گزارش ۲۷ بهمن ۹۷ بورس – خشک شدن حوضچه نقدینگی

0
155

ناظر اقتصاد: ۲۷ بهمن ۹۷ بورس شاهد کاهش در شاخص کل بود شاخص ‌کل ‌بورس با کاهش ۱۹۶ واحدی به ۱۵۷,۱۱۳ واحد رسید. گزارش ۲۷ بهمن ۹۷ بورس بیانگر خشک شدن حوضچه نقدینگی در بورس است که باعث شده تا جریان نقدی به سهم‌های بزرگ بازار ورودی نداشته باشد. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۳۸۷ میلیارد ریال (۱۴۸۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۴۵۹ میلیارد ریال (تقریبا ۲۵۷۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۵۷۸۰ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 27 بهمن 97 بورس - خشک شدن حوضچه نقدینگی گزارش 27 بهمن 97 بورس - خشک شدن حوضچه نقدینگی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۲۷ بهمن ۹۷ بورس با کاهش ۱۹۶ واحدی در شاخص کل به رقم ۱۵۷ هزار و ۱۱۳ واحد مواجه بود. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۲۳ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۶۹۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۳۱۷واحدی به رقم ۱۷۳ هزار و ۸۵۶ واحد دست یافت.

شنبه ۲۷ بهمن ۹۷ همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۲ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۴۸ واحد نشست. ارزش کل معاملات ۲۷ بهمن ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۴۴۲ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۲۹۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۸۸ هزار و ۶۵۶ نوبت داد و ستد بود.

خشک شدن حوضچه نقدینگی -۲۷ بهمن ۹۷ بورس

۲۷ بهمن ۹۷ بورس تهران در حالی معاملاتی کم حجم را در نخستین روز معاملاتی هفته جاری تجربه کرد که بازارهای جهانی در ۴۸ ساعت گذشته شاهد رشد قابل توجه نرخ کامادیتی‌ها و همچنین نفت خام بود؛ با این همه وقوع برخی رخدادها در آمریکای جنوبی به ویژه در حوزه معدنی گروه سنگ‌آهنی‌ها را در کانون توجه قرار داده است، هرچند که خشک شدن حوضچه نقدینگی در بورس باعث شده تا جریان نقدی به سهم‌های بزرگ بازار ورودی نداشته باشد.

در این بین سهم‌های کوچک بازار از جمله گروه‌های بسته‌بندی و کاغذ تک‌سهم‌های بازار پایه و شرکت‌های برخوردار از افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی بهانه‌ای برای حضور بورس‌بازها در تالار شیشه‌ای باشند، با این همه انتظار برای اعلام برخی اصلاحات جدید در بازار پایه باعث شده تا معامله‌گران بورس تهران، نقد بودن را بر سهامدار بودن ترجیح بیشتری دهند.

۲۷ بهمن ۹۷ بورس در گروه سیمانی‌ها با وجود تداوم تقاضا از سوی حقیقی‌ها برای جمع‌آ‌وری سهام در دامنه نوسان منفی قیمت‌ها شاهد اصلاح قیمت بود. در عین حال مواجه شدن با روزهای پایانی سال و لزوم تامین نقدینگی در کنار عرضه اولیه ۱۶۹۵ میلیارد تومانی امروز باعث شد تا نماگرهای بازار قرمزپوش باقی بمانند؛ هرچند که سهم‌های بازار دومی و به ویژه فرابورسی‌ها همچنان به بورس‌ بازها چراغ سبز نشان می‌دهد.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 27 بهمن 97 بورس - خشک شدن حوضچه نقدینگی

تبیین راهبرد اقتصادی کشور در بیانیه “گام دوم انقلاب” از سوی مقام معظم رهبری:

تحریم‌ها، عیوب ساختاری و ضعف مدیریتی؛ چالش‌های امروز اقتصاد ایران
اقتصاد یک نقطه کلیدی تعیین‌کننده است. اقتصاد قوی، نقطه قوّت و عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری کشور است و اقتصاد ضعیف، نقطه ضعف و زمینه‌ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است.
فقر و غنا در مادّیات و معنویّات بشر، اثر می‌گذارد. اقتصاد البتّه هدف جامعه اسلامی نیست، امّا وسیله‌ای است که بدون آن نمی‌توان به هدف‌ها رسید.
تأکید بر تقویت اقتصاد مستقلّ کشور که مبتنی‌ بر تولید انبوه و با کیفیّت، و توزیع عدالت‌محور، و مصرف به اندازه و بی‌ اسراف، و مناسبات مدیریّتی خردمندانه است و در سال‌های اخیر بارها تکرار و بر آن تأکید شده، به خاطر همین تأثیر شگرفی است که اقتصاد می‌تواند بر زندگی امروز و فردای جامعه بگذارد.
انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته و فاسد دوران طاغوت را به ما نشان داد، ولی عملکردهای ضعیف، اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است. چالش بیرونی تحریم و وسوسه‌های دشمن است که در صورت اصلاح مشکل درونی، کم‌اثر و حتّی بی‌اثر خواهد شد. چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریّتی است.
مهم‌ترین عیوب، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخش‌هایی از اقتصاد که در حیطه وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیّت داخلی، استفاده اندک از ظرفیّت نیروی انسانی کشور، بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن، و سرانجام عدم ثبات سیاست‌های اجرائی اقتصاد و عدم رعایت اولویّت‌ها و وجود هزینه‌های زائد و حتّی مسرفانه در بخش‌هایی از دستگاه‌های حکومتی است. نتیجه اینها مشکلات زندگی مردم از قبیل بیکاری جوان‌ها، فقر درآمدی در طبقه ضعیف و امثال آن است.
راه‌حلّ این مشکلات، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که باید برنامه‌های اجرائی برای همه بخش‌های آن تهیّه و با قدرت و نشاط کاری و احساس مسئولیّت، در دولت‌ها پیگیری و اقدام شود.
درون‌زایی اقتصاد کشور، مولّد شدن و دانش‌بنیان شدن آن، مردمی کردن اقتصاد و تصدّی‌گری نکردن دولت، برون‌گرایی با استفاده از ظرفیّت‌هایی که قبلاً به آن اشاره شد، بخش‌های مهمّ این راه‌حل‌ها است. بی‌گمان یک مجموعه جوان و دانا و مؤمن و مسلّط بر دانسته‌های اقتصادی در درون دولت خواهند توانست به این مقاصد برسند. دوران پیشِ‌ رو باید میدان فعّالیّت چنین مجموعه‌ای باشد.
همه راه‌حل‌ها در داخل کشور است. اینکه کسی گمان کند که «مشکلات اقتصادی صرفاً ناشی از تحریم است و علّت تحریم هم مقاومت ضدّ استکباری و تسلیم نشدن در برابر دشمن است؛ پس راه‌حل، زانو زدن در برابر دشمن و بوسه‌زدن بر پنجه‌ی گرگ است» خطایی نابخشودنی است. این تحلیل سراپا غلط، هرچند گاه از زبان و قلم برخی غفلت‌زدگان داخلی صادر می‌شود، امّا منشأ آن، کانون‌های فکر و توطئه خارجی است که با صد زبان به تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران و افکار عمومی داخلی القاء می‌شود.

