گزارش ۲۴ بهمن ۹۷ بورس – خلا بی‌خبری در بازار

0
149

ناظر اقتصاد: ۲۴ بهمن ۹۷ بورس شاهد کاهش در شاخص کل بود و شاخص کل با کاهش ۶۶۲ واحدی به ۱۵۷,۳۱۱ واحد رسید. گزارش ۲۴ بهمن ۹۷ بورس حاکی از خلاء بی‌خبری در بازار است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۰۶۹ میلیارد ریال (۶۷۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۸۵۹ میلیارد ریال (تقریبا ۲۰۳۷ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۲۱۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 24 بهمن 97 بورس - خلا بی‌خبری در بازار گزارش 24 بهمن 97 بورس - خلا بی‌خبری در بازار

در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷ بورس اوراق بهادار با کاهش ۶۶۲ واحدی شاخص کل به رقم ۱۵۷ هزار و ۳۱۱ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۳۹ واحد افت کرده و به رقم ۲۹ هزار و ۷۱۷ واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز ۲۴ بهمن ۹۷ در فرابورس ایران شاخص کل یک واحد تقویت شده و به رقم یک‌هزار و ۹۳۵ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۱۱۲ هزار میلیارد تومان رسید.

خلا بی‌خبری در بازار – ۲۴ بهمن ۹۷ بورس

امروز ۲۴ بهمن ۹۷ بورس در تعداد دفعات و ارزش معاملات افت محسوسی نشان می‌دهد که با توجه به فضای نیمه‌تعطیل هفته قابل توجیه است. اما آنچه بیش از همه جلب توجه می‌کند آن است که بازار ۲۴ بهمن ۹۷ بورس بر خلاف روال معمول هفته‌های اخیر از واکنش‌های هیجانی بر مبنای اخبار مختلف نیز پرهیز کرده و دیگر از آن اشتیاق برای خرید یا فروش خبری نیست. معمولا خلأ بی‌خبری در بازار باعث چنین فازی از انقباض می‌شود و عرضه‌ها خود را به قیمت‌ها تحمیل می‌کنند. حتی دریافت سیگنال‌های نسبتا مساعد از فروشندگان بورس کالا همچنان عرضه‌ها را بر نیروهای سمت تقاضا تفوق بخشیده است.بخشی از این رخوت را باید در غیاب بازیگران خرد از جریان معاملات جست‌وجو کرد و بخشی از آن را به عدم‌قطعیت‌های نهفته در عوامل محیطی بورس.

قیمت‌های جهانی در روزهای گذشته از هفته جاری رفتاری پرنوسان را نشان داده‌اند. تلاش ترامپ برای پیش‌بینی‌ناپذیر بودن همچنان بر بازارهای جهانی سایه انداخته است و روندهای عمومی قیمت‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. با این وجود سطوح فعلی قیمت‌ها بیشتر تحت فشار رشد شاخص دلار حاصل شده‌اند و چشم‌انداز برای تغییر رویه قیمتی در روند کالاهای پایه پررنگ است. از این رو معاملات نمادهای کالایی بورس، علی‌رغم افت نسبی قیمت سهام تحت فشار فروش قابل‌ملاحظه‌ای نیست و انتظار سهامداران برای تغییر در متغیرهای بنیادی را نشان می‌دهد.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 24 بهمن 97 بورس - خلا بی‌خبری در بازار

افزایش خروج سرمایه‌ها از انگلیس

مطالعه جدید مدرسه اقتصادى لندن که ١١ فوریه ٢٠١٩ منتشر شد، نشان مى‌دهد که بنگاه‌هاى بریتانیایى بدلیل برگزیت و نااطمینانى‌هاى ناشى از آن، حدود ١٠.٧ میلیارد دلار از سرمایه‌گذارى خود را به اتحادیه اروپا منتقل کرده‌اند. این بنگاه‌ها بیشتر تمایل دارند تا به جاى بازار داخلى، در اتحادیه اروپا، سرمایه‌گذارى کنند.
از سوى دیگر، بنگاه‌هاى اروپایى هم، سرمایه‌گذارى مستقیم خارجى خود را در انگلیس کاهش داده‌اند. این امر موجب شده تاکنون، بیش از ١٣ میلیارد دلار از حجم سرمایه‌گذارى خارجى در انگلیس کاسته شود و کارشناسان انتظار دارند که این رقم در آینده نیز، افزایش یابد.
از زمان راى دهى مردم بریتانیا به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاکنون، سرمایه‌گذارى جدید بنگاه‌هاى انگلیسى در اروپا، ١٢ درصد افزایش و سرمایه‌گذارى بنگاه‌هاى اروپایى در انگلیس حدود ١١ درصد، کاهش یافته است. کمتر از ۵٠ روز دیگر یعنى در ٢٩ مارس ٢٠١٩، انگلیس به طور رسمى از اتحادیه اروپا جدا خواهد شد. (اتاق بازرگانی تهران)

