گزارش ۲۹ بهمن ۹۷ بورس – غلبه تقاضا بر عرضه

0
134

ناظر اقتصاد: ۲۹ بهمن ۹۷ بورس شاهد افزایش در شاخص کل بود شاخص ‌کل ‌بورس با افزایش ۵۵۰ واحدی به ۱۵۶.۷۰۵ واحد رسید. گزارش ۲۹ بهمن ۹۷ بورس بیانگر غلبه تقاضا بر عرضه در بورس تهران است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۳۶۷۶ میلیارد ریال (۷۲۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۵۹۱ میلیارد ریال (تقریبا ۲۳۸۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۵۱۵۷ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 29 بهمن 97 بورس - غلبه تقاضا بر عرضه گزارش 29 بهمن 97 بورس - غلبه تقاضا بر عرضه

غلبه تقاضا بر عرضه – ۲۹ بهمن ۹۷ بورس

۲۹ بهمن ۹۷ بورس تهران تحت تاثیر غلبه تقاضا بر عرضه با رشد شاخص کل همراه شد. بر همین اساس نماگر اصلی این بازار بیش از ۵۵۰ واحد ارتقا یافت. در همین راستا شاخص هم وزن نیز رشد ۱۷۷ واحدی داشت و از نیمه های کانال ۲۹ هزار واحد عبور کرد. در روند معاملات امروز بورس تهران ارزش معاملات روزانه بیش از ۳۶۰ میلیارد تومان و حجم معاملات حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون سهم ثبت شد.

ملی مس ایران امروز ۲۹ بهمن ۹۷ بزرگترین اهرم رشد شاخص کل بود و در ادامه سه نماد بزرگ بانکی (ملت، تجارت و صادرات) بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل به جای گذاشتند.

در روز دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷ و همزمان با بازگشایی بازارهای جهانی سرمایه گذاران شاهد رشد قیمتی بسیاری از کامودیتی ها در بازار لندن بودند. پس از آنکه هفته گذشته و با خوشبینی به مذاکرات دو غول تجاری (آمریکا و چین)، بازارها با عملکری مثبت به کار خود پایان دادند، این هفته نیز فلزاتی نظیر مس، سرب و روی در مسیر صعودی قرار گرفتند. نفت برنت نیز که در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته به سقف سه ماهه رسیده بود، امروز با سرعتی کم تر نسبت به قبل به رشد خود ادامه داد. علاوه بر توجه سهامداران به بازارهای جهانی، اصلاح قیمتی دو روز اخیر در بورس تهران موضوع دیگری بود که از نگاه کارشناسان دور نماند.

به زعم برخی کارشناسان اصلاح قیمتی و ارزندگی قیمت سهام در گروه های بورسی به خصوص صنایع بزرگ دلیل دیگری بود که باعث تشدید تقاضا در بازار شد. همچنین حقیقی ها میدان داران اصلی معاملات ۲۹ بهمن ۹۷ بورس تهران بودند. بر همین اساس تغییر مالکیت روزانه به حدود ۱۰ میلیارد تومان و از سوی حقوقی به حقیقی به ثبت رسید. بانک ها امروز بیشترین تقاضا را میان بازیگران خرد داشتند و در آن سمت حقوقی ها حمایت ویژه ای از نمادهای گروه محصولات شیمیایی به عمل آوردند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 29 بهمن 97 بورس - غلبه تقاضا بر عرضه

روسیه حساب‌های بانکی شرکت نفت ونزوئلا را مسدود کرد

به نقل از رویترز، یک منبع در گازپروم بانک روسیه گفت: گازپروم بانک تصمیم به مسدود کردن حساب شرکت نفت دولتی PDVSA ونزوئلا گرفته و تراکنش ها با این شرکت نفت را در راستای کاهش ریسک بانکی به دلیل تحریم های آمریکا متوقف کرده است. حساب های PDVSA در حال حاضر در گازپروم بانک روسیه مسدود شده اند و عملیات های بانکی برای این شرکت نفت ونزوئلایی انجام نمی گیرد. گازپروم بانک چندین سال است که حساب های شرکت نفت ونزوئلا را در بانک خود دارد و در سال ۲۰۱۳ میلادی هم PDVSA اعلام کرد که قرار دادی را با گازپروم بانک به ارزش یک میلیارد دلار برای فاینانس شرکت Petrozamora امضاء کرد.
به گفته این منبع آگاه، حساب های شرکت Petrozamora هم مسدود شده اند. گازپروم بانک سومین بانک بزرگ روسیه به لحاظ دارایی است و یکی از سهامداران آن شرکت دولتی گاز روسیه به نام گازپروم است. اکنون شرکت های روسی برای در پیش گرفتن سیاست های کرملین برای حمایت از نیکولاس مادورا رییس جمهور ونزوئلا و ترس از در معرض تحریم های ثانوی آمریکا قرار گرفتن دچار سرگشتگی شده اند. (ایبنا)

عرضه ۱۵۶ هزار تن محصولات صنعتی و معدنی در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز دوشنبه ۲۹ بهمن ماه میزبان عرضه ۱۲۳ هزار و ۵۹۰ تن انواع ورق های فولادی، ۳۰ هزار تن شمش بلوم، ۲ هزار تن شمش هزار پوندی آلومینیوم، ۸۰ تن شمش آلیاژی آلومینیوم، ۳۰۰ تن شمش روی، ۱۲۰ تن سولفورمولیبدن و ۲۰ کیلوگرم شمش طلا است. ۳۴ هزار و ۵۳۳ تن مواد پلیمری، ۶ هزار و ۹۰۰ تن قیر و ۱۶ هزار تن وکیوم باتوم در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی عرضه می شود. تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد عرضه یک هزار و ۳۱۴ تن ذرت دانه ای است. براساس این گزارش، ۵۰ تن عایق رطوبتی و ۶۰ هزار و ۴۷۵ تن قیر نیز در تالار صادراتی عرضه می شود.
تالار صادراتی بورس کالای ایران روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه میزبان داد و ستد۴۰ هزار و ۷۷۵ تن قیر بود. طی این روز و در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی نیز ۲۵ هزار تن وکیوم باتوم، ۵۶۹ تن مواد شیمیایی، ۱۹۶ تن موادپلیمری و ۲۱۰ تن گوگرد معامله شد. ۶۱۰ تن مس مفتول، ۵ هزار تن مس کاتد و ۲ هزار و ۵۰۰ تن مس کم عیار نیز در تالار محصولات صنعتی معدنی معامله شد. شایان ذکر است ۵ هزار تن کنسانتره سنگ آهن، ۷۵ تن شمش روی، ۱۳ هزارتن شمش بلوم، ۱۱ هزار و ۱۱۰ تن سبد میلگرد، ۲ هزار و ۵۳۰ تن سبد تیرآهن و ۵ هزار و ۳۹۰ تن تیرآهن در تالار مذکور به فروش رسید. (سنا)

