گزارش ۲۴ فروردین ۹۸ بورس – رشد شاخص کل

0
282

ناظر اقتصاد: گزارش ۲۴ فروردین ۹۸ بورس بیانگر رشد شاخص کل است. شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۲۲۴ واحدی به ۱۹۵,۲۰۲ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۰,۷۵۳ میلیارد ریال (۳۷۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵,۷۷۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱۸۱۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۴,۳۳۹ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 24 فروردین 98 بورس - رشد شاخص کل

رشد شاخص کل – ۲۴ فروردین ۹۸ بورس

گزارش ۲۴ فروردین ۹۸ بورس بیانگر رشد شاخص کل است در پایان معاملات ۲۴ فروردین ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با رشد ۱۲۲۴ واحد به رقم ۱۹۵ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

۲۴ فروردین ۹۸ معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از ۳ میلیارد برگه بهادار سهام و حق‌تقدم در قالب ۲۹۰ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۰۷۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

رشد قیمت سهام در ابتدای معاملات ۲۴ فروردین ۹۸ سبب شد تا شاخص کل پس از شش و نیم ماه رکورد قبلی را به طور مقطعی بشکند و پس از عبور از این مرز روانی، تحت فشار عمومی عرضه در بازار از سقف روزانه و تاریخی خود اندکی عقب بنشیند.

پیش از این، شاخص کل در نهم مهرماه توانسته بود به رکورد تاریخی ۱۹۵ هزار و ۴۸۰ واحد دست یابد و از آن پس عمدتا در سیر نزولی طی مسیر کرد تا اینکه از اواخر سال گذشته و با دریافت سیگنال‌های بنیادی مجددا وارد موج ممتدی از رشد شد.

قرارگرفتن در این سطح حساس از منظر بسیاری از معامله‌گران و شبیه‌سازی روند فعلی با الگوی قبلی صعود شاخص، نقش پررنگی در بازگشت نماگر اصلی بازار از سقف داشت. این در حالی است که شاخص هم‌وزن با معاملات پرهیجان در قطب مخالف، یعنی در سهم‌های کوچک و متوسط همچنان در حال رکوردشکنی است.

افزون بر رشد قیمت در سهام شرکت‌های بزرگتر، تداوم جهش‌های متوالی در سهم‌های متوسط و کوچک هم به تقویت دماسنج بازار و رکوردشکنی مقطعی آن کمک کرد. اما این روند، با شیب اولیه تداوم نیافت و فشار فروش پس از شکستن رکورد قبلی در بازار افزایش یافت. در واقع، همین که شاخص سقف تاریخی را شکست، فروشندگان محتاط‌تر دست‌ به کار شدند و غالبا در نماد شرکت‌های بزرگتر دست به عرضه سهام برای خروج از جریان معاملات کردند. این فشار فروش را مشخصا می‌توان در گروه‌های کالایی نظیر فلزات و پتروپالایشی‌ها دید که بیشترین اثر منفی را بر شاخص به جای گذاشته‌اند.

میزان بازدهی و ارزش صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 24 فروردین 98 بورس - رشد شاخص کل

کاهش ذخایر ارزی بانک مرکزی ترکیه

بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد ذخایر ارزی این کشور در حدود ۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد و این امر باعث روند نزولی لیر شد.
به دنبال آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی ترکیه در مورد روند کاهشی تقریبا ۲ میلیارد دلاری ذخایر ارزی این کشور، لیر ترکیه در ۲۴ ساعت گذشته به این خبر واکنش نشان داد. هر ۵.۷۴ لیر در مقابل یک دلار معامله شد که حاکی از روند نزولی یک درصدی پول این کشور دارد.
لیر از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون تقریبا ۸ درصد از ارزش خود را از دست داده است. همچنین کاهش ذخایر ارزی ترکیه منجر به روند نزولی مجدد لیر شده است.
بر همین اساس، ذخایر خالص ارزی بانک مرکزی ترکیه به ۱۵۷ میلیارد لیر معادل ۲۷.۹ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. ذخایر ارزی ترکیه برای دفاع از لیر در زمان تلاطم مالی استفاده می‌شود که اکنون یکی از ضعیفترین ارزهای موجود در بازارهای نوظهور است.
سرمایه‌گذاران بر این باور هستند که بانک مرکزی و بانک‌های دولتی ترکیه که تحت نظارت صندوق ثروت ملی هستند اقدام به فروش دلار به لیر می‌کنند تا ارز ترکیه را بصورت غیررسمی پشتیبانی کنند.
بعداز آنکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه خواستار کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی ترکیه شد، اعتماد در بانک مرکزی و دولت در سطح پایینی قرار گرفته و باعث شده تا سیاستگذاران افزایش نرخ بهره را به تعلیق در آورند. (ایبنا)

آمار تجارت خارجی کشور در سال ۹۷

آمار کلی از تجارت خارجی در ۱۲ ماهه سال ۹۷ حاکی از آن است که مجموع صادرات و واردات کشور در طول سال گذشته ۸۷ میلیارد دلار به ثبت رسیده است. بر این اساس از مجموع این رقم، سهم صادرات ۴۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است تا تراز تجاری سال ۹۷، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ثبت شود.
چین، عراق، امارات‌متحده‌عربی، افغانستان و کره جنوبی پنج شریک اول تجاری ایران بوده‌اند. (دنیای اقتصاد)

واردات نفت هند از ایران ۵ درصد افزایش یافت

واردات نفت هند از ایران به دلیل شتاب پالایشگاه‌های هندی برای خرید نفت ایران پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا در نوامبر گذشته و عجله آنها برای انجام خرید پیش از پایان مهلت معافیت در اوایل ماه میلادی آینده، در فاصله مارس سال ۲۰۱۸ تا مارس سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال مالی پیش از آن حدود پنج درصد افزایش پیدا کرد.
دلیل بزرگ دیگر برای خرید بالاتر نفت ایران از سوی هند پیش از نوامبر این بود که ایران شرایط بسیار جذابی را به خریداران هندی پیشنهاد کرد که شامل حمل تقریباً رایگان محموله و مدت اعتبار طولانی‌تر برای پرداخت پول بود.
هند به همراه هفت مشتری دیگر نفت ایران از جمله چین معافیت آمریکا را برای خرید نفت ایران به میزان حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز دریافت کرد. همه پالایشگاه‌های هندی نتوانستند به خرید نفت ایران ادامه دهند، زیرا شرکت‌های خصوصی به دلیل استفاده از سیستم مالی آمریکا، نگران نقض تحریم‌های ثانویه در صورت خرید نفت ایران بودند. با این حال هند از سهمیه خرید ۳۰۰ هزار بشکه خود تحت معافیت فعلی استفاده کرد.
طبق آماری که به دست رویترز رسیده، واردات نفت ایران به هند در مارس سال ۲۰۱۹ به ۴۰۵ هزار بشکه در روز افزایش یافت که ۵۶ درصد بالاتر از فوریه سال ۲۰۱۹ بود. پالایشگاه‌ها می‌خواهند پیش از پایان مهلت معافیت‌ها پول خرید خود را پرداخت کند.
از سوی دیگر کمبود کشتی‌ها، بارگیری برخی از محموله‌ها را به اواخر فوریه موکول کرد که این محموله‌ها در مارس رسیدند. هند هیچ محموله نفت ایران را برای بارگیری در ماه مه ثبت سفارش نکرده زیرا پالایشگاه‌ها در انتظار شفافیت بیشتر از سوی آمریکا درباره تمدید معافیت از تحریم‌ها هستند. (ایسنا)

نظر بدهید