گزارش ۲۷ شهریور ۹۸ بورس – ثبت بازدهی‌های کاملاً زیاد

0
454

ناظر اقتصاد : در پایان معاملات ۲۷ شهریور ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با کاهش ۷۹۱۵ واحدی به ۲۹۴,۱۶۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۷,۱۴۹ میلیارد ریال (۱۸۹۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸,۹۹۷ میلیارد ریال (تقریباً ۲۲۱۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۲,۰۳۰ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 27 شهریور 98 بورس - ثبت بازدهی‌های کاملاً زیاد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸ بورس بعد از رکورد شکنی‌های روزهای قبل با ریزش بی‌سابقه‌ای مواجه شد و با کاهش ۷ هزار و ۹۱۵ واحد به رقم ۲۹۴ هزار و ۱۶۶ واحد رسید. همچنین شاخص کل با معیار هم وزن در بورس تهران امروز ۲۱۲۱ واحد کاهش یافته و به رقم ۸۴ هزار و۲۴۷ واحد رسید.

ارزش روز بازار در ۲۷ شهریور ۹۸ بورس اوراق بهادار به بیش از ۱ میلیون و۷۵ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس تهران بیش از ۵.۳ میلیارد برگه بهادار، سهام ، اوراق مالی و حق تقدم در قالب ۴۹۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۷۱۵ میلیارد تومان داد وستد کردند.

به دنبال ثبت بازدهی‌های کاملاً زیاد در روزهای گذشته، بازار به شدت مستعد شناسایی سود و قرار گرفتن در مسیر اصلاح است. با این حال جریان ورود نقدینگی و همچنین بی‌بهانگی برای تغییر روند سبب شد تا نماگر اصلی بازار بتواند مرزهای حساس را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.

به نظر می‌رسد حوادث نظامی اخیر بهانه کافی برای عرضه سهام و خروج از سهامداری را مهیا کرده است. هر چند در فضاهای رسانه‌ای و گمانه‌زنی‌ها کمتر صحبتی در رابطه با جدی‌تر شدن تقابل نظامی وجود دارد. با این حال این مساله را هم نمی‌توان نادیده گرفت که فضای سیاسی با ابهامات دوباره و جدیدی مواجه شده است.

در معاملات ۲۷ شهریور ۹۸ بورس اگر چه ریزش قیمت‌ها روندی عمومی بود با این حال شدت هیجانات همچنان در نمادهای بزرگ کالایی و اصلاحاً بنیادی کمتر بود. نکته قابل‌ملاحظه‌ای را که باید در نظر داشت آن است که این دسته از نمادها از نقدشوندگی فوق‌العاده‌ای برخوردارند و انتظار نمی‌رود که سهامداری که قصد خروج را با جدیت دنبال می‌کند برای روزهای متمادی در صف فروش این نمادها باقی بماند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 27 شهریور 98 بورس - ثبت بازدهی‌های کاملاً زیاد

متوسط صادرات ماهانه ایران به روسیه طی ۵ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ (۵۱ میلیون دلار)

متوسط صادرات ماهانه ایران به روسیه در پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ حدود ۵۱ میلیون دلار بوده که نسبت به متوسط صادرات ماهانه ایران به روسیه در سال ۲۰۱۸( ۴۴.۴ میلیون دلار) افزایش داشته است.
روند کلی صادرات ایران به روسیه از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا ماه پنجم سال ۲۰۱۹ نشان دهنده افزایش صادرات ایران به روسیه در مدت مذکور است. به طور متوسط ایران در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبل سهم بیشتری از نیاز وارداتی روسیه را تامین کرده است.
بیشترین میزان صادرات ایران به روسیه در ۱۷ ماه مورد بررسی متعلق به ماه مارس ۲۰۱۸ و به میزان ۸۳.۵ میلیون دلار بوده است. کمترین میزان صادرات ایران به روسیه نیز در مدت مذکور در سپتامبر ۲۰۱۸ و به میزان ۱۵.۶ میلیون دلار بوده است.
براساس این گزارش ایران در پنج ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ به طور متوسط ماهانه حدود یک درصد از نیاز وارداتی روسیه را تامین کرده است. در سال ۲۰۱۸ سهم ایران در تامین نیاز وارداتی روسیه به طور متوسط ماهانه ۰.۲ درصد بوده است. (اتاق تهران)

کاهش نرخ‌های بهره در کشورهای نوظهور

بازارهای نوظهور نسبت به بحران دهه گذشته سیاست پولی انبساطی‌تری را اتخاذ کرده‌اند. بانک‌های مرکزی روسیه، آفریقای‌جنوبی، برزیل، هند، چین، ترکیه، کره‌جنوبی و تایلند از جمله کشورهایی هستند که با سرعت زیادی نرخ بهره خود را کاهش می‌دهند.
ترکیه ظرف در سال جاری حدود ۷.۵ درصد نرخ بهره را کاهش داده و هند ۱.۱ درصد. از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی نیز برزیل با ۷.۷۵ درصد و روسیه با ۳ درصد کاهش نرخ بهره، سیاست‌های انبساطی خود را اجرا کرده‌اند. (دنیای اقتصاد)

شوک به بزرگترین عرضه بورسی جهان

حمله به تاسیسات شرکت ملی نفت عربستان درحالی لطمات وسیعی برای این کشور بر جا گذاشته و تحلیل‌گران تخمین می‌زنند که ارزش این شرکت با این حمله ۵۰۰ میلیارد دلار افت کرده باشد.
شرکت آرامکو در عربستان بعد از حمله به دو پالایشگاه بقیق و خریص سرنوشت نامعلومی در بازار بورس پیدا کرده است. امین ناصر، مدیرعامل آرامکو، قصد دارد ظرف چند هفته آینده بزرگ‌ترین شرکت نفتی جهان را وارد بازار بورس کند؛ اتفاقی که بازارهای بین‌المللی بورس بی‌صبرانه انتظارش را می‌کشند، چرا که قرار بوده که این بزرگ‌ترین ورود یک شرکت به بازار بورس از نظر حجم سرمایه باشد.
ریاض امید دارد که ارزش این شرکت بیش از دو هزار میلیارد دلار تعیین شود. با نگاهی به ارزش شرکت لوفت‌هانزا که هفت میلیارد دلار است می‌فهمیم اگر چنین اتفاقی بیافتد ارزش آرامکو حدود ۳۰۰ برابر لوفت‌هانزا خواهد شد؛ اما حملاتی که به پالایشگاه‌های آرامکو صورت گرفته، عربستان را چه از نظر نظامی و چه از نظر اقتصادی تحت تأثیر قرار داده است.
این حملات زیان‌های اقتصادی عظیمی به بار آورده‌اند که بر ارزش آرامکو به‌ سرعت تاثیر گذاشته است. تحلیل‌گران پتروشیمی در لندن می‌گویند سرمایه‌گذاران جهان از این پس ریسک سرمایه‌گذاری در این شرکت را بالاتر از گذشته می‌دانند و ارزش سهام آرامکو در شرایط فعلی با خطر ریزش شدید روبروست. از نظر آنها، حتی اگر اوضاع در این شرکت به‌سرعت به حال عادی بازگردد ارزش درازمدت این شرکت باید کاملاً از نو ارزیابی شود.
به گفته آنها، اکنون دیگر آسیب‌پذیری آرامکو بر همگان روشن شده و کسی ارزش درازمدت این شرکت را بیش از یک‌ونیم هزار میلیارد دلار ارزیابی نمی‌کند. با این وصف می‌توان گفت که ارزش این شرکت تنها در یک‌شب دستکم ۵۰۰ میلیارد دلار پایین آمده است.
قرار بود که اولین ورود آرامکو به بازار بورس در اوایل نوامبر اتفاق بیافتد. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر جدید انرژی عربستان، چند هفته پیش گفته بود، این کشور در صدد است آرامکو را هر چه سریع‌تر وارد بازار بورس کند. حتی بنا بود آرامکو ابتدا فقط وارد بازار داخلی بورس شده و در سال ۲۰۲۰ وارد بازار بین‌المللی بورس (احتمالاً لندن) شود. اینک با این حملات همه این طرح‌ها به مخاطره افتاده است.
فروش سهام شرکت آرامکو طرح محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است. او قصد داشت که درآمد حاصل از این فروش را در صنایع جدید سرمایه‌گذاری کند تا اقتصاد عربستان را چندوجهی کرده و از وابستگی به عایدات نفتی برهاند. طرح او این بود که ابتدا پنج‌ درصد از ارزش کل شرکت به صورت سهام وارد بازار بورس شده و ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد به دست بیاید.
حمله به دو پالایشگاه این شرکت باعث شد که حدود نیمی از تولیدات نفتی و گازی آن متوقف شود. لطمات وسیع گزارش شده ولی هنوز جزئیات ابعاد آن روشن نشده است. برخی از کارشناسان بر این باورند که بازسازی و ترمیم خرابی‌های ناشی از حمله به پالایشگاه بقیق می‌تواند چندین ماه طول بکشد. (ایبنا)

چرا رشد درآمد سرانه از سال ۱۳۸۶ به بعد متوقف شد؟

درآمد سرانه کشور از دوران جنگ به بعد روندی صعودی داشته است، علاوه بر این در فاصله سال‌های ۸۰ تا ۸۵ علاوه بر روند صعودی با ثبات بیشتری نیز همراه بوده‌ است. اما از سال ۱۳۸۶ افزایش درآمد در اقتصاد متوقف شده است و اگر مسیر قبلی را با رشد متوسط سالانه ۶.۵ درصد ادامه می‌داد در سال ۱۴۰۴ درآمد سرانه به میزان بیش از دو برابر سال ۸۶ می‌رسید، اما اکنون شکاف ایجاد شده شکاف نگران‌کننده‌ای است که نشان دهنده توقف ساز و کارهای ایجاد درآمد در اقتصاد کشور است.
دو شاخص «بهره‌وری» و «موجودی سرمایه» از عوامل بالقوه رشد اقتصادی است. مرور گذشته ۴۰ ساله اقتصاد کشور، نشان می‌دهد رشد بهره‌وری در بلندمدت اقتصاد ایران صفر بوده و عملاً این شاخص تاثیر خاصی بر رشد اقتصادی نداشته است و از اینجا می‌توان نتیجه گرفت که هر چقدر موجودی سرمایه رشد کرده، کشور رشد اقتصادی داشته است.
در دهه ۸۰ رشد اقتصادی ۴.۴ درصد بوده و رشد موجودی سرمایه نیز ۴.۶ درصد اعلام شده است که بسیار به یکدیگر نزدیک بوده‌اند.
نکته مهم اینجاست که رشد موجودی سرمایه از همان سال ۸۶ که رشد اقتصادی متوقف شده، شروع به کاهش شدید کرده به‌طوری که میانگین رشد موجودی سرمایه در دهه ۹۰ به کمتر از ۱.۸ درصد رسیده است که چشم‌انداز خوبی از اقتصاد را به نمایش نمی‌گذارد و نشان‌دهنده سختی مسیر برای رسیدن به رشدهای مناسب در آینده است.
منبع: دکتر مسعود نیلی در گردهمایی فارغ‌التحصیلان دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف

نظر بدهید