گزارش ۲۳ شهریور ۹۸ بورس – خوش‌بینی معامله‌گران به اخبار دریافتی از محیط کلان بورسی

0
780

ناظر اقتصاد: شاخص کل بورس در پایان معاملات ۲۳ شهریور ۹۸ بورس با افزایش ۴۵۲۹ واحدی به ۳۰۴,۴۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۲۱,۴۸۵ میلیارد ریال (۷۲۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹,۲۷۲ میلیارد ریال (تقریباً ۲۸۹۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ­و فرابورس معادل ۲۷,۱۴۱ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 23 شهریور 98 بورس - خوش‌بینی معامله‌گران به اخبار دریافتی از محیط کلان بورسی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۲۳ شهریور ۹۸ بورس ، در یک رکوردشکنی جدید با افزایش ۴۵۲۹ واحد به رقم ۳۰۴ هزار و ۴۶۰ واحد رسید.

شاخص کل ۲۳ شهریور ۹۸ بورس با معیار هموزن با افزایش ۱۷۰۶ واحدی به رقم ۸۵ هزار و ۲۰۶ واحد رسید. ارزش روز بازار شرکت‌های بورسی به بیش از یک میلیون و ۱۱۲ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس در یک رکورد عجیب بیش از ۷.۵ میلیارد سهام و حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۷۴ هزار نوبت معامله و به ارزش بیش از ۲ هزار و ۱۴۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند که این حجم از معاملات و ارزش معاملات کم نظیر بوده است.

این ششمین روز متوالی بوده است که شاخص با شتاب در مسیر صعودی حرکت کرده است و رکوردهای جدیدی را بر جا گذاشته است. امروز هم ارزش حدود ۸۰ درصد از تعداد کل نمادهای بورسی در جریان معاملات امروز افزایش یافت.

علاوه بر شدت رشد، تقاضا در مقیاسی وسیع بر عرضه‌ها غلبه کرد. این موضوع به خوبی در ارزش معاملات خرد هم انعکاس یافت. بورس تهران پیش از این در نهم مهرماه ۹۷ و البته با محوریت سهام کالایی با چنین گردش چشمگیری از نقدینگی مواجه شده بود.

شدت رشد قیمت و نحوه توزیع نقدینگی در گزارش ۲۳ شهریور ۹۸ بورس

شدت رشد قیمت و نحوه توزیع نقدینگی در بازار سهام حاکی از خوش‌بینی معامله‌گران به اخبار دریافتی از محیط کلان بورسی است وگرنه اگر مقیاس جنب‌وجوش‌ها را سودآوری شرکت‌ها و وضع بنیادی حاکم بر سهام بدانیم به نتایجی منطقی دست نخواهیم یافت. با وجود این، معامله‌گران وزن زیادی به سیگنال‌های سیاسی و تا حدود بهبود نسبی قیمت‌های جهانی داده است.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 23 شهریور 98 بورس - خوش‌بینی معامله‌گران به اخبار دریافتی از محیط کلان بورسی

کسری بودجه یک تریلیون دلاری دولت آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۲ سپتامبر از عبور رقم کسری بودجه دولت آمریکا از مرز ۱ تریلیون دلار خبر داد.

بر اساس گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا، کسری بودجه این کشور در یازده‌ماهه نخست سال مالی ۲۰۱۹ با افزایش ۱۹ درصدی نسبت به رقم آن در دوره مشابه سال قبل، به ۱.۰۷ تریلیون دلار رسیده است. گفتنی است سال مالی دولت آمریکا هر ساله از ابتدای ماه اکتبر آغاز می‌شود.

هفته گذشته دفتر بودجه کنگره آمریکا کسری بودجه این دولت در سال مالی ۲۰۱۹ را ۹۶۰ میلیارد دلار پیش‌بینی کرده بود و کارشناسان نیز انتظار داشتند که کسری بودجه این کشور در سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ از مرز ۱ تریلیون دلار عبور کند. (بلومبرگ)

سود ۱.۳ تریلیون دلاری صنعت بانکداری در جهان در سال ۲۰۱۸

خدمات مالی در هر نقطه ای از جهان جز سودآورترین صنایع هستند تا جایی که اقتصاد برخی کشورها کاملاً مبتنی به بانکداری است. به طور متوسط ۵.۱ درصد کل تولید ناخالص داخلی جهانی را صنعت بانکداری تشکیل می‌دهد.

