخ دهندگان انتظار داشتند که اقتصاد در شش ماه آینده بدتر خواهد شد.
نگرانی‌ها در مورد تجارت نسبت به نظرسنجی قبلی افزایش یافته و بسیاری از پاسخ‌دهندگان پیش‌بینی می‌کنند که سطح تجارت بین کشورهای آنها و جهان در سال آینده کاهش خواهد یافت. با این وجود، در میان مناطق مختلف، برخی مناطق خوشبین نیز وجود دارد: پاسخ‌دهندگان در آمریکای لاتین و هند انتظارات مثبت بیشتری در مورد سطح تجارت و چشم‌انداز اقتصاد نسبت به همتایان خود در دیگر نقاط جهان دارند. اما در این میان افرادی که در منطقه آسیای توسعه یافته هستند، به ویژه در مورد مسائل مربوط به اقتصاد کلان و سطوح شرکت‌ها بدبین‌تر هستند. (اتاق تهران)

سونامی خریداران در بورس

در اولین جلسه از معاملات این هفته بورس تهران، هم‌زمان با عرضه سهام پتروشیمی نوری، شاخص کل توانست مرز سخت ۲۵۰ هزار واحدی را پشت سر بگذارد. این در حالی است که نماگر کلی بازار برای عبور از این مرز حساس ۱۰ جلسه معاملاتی را باتردید و بی‌نتیجه سپری کرده بود. از دیگر سو عرضه سهام پتروشیمی نوری تعدادی از رکوردهای قابل‌اعتنای بورسی را جابه‌جا کرد. تعداد کدهای متقاضی برای خرید سهام تازه عرضه‌شده «نوری» بیش از ۵۸۰ هزار نفر گزارش شد و حجم نقدینگی جذب‌شده به این سهم به بیش از ۹۷۳ میلیارد تومان رسید.
این آمار از یک‌سو نشان از جذابیت بازار سهام در نگاه عموم فعالان اقتصادی دارد و از سوی دیگر پیام مهمی را به سیاست‌گذاران اقتصادی مخابره می‌کند. جریان فعلی نقدینگی که بازار سهام را به عنوان مقصد نشانه گرفته، می‌تواند فرصت مناسبی را برای کاستن از سهم دولت در مدیریت بنگاه‌های بزرگ در اختیار سیاست‌گذاران اقتصادی قرار دهد و ضمن توسعه عرضی این بازار، مانع شکل‌گیری حباب قیمتی در بورس تهران شود. در عین حال عدم استفاده از این فرصت، می‌تواند به بازگشت جریان نقدینگی به سمت مقاصد سنتی خود منجر شود و تورم قیمت‌ها در بازارهای غیرمولد و ناکارآ را در پی داشته باشد. (دنیای اقتصاد)

حذف یارانه دهک‌های بالای درآمدی

تخمین‌ها نشان می‌دهد در صورتی که یارانه سه دهک بالا حذف شود، بسته به شرایط مختلف بین ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تا ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع برای دولت آزاد خواهد کرد. در مجموع حدود ۱۹ میلیون نفر در مقطع فعلی در سه دهک بالا هستند که یارانه دریافت می‌کنند. بسته به اینکه در نهایت و بعد از اعتراض‌های خانوارها، چند درصد از این خانوارها از دریافت یارانه منع ‌شوند، منابع مختلفی برای دولت آزاد خواهد شد که احتمالا در محدوده یاد شده است.
این سیاست به‌طور صریح در قانون بودجه سال جاری نیز به تصویب رسیده است. بر مبنای تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ «دولت موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی در اختیار، نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران اقدام کند». این طرح اگر چه در سال‌های قبل بارها مورد هدف سیاست‌گذار قرار گرفته اما هیچ‌گاه اراده کافی برای اجرای آن وجود نداشته است؛ با وجود این برخی خبرها نشان می‌دهد در ماه‌های آتی این سیاست به مرز اجرا نزدیک خواهد شد. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید