گزارش ۲۵ فروردین ۹۸ بورس – کاهش شاخص کل فرابورس

0
209

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۸۸۱ واحدی به ۱۹۶.۰۸۴ واحد رسید. گزارش ۲۵ فروردین ۹۸ بورس بیانگر کاهش شاخص کل فرابورس است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۹۴۵۸ میلیارد ریال (۴۳۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۸۵۵میلیارد ریال (تقریبا ۵۷۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۳.۳۰۸ میلیارد ریال بوده است.

در پایان معاملات ۲۵ فروردین ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، با رشد ۸۸۱ واحدی به رقم ۱۹۶ هزار و ۸۴ واحد رسید و وارد کانال ۱۹۶ هزارتایی شد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز امروز ۲۵۲ واحد رشد کرده و به رقم ۳۹ هزار و ۱۱۲ واحد رسید.

گزارش 25 فروردین 98 بورس - کاهش شاخص کل فرابورس

کاهش شاخص کل فرابورس – ۲۵ فروردین ۹۸ بورس

ارزش روز بازار یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸ به بیش از ۷۵۱ هزار میلیارد تومان رسید. ۲۵ فروردین ۹۸ معامله‌گران بورسی بیش از ۲.۸ میلیارد برگ بهادار اوراق و سهام و حق تقدم در قالب ۲۶۷ نوبت معامله و به ارزش ۹۴۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز عمده نمادهای تاثیرگذار در رشد شاخص کل بورس شامل و معادن، پارسان، رمپنا، شبندر، کچاد، بوده و نمادهای تاثیرگذار در کاهش شاخص بورس شامل فارس، فملی بوده‌اند.

۲۵ فروردین ۹۸ معامله‌گران شاهد کاهش شاخص کل فرابورس بودند شاخص کل با افت ۲۱ واحدی به رقم ۲ هزار و ۴۵۱ واحد و ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۱۴۳ هزار میلیارد تومان رسید. ۲۵ فروردین ۹۸ معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از یک میلیارد برگ بهادار اوراق و حق تقدم در قالب ۲۲۰ هزار نوبت معامله و به ارزش بیش از ۴۸۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز نمادهای کگوهر، شراز، در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بودند و نمادهای دماوند، مارون، ذوب، هرمز، زاگرس، بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

میزان بازدهی و ارزش صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 25 فروردین 98 بورس - کاهش شاخص کل فرابورس

نگاهی به سرمایه صندوق نفت نروژ

آخرین آمارها نشان می‌دهد موجودی صندوق نفت نروژ، امروز بیش از ۹ تریلیارد کرون، معادل یک تریلیارد دلار آمریکاست. رقمی شگفت‌آور برای کشوری با جمعیت ۵ میلیون! نروژ پول نفت خود را ۶۰% برای خرید سهام شرکت‌ها، ۳۵% سپرده‌گذاری‌های سودآور و ۵% را به خرید املاک و مستغلات در کشور‌های دیگر اختصاص داده است. (بلومبرگ)

اکسون : نفت خام آمریکا آلوده به مواد سمی است

این شرکت انرژی بزرگ آمریکایی اعلام کرد بخشی از نفتی که سال گذشته از ذخایر نفتی استراتژیک وزارت انرژی خریده، شامل سطح بسیار بالایی از سولفید هیدروژن می شود. در برخی موارد سطح این گاز ۲۵۰ بار بیشتر از استاندارد ایمنی دولت بوده است. سخنگوی وزارت انرژی آمریکا گفت:« وزارت انرژی در مورد امنیت و تاثیرات منطقه ای فعالیت‌های ذخایر نفتی استراتژیک بسیار سختگیرانه عمل می کند. پاییز گذشته یک محموله که به اکسون موبیل داده شد ظاهراً سطح بالایی از سولفید هیدروژن را دارا بود. از آن زمان این وزارت با اکسون در مورد حل این مشکل همکاری کرده و گزینه های دیگری برای تحویل این محموله یافته است ».
تحلیلگران این ذخایر را یک حفاظ در برابر کمبود عرضه نفت ایران و ونزوئلا به خاطر تحریم های آمریکا می‌دانند. ولی کشف اکسون پس از شکایت شرکتهای رویال داچ شل، مکواری گروپ و پتروچاینا نشان می‌دهد که این ذخایر جبران نفت خام سولفور بالا یا ترش این کشورها را نمی کنند. وزارت انرژی مخالف ادعاهای این شرکت ها مبنی بر فروش نفت خام آلوده است و اعلام کرده کشف سولفید هیدروژن بالا در نفت خام توسط این شرکت‌ها نادرست است و شاید نتیجه آلودگی‌های حین بارگیری باشد، ولی درمورد شرکت پتروچاینا، این آژانس قبول کرد یک میلیون دلار برای پاک کردن این محموله آلوده هزینه کرده است.
ادعای نفت خام آلوده در ذخایر آمریکا فروش آینده نفت این کشور را به چالش می‌کشد. فروش نفت ابزار کلیدی آمریکا برای تامین هزینه برنامه‌های دولت است .آمریکا یک فروش ۵ میلیون بشکه ای را برای ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرده و قصد دارد ۲۲۱ میلیون بشکه نفت هم از ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۷ بفروشد. (بلومبرگ)