۳۰ بانک بزرگ جهان در سال ۲۰۱۹ ارزشی معادل ۳.۵ تریلیون دلار داشته‌اند که در این بین، ۳۶ درصد این بانک‌ها در آمریکا مستقر هستند و پس از این کشور، چین با ۲۵ درصد و استرالیا و کانادا مجموعاً با ۱۶ درصد قرار دارند. انگلیس با ۶ درصد و اتحادیه اروپا و ژاپن با ۲ درصد دیگر مناطقی هستند که میزبان بانک‌های بزرگ جهان هستند.

تا پایان سال ۲۰۱۸، بانک‌های آمریکایی ۴۰۳ میلیارد دلار سودآوری خالص داشته‌اند که این رقم برای چین ۳۳۳ میلیارد دلار و برای اتحادیه اروپا ۱۹۸ میلیارد دلار بوده است.

در بین کشورهای جهان، سنگاپور بیشترین وابستگی را به صنعت بانکداری دارد؛ به گونه‌ای که ۱۳.۱ درصد اقتصاد این کشور را بانکداری تشکیل می‌دهد. این رقم برای چین ۶.۶ درصد، آمریکا ۵.۴ درصد و کانادا ۶.۵ درصد است. در بین دیگر کشورهای جهان، صنعت بانکداری ۶.۸ درصد اقتصاد انگلیس، چهار درصد اقتصاد فرانسه، ۶.۶ درصد اقتصاد سوئیس، ۳.۸ درصد اقتصاد آلمان، ۴.۳ درصد اقتصاد سوئد، ۷.۱ درصد اقتصاد استرالیا و ۵.۱ درصد اقتصاد روسیه را تشکیل می‌دهد.

در بین کشورهای نوظهور نیز ۲.۵ درصد اقتصاد هند، ۲.۴ درصد اقتصاد عربستان، چهار درصد اقتصاد امارات، ۴.۵ درصد اقتصاد ترکیه و ۷.۵ درصد اقتصاد آفریقای جنوبی مبتنی بر صنعت بانکداری است. (ایبنا)

متوسط رشد اقتصادی ۰.۲ درصدی اروپا در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹

در سه ماهه دوم امسال متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشورهای عضو منطقه یورو و ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۲ درصد بوده است که در مقایسه با رشد سه ماهه نخست امسال در منطقه یورو ۰.۲ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۰.۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

هم چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به ژوئن در سطح منطقه یورو به طور متوسط ۱.۲ درصد ودر سطح اتحادیه اروپا به طور متوسط ۱.۴ درصد بوده است.

در بین کشورهای اروپایی، بیشترین رشد اقتصادی در سه ماهه دوم امسال متعلق به مجارستان با ۱.۱ درصد بوده است و پس از این کشور، رومانی با یک درصد و بلغارستان، دانمارک، یونان، قبرس، لیتوانی و لهستان با ۰.۸ درصد بوده است. از طرف دیگر کمترین رشد اقتصادی مربوط به انگلیس با منفی ۰.۲ درصد بوده است و پس از این کشور، آلمان و سوئد هر دو با منفی ۰.۱ درصد قرار دارند.

در بین دیگر کشورهای اروپایی، رشد سه ماهه دوم ایتالیا صفر درصد، بلژیک و اتریش ۰.۲ درصد، فرانسه ۰.۳ درصد و اسپانیا و هلند هر دو ۰.۵ درصد اندازه گیری شده است.

در بین بخش های مختلف، رشد مخارج نهایی مصرفی خانوارها در سطح منطقه یورو ۰.۲ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۰.۳ درصد بوده است. این رقم برای سرمایه ثابت ناخالص به ترتیب ۰.۵ درصد و ۰.۴ درصد و برای واردات در سطح منطقه یورو ۰.۲ درصد افزایش و در سطح اتحادیه اروپا ۱.۴ درصد کاهش بوده است.

لازم به ذکر است منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۸ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است. (ایبنا)

نظر بدهید