گزارش ۲۶ خرداد ۹۸ بورس – افزایش شاخص کل بورس

0
340

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص کل ‌بورس با افزایش ۴۰۵۲ واحدی به ۲۳۸.۲۲۰ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ روز ۲۶ خرداد ۹۸ بورس‌ ۱۸.۸۳۱میلیارد ریال (۱۲۶۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۲۳۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱۸۰۷ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۴.۹۹۲ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 26 خرداد 98 بورس - افزایش شاخص کل بورس

شاخص کل بورس و اوراق بهادار تهران در پایان معاملات یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸ بورس با افزایش ۴۰۵۲ واحد به رقم ۲۳۸ هزار و ۲۲۰ واحد رسید. همچنین شاخص کل با معیار هموزن ۲۰۴ واحد رشد کرده و به رقم ۵۸ هزار و ۱۷۷ واحد رسید. ارزش روز بازار امروز در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۹۰۱ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از ۵.۱ میلیارد سهام حق تقدم و سایر اوراق بهادار در قالب ۳۷۶ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۸۸۳ میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱۱۴۷ واحد رشد کرده و به رقم ۶۷ هزار و ۴۴۵ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هموزن ۱۴۰ واحد رشد کرده و به رقم ۳۹ هزار و ۸۷۷ واحد رسید.

شاخص آزاد شناور ۴۰۳۹ واحد رشد کرد و به رقم ۲۶۸ هزار و ۱۹۴ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با افزایش ۲۷۷۷ واحد به رقم ۱۷۶ هزار و ۱۲۲ واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس با افزایش ۹۰۲۳ واحد به رقم ۴۷۱ هزار و ۲۱۳ واحد رسید.

یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸ در فرابورس ایران شاخص کل با افزایش ۳۳ واحدی به رقم ۲۹۸۵ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از ۱۶۷ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس بیش از ۱.۸ میلیارد اوراق و حق تقدم در قالب ۲۸۰ هزار نوبت معامله و به ارزش ۹۲۳ میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز نمادهای مارون، زاگرس، مادیرا، شراز، شاوان، در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بودند و نمادهای دماوند، کگهر در کاهش شاخص فرابورس مؤثر بودند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 26 خرداد 98 بورس - افزایش شاخص کل بورس

معافیت عراق از تحریم‌های ایران ۹۰ روز دیگر تمدید شد

به نقل از فرانس پرس، واردات انرژی از ایران برای عراق که به‌ شدت به منابع انرژی وابسته‌ است حیاتی محسوب می‌شود. عراق یکی از گرم‌ترین کشورهای جهان است که در فصل گرما با خاموشی‌های گسترده دست‌ و پنجه نرم می‌کند. منابع مطلع در دولت عراق اعلام کرده‌اند که ایالات متحده معافیت ۹۰ روزه دیگری از تحریم‌های نفتی ایران را برای دولت عراق تمدید کرده است. به گفته این منابع، این معافیت در جریان یک تماس تلفنی بین وزیر امور خارجه آمریکا؛ مایک پومپئو و عادل عبدالمهدی؛ نخست‌وزیر عراق تمدید شده و دولت عراق مذاکرات طولانی و فشرده‌ای با آمریکایی‌ها برای این تصمیم داشته‌است. این معافیت‌ در حالی تمدید شده که هم ایران و هم آمریکا از متحدان نزدیک عراق به شمار می‌روند و تنش ها بین دوطرف در هفته‌های اخیر رو به افزایش بوده‌ است. عراق به عنوان یکی از کشورهای گرم جهان برای حل مشکلات انرژی خود به شدت به واردات انرژی از ایران وابسته‌است. خاموشی‌ها در عراق گسترده‌ است و گاهی برخی خانه‌ها تا ۲۰ ساعت قطع برق را تجربه می‌کنند. برای جبران این مسئله عراق روزانه بالغ بر ۲۸ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد می‌کند تا نیروگاه‌های این کشور بتوانند این وضعیت را جبران کنند. علاوه بر این، عراقی‌ها روزانه ۱۳۰۰ مگاوات برق نیز از ایران وارد می‌کنند. (ایبنا)

حضور هیات تجاری ۲۰۰ نفره روسیه در ایران

سفیر ایران در مسکو روابط ایران و روسیه را در شرایط فشارها هم‌چنان پویا و پرتحرک خواند و از برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه و همایش همکاری ایران و قفقاز شمالی در هفته جاری با حضور هیات تجاری ۲۰۰ نفره روس خبر داد.
«مهدی سنایی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو در توییتی نوشت: «در شرایط فشارها و تهدیدها روابط ایران و روسیه همچنان پویا و پرتحرک است.» او افزود: «این هفته همایش بزرگ همکاری ایران و قفقاز شمالی و اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی با حضور دو وزیر روس و هیات تجاری بیش از ۲۰۰ نفره به میزبانی وزیر‌ نیرو به‌عنوان رئیس این کمیسیون در تهران و اصفهان برگزار می‌شود.» «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه و «رضا اردکانیان» وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران عهده‌دار ریاست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور هستند. پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه و دومین همایش تجاری ایران و منطقه قفقاز شمالی از صبح امروز یکشنبه (۲۶ خرداد) به مدت سه روز با حضور مقام‌ها و فعالان بخش‌خصوصی و دولتی دو کشور در شهرهای تهران و اصفهان برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه دومین همایش تجاری و تاریخی، فرهنگی و علمی ایران و قفقاز شمالی صبح یکشنبه با حضور «چباتاریف» وزیر قفقاز شمالی روسیه و رضا اردکانیان، وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. پیش از ظهر یکشنبه نیز پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه با حضور دبیران کمیسیون و اعضای کارگروه‌ها در تهران آغاز خواهد شد. (دنیای اقتصاد)

بزرگترین تولیدکننده نفت جهان کدام کشور است؟

به نقل از سی‌بی‌اس، براساس گزارش چشم‌انداز انرژی جهان از نگاه آمار سال ۲۰۱۹ که توسط شرکت نفت و گاز بریتانیایی بی‌پی منتشر شده، آمریکا سال گذشته نیز همچون سال‌های پیشین، عمده‌ترین تولیدکننده و مصرف کننده نفت در سراسر جهان بوده است. آمریکا سال گذشته ۱۶.۲ درصد از کل نفت جهان را تولید کرده و مطابق آمارهای بریتیش پترولیوم، پنج سال پیاپی است که عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان را یدک می‌کشد. میزان تولید روزانه نفت عربستان سعودی نیز سال گذشته به طور متوسط از ۱۱.۸۹ به ۱۲.۲۸ میلیون بشکه نفت افزایش یافته است. به این ترتیب عربستان سعودی نیز در جایگاه دوم فهرست کشورهای عمده تولید کننده نفت در جهان قرار گرفته‌است. روسیه در این بازه زمانی میزان تولید روزانه نفت خود را از ۱۱.۲۵ به ۱۱.۴۳ میلیون بشکه نفت افزایش داده و پس از عربستان سعودی در رده سوم این فهرست جای گرفته است. بر اساس این گزارش، میزان تولید جهانی نفت در ۲۰۱۸ نیز نسبت به سال قبل از آن با ۲.۴ درصد افزایش روزانه به طور متوسط به ۹۴.۷۲ میلیون بشکه نفت رسیده است. (ایبنا)

نظر بدهید