گزارش ۲۸ اردیبهشت ۹۸ بورس – افزایش شاخص کل بورس و فرابورس

0
590

ناظر اقتصاد: گزارش ۲۸ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر افزایش شاخص کل بورس و فرابورس است. شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۷۳۲ واحدی به ۲۱۲,۷۵۰ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۱,۱۳۶ میلیارد ریال (۱,۰۲۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶,۷۹۰ میلیارد ریال (تقریبا ۱,۰۳۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۵,۸۶۸ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 28 اردیبهشت 98 بورس - افزایش شاخص کل بورس و فرابورس

افزایش شاخص کل بورس و فرابورس – ۲۸ اردیبهشت ۹۸ بورس

گزارش ۲۸ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر افزایش شاخص کل بورس و فرابورس است. در پایان معاملات ۲۸ اردیبهشت ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل روند رو به رشد را طی کرد و با افزایش ۱۷۳۲ واحد به رقم ۲۱۲ هزار و ۷۵۰ واحد رسید.

ارزش روز بازار امروز در بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۸۱۵ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۳.۸ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۲۸۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۱۱۲ میلیارد تومان دادوستد کردند.

۲۸ اردیبهشت ۹۸ در فرابورس ایران نیز شاخص کل فرابورس ۲۹ واحد رشد کرد و به رقم ۲۶۱۲ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به ۱۴۷ هزار میلیارد تومان رسید.

فضای تنش‌آلود خاورمیانه یکی از عواملی بود که طی هفته قبل از سرعت رشد قیمت سهام کاست و متناسب با آن بر دمای هیجان در بازار ارز و طلا دمید. ترکیب این تنش‌ها با افزایش مناقشات تجاری چین و آمریکا به شکل‌گیری موجی از نگرانی در بورس تهران انجامید و قیمت‌ها را تا میانه‌های هفته قبل زیر فشار گذاشت. این فضا که به استقبال پرریسک‌ترین سناریوهای سیاسی در جو سنگین رسانه‌ای رفته بود، طی روزهای بعد با عدم موضع‌گیری حاد از سوی رئیس جمهوری آمریکا و دیگر طرف‌های درگیر تا حدودی تلطیف شد. در نتیجه، در روزهای پایانی هفته، تب بازار ارز فروکش کرد و توامان در بازار سهام شاهد افزایش تقاضا و رشد دوباره قیمت در بخش زیادی از سهام بورس تهران بودیم.

شاخص سهام در جریان معاملات ۲۸ اردیبهشت ۹۸ در حمایت از تقاضای قوی رشد کرد. البته افت نسبی ارزش معاملات و نحوه آرایش معامله‌گران و توزیع نقدینگی در بین سهام و صنایع مختلف، احتیاط گروهی از معامله‌گران را در سمت خرید نمادهای بزرگ به تصویر می‌کشد، اما وسعت و شدت رشد قیمت نشان‌دهنده اراده مصمم بورس‌بازان برای تداوم حرکت صعودی است.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 28 اردیبهشت 98 بورس - افزایش شاخص کل بورس و فرابورس

رشد سرمایه‌گذارى جهان در حوزه انرژى

طبق گزارش جدید آژانس بین‌المللى انرژى، کل سرمایه‌گذارى جهان در حوزه انرژى در سال ٢٠١٨ حدود ۱.۸۵ تریلیون دلار بود. در این سال کند شدن رشد کارایى انرژى و مخارج در زمینه انرژى‌ناى تجدیدپذیر، از طریق افزایش سرمایه‌گذارى در بخش‌هاى نفت و گاز، جبران شد.
در بخش صنایع بالادستى نفت و گاز، با افزایش ۴ درصدى، حجم سرمایه‌گذارى در سال ٢٠١٨ بالغ بر ۴۷۷ میلیارد دلار بود که علت آن رشد بهاى نفت و گرایش به سمت پروژه‌هاى کوتاه‌مدت تولید نفت شل، بوده است. آژانس بین‌المللى انرژى پیش‌بینى کرده که در سال ٢٠١٩ سرمایه‌گذارى در این حوزه افزایش یافته و به ۵۰۵ میلیارد دلار برسد.
در حوزه تولید نیرو، در سال ٢٠١٨ حدود ٧٧۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذارى شد که با افت یک درصدی همراه بود. با وجود کاهش مزبور، این حوزه از لحاظ حجم سرمایه‌گذارى در صدر سرمایه‌گذارى‌هاى حوزه انرژى قرار دارد.
انتظار مى‌رود حجم سرمایه‌گذارى در زمینه انرژى کم کربن، در سال ٢٠١٩ افزایش یابد. در سال ٢٠١٨ رقم سرمایه‌گذارى در این حوزه حدود ۶۲۰ میلیارد دلار بود که سهم آن از کل سرمایه‌گذارى‌ها در بخش انرژى معادل ۳۵ درصد است. لازم است این سهم در سال ٢٠٣٠ به ۶۵ درصد برسد.
همچنان کشور چین بزرگترین سرمایه‌گذار در حوزه انرژى است. این کشور در سال ٢٠١٨ حدود ۳۷۵ میلیارد دلار در این بخش، سرمایه‌گذارى کرده که بعد از آن کشور آمریکا با رقم ٣۵۰ میلیارد دلار قرار دارد. (اتاق بازرگانی تهران)

