گزارش ۲۵ اسفند ۹۷ بورس – اصلاح قیمت سهام

0
170

ناظر اقتصاد: ۲۵ اسفند ۹۷ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۰۰۹ واحدی به ۱۷۱,۱۲۵ واحد رسید. گزارش ۲۵ اسفند ۹۷ بورس، بیانگر معاملاتی کم حجم در اغلب نمادهای معاملاتی است همچنین اصلاح قیمت سهام در گروه فلزات اساسی و همچنین گروه خودرویی‌ها و معدنی‌ها قابل توجه است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۷,۴۹۹ میلیارد ریال (۱۲,۴۳۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲۷,۰۱۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲۲,۹۴۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۹۱۳۷ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 25 اسفند 97 بورس - اصلاح قیمت سهام گزارش 25 اسفند 97 بورس - اصلاح قیمت سهام

در پایان معاملات چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۷ بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس)، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس با افزایش ۲۰۰۹ واحدی به رقم ۱۷۱ هزار و ۱۲۵ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۹۷ واحدی عدد ۳۱ هزار و ۸۸۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۲۱۲۷ واحدی به رقم ۱۹۲ هزار و ۳۹۴ واحد دست یافت.

۲۵ اسفند ۹۷ همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۹ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۱۱۴ واحد نشست.

اصلاح قیمت سهام – ۲۵ اسفند ۹۷ بورس

ارزش کل معاملات نقدی ۲۵ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۶۵۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۷۸۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۰ هزار و ۶۲ نوبت داد و ستد بود.

۲۵ اسفند ۹۷ بورس در حالی معاملاتی کم حجم را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره‌گر بود که اصلاح قیمت سهام در گروه فلزات اساسی و همچنین گروه خودرویی‌ها و معدنی‌ها قابل توجه بود این در حالی است که عدم تمایل برای واگذاری سهام در بازار و انتظارات تورمی در سال آینده باعث شده تا مطابق روال سنتی هر ساله در روزهای پایانی سال اقبال برای جمع‌آوری سهام بازده برای حقیقی‌ها همچنان وجود داشته باشد.

در این بین گروه سیمانی‌ها،‌ پالایشی‌ها،‌ تک سهم‌های اوره‌ساز پتروشیمی، بانکی و قطعه سازها در کنار گروه بیمه و ساختمانی‌ها باعث شده تا بورس بازها به دنبال شکار فرصت در واپسین روزهای باقی‌مانده تا سال با توجه به غیبت حقوقی‌ها در تعطیلات عید باشند.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 25 اسفند 97 بورس - اصلاح قیمت سهام

پیش‌بینی ارزهای عمده بین‌المللی

امروز رویال بانک کانادا RBC آخرین پیش‌بینی‌های خود را از چند ارز بین‌المللی منتشر کرد. از نگاه این بانک ( که بزرگترین بانک و در عین حال بزرگترین شرکت در کانادا هست) جفت ارز EURUSD در نیمه‌های سال ۲۰۱۹ به ۱/۱۲ و سپس در انتهای سال ۲۰۱۹ به ۱/۱۶ افزایش می‌یابد.
رویال بانک افزایش این جفت ارز را در سال ۲۰۲۰ به ۱/۲۰ پیش‌بینی کرده است. افزایش یورو و بهتر است گفته شود کاهش دلار، عمدتا ناشی از کاهش نرخ رشد اقتصادی امریکا در سال جاری و سال آینده است. این بانک نرخ رشد اقتصادی در امریکا را برای سال ۲۰۱۹ برابر ۲/۴ و برای سال ۲۰۲۰ برابر ۱/۹ پیش‌بینی کرده است. این نرخ برای سال ۲۰۱۸ برابر ۲/۹ درصد بوده است.
رویال بانک میزان تغییر دلار کانادا USDCAD را در نیمه اول سال ۲۰۱۹، ۱/۳۴ و در انتهای همین سال ۱/۳۳ برآورد کرده است و در سال ۲۰۲۰ نیز نرخ این جفت ارز را برابر ۱/۳۰ پیش‌بینی کرده است. ضمنا در دو سال آینده دلار استرالیا نیز پیش‌بینی شده است که کاهش ارزش پیدا می‌کند.
کاهش دلار استرالیا و عدم قدرت‌گیری دلار کانادا نیز عمدتا معلول کاهش بهای مواد اولیه در جهان است که پیش‌بینی می‌شود در اثر کاهش نرخ رشد اقتصادی جهان شکل بگیرد. (موسسه مطالعات اقتصادی بامداد)

کمپانی نفتی شل بزرگترین تولیدکننده برق در جهان خواهد شد

رویال داچ شل در نظر دارد در ۱۵ سال آینده به بزرگترین شرکت تولیدکننده برق جهان تبدیل شود. این اقدام نشان می‌دهد شل پیش‌بینی می‌کند تغییرات آب‌وهوایی، در مقایسه با درآمد کم صنعت برق، تهدید بزرگ‌تری برای تجارت شل است.
شل که از نظر ارزش بازار، دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است، سالانه تا ۲ میلیارد دلار را صرف بخش انرژی‌های جدید می‌کند، که بیشتر این پول در بخش تولید برق مصرف می‌شود. مارتین وستلار، رئیس واحد یکپارچه گاز و انرژی‌های جدید شل، می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود بخش برق، سالانه ۸ تا ۱۲ درصد بازگشت سرمایه داشته باشد.
وستلار همچنین گفت : ما معتقدیم که می‌توانیم در اوایل دهه ۲۰۳۰، به بزرگترین شرکت تولیدکننده برق جهان تبدیل شویم. ما به بخش برق به خاطر آنچه در ۲۰ سال اخیر مشاهده کردیم علاقه‌مند نیستیم، بلکه ما فکر می‌کنیم به آنچه در ۲۰ سال آینده خواهیم دید علاقه‌مند هستیم. (بلومبرگ)

بانک مرکزی ژاپن نرخ بهره را منفی ۰.۱ درصد اعلام کرد

بانک مرکزی ژاپن در جلسه سیاست‌گذاری پولی خود نرخ بهره کوتاه مدت را بدون تغییر ۰.۱ درصد تعیین کرد. بانک مرکزی ژاپن سیاست پولی خود را بدون تغییر حفظ کرد و نرخ بهره کوتاه مدت را منفی ۰.۱ درصد تعیین کرد. همچنین بانک ژاپن اقدام به خرید اوراق قرضه دولتی ۱۰ ساله خواهد کرد که سود آن در حدود صفر درصد باقی خواهد ماند.
بانک مرکزی ژاپن ارزیابی ضعیف‌تری را نسبت به صادرات و تولید کالاهای ژاپنی ارائه و اعلام کرد ریسک‌های بین‌المللی می‌توانند تهدیدی برای خارج کردن بهبود اقتصادی ضعیف ژاپن شوند.
همچنین بانک مرکزی ژاپن چشم‌انداز خود را در مورد اقتصاد این کشور تغییر داد که علت آن به رشد کُند اقتصادی در جهان بر می‌گردد. بر پایه این گزارش، تصمیم‌گیری برای حفظ نرخ بهره با ۷ رای مثبت و ۲ رای منفی تصویب شد. بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد صادرات به تازگی روند ضعیفی به خود گرفته است؛ در حالی‌که پیش از این در ماه ژانویه بانک ژاپن اعلام کرده بود صادرات روند افزایشی به خود خواهد گرفت. (ایبنا)

نظر بدهید