گزارش ۲۶ فروردین ۹۸ بورس – رکوردشکنی شاخص کل

0
207

ناظر اقتصاد: گزارش ۲۶ فروردین ۹۸ بورس بیانگر رکوردشکنی شاخص کل بود. شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۵۷۲۱ واحدی به ۲۰۱.۸۰۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۴.۷۸۸ میلیارد ریال (۱۰۲۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶۵۴۳میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۹.۴۹۷ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 26 فروردین 98 بورس - رکوردشکنی شاخص کل

رکوردشکنی شاخص کل – ۲۶ فروردین ۹۸ بورس

گزارش ۲۶ فروردین ۹۸ بورس بیانگر رکوردشکنی شاخص کل بود. در پایان معاملات ۲۶ فروردین ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، در یک رکوردشکنی با افزایش ۵ هزار و ۷۲۱ واحدی به رقم ۲۰۱ هزار و ۸۰۵ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش ۸۶۶ واحدی به رقم ۳۹ هزار و ۹۷۱ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران، بیش از ۷۷۳ هزار میلیارد تومان برآورد شد.

معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران در یک رقم بی‌سابقه بیش از ۷.۵ میلیارد اوراق بهادار، سهام و حق‌تقدم به ارزش یک‌هزار و ۴۷۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند. شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی، یک‌هزار و ۶۴۹ واحد رشد کرد و به رقم ۵۸ هزار و ۱۹۴ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۶۰۴ واحد تقویت شده و به رقم ۲۷ هزار و ۹۰۰ واحد، شاخص آزاد شناور با افزایش ۶ هزار و ۹۵۸ واحد به رقم ۲۲۸ هزار و ۴۵۰ واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با افزایش ۴ هزار و ۶۷۵ واحد به رقم ۱۵۱ هزار و ۱۷۵ واحد رسید و شاخص بازار دوم بورس با افزایش ۹ هزار و ۲۲۷ واحد به رقم ۳۹۰ هزار و ۲۹ واحد رسید.

عمده نمادهای مهم بورسی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بودند که از مهمترین این نمادها می‌توان به وتجارت، کگل، فولاد، پارس، تاپیکو،فارس، شبندر اشاره کرد. در فرابورس ایران نیز شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۲ هزار و ۴۹۶ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد تومان رسید.

نمادهای کگهر، میدکو، زاگرس، ذوب، شراز در تقویت شاخص فرابورس و نمادهای دماوند، مارون در افت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند. نمادهای پربیننده معامله‌گران فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، نیروگاه زاگرس کوثر، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، پتروشیمی زاگرس، صنایع کاغذ پارس، کشت و دامداری فکا، کشت و صنعت دشت خرمدره بوده‌اند.

میزان بازدهی و ارزش صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 26 فروردین 98 بورس - رکوردشکنی شاخص کل

افزایش ۲۳ درصد خرید نفت کره جنوبی از ایران

آمارهای گمرک کره جنوبی نشان داد واردات نفت این کشور از ایران در ماه مارس به نسبت سال گذشته ۱۲ درصد کاهش یافت اما خرید ماهانه هنوز از زمان ازسرگیری خرید نفت از ایران در ماه ژانویه در بالاترین سطح قرار دارد. آمارها نشان داد کره جنوبی، یکی از بزرگ‌ترین مشتریان نفتی آسیایی ایران است که در ماه مارس ۱.۲ میلیون تن یا روزانه ۲۸۴ هزار و ۶۳۹ بشکه نفت از ایران خریده است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته برابر با ۱.۳۷ میلیون تن بوده است. میزان واردات در ماه مارس ۲۳ درصد از ماه فوریه بیشتر است و ۵ برابر ماه ژانویه است.
بر اساس این آمار، میزان واردات نفت کره جنوبی از ایران در ۳ ماه نخست امسال، ۲۹.۸ درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته است. این رقم ۲.۴ میلیون تن یا روزانه ۱۹۶ هزار و ۳۰۳ بشکه بوده که در مقایسه با ۳.۵ میلیون تن سه ماه نخست پارسال کمتر است. کره جنوبی، یکی از ۸ کشوری است که در ماه نوامبر، معافیت ۶ ماهه از تحریم‌های نفتی ایران را از واشنگتن دریافت کرد. سئول می‌تواند روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت (بیشتر میعانات گازی) از ایران بخرد. بر اساس برآوردهای رویترز، کره جنوبی، در ۵ ماه از نوامبر تا مارس، روزانه حدود ۱۱۷ هزار بشکه نفت از ایران خریده است. (فارس)

ذخایر ارزی بانک مرکزی هند به ۴۱۳.۸ میلیارد دلار رسید

به نقل از بیزینس استاندارد، رزرو بانک هند در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: ذخایر ارزی هند با یک میلیارد و ۸۷۶ میلیون دلار افزایش به ۴۱۳ میلیارد و ۷۸۱ میلیون دلار در هفته منتهی به پنجم آوریل افزایش پیدا کرد. همچنین رزرو بانک هند اعلام کرد: هفته قبل از آن هم درآمدهای ارزی هند با ۵.۲۳۷ میلیارد دلار به ۴۱۱.۹۰۵ میلیارد دلار رسیده بود که علت آن به انجام سوآپ دلار-روپیه از سوی بانک مرکزی هند بود. رزرو بانک هند اعلام کرد در هفته منتهی به پنجم آوریل دارایی های ارزی که بخش اصلی ذخایر کل را تشکیل می دهند با ۲.۰۶۲ میلیارد دلار افزایش به ۳۸۶.۱۱۶ میلیارد دلار رسید.
دارایی های ارزی شامل تاثیر رشد و کاهش ارزش ارز غیر دلار آمریکا مانند یورو، پوند و ین در ذخایر نگهداری شده ارزی رزرو بانک هند می شود. بر پایه این گزارش مجموع ذخایر ارزی رزرو بانک هند در سیزدهم آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی با رسیدن به ۴۲۶.۰۲۸ میلیارد دلار به بالاترین رکورد خود رسیده بود و از آن زمان به بعد ۱۳ میلیارد دلار از آن کسر شده است. ذخایر طلای رزرو بانک هند در هفته گذشته با ۱۸۲.۶ میلیون دلار کاهش به ۲۳.۲۲۵ میلیارد دلار رسید؛ ضمن اینکه موجودی رزرو بانک هند در نزد صندوق بین المللی پول یا همان Special Drawing Rights هم با ۱.۲ میلیون دلار کاهش به ۱.۴۵۵ میلیارد دلار رسید. (ایبنا)

سهام آسیایی با امید به رشد اقتصادی جهان جهش کرد

به نقل از رویترز، پس از انتشار داده‌های فراتر از انتظار از سوی چین، که امیدها به رشد اقتصادی جهان را تقویت کرد، با بهبود ریسک‌پذیری، سهام آسیایی جهش کرد و دلار افت کرد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن ۰.۱ درصد رشد کرد. نیکی ژاپن ۱.۴۱ درصد جهش کرد، درحالی که سهام استرالیا بر خلاف روند بازارهای منطقه ۰.۱۴ درصد پایین آمد. کوسپی کره‌جنوبی ۰.۷۹ درصد رشد کرد. در بازارهای چین شاخص کامپوزیت شانگهای ۱.۸۶ درصد جهش کرد و شاخص هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۱.۱۰ درصد بالا آمد. (مهر)

نظر بدهید