گزارش ۲۵ خرداد ۹۸ بورس – انفجار نفت کش‌ها تاثیر گذار نشد

0
320

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات شنبه ۲۵ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۸۱۴ واحدی به ۲۳۴,۱۶۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۸,۰۶۱ میلیارد ریال (۴۲۰۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷۵۷۰ میلیارد ریال (تقریبا ۷۹۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۰,۶۳۲ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 25 خرداد 98 بورس - انفجار نفت کش‌ها تاثیر گذار نشد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات شنبه ۲۵ خرداد ۹۸ بورس با افزایش ۸۱۴ واحدی به رقم ۲۳۴ هزار و ۱۶۷ واحد رسید. شاخص کل با معیار هموزن ۱۵۹ واحد افت کرده و به رقم ۵۷ هزار و ۹۷۲ واحد رسید. امروز ارزش کل بازار اوراق بهادار به بیش از ۸۸۶ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس بیش از ۴.۷ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۳۲۶ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۴۳۷ میلیارد تومان دادوستد کردند.

انفجار نفت کش‌ها تاثیر گذار نشد

امروز نمادهای همراه، وبملت، رمپنا، اخابر، ومعادن، وامید در تقویت شاخص بورس اثرگذار بودند و نماد فخوز بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است. امروز همچنین شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۲۳۰ واحد رشد کرده و به رقم ۶۶ هزار و ۳۱۸ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱۰۹ واحد کاهش یافته و به ۳۹ هزار و ۷۷۶ واحد رسید.

شاخص آزاد شناور ۹۵ واحد رشد کرده و به رقم ۲۶۴ هزار و ۱۵۵ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس ۴۰۵ واحد رشده کرده و به رقم ۱۷۳ هزار و ۳۴۴ واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس ۲۵۱۹ واحد رشد کرده و به رقم ۴۶۲ هزار و ۱۹۰ واحد رسید.

امروز در پایان معاملات فرابورس ایران شاخص کل فرابورس ۵ واحد افت کرده و به رقم ۲۹۵۱ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۱۶۵ هزار میلیارد تومان رسید.

شنبه ۲۵ خرداد ۹۸ بورس ، معامله‌گران در فرابورس ۱.۶ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۱۹۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۷۵۸ میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز نمادهای مارون، سرچشمه در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بودند و نمادهای دماوند، کگهر، ذوب، شپاس، حخزر در کاهش شاخص فرابورس اثرگذار بودند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 25 خرداد 98 بورس - انفجار نفت کش‌ها تاثیر گذار نشد

توافق روسیه و اتحادیه اروپا برای حذف دلار در مبادلات تجاری

به نقل از اسپوتنیک، چند روز پیش ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی خود در اجلاس اقتصادی بین‌الملل سن پترزبورگ نسبت به استفاده ابزاری از دلار برای فشار به کشورها انتقاد کرد. با گذشت چند روز از این سخنان، آنتون سیلوآنوف وزیر بازرگانی روسیه و ماروس سفکوویچ معاون کمیسیون اروپایی در اتحادیه انرژی توافق کردند تا کارگروهی را تشکیل داده و در راستای حذف دلار از مبادلات تجاری و استفاده از روبل و یورو قدم بردارند.
به گفته آندری لاوروف، سخنگوی سیلوآنوف هر دو طرف در این مذاکرات تاکید کردند که استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه به نفع هر دو کشور است، چراکه مخاطرات شرکت‌ها در تعامل با طرف مقابل را کاهش می‌دهد. گزارشات حاکی از آن است که سیلوآنوف و سفکوویچ در دیدار خود درباره حضور شرکت‌های اروپایی در پروژه‌های ملی روسیه نیز گفت‌وگو کرده و وزیر بازرگانی روسیه اعلام کرده که مسکو خواهان همکاری و حضور شرکت‌های خارجی بدون هیچ گونه موانعی است.
ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نیز در سخنرانی خود در این اجلاس تاکید کرد:‌ از زمانی که دلار به ارز ذخیره بین‌المللی تبدیل شده است به ابزاری برای آمریکا در راستای اعمال فشار بر دیگر کشورهای جهان بدل شده است. در واقع روسیه طی ماه‌های گذشته و با هدف کاهش وابستگی خود به دلار سیاست‌هایی را نظیر حراج اوراق قرضه دولتی آمریکا،‌ افزایش ذخایر طلا و رفتن به سمت استفاده از ارزهای ملی به جای دلار در مبادلات تجاری با دیگر کشورها را اجرایی کرده است. (فارس)