راه‎حل‌ استارت‎آپی برای چالش‌های اقتصادی

مجمع جهانی اقتصاد : همان‌طور که قیمت‌ فناوری‌های پیشرفته (از چاپگرهای سه‌بعدی گرفته تا بسته‌های باتری خودروی الکترونیکی و پهپادهای تجاری ضروری) و خدمات دیجیتالی ضروری مانند ابر و پهنای باند جهانی رو به کاهش هستند، فرصت‌های تجاری زیادی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید یافت می‌شوند. با این حال، هر چند بسیاری از شرکت‌ها این فرصت‌ها را می‌بینند، اما اغلب آنها قادر نیستند فرصت‎های به وجود آمده را سریع تصاحب کنند. دو دلیل اصلی برای این موضوع وجود دارد. نخست آنکه برخی از این شرکت‎ها نمی‌توانند سرمایه‌‌های صرف شده در فناوری‌های دیجیتالی را به دستاوردهای با بهره‌وری بیشتر تبدیل کنند.
آنها موفق به استفاده از توانایی‌های دیجیتالی برای ایجاد مدل‌های جدید کسب‌وکار و افزایش درآمد نمی‌شوند. دوم، برخی از این شرکت‎ها با توجه به سرمایه‌ و زمانی که برای زیرساخت‌های موروثی صرف می‌کنند، با حرکت سریع برای جذب فرصت‌های جدید، مختل می‌شوند. با این حال آنها حاضرند بخش قابل توجهی از درآمد خود را صرف تامین این زیرساخت‌های قدیمی کنند. در نتیجه، ارزش قابل‌توجهی که می‌توانست با اجرای فناوری‎های نوین حاصل شود، همچنان پنهان مانده و در واقع آزاد نشده است. به ارزش‌هایی از این دست که قبلا هم مطرح بودند ولی بستر ارائه مناسب نداشتند، اصطلاحا Trapped Value گفته می‌شود.
برای نمونه، می‎توان از راحتی دستیابی به منابع مختلف یا قدرت قیمت‌گذاری مشتری در فضای جدید به‌عنوان Trapped Value نام برد. زمانی در شرکت‌ها، Trapped Value وجود دارد که یک فرصت اقتصادی قابل‌رویت است، اما ماهیت شرکت به واسطه اتکای بیش از حد به مدل‌ها و قابلیت‌های کسب وکار سنتی، برای دستیابی به این فرصت دچار آسیب می‌شود. ایده مدل‌های کسب‌وکار سنتی نیز می‌تواند مربوط به موسسات عمومی و دولتی باشد، جایی که در آن یک تلنگر یا تغییر مستلزم کاهش سختگیری است. سختگیری‌هایی که مانع پیشرفت و درنتیجه، نوآوری است. در صنایع مختلف نیز Trapped Value زمانی وجود دارد که شرکت‌ها نتوانند با هم به بازار آمده و در آن رشد کنند، در نتیجه با ایجاد نوآوری‌های جدید یا تسریع بهبود زیرساخت، کاری ‌کنند که افراد بیشتری بتوانند بهره‌مند شوند. این ارزش پنهان شده در بازارهای مصرف‌کننده نیز به‌صورت هزینه بالا (مانند هزینه‌های تماس بین‌المللی) یا مازاد مصرف‌کننده (مانند کسب درآمد از دارایی‌های شخصی) وجود دارد Airbnb را در نظر بگیرید: این شرکت نوپا یا استارت‎آپ به این ایده رسید که تقاضای پنهان برای اقامت ارزان‌تر و مناسب وجود دارد و در مقابل آن، حجم قابل توجهی از خانه‌هایی وجود داشت که مالکان آن مایل بودند از این دارایی کسب درآمد کنند. با ارائه یک بازار آنلاین برای اجاره املاک یا اتاق‌های اضافی برای میهمانان، برآورد می‌شود که این شرکت ۵/ ۲ میلیارد دلار درآمد بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۶ را به‌دست‌آورده است. جالب اینکه برآورد شده، درآمد میزبان‌ها هشت برابر این مقدار یعنی حدود ۲۰ میلیارد دلار بوده ‌است.
پارادایم جدید خلق ارزش در اقتصاد دیجیتال در اینجا نهفته است. برای رهاسازی این ارزش پنهان، شرکت‌ها و سایر موسسات ممکن است مجبور باشند در کل ایده خلق ارزش و نوآوری تجدیدنظر کنند تا بیش از آن ارزشی که کسب می‎کنند، برای دیگران ایجاد کنند. مانند همان اتفاقی که درباره Airbnb رخ داد یا ارزش افزوده‌ای که استارت‎آپ‎هایی مانند اوبر برای ارائه‌دهندگان خدمات(رانندگان) ایجاد کردند. به جای رقابت با یکدیگر به‌عنوان شرکت‌های جداگانه، شرکت‌ها باید در مورد مشارکت در اکوسیستم‌های گسترده‌تر فکر کنند و مرزهای سخت بین شرکت‌ها، صنایع و مصرف‌کنندگان را از میان بردارند، زیرا آنها می‌آموزند که در فرآیند همکاری می‌توانند این ارزش بالقوه را بالفعل کنند.
توسعه جمعیتی در سراسر جهان مشکلات عمده اجتماعی مانند مساله مهم مراقبت از سالمندان را به دنبال دارد. در سراسر جهان تعداد افراد بالای ۶۰ سال تا سال ۲۰۳۰ به ۴/ ۱ میلیارد نفر می‎رسد. در سنگاپور، ۲۷ درصد جمعیت این کشور تا سال ۲۰۳۰ (مشابه ژاپن امروزی) بالای ۶۵ سال خواهد بود در حالی که نسبت جوانان به ۸/ ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت. هزینه اقتصادی مدیریت شرایط سالمندان مانند زوال عقلی سالانه ۴/ ۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود و سه‌چهارم آن مربوط به مراقبت‎های اجتماعی است.
برای حل این موضوع، برخی از شرکت‌ها در حال سرمایه‌گذاری در فناوری‎هایی مانند روبات‌های انسان‌نما و واقعیت مجازی برای تغییر زندگی سالمندان هستند. برای مثال در ژاپن، براساس چشم‌انداز تغییر مراقبت‌های اجتماعی کشور تا سال ۲۰۲۰، روبات‌های انسان‌نما مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روبات‌ها در نقش‌های هنرمند، دستیار پزشکی و دستیار پرستار در خانه سالمندان در حال استفاده هستند. سرگرم کردن و تشویق آنها برای تعامل اجتماعی از طریق برگزاری جلسات موسیقی روزانه، تمرین و بازی‌ها و کمک برای بیرون آوردن آنها از انزوا، رهاسازی ارزش اجتماعی پنهان شده در این فرآیند است.
عدم تعادل دیگر که فرصتی برای رهاسازی این ارزش‌های پنهان را نشان می‌دهد، تفاوت بین در دسترس بودن دارایی و استفاده از آن است. علاوه بر Airbnb، استارت‌آپ Grab، سرویس آنلاین تاکسی‎یاب، از این عدم تعادل بهره‌برداری کرد. تا اواخر اکتبر ۲۰۱۷، این شرکت یک میلیارد سفر در سراسر جنوب شرقی آسیا و دانلود بیش از ۷۲ میلیون نسخه اپلیکیشن مصرف‌کننده را به ثبت رساند. در این فرآیند، برآورد می‌شود Grab ماهانه حدود ۲۲۰۰ دلار درآمد خالص برای هر راننده ایجاد می‌کند، در حالی که بیش ۱/ ۲میلیون راننده مشغول به کارند.
این رویکرد با الگوی اقتصادی که درخصوص Airbnb مشاهده شده سازگار است. این دو مثال نشان می‌دهند برای موفقیت در اقتصاد دیجیتال، شرکت‌ها باید ابتدا فرصت‌های ارزشی را برای دیگران یافته و آزاد کنند. در حالی که شرکت‌ها به دنبال کار بزرگ بعدی در عصر دیجیتال هستند، برای آنها مفید خواهد بود تا ارزشی که در شکل دارایی بلااستفاده یا با بهره‎برداری کم، پنهان مانده را شناسایی کنند.
همچنین آن را با استفاده از نوآوری به‌عنوان یک مجرا برای باز کردن ارزش پنهان شده بررسی کنند. برای آشکارسازی این ارزش، شرکت‌ها، مصرف‌کنندگان و سایر نهادها مجبور خواهند شد، از طریق نوآوری برای یک هدف بزرگ‌تر و بازنویسی قوانین مرسوم و رشد پتانسیل ذی‌نفعان هر فعالیت اقتصادی، درباره ارزش در یک روش جدید و به مراتب بزرگ‌تر تفکر کنند. (دنیای اقتصاد)