راه‌اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان

در جلسه دیشب شورای پول واعتبار که به ریاست دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی تشکیل شد، بنا به پیشنهاد بانک مرکزی و در جهت پیشگیری از سو استفاده از تخصیص و تامین ارز بابت واردات کالا به کشور، راه‌اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان توسط بانک مرکزی به تصویب رسید.
طی سنوات گذشته برخی از سوء استفاده کنندگان پس از طی مراحل قانونی نسبت به تخصیص و تامین ارز اقدام می‌کردند و در مقابل، مطابق با ارز دریافتی کالا به کشور وارد نمی‌کردند. از طرفی به دلیل نبود یک سامانه منسجم به منظور ثبت فعالیت‌های واردکنندگان، امکان دسترسی بانک‌ها به عملکرد گذشته واردکنندگان فراهم نبود. همچنین وزارت صمت و اتاق‌های بازرگانی که کارت بازرگانی برای اشخاص صادر می‌کنند نیز اطلاعاتی در رابطه با عملکرد تجاری واردکنندگان نداشتند.
با اجرای سامانه یاد شده، ایفای تعهد واردکنندگان به عنوان یک شاخص اعتبار سنجی از سوی بانک‌ها و وزارت صمت و سایر سازمان‌ها ارزیابی می‌شود که اشخاص متخلف از دریافت خدمات تا زمان رفع تعهد ارزی محروم می‌شوند. بانک مرکزی اعلام کرد در راستای پیشگیری و مبارزه با رانت و فساد این سامانه یکی از گلوگاه‌های فساد را خواهد بست، همچنین بنا به اعلام بانک مرکزی عملکرد بانک‌ها نیز در این خصوص ارزیابی خواهد شد و با بانک‌هایی که مشتریان آنها بیشترین آمار عدم ایفای تعهد ارزی داشته باشند نیز برخورد خواهد شد.
بانک مرکزی اعلام کرد با دسترسی وزارت صمت به این سامانه امکان ثبت سفارش جدید برای اشخاص دارای تعهد ایفا نشده وجود نخواهد داشت. سازمان امور مالیاتی نیز در برخورد قانونی با گیرندگان ارز با دسترسی به این سامانه اقدام لازم را به عمل خواهد آورد. (بانک مرکزی)

بدهی عمومی آمریکا به بیش از ۲۲ تریلیون دلار رسید

باوجود رشد اقتصادی قدرتمند در ایالات متحده، بار مالی در این کشور روبه افزایش است. در همین حال وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد بدهی عمومی این کشور تا یازدهم فوریه سال جاری میلادی به بیش از ۲۲ تریلیون دلار رسید که یک رکورد جدید محسوب می‌شود.
از آنجایی که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده اختلافاتی را با کنگره بر سر تصویب بودجه دیوار مرزی دارد و تعطیلی موقت دولت هم در آمریکا به رکورد بلندترین دوره بسته شدن دولت منجر شد، تعهدات مالی آمریکا روبه افزایش است.
کارشناسان مالی از جمله «آلن گرینز پان» رئیس سابق فدرال رزرو نسبت به خطر افزایش کسری بودجه‌ای آمریکا هشدار داده‌اند. (بلومبرگ)

