گزارش ۲۷ خرداد ۹۸ بورس – کاهش ۵۹ واحدی شاخص کل

0
260

ناظر اقتصاد: در جریان دادوستدهای دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۵۹ واحدی به ۲۳۸.۱۶۰ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در ۲۷ خرداد ۹۸ بورس‌ ۲۰.۴۸۱میلیارد ریال (۵۶۱۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶۲۹۹ میلیارد ریال (تقریبا ۶۷۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۰.۴۹۱ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 27 خرداد 98 بورس - کاهش 59 واحدی شاخص کل

در جریان دادوستدهای دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸ بورس ، تعداد ۳میلیارد و ۳۹۵میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش یک هزار و ۶۱۹میلیارد تومان در ۳.۶هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت ۵۹واحدی در ارتفاع ۲۳۸هزار و ۱۶۰واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در ۲۷ خرداد ۹۸ بورس به نام شرکت ارتباطات سیار ایران، مخابرات ایران و ایران خودرو شد و در مقابل نمادهای معاملاتی صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی خارک با رشد خود مانع کاهش بیشتر شاخص بورس شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روز منفی را پشت سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) ۱۶واحد، کل (هم وزن) ۸۴۱واحد، قیمت (هم وزن) ۵۷۶واحد، آزاد شناور ۸۰۵واحد و شاخص‌های‌‌ بازار اول ۴۰واحد و بازار دوم ۱۳۱واحد افت را به‌ثبت رسانند. در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۱۳۲۰میلیون ورقه به‌ارزش ۶۳۱میلیارد تومان در ۲۲۶هزار نوبت، آیفکس ۳۲واحد رشد کرد و در ارتفاع ۳۰۱۸واحد قرار گرفت.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 27 خرداد 98 بورس - کاهش 59 واحدی شاخص کل

صادرات غیرنفتی دو ماه اول سال به ۸.۴ میلیارد دلار رسید

معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی صادرات و واردات دو ماهه ایران در سال جاری با استفاده از آمارهای سازمان توسعه تجارت پرداخت و نوشت: در فروردین و اردیبهشت ماه امسال، صادرات غیرنفتی کشور به ۸.۴ میلیارد دلار رسید که نسبت به رقم ۷.۷ میلیارد دلاری مدت مشابه در سال گذشته، رشدی ۸.۱ درصدی داشته است. بر این اساس در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، حدود ۵.۹ میلیارد دلار کالای بدون نفت خام صادر شده که نسبت به رقم ۴.۶ میلیارد دلاری ماه مشابه در سال ۱۳۹۷، حدود ۲۷ درصد افزایش یافته است.
در ۱۱ ماهه سال گذشته و در صورتی که آمار فروردین ماه را در نظر نگیریم، ایران به طور میانگین هر ماه ۳.۷ میلیارد دلار صادرات بدون نفت خام داشته است. با توجه به این رقم، بزرگ بودن رقم صادرات اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ غیر منتظره است و نمی توان درباره چرایی افزایش این عدد به طور دقیق اظهار نظری داشت. صادرات ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه قبل از آن هم حدود ۲.۳ برابر شده که در مقایسه با رشد صادرات اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به فروردین ماه آن سال، یعنی ۴۷ درصد، قابل توجه است.
براساس این گزارش ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ حدود ۴.۴ میلیارد دلار کالا وارد کرده که نسبت به فروردین ماه ۱۳۹۸ افزایش داشته اما نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهشی حدود ۹ درصدی را تجربه کرده است. براین اساس متوسط واردات ماهانه ایران در ۱۱ ماهه ۹۸ (بدون احتساب فروردین) حدود ۳.۶ میلیارد دلار برای هر ماه بوده است. دلایل افزایش قابل توجه واردات در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نیز با توجه به میانگین واردات ماهانه سال گذشته، کاهش درآمدهای ارزی کشور و استمرار شرایط تحریمی، به علت عدم دسترسی به آمار واردات کشور روشن نیست. (ایبنا)

