گزارش ۲۸ بهمن ۹۷ بورس – تداوم فقر نقدینگی

0
204

ناظر اقتصاد: ۲۸ بهمن ۹۷ بورس شاهد ادامه کاهش در شاخص کل بود شاخص ‌کل ‌بورس با کاهش ۹۵۸ واحدی به ۱۵۶.۱۵۵ واحد رسید. گزارش ۲۸ بهمن ۹۷ بورس بیانگر تداوم فقر نقدینگی است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۳۳۸۲ میلیارد ریال (۸۳۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۲۴۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲۳۵۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۴۴۴۲ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 28 بهمن 97 بورس - تداوم فقر نقدینگی گزارش 28 بهمن 97 بورس - تداوم فقر نقدینگی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷ بورس با کاهش ۹۵۸ واحدی در شاخص کل به رقم ۱۵۶ هزار و ۱۵۵ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۲۳۲ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۴۶۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۲۳۸ واحدی به رقم ۱۷۲ هزار و ۶۱۷ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۷۴۳واحدی به رقم ۱۱۵ هزار و ۹۷۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۷۳۲واحدی عدد ۳۰۶ هزار و ۵۶۱ واحد را به نمایش گذاشت. یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷ همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۱۱ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۳۷ واحد نشست.

تداوم فقر نقدینگی – ۲۸ بهمن ۹۷ بورس

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۳۸ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۸۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۱۰ هزار و ۴۹۱ نوبت داد و ستد بود.

۲۸ بهمن ۹۷ بورس با تداوم فقر نقدینگی در گردش شاهد معاملاتی کم حجم و کم تعداد در تک سهم‌ها و نمادهای کوچک فرابورسی در بازار پایه بود. از سویی دیگر تاثیر اخبار سیاسی و تحلیل‌های مختلف از تاثیر ریسک‌های سیستماتیک باعث شد تا بازار امروز علی‌رغم کم تعداد بودن فروشندگان سهام اما با نماگرهایی قرمزپوش مواجه باشد، بازاری که اوراق بدهی در آن این روزها خودنمایی می‌کند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 28 بهمن 97 بورس - تداوم فقر نقدینگی

افزایش ۱۶ درصدی تولید فولاد خام

بر اساس اطلاعات ارایه شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد تا پایان پاییز امسال حجم تولید فولاد خام به ۱۸ میلیون و ۷۰۹ هزار تن رسیده که نسبت به تولید ۱۶ میلیون و ۷۳ هزار تنی مدت مشابه سال قبل رشد قابل توجهی داشته است. همچنین آمارها از رشد ۲۰ درصدی تولید آهن اسفنجی در سه فصل نخست سال ۹۷ حکایت دارد. درحالی که در ۹ ماهه سال گذشته ۱۶ میلیون و ۵۳۹ هزار تن از این محصول تولید شده، این رقم در سال جاری به ۱۹ میلیون و ۸۲۶ هزار تن افزایش یافته است.
در ۹ ماهه امسال بالاترین میزان رشد تولید برای بیلت و بلوم رقم خورده است که مقایسه میزان تولید ۹ ماه سال گذشته با امسال نشان می دهد که تولید این محصولات ۲۳ درصد افزایش یافته است. در۹ ماهه سال ۹۶ در مجموع ۸ میلیون و ۵۳۱ هزار تن بیلت و بلوم تولید شده که این عدد در سال جاری به ۱۰ میلیون و ۴۷۰ هزار تن رسیده است. طبق آمارهای رسمی تولید اسلب نیز از ۷ میلیون و ۵۴۲ هزار تن سال گذشته به ۹ میلیون و ۲۳۹ هزار تن رسید که با رشد ۹ درصدی همراه بوده است. (سنا)

سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری عربستان در پاکستان

به نقل از عرب نیوز، «هارون شریف» رییس شورای سرمایه گذاری پاکستان گفت: انتظار می رود عربستان سعودی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در پاکستان را در سفر شاهزاده محمد بن سلمان از اسلام آباد اعلام کند. همچنین عربستان سعودی و امارات متحده عربی هم در ماه های اخیر بیش از ۳۰ میلیارد دلار وام و سرمایه گذاری را به پاکستان برای مدیریت روند افزایشی کسری حساب جاری این کشور ارائه کرده اند. «شریف» گفت: انتظار می رود سرمایه گذاری عربستان بر پایه علاقمندی سرمایه گذاران بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار باشد. وی پیش از این گفته بود که پاکستان انتظار سرمایه گذاری تقریبا ۱۵ میلیارد دلاری از عربستان را در سه سال آینده دارد و انتظار تقریبا ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری از سوی عربستان، امارات و چین بین سه تا ۵ سال آینده در پاکستان می رود.
رییس اتاق بازرگانی مشترک پاکستان-عربستان گفت: علاوه بر پروژه پالایشگاه نفت، انتظار می رود ۱۰ میلیارد دلار دیگر در بخش های دیگری به غیر از نفت و گاز سرمایه گذاری شود که در مجموع به ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید. در حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از قرار داده در دیدار ملک سلمان از پاکستان نهایی خواهد شد. شرکت های بزرگ سعودی از جمله آرامکو علاقمند به سرمایه گذاری در پاکستان هستند؛ ضمن اینکه با شروع پروژه های انتظار می رود اسلام آباد قادر به ذخیره تقریبا دو میلیارد دلار ارز از واردات هزینه بر باشد. (ایبنا)

ایران به دنبال بازارهای جدید نفت است

به نقل از شبکه العین امارات، بسته دوم تحریم های آمریکا علیه ایران موجب شده است تا زندگی اقتصادی ایرانی ها با بحران مواجه شود این تحریم ها به ویژه در صنعت نفت ایران مشهود است، زیرا که منابع مهم از درآمد کشور ایران است. سازمان کشور های صادر کننده نفت هفته گذشته گزارش ماهانه تولید نفت اعضای اوپک را منتشر کرد که در آن گفته شد ایران تولید بالای خود را کاهش داده است و تولید نفت ایران از روزانه ۳ میلیون ۹۰۰ هزار بشکه به روزانه ۲ میلیون ۷۵۴ هزار بشکه در روز در ماه ژانویه رسانده است و این میزان تولید دقیقا به میزان نیمه اول سال ۲۰۱۵ یعنی قبل از گفت وگوهای هسته ای ایران با ۵ کشور بزرگ جهان بود.
آنچه که مشخص است و سازمان اوپک نیز به آن اشاره کرده است کاهش تولید نفت ایران از اکتبر ۲۰۱۸ آغاز شد به طوریکه تولید نفت ایران به در ان ماه به ۳ میلیون ۳۳۰ هزار بشکه در روز رسید. آمریکا تحریم های نفتی علیه ایران را از ۵ نوامبر ۲۰۱۸ پیاده سازی کرد و هدفش صفر کردن صادرات و تولید نفت ایران است. با این شرایط ایران چاره ای جز کاهش تولید نفت خود ندارد؛ هر چند که با سیاستهایی به دنبال این است تا صادرات نفتش صفر نشود که البته تا کنون نیز موفق بوده است.
آنچه که این روزها در اقتصاد ایران شاهد هستیم تکرار دوباره تاریخ در اعمال تحریم ها علیه ایران است بهطوریکه اثرات مختلف در بخش های اقتصادی این کشور گذاشته و در کنارآن موجب کاهش سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران نیز شده است. با این حال دولت آمریکا ۸ کشور از بزرگترین مشتریان نفت ایران را از تحریم های نفتی معاف کرد اما با این حال ایران به دنبال گروه جدیدی از مشترینا نفت است تا نفت خود را به آنها عرضه کند. (فارس)

نظر بدهید