گزارش ۲۸ خرداد ۹۸ بورس – کاهش ۱۰۱۲ واحدی شاخص کل

0
394

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۲۸ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۰۱۲ واحدی به ۲۳۷,۱۴۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در ۲۸ خرداد ۹۸ بورس‌ ۱۷,۱۳۶ میلیارد ریال (۵۹۲۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷,۱۸۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲۱۹۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۶,۲۰۵ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 28 خرداد 98 بورس - کاهش 1012 واحدی شاخص کل

بر اساس اطلاعات سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸ بورس، ارزش روز بازار در ۲۸ خرداد ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۹۰۱ میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۳.۹ میلیارد برگه بهادار، سهام،‌حق تقدم در قالب ۲۹۰ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۷۱۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

کاهش شاخص کل در ۲۸ خرداد ۹۸ بورس

شاخص کل در نیمه نخست معاملات با رشد ۹۶۵ واحدی به صورت مقطعی وارد کانال ۲۳۹ هزار واحد شد اما با چرخشی تدریجی از این محدوده عقب نشست و در دقایق پایانی در منطقه منفی قرار گرفت. این روند آشنای قیمت‌ها طی هفته جاری است که بازار عموما درگیر موج‌های کوتاه صعود و نزول و چرخش‌های یکباره و دفعی است.

حتی اقبال به گروه پتروپالایشی که در این دو روز برخلاف جو منفی بازار رشدهای قابل توجهی را ثبت کردند رو به افول گذاشت؛ به طوری که پالایشی‌ها هم تحت فشار عرضه قرمزپوش شدند. وضع گروه‌ها دیگر هم بی‌شباهت این دو صنعت بزرگ نیست: شروع نسبتا قوی از جانب تقاضا و سپس برخورد با عرضه‌های نیرومندتر و در نهایت، عقب‌نشینی قیمت‌ها. در این فضای کم‌رمق حتی انتشار صورت‌های مالی غول‌های کالایی نظیر فولاد مبارکه و شناسایی سود ۸۵ از سوی این شرکت هم چنگی به دل سهامداران نزد.

طبیعی است که رشد سریع قیمت‌ها طی این مدت، انگیزه فروشندگان را برای خروج از جریان معاملات و شناسایی سود کسب شده تقویت کند. این را می‌شود در سهامی که بازدهی‌های بیشتری از متوسط داشته‌اند، دید. از طرفی، ثبت این میزان بازدهی نتیجه انتظارات زیادی است که پس از شکل‌گیری موج‌های تورمی در فروش شرکت‌ها روی داد و به نظر می‌رسد حالا شمار زیادی از فعالان بازار منتظر بازتاب آن در گزارش‌های فصلی و عملکرد خرداد است. بنابراین، در هر دو سوی نیروهایی وجود دارند که عرضه را ترغیب به فروش و شناسایی سود و هم تقاضا را منتظر به تحقق انتظارات در عملکرد شرکت‌ها می‌کنند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 28 خرداد 98 بورس - کاهش 1012 واحدی شاخص کل

زیان خودروسازان به مرز ۱۴ هزار میلیارد رسید

صورت‌های مالی ارائه شده به بورس نشان می‌دهد دو خودروساز بزرگ کشور شامل ایران‌خودرو و سایپا در مجموع زیان انباشته‌ای حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ از خود به جا گذاشته‌اند.
زیان انباشته آنها به عددی معادل ۱۳ هزار و ۷۳۲ میلیارد و ۴۷۹ میلیون تومان رسیده که در مقایسه با سال ۹۶ رشدی تقریبا ۲۰ برابری را نشان می‌دهد. به عبارت بهتر، زیان انباشته دو خودروساز بزرگ کشور در سال ۹۷ و نسبت به ۹۶ چیزی حدود هزار و ۹۰۰ درصد رشد کرده است. در حالت تفکیکی اما ایران‌خودرو به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز داخلی زیان انباشته‌ای بالغ بر هفت هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان در سال ۹۷ از خود به جا گذاشته و این در حالی است که این شرکت در سال ۹۶ سودی ۴۴۲ میلیارد تومانی به ثبت رسانده بود.
با این حساب، زیان آبی‌های جاده مخصوص در سال ۹۷ و نسبت به ۹۶ تقریبا ۱۷.۵ برابر شده است. در واقع زیان بزرگ‌ترین خودروساز ایران نزدیک به هزار و ۶۵۰ درصد رشد را به خود می‌بیند. از آن سو اما زیان انباشته سایپا نیز طی سال ۹۷ به پنج هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان رسیده و این یعنی دومین خودروساز بزرگ کشور نسبت به سال ۹۶، رشد ۴۲۴ درصدی را در زیاندهی تجربه کرده است. (دنیای اقتصاد)

واردات عجیب «کَره» طی دو ماه نخست سال ۱۳۹۸

با توجه به بررسی‌ها مشاهده شده که واردات «کَره» از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا ۱۸ خرداد، با رشد قابل توجهی نسبت به سال‌های قبل مواجه شده؛ بطوریکه که رقم آن طی این مدت حتی از رقم واردات مربوط به کل سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ بیشتر شده است.
میزان واردات برخی کدهای تعرفه اقلام کره، چای، گوشت و کاغذ با افزایش و برخی با افت همراه بوده است؛ اما نکته قابل توجه در این آمارها رشد عجیب واردات کره طی این مدت است. آمارهای گمرک نشان می‌دهد طی دو ماه نخست سال جاری، حداقل بیش از ۳۵ هزار تن کره وارد کشور شده است. اینکه حجم بالای واردات کره با دلار ۴۲۰۰ تومانی براساس کدام مجوزها صورت گرفته و نحوه نظارت بر تعیین میزان نیاز کشور و تخصیص ارز چگونه بوده هم قابل بررسی است. این میزان واردات کره طی تنها دو ماه می‌تواند گویای این امر باشد که احتمالاً برخی
واردکنندگان از تصمیم آینده دولت مبنی بر حذف ارز ترجیحی برای واردات این کالا مطلع بوده‌اند و به عبارتی در این زمینه برای برخی افراد رانت اطلاعاتی وجود داشته است. مشخصاً این امر می‌تواند یکی از چندین مضرات و پیامدهای منفی تخصیص ارزهای ارزان برای واردات کالاهای اساسی و اتلاف منابع محدود ارزی کشور باشد. (اتاق بازرگانی تهران)

اثر تحریم پتروشیمی بر بازار مالی

بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا ۳۹ شرکت زیرمجموعه‌های هلدینگ خلیج‌فارس مشمول تحریم خرید، فروش، همکاری، حمل‌ونقل، بازرگانی، بیمه و هرگونه عملیات مالی و فنی مرتبط قرار گرفته‌اند. از این ۳۹ شرکت ۱۰ شرکت دفتر نمایندگی هلدینگ خلیج‌فارس در خارج از کشور، ۱۵ شرکت خدماتی و ۱۳ واحد مجتمع پتروشیمی هستند که البته برخی از آنها در مرحله طرح و اجرا هستند.
هلدینگ خلیج‌فارس برخلاف شرکت‌های زیرمجموعه خود شرکتی نوپا به شمار می‌رود. شرکت پتروشیمی خلیج‌فارس در سال ۱۳۸۹ توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شد.
بر اساس ترکیب سهامداران این شرکت عملاً وابستگی به نهادهای تحریم‌شده اولیه نداشته اما بهانه‌جویی وزارت خزانه‌داری مبنی بر همکاری هلدینگ با قرارگاه خاتم‌الانبیا جایگزین دلایل اولیه تحریم شد. شرکت هلدینگ خلیج‌فارس با ارزش بازار ۴۵ هزار میلیارد تومانی دومین شرکت بزرگ بازار سرمایه به شمار می‌رود و پس از فولاد مبارکه ۵۷ هزار میلیاردتومانی ۵.۱ درصد ارزش بازار بورس تهران را به خود اختصاص داده است، همچنین از ۳۹ شرکت تحریم‌شده وابسته به هلدینگ شرکت‌های پتروشیمی مبین، فجر، پارس، گروه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایرانیان و پتروشیمی لردگان در بازار سرمایه حضور دارند که جمع ارزش بازار این شرکت‌ها بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان و تقریباً معادل ۹ درصد کل ارزش بورس و فرابورس ایران ارزیابی می‌شود، از این‌رو یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ایران و جهان به شمار می‌رود.
واقعیت آن است که تحریم بخش پتروشیمی ایران همواره مطرح بوده است. در تحریم‌های اولیه در ۱۸۰ روز پس از خروج آمریکا از برجام (۱۳ آبان ۱۳۹۷) ردپای محصولات پتروشیمی نیز دیده می‌شد. در بخشی از این تحریم‌ها آمده است: «تحریم مربوط به معامله با شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) از جمله خریداری نفت، محصولات نفتی یا محصولات پتروشیمی از ایران مهم‌ترین مشکل در بحث تحریم‌های ایالات متحده در دور جدید همانند دور قبلی این تحریم‌ها بحث مالی و بانکی است، در واقع هرچند با گذشت زمان تحریم‌ها به روش‌های مختلف دور زده خواهد شد اما کنترل نظام پولی جهان توسط ایالات متحده مهم‌ترین مشکل تحریم‌ها را معطوف به این بخش خواهد ساخت و همین امر نقطه نگرانی عمده از تحریم‌های جدید است.

در کنار بحث مالی نحوه تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و هدرروی منابع درگیر این طرح‌ها دومین مشکل عمده ناشی از تحریم‌ها ارزیابی می‌شود به ویژه آنکه رقابتی نیز در میان صنایع پتروشیمی ایران و عربستان وجود دارد که در سایه تحریم‌ها هر روز به فاصله دو کشور افزوده می‌شود. در حال حاضر سابیک عربستان عملاً پنجمین شرکت پتروشیمی جهان است و در سایه بروز مشکل برای شرکت‌های ایرانی به رشد خود ادامه می‌دهد. متاسفانه در خلال ۱۰ سال اخیر که تحریم گریبانگیر اقتصاد ایران شده است هیچ مکانیسم جبران خسارات تحریم برای شرکت‌های ایرانی از سوی دولت پیش‌بینی نشده است. (تجارت فردا)

نظر بدهید