بانک‌های چند کشور خارجی به جایگزین روسی سوئیفت متصل می‌شوند

به نقل از اسپوتنیک، الویرا نابی اولینا، رییس بانک مرکزی فدراسیون روسیه، در کنفرانس دانشجویی روسیه و اتحادیه اروپا گفت: بانک های چندین کشور خارجی آماده می شوند تا به عضویت سیستم روسی مشابه سوئیفت در آیند. وی گفت: “این شبکه برای اتصال خارجی باز است. ما آن را برای شرکای تجاری خود ساخته‌ایم، اگر بخواهند عضو شوند. بانک های چندین کشور به این شبکه متصل می‌شوند. اتصال‌های آزمایشی آماده هستند.” رییس بانک مرکزی روسیه گفت: این جایگزین روسی همان استانداردهای سوئیفت را دارد.
این شبکه برای کشورهایی که به آن می پیوندند، راحت است چون لازم نیست مکانیسم‌های داخلی خود را تغییر دهند، به‌علاوه نه‌ تنها بانک‌ها بلکه کسب و کارهای بزرگ هم می‌توانند مستقیماً به آن متصل شوند. مسکو در بحبوحه تهدیدهایی مبنی بر قطع ارتباط با سیستم سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی) شروع به ساخت سیستم پرداخت خود کرد که به آن SPFS یا سیستم انتقال پیام‌های مالی می‌گویند.
در همین حین، خود روسیه از SPFS استفاده می‌کند. ۱۸ درصد انتقال‌های مالی روسیه از این طریق صورت می‌گیرند. بنابراین بانک ها می‌توانند انتخاب کنند از چه سیستمی استفاده کنند و در صورت وجود هرگونه ریسک سریع تغییر سیستم دهند. در داخل روسیه، تاکنون ۵۰۰ شرکت‌کننده شامل شرکت ها و موسسات مالی بزرگ روسیه به شبکه SPFS پیوسته‌اند. (ایبنا)

ایجاد ۶ میلیون شغل در پنج ماه!

دفتر آمار چین از تحقق بالای ۵۰ درصدی افق اشتغال ۲۰۱۹ این کشور در طول پنج ماه نخست سال خبر داد. به نقل از شین هوا، دفتر ملی آمار چین در گزارش جدید خود از وضعیت اشتغال‌زایی در این کشور اعلام کرد در پنج ماهه نخست امسال برای بیش از پنج میلیون و ۹۷۰ هزار نفر شغل ایجاد شده است که معادل ۵۴ درصد کل رقم هدف گذاری شده توسط دولت این کشور برای اشتغال‌زایی در سال ۲۰۱۹ است. نرخ بیکاری چین در ماه می بدون تغییر در مقایسه با ماه آوریل و در سطح پنج درصد باقی مانده است.
این آمار تنها شامل افراد ۲۵ تا ۵۹ سال می‌شود. نرخ بیکاری در سی و یک شهر بزرگ چین نیز برای این بازه سنی ۴.۵ درصد تخمین زده شده است. هم چنین طبق اعلام این مرکز چینی، متوسط ساعت کار هفتگی در دومین اقتصاد بزرگ جهان با ۰.۵ ساعت افزایش در ماه می به ۴۶.۳ ساعت در هفته رسیده است. آمار کامل‌تر از نرخ بیکاری که بازه زمانی ۱۸ تا ۷۵ سال را شامل می‌شود احتمالاً برای بازه زمانی نیمه نخست امسال و در ماه ژوئیه منتشر خواهد شد.
متوسط نرخ بیکاری چین برای این بازه سنی در سه ماهه نخست امسال ۳.۶۷ درصد بود که ۰.۱۳ درصد کمتر از سه ماهه پایانی سال قبل بوده است. متوسط نرخ بیکاری فصلی چین در بازه زمانی ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۹ برابر با ۴.۰۹ درصد بوده است که بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده مربوط به سه ماهه پایانی سال ۲۰۰۳ با ۴.۳ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ با ۳.۶۷ درصد بوده است. (ایسنا)

نظر بدهید