شاخص فلاکت در جهان و ایران

شاخص فلاکت اوکان (بر اساس این شاخص افزایش نرخ بیکاری و تورم، باعث تحمیل هزینه اقتصادی و اجتماعی به جامعه می‌شود و از همین رو، مجموع این دو نرخ شاخص فلاکت را معرفی می‌کند) برای کل کشور، در سال گذشته معادل ۳۸.۹ درصد بوده ‌است.
نرخ میانگین تورم در کل دنیا در سال ۲۰۱۸ (بر اساس آمارهای صندوق بین‌المللی پول) معادل ۳.۶ درصد گزارش شده است. نرخ بیکاری میانگین نیز برابر ۴.۹ درصد (بر اساس آمارهای بانک جهانی) بوده است.
از این‌رو در سال ۲۰۱۸ میلادی، شاخص فلاکت در دنیا معادل ۸.۵ درصد بوده است که اختلاف ۳۰ درصدی کشور ما با میانگین جهانی را نشان می‌دهد.
کمترین عدد شاخص فلاکت در ایران متعلق به استان سمنان است. رتبه‌های بعدی اردبیل، کرمان، مازندران، قم، فارس و زنجان می‌شوند.
در بین استان‌های کشور، بالاترین شاخص ناراحتی اقتصادی با فاصله متعلق به استان چهارمحال و بختیاری به میزان ۴۸.۹ واحد درصد است. استان‌هایی که شاخص فلاکت در آنها بیشتر از ۴۵ درصد است، شامل لرستان، کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان، می‌شوند. (دنیای اقتصاد)

کاهش حجم اوراق دلاری در چین

چین بزرگ‌ترین دارنده اوراق قرضه دلاری آمریکا در جهان محسوب می‌شود و در ماه مارس گذشته سرعت فروش این اوراق را افزایش داده و هم اکنون حجم اوراق دلاری خود را به کمترین میزان در دو سال گذشته رسانده است.
در ۱۲ ماه منتهی به ماه مارس سال جاری چین ۵.۶ درصد اوراق قرضه دولتی دلاری خود را فروخته و یا به عبارت دیگر ۶۷.۲ میلیارد دلار از آن را در بازار جهانی خالی کرده است.
در حالی که چین در سال ۲۰۱۲، معادل ۱۲ درصد کل اوراق قرضه دولتی دلاری آمریکا در جهان را در اختیار داشته اما هم اکنون سهم این کشور آسیایی به ۷ درصد کاهش یافته و طی ۷ سال گذشته ۲۰۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه بدهی آمریکا تحت تملک چین در بازار خالی شده است.طی ماه‌های گذشته و در پی شکست مذاکرات تجاری با آمریکا پکن رویکرد کاهش دارایی‌های دلاری خود را در پیش گرفته است.
فروش اوراق قرضه دلاری آمریکا از سوی چین نه تنها می‌تواند به عنوان اقدامی تلافی‌جویانه در راستای پاسخ به سیاست‌های آمریکا علیه این کشور باشد بلکه می‌تواند از ارز ملی این کشور نیز دفاع کند. اگر چه تأثیرات بلندمدت فروش اوراق قرضه دلاری چین مشخص نیست اما این مسئله می‌تواند به تشدید تنش بین پکن و واشنگتن منجر شود. (فارس)

نظر بدهید