گزارش ۲۴ شهریور ۹۸ بورس – جولان بی‌پروای پول‌ها در سهام خودرویی

0
338

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۲۴ شهریور ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با کاهش ۲۰۶۴ واحدی به ۳۰۲,۳۹۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۲۳,۰۶۱ میلیارد ریال (۱۲۷۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸,۶۶۷ میلیارد ریال (تقریباً ۱۸۶۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲۸,۵۹۰ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 24 شهریور 98 بورس - جولان بی‌پروای پول‌ها در سهام خودرویی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸ بورس ، با کاهش ۲۰۶۴ واحد به رقم ۳۰۲ هزار و ۳۹۵ واحد رسید. شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۵۱ واحدی به رقم ۸۵ هزار و ۲۵۸ واحد رسید.

محافظه‌کاری و میل به شناسایی سود قبل از بازگشایی هفتگی بازار جهانی را می‌توان از علل عمده این چرخش روند در شاخص کل عنوان کرد. در عین حال، ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر نقش ایران در حملات حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان هم در جو روانی بازار بی‌تاثیر نبود. اما نکته جالب این بود که در بین صنایع کالایی پالایشی با تصور افزایش قیمت نفت از محل اختلال در تاسیسات بزرگترین صادرکننده نفت دنیا مسیر صعودی خود را حفظ کردند.

در سمت دیگر، می‌توان به جولان بی‌پروای پول‌ها در سهام خودرویی و بانکی اشاره کرد که همچنان گوی سبقت را در جذب منابع خرد و رشد قیمت از دیگر گروه‌ها، به‌ویژه کالایی‌های سودآور، ربوده‌اند و در حمایت از شاخص هم‌وزن برای ارتقا به محدوده مثبت نقش موثری ایفا کردند.

به نظر می‌رسد اهالی بورس تهران در ارزشگذاری خود به رکود شدید در بازار جهانی (تاثیرگذار بر سهام کالایی) و موضوع مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها (در خودرویی‌ها و بانکی‌ها) وزن بیشتری می‌دهد تا متغیر مهم سودآوری.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 24 شهریور 98 بورس - جولان بی‌پروای پول‌ها در سهام خودرویی

طول مدت بیکاری در سال ۹۷

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در یک گزارش نشان داد که بیش از یک سوم از بیکاران کشور، دچار بیکاری بلندمدت شده‌اند. در حقیقت یک میلیون و ۲۳۲ هزار نفر در سال گذشته، به مدت یک سال و بیشتر، در جست وجوی شغل ناکام مانده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اتاق انتظار بیکاری برای گروه سنی جوان، شلوغ تر از سایر گروه‌های سنی است. نرخ بیکاری بلندمدت جمعیت ۲۵ تا ۲۹ ساله، معادل ۱۱ درصد بوده؛ در‌حالی‌که این شاخص برای گروه سنی بیش از ۳۰ سال، تنها ۲.۸ درصد گزارش شده است.
نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۷ حاکی از آن است که تعداد قابل‌توجهی از بیکاران مربوط به گروه سنی ۳۰ سال و بیشتر است. (دنیای اقتصاد)

جایگاه ایران در اقتصاد جهانی

بانک جهانی در گزارش نهایی خود از تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که اقتصاد جهانی دارای ارزشی معادل ۸۵ تریلیون و ۷۹۰ میلیارد و ۸۲۱ میلیون دلار بوده است. در این گزارش که بر اساس میزان تولید ناخالص داخلی ۲۰۵ کشور و قلمرو تهیه شده است، میزان تولید ناخالص داخلی کشورهای: برمودا، جزایر ویرجین، جزایر شنل، اریتره، ونزوئلا، جبل الطارق، کره شمالی، پولنزی، کالدونیای جدید، سن مارتین و سوریه به دلیل در دسترس نبودن یا دقیق نبودن اطلاعات مورد ارزیابی قرار نگرفته است.
ایران تا پایان سال ۲۰۱۸ با تولید ناخالص داخلی معادل ۴۵۴ میلیارد و ۱۳ میلیون دلار، بالاتر از نروژ و امارات و پایین‌تر از اتریش و تایلند در رده بیست و هفتم ایستاده است. بدین ترتیب سهم ایران از اقتصاد جهانی ۰.۵۳ درصد است. در بین دیگر کشورهای همسایه، سهم پاکستان ۰.۳۶ درصد، عربستان ۰.۹۱ درصد، امارات ۰.۴۸ درصد، روسیه ۱.۹۳ درصد و ترکیه ۰.۸۹ درصد از کل اقتصاد جهانی بوده است.
آمریکا با در اختیار داشتن تولید ناخالص داخلی معادل ۲۰ تریلیون و ۴۹۰ میلیارد دلار، کماکان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان محسوب می‌شود که تا پایان سال ۲۰۱۸، حدود ۲۳.۸۹درصد از کل اقتصاد جهانی را در اختیار داشته است.
پس از آمریکا، چین با در اختیار داشتن ۱۵.۸۶ درصد اقتصاد جهانی (تولید ناخالص داخلی معادل ۱۳.۶۱ تریلیون دلار)، ژاپن با در اختیار داشتن ۵.۷۹ درصد اقتصاد جهانی (تولید ناخالص داخلی معادل ۵.۷۹ تریلیون دلار)، آلمان با در اختیار داشتن ۴.۶۵ درصد اقتصاد جهانی (تولید ناخالص داخلی معادل ۳.۹۹ تریلیون دلار)، انگلیس با در اختیار داشتن ۳.۲۹ درصد اقتصاد جهانی (تولید ناخالص داخلی معادل ۲.۸۲ تریلیون دلار)، فرانسه با در اختیار داشتن ۳.۲۴ درصد اقتصاد جهانی (تولید ناخالص داخلی معادل ۲.۷۸ تریلیون دلار) و هند با در اختیار داشتن ۳.۱۸ درصد اقتصاد جهانی (تولید ناخالص داخلی معادل ۲.۷۳ تریلیون دلار)، بیشترین سهم را از اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۸ داشته‌اند. (ایسنا)

افزایش نرخ بهره زیمباوه تا سطح ۷۰ درصد

کمیته سیاست‌گذاری پولی بانک مرکزی زیمباوه تنها سه روز پس از تاسیس خود تصمیم گرفت در اولین مصوبه، نرخ بهره را به سطح باورنکردنی ۷۰ درصد افزایش دهد. از زمانی که دولت زیمباوه در ژوئن امسال تصمیم به کنار گذاشتن دلار از پول ملی و معرفی واحد پولی جدید ملی گرفت، نرخ ارز در این کشور بحران زده آفریقایی با سرعت سرسام آوری رو به افزایش است و تورم به سطوح کم‌سابقه‌ای رسیده است.
جان مانگایودا، رئیس بانک مرکزی زیمباوه با اشاره به انتظار این بانک برای آغاز چرخه کاهشی نرخ تورم گفت: نرخ بهره با هدف کاهش به کمک نرخ تورم به این سطح افزایش یافت و هم چنین انتظار داریم که با حذف تدریجی نظام چند نرخی در بازار ارز، افزایش نرخ بهره به مهار افزایش نرخ ارز خاتمه دهد و نرخ‌ها مجدداً تحت کنترل درآیند.
دولت زیمباوه آمار رسمی از تورم منتشر نمی‌کند اما نرخ تورم توسط مراجع غیررسمی در حالت خوش بینانه ۲۳۰ درصد و در حالت بدبینانه ۵۷۰ درصد اندازه‌گیری شده است.
جان رابرتسون گفت: افزایش نرخ بهره می‌تواند گامی مهم باشد اما نرخ بهره هنوز فاصله زیادی با نرخ تورم دارد که در بهترین حالت بالای ۲۰۰ درصد است. فکر می‌کنم تا پایان امسال، نرخ تورم هنوز در سطح بسیار بالایی قرار داشته باشد.
زیمبابوه سال ۲۰۰۹ میلادی و به دنبال بی‌ارزش شدن پول ملی خود، دلار را به عنوان واحد پولی خود برگزید و استفاده از ارزهای دیگری چون راند آفریقای جنوبی و پوند انگلیس در مبادلات را مجاز اعلام کرد.
با این حال اکنون این کشور با کمبود دلار نقد در بازار و افزایش شدید تقاضا برای دلار مواجه شده است. کمبود شدید ارزهای خارجی در زیمبابوه باعث شد تا بازار سیاه گسترده‌ای برای فروش ارزهای خارجی به ویژه دلار آمریکا ایجاد شود و در شرایطی که دولت تلاش می‌کند تا نرخ برابری دلار آمریکا مقابل دلار زیمبابوه را حفظ کند، فاصله بین بازار آزاد با بازار دولتی روز به روز بیش‌تر می‌شود. (بلومبرگ)

نظر بدهید