مبادلات ۱۱ ماهه تجاری ایران با آلمان، انگلیس و فرانسه

معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به کاهش روابط تجاری ایران با سه کشور اروپایی عضو برجام یعنی آلمان، انگلیس و فرانسه پرداخته و نوشته است: صادرات ایران به آلمان در ۱۱ ماهه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن با کاهش ۲۸ درصدی به ۲۳۰ میلیون دلار، صادرات به فرانسه با کاهش ۲۸ درصدی به ۲۵ میلیون دلار و صادرات به انگلیس با کاهش ۳۹ درصدی به ۲۷ میلیون دلار رسیده است. بر اساس این گزارش کاهش ارزشی صادرات به این کشورها در حالی است که به لحاظ وزنی، صادرات به آلمان و انگلیس در مدت زمان مورد اشاره افزایش یافته است.
این امر بدان معناست که کالاهایی با متوسط قیمت نسبتا پایین تر به این کشورها صادر شده است. صادرات بدون نفت خام ایران به آلمان در دوره زمانی اعلام شده ۱۱۲ هزار تن و به ارزش ۲۳۰ میلیون دلار بوده است. مقایسه این آمار با میزان صادرات ۱۱ ماهه ۹۶ نشان می دهد که صادرات به آلمان از نظر وزنی ۱۵۳.۵ درصد رشد یافته ولی از نظر ارزشی ۲۷.۷ درصد کاهش را ثبت کرده است. صادرات به انگلیس نیز در این دوره زمانی ۲۲ هزار تن و به ارزش ۲۷ میلیون دلار بوده که در مقایسه با آمار سال قبل از آن از نظر وزنی ۳۶.۷ درصد رشد کرده ولی از نظر ارزشی ۳۸.۶ درصد کاهش یافته است. میزان صادرات بدون نفت خام ایران به فرانسه نیز از نظر وزنی ۳۱ هزار تن بوده و از نظر ارزشی به ۲۸۳ میلیون دلار رسیده است.
این آمار در مقایسه با میزان صادرات بدون نفت خام ۱۱ ماهه سال ۹۶ از نظر وزنی ۶۶.۷ درصد افزایش و از نظر ارزشی ۲۸.۹ درصد کاهش را نشان می دهد. ایران در مجموع به این سه کشور ۱۷۵ هزار تن کالا به ارزش ۲۸۳ میلیون دلار بدون نفت خام در ۱۱ ماهه سال ۹۷ صادر کرده است. این رقم ۰.۰۳ درصد از نظر وزنی و ۰.۰۶ درصد از نظر ارزشی صادرات ایران را در این مدت شامل شده است. مقایسه این رقم با مدت مشابه سال قبل از آن نشان می دهد که صادرات بدون نفت خام ایران در مجموع برای این سه کشور ۶۶.۷ درصد از نظر وزنی رشد داشته و از نظر ارزشی با کاهش ۲۸.۹ درصدی مواجه شده است.
ارزش واردات ایران از سه کشور یاد شده در مدت زمان مورد بررسی نیز کاهشی بوده است. در این مدت واردات ایران از آلمان با کاهش ۱۹.۵ درصدی به حدود ۲.۲ میلیون دلار، واردات از فرانسه با کاهش ۳۸ درصدی به ۹۹۰ میلیون دلار و واردات از انگلیس با کاهش ۶ درصدی به ۹۲۳ میلیون دلار رسیده است. واردات ایران از کشورهای مذکور هم به لحاظ وزنی و هم به لحاظ ارزشی کاهش قابل توجهی را در یازده ماهه ۹۷ تجربه کرده است. براساس این گزارش میزان واردات ایران از آلمان در ۱۱ ماهه سال ۹۷ از نظر وزنی ۶۱۶ هزار تن و از نظر ارزشی ۲ میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار بوده است.
این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن از نظر وزنی ۲۷.۲ و از نظر ارزشی ۱۹.۵ درصد اُفت را ثبت کرده است. همچنین میزان واردات ایران از فرانسه در مدت زمان مورد اشاره ۷۹ هزار تن و به ارزش ۹۹۰ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با ۱۱ ماهه سال ۹۶ از نظر وزنی ۳۱.۰ درصد و از نظر ارزشی ۳۸.۱ درصد کاهش داشته است. این روند در مورد انگلیس نیز صادق است و ایران در مدت زمان مورد بررسی ۲ هزار و ۳۷۳ هزار تن کالا به ارزش ۹۳۳ میلیون دلار از این کشور وارد کرده است.
این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن از نظر وزنی ۱۷.۴ و از نظر ارزشی ۲۱.۵ درصد کاهش را نشان می دهد. بنابراین ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۷ در مجموع از سه کشور اروپایی عضو برجام ۳ هزار و ۶۸ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار وارد کرده است. این رقم ۱۰.۶ درصد از کل واردات وزنی و ارزشی ایران در مدت زمان مورد اشاره را شامل می شود. همچنین این آمار در مقایسه با واردات ایران از این سه کشور در مدت زمان مشابه سال ۹۶ از نظر وزنی ۱۹.۵ درصد و از نظر ارزشی ۲۲.۶ درصد کاهش را ثبت کرده است. (ایبنا)

نظر بدهید