راه و بی‌راهه فقرزدایی

فقرزدایی یکی از ماموریت‌ها و اهداف اصلی حاکمیت در سال‌های پس از انقلاب بوده است. اقدامات و تلاش‌های بسیاری در این راستا بلافاصله پس از پیروزی انقلاب آغاز شد. فارغ از بررسی کارنامه این تلاش‌ها و مجاهدت‌ها، می‌توان سوالی مطرح کرد و آن اینکه آیا مبنای نظری این تلاش‌ها نسبتی با دانش فقرزدایی داشت یا نه؟
آنچه تردیدی در آن نیست این است که فقر بدون «خلق ثروت» از بین نخواهد رفت. هرناندو دسوتو، جمله جالبی با این مضمون دارد که فقر مساله نیست، بلکه راه‌حل است. این جمله شاید در نگاه اول رویکردی شعاری به نظر بیاید؛ اما دسوتو استدلال می‌کند که فقرا مدیریت خانواده خود را با حداقل هزینه انجام می‌دهند که این مهارت، مهم‌ترین ویژگی کارآفرینان است و دقیقا به همین دلیل اکثر کارآفرینان از همین طبقه ظهور می‌کنند.
اما مساله اصلی این است که اگر بستر فعالیت اقتصادی خاصیت خاک حاصلخیز را نداشته باشد امکان خلق ثروت در آن نه‌تنها از سوی فقرا، بلکه از سوی کارآفرینان کارکشته نیز وجود نخواهد داشت. همان‌طور که در خاک حاصلخیز می‌توان هر دانه را به ده‌ها دانه تبدیل کرد و ثروت موجود را افزایش داد، در محیط مساعد کسب‌وکار نیز می‌توان پس‌اندازی اندک را در مسیر خلق ثروت به‌کار گرفت و با ایجاد ارزش افزوده اقتصادی، ثروت شخصی و ملی را در مسیر صعودی قرار داد.
ثروت تا ۲۵۰ سال پیش در نقشه‌های گنج جست‌وجو می‌شد، اما در همان روزگار یک فیلسوف اخلاق به نام آدام اسمیت آدرس متفاوتی از نحوه خلق ثروت داد که با نقشه‌های گنج قبلی متفاوت بود. این تحول فکری که «خلق ارزش افزوده» و رشد تولید را به جای جست‌وجوی گنج برای افزایش ثروت ملی تجویز می‌کرد به‌تدریج جوامع بشری را در مسیری قرار داد که از فقر چند هزارساله خارج شدند.
دستاوردهای چین از به‌کارگیری این کیمیاگری نیازی به گفتن ندارد، اما اشاره به کشور فقیر ویتنام روی ویرانه‌های جنگ شاید خالی از لطف نباشد که در طی ۲۵ سال اخیر توانسته است جمعیت فقیر بیش از ۵۰ میلیون نفر (از مجموع ۹۵ میلیون جمعیت این کشور) را به کمتر از ۱۰ میلیون نفر کاهش دهد.
سیاست‌گذاران اقتصادی پس از انقلاب تکیه اصلی خود را برای تحقق هدف فقرزدایی بر مکانیسم‌های اداری قرار دادند که حداکثر ظرفیت این مکانیسم‌ها را می‌توان در پرداخت انواع یارانه‌ها و تعریف پروژه‌هایی برای محرومیت‌زدایی دانست و انتظار خلق ثروت با این مکانیسم‌ها را باید انتظاری بیهوده دانست. البته این به معنی انکار ارزش و اهمیت این سیاست‌ها نیست، بلکه به مفهوم غفلت از سیاست‌های مکملی است که می‌توانست میوه‌چینی این اهداف ارزشمند را به صورت راه‌اندازی پروسه خلق ثروت به منصه ظهور برساند.
اما تاسف‌بارتر اینکه سیاست‌گذاران اقتصادی نه‌تنها از به‌کارگیری این سیاست‌های مکمل و بهره‌گیری از مکانیسم‌های اقتصادی غفلت کردند، بلکه به‌تدریج به ایجاد اختلال در سازوکار عملکرد بازار از طریق مکانیسم‌های اداری مبادرت کردند. دستکاری مکانیسم بازار نه تنها باعث شد ظرفیت‌های خلق ثروت در اقتصاد ایران به‌تدریج از بین برود بلکه دو پیامد مخرب دیگر را نیز به اقتصاد ایران تحمیل کرد.
پیامد اول به صورت دونرخی و چندنرخی شدن منابع اصلی تولید ثروت یعنی وام‌های بانکی، منابع ارزی، زمین و… ظهور کرد که باعث انحراف نیروهای اقتصادی از مقصد خلق ثروت به جذب ثروت از محل این رانت‌ها شد. این انحراف، هزینه سنگین آلوده‌ شدن بوروکراسی توزیع رانت و نیروهای اقتصادی به فسادهای مختلف را نیز بر اقتصاد تحمیل کرد که در چرخه‌ای باطل، تشدید بی‌عدالتی و تبعیض را به دنبال داشت.
پیامد دوم دستکاری قیمت‌ها و مکانیسم بازار، جهش‌های دوره‌ای بازارهای مهم اعم از طلا و ارز و بازارهای دارایی و کالاهای بادوام همانند مسکن و خودرو بود. فرصت‌های ثروت‌اندوزی از این جهش‌ها به صورت جانشین دیگری برای خلق ثروت نمود یافت که فعالان اقتصادی را به کمین‌گاه این بازارها کشاند. آنچه در ادبیات عامه تحت عنوان «بازدهی بیشتر دلالی نسبت به تولید در اقتصاد ایران» توصیف می‌شود بیان ساده‌تر و عامیانه‌تری از این انحراف است.
بی‌اعتنایی به راه‌کارهای علمی فقرزدایی صرفا باعث محرومیت از خلق ثروت نمی‌شود، بلکه سرمایه‌داران تقلبی و جعلی را به بار می‌آورد که ثروت خود را نه همانند استیو جابز و بیل گیتس از مسیر خلق ارزش افزوده، بلکه از طریق رانت‌جویی اندوخته‌اند که در ادامه به موتور اصلی چرخه رانت‌سازی، فساد، رانت‌جویی و فقر تبدیل می‌شوند.
منبع: تجارت فردا

نظر بدهید