بانک مرکزی چین ذخایر طلای خود را ۵۹.۹۴ میلیون اونس اعلام کرد

بانک مرکزی چین ذخایر طلای ملی این کشور را ۵۹.۹۴ میلیون اونس اعلام کرد که یک رکورد افزایشی بی‌سابقه محسوب می‌شود. چین در حال تمرکز بر روی استراتژی جمع‌آوری طلا است و ذخایر طلای این کشور برای دومین ماه متوالی با سیری افزایشی به ۵۹.۹۴ میلیون اونس رسید.
پیش از این چین در مورد ذخایر طلای خود برای یک مدت طولانی مدت سکوت کرده بود و اکنون بسیاری از کشورها در حال روی برگرداندن از دلار و حرکت به سمت خریداری طلا به عنوان تنوع بخشی ذخایر خود هستند.
بر همین اساس بانک مرکزی چین اعلام کرد ذخایر طلای ملی این کشور در پایان ماه ژانویه سال جاری میلادی با ۰.۳۸ میلیون اونس افزایش به تقریبا ۱۲ تن رسید؛ در حالی که ذخایر طلای این کشور در پایان ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۹.۵۶ میلیون اونس گزاش شده بود.
ارزش ذخایر طلای چین به ۷۹.۳۱۹ میلیارد دلار رسیده و در مقایسه با ماه دسامبر سال گذشته میلادی بیش از ۳ میلیارد دلار جهش پیدا کرده است. قبل از ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، بانک مرکزی چین به مدت بیش از دو سال گزارشی در مورد افزایش ذخایر طلای این کشور منتشر نکرده بود و اطلاعات رسمی از اکتبر سال ۲۰۱۶ تا نوامبر ۲۰۱۸ میلادی بدون تغییر بر ۵۹.۲۴ میلیون اونس باقی مانده بودند.
افزایش ذخایر ارزی چین به دنبال رکورد بی سابقه یوآن در مقابل دلار در بالاترین سطح ۶ ماهه خود است. بر پایه این گزارش، چین در حال تلاش برای تنوع بخشی ذخایر خود و کاهش تمرکز بر روی دلار است. (ایبنا)

هند ۴۵ درصد کمتر از ایران نفت خرید

رویترز به نقل از آمارهای رهیابی کشتی‌ها نوشت خرید نفت هند از ایران در ماه ژانویه ۴۵ درصد کاهش یافت و به ۲۷۰ هزار ۵۰۰ بشکه در روز رسید که کمتر از روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای است که برای این ماه برآورد شده بود؛ زیرا برخی از محموله‌ها تاخیر داشتند.
هند اجازه دارد تا ماهانه ۱.۲۵ میلیون تن نفت خام از ایران بخرد؛ بر اساس آمار رهیابی نفتکش‌ها، واردات روزانه حدود ۳۰۰ هزار بشکه‌ای هند از ایران در ماه ژانویه ۱۰.۴ درصد کمتر از ماه دسامبر بود.
بر اساس آمارها، ایران در ماه ژانویه، هفتمین تامین‌کننده نفت هند بود در حالی که در ماه دسامبر در جایگاه ششم قرار داشت و در سال گذشته در مکان سوم بود. سهم ایران در واردات نفتی هند از حدود ۱۰ درصد در سال گذشته، به حدود ۶ درصد در ماه گذشته کاهش یافت.
در ده ماه نخست سال مالی جاری که از ماه آوریل آغاز شد، واردات نفت هند از ایران ۱۴.۵ درصد افزایش یافت و به ۵۰۷ هزار بشکه در روز رسید زیرا پالایشگاه‌های هندی خرید نفت از ایران را در آستانه آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به علت تخفیف‌های تهران افزایش دادند. (فارس)

نظر بدهید