هزینه بیمه کشتی‌ها پس از حادثه دریای عمان ۱۰ درصد افزایش یافت

به نقل از رویترز، پس از حادثه کشتی‌های دریای عمان در روز پنج‌شنبه، هزینه بیمه نفت‌کش‌ها و کشتی‌ها از مسیر خاورمیانه حداقل ۱۰ درصد افزایش یافت. منابع بیمه کشتی‌ها اعلام می‌کنند که با وجود تنش‌ها احتمال افزایش بیشتر نیز وجود دارد. حادثه انفجار کشتی‌ها در روز پنج‌شنبه نگرانی‌هایی را درباره اینکه عرضه نفت خام و همچنین تردد کشتی‌ها از گلوگاه آبی منطقه تنگه هرمز کمتر خواهد شد، تشدید شده است.
این نگرانی باعث شده قیمت نفت در بازارهای جهانی ۴.۵ درصد افزایش یابد. برخی شرکت‌های نفت‌کش رزرو محموله‌های نفتی از منطقه خاورمیانه را کاهش دادند. نرخ کرایه حمل‌ونقل نفت سوپرتانکرها از منطقه خاورمیانه به آسیا به بیشترین میزان دو ماه گذشته رسیده است پس از حادثه نفت‌کش‌ها در دریای عمان هزینه بیمه کشتی‌ها در این منطقه حداقل ۱۰ درصد حدود ۲ هزار دلار افزایش یافت و روزانه به ۱۳ هزار دلار رسید. (فارس)

تورم تولیدکننده زراعت، باغداری و دامداری ۴۷.۸ درصد شد

براساس اعلام مرکز آمار، شاخص قیمت تولیدکننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی (برمبنای ١٠٠=١٣٩٠) در سال ١٣٩٧ برابر است با ٣۶٢,٧ که نسبت به سال قبل (نرخ تورم سالانه) ۴٧.٨ درصد افزایش یافته است.

شاخص زراعت و باغداری
شاخص گروه “زراعت و باغداری” در سال ١٣٩٧ برابر با ٣۵٨,٣ است که نسبت به سال قبل ۴۵.۴ درصد افزایش یافته است.
شاخص گروه “غلات” در سال ١٣٩٧ برابر با ٣٢٩,١ است که نسبت به سال قبل ٢٨.۶ درصد افزایش یافته است.
شاخص گروه “سبزیجات” در سال ١٣٩٧ برابر با ٣٩٢,٨ است که نسبت به سال قبل ۵١.٨ درصد افزایش یافته است.
شاخص گروه “میوه ها و میوه های آجیلی” در سال ١٣٩٧ برابر با ٣٨١,٧ است که نسبت به سال قبل ۵۴.۴ درصد افزایش یافته است.
شاخص گروه “موادخام طبقه بندی نشده” در سال ١٣٩٧ برابر با ٢٨۶,٣ است که نسبت به سال قبل ٣۴.٢ درصد افزایش یافته است.

شاخص دامداری سنتی
شاخص گروه “دامداری سنتی” در سال ١٣٩٧ برابر با ٣٧٢,١ است که نسبت به سال قبل ۵٣.٠ درصد افزایش یافته است.
شاخص گروه “پرورش بز و بزغاله ” در سال ١٣٩٧ برابر با ٣٩١,٠ است که نسبت به سال قبل ٧١.٩ درصد افزایش یافته است.
شاخص گروه “پرورش گاو و گوساله سنتی” در سال ١٣٩٧ برابر با ٣٧٢,۴ است که نسبت به سال قبل ۵۶.٢ درصد افزایش یافته است.
شاخص گروه “گوسفند و بره” در سال ١٣٩٧ برابر با ۴١٣,۵ است که به نسبت به سال قبل ٧٣.۴ درصد افزایش یافته است.
شاخص گروه “سایر محصولات حیوانی” در سال ١٣٩٧ برابر با ٣٢٧,٢ است که نسبت به سال قبل ٢۶.۶ درصد افزایش یافته است. (ایبنا)

نظر بدهید