لنگر لرزان توافق اوپک

اوپک در اولین ماه اجرای توافق نفتی عملکرد موفقی از خود به جا گذاشته و تاثیر آن به‌صورت رشد قیمت‌ها در هفته اخیر به نمایش درآمد. اما بخش مهمی از ثبت پایبندی ۸۸درصدی به توافق نفتی به عملکرد عربستان سعودی باز می‌گشت؛ این کشور حدود۱۳۰ درصد به تعهدات خود پایبند بوده است. اما از سوی دیگر آمار نشان می‌دهد که متحدان و همراهان اوپک چندان در اجرای این توافق در اولین ماه موفق نبوده‌اند؛ کشورهای غیراوپک پایبندی ۴۰ درصدی را از خود به جا گذاشته‌اند. به یقین بخش مهمی از این ضعف در پایبندی به عملکرد سرگروه این کشورها، یعنی روسیه بازمی‌گردد، بلومبرگ میزان پایبندی این کشور را حدود ۱۷درصد اعلام می‌کند. به اعتقاد برخی تحلیلگران بازار نفت، اختلاف در عملکرد این دو کشور می‌تواند زمینه اختلافات در اوپک پلاس را کلید بزند و کار را برای تمدید توافق با پایان مهلت ۶ماهه اجرای این توافق دشوار کند.
جولیان لی، تحلیلگر بلومبرگ با بیان اینکه توافق نفتی برای کاهش تولید دو ستون اصلی داشته است تا همه اصول حفظ شود، می‌نویسد: «این دو ستون اصلی روسیه و عربستان بودند، چراکه این دو کشور حداقل از لحاظ حجم نسبت به دیگر کشورها تولید بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند. از این رو این دو کشور موافقت کرده‌ بودند که نسبت به دیگر کشورهای حاضر در توافق نیز سهم بیشتری در کاهش تولید داشته باشند. بین کشورهای عضو اوپک، عربستان سهم ۴۰ درصدی از کاهش تولید دارد و بین کشورهای غیرعضو روسیه سهم۶۰ درصدی در توافق را به عهده گرفته است.» این توافق در دسامبر سال ۲۰۱۸ بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک حاصل و قرار شد سطح تولیدات مجموع کشورهای حاضر در توافق ۲/ ۱ میلیون بشکه به مدت شش ماه از ابتدای ژانویه ۲۰۱۹ کاهش یابد.
سهم اوپک حدود ۸۰۰ هزار بشکه و سهم غیر اوپک حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز است. اما داده‌های منتشر شده از تولید کشورهای حاضر در توافق نشان می‌دهد در حالی که یک ستون (عربستان) به شدت به آن پایبند است، ستون دیگر(روسیه) در شرایط لرزانی قرار دارد؛ این موضوع می‌تواند در آینده اساس و موجودیت توافق را به کلی متزلزل کند.
بر اساس آمار منتشر شده از سوی منابع ثانویه اوپک، عربستان در ماه گذشته میلادی ۲/ ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده، در حالی که این کشور بر‌اساس توافق باید سطح تولیدات خود را روی ۳/ ۱۰ میلیون بشکه در روز قرار می‌داد. بنابراین عربستان حدود روزی ۱۰۰ هزار بشکه بیشتر از تعهداتش از تولید نفت خود کاسته است. علاوه بر این، اظهارات اخیر وزیر انرژی این کشور در گفت‌وگو با فایننشال تایمز نشان می‌دهد که سعودی‌ها قصد دارند تولید نفت خود را بیشتر از این کاهش دهند.
خالد الفالح اعلام کرده که عربستان تا ماه مارس تولید نفت خود را به ۸/ ۹ میلیون بشکه در روز خواهد رساند، این یعنی تولید نفت این کشور به ۵۰۰ هزار بشکه زیر تعهداتش در توافق اوپک و غیراوپک خواهد رسید. آمار نشان می‌دهد درصورتی که عربستان به این وعده خود عمل کند، در ماه آینده تولیداتش به کمترین سطح طی چهار سال اخیر(فوریه ۲۰۱۵) خواهد رسید. با این حال به نظر می‌رسد اصرار عربستان برای کاهش تولید نفت عمدتا به نیاز این کشور به قیمت‌های بالای این کالا باز‌می‌گردد. این کشور در بودجه سال جدید خود قیمت نفت را بیش از ۸۰ دلار بر بشکه لحاظ کرده است.

بدعهدی روس‌ها

از سوی دیگر عملکرد روسیه کاملا متفاوت از عربستان بوده است، میزان تولید نفت این کشور با وجود اینکه در حال حاضر در دومین ماه اجرای توافق قرار داریم، همچنان نزدیک به سطح رکورد است. بر اساس توافق نفتی، روسیه باید سطح تولیدات خود را نسبت به اکتبر ۲۰۱۸ حدود ۲۳۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. اما آن‌طور که وزیر انرژی این کشور اخیرا گفته تولیدات روسیه در اولین ماه اجرای توافق حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نسبت به سطح اکتبر کاهش یافته است. تحلیلگر بلومبرگ بر این باور است که حتی این مقدار نیز تحقق نیافته و سطح تولیدات روسیه در ماه ژانویه تنها ۴۲ هزار بشکه کاهش یافته است.
البته عملکرد ضعیف روسیه در اجرای توافق نفتی از سوی اوپک بدون پاسخ باقی نماند. وزیر انرژی عربستان ماه پیش اعلام کرد که سرعت کاهش تولید نفت روسیه کندتر از چیزی است که ما انتظار داریم. همچنین او که قرار بود در حاشیه اجلاس داووس با همتای روسی خود دیدار کند، سفر به برزیل را لغو کرد و به دنبال لغو برنامه سفر وزیر انرژی عربستان، نواک نیز در اجلاس داووس شرکت نکرد. بسیاری از تحلیلگران لغو این دیدار را نشان از شکاف و ایجاد اختلاف بین دو ستون اصلی توافق نفتی دانستند.
علاوه بر عربستان، دبیرکل اوپک، محمد بارکیندو نیز با انتشار بیانیه‌ای چندی پیش از کشورهای عضو و غیرعضو اوپک خواست که به اجرای توافق کاهش تولید پایبند باشند؛ جولیان لی بر این باور است که روسیه مخاطب اصلی این بیانیه بوده است.این انتقادات باعث شد که الکساندر نواک اخیرا از پایبندی روسیه به توافق نفتی بگوید. وزیر انرژی این کشور اعلام کرد که سطح تولید نفت این کشور در ماه جاری به حدود ۱۵۰ هزار بشکه کمتر از دسامبر یعنی ماهی که توافق نفتی حاصل شد، خواهد رسید.
اما لی با اشاره به اینکه اکتبر به‌عنوان مبنای کاهش تولید در توافق در نظر گرفته شده است، می‌گوید: «سطح تولید روسیه در نوامبر و دسامبر (دو ماه بعد از اکتبر) افزایش یافته است، به‌طوری‌که کاهش ۱۵۰ هزار بشکه‌ای در فوریه نسبت به دسامبر به معنای کاهش ۱۲۰ هزار بشکه‌ای نسبت به اکتبر و اجرای تنها نیمی از تعهدات روسیه خواهد بود.» این تحلیلگر بازار نفت بر این باور است که احتمالا روسیه تا ماه مه، یعنی درست یک ماه پیش از پایان مهلت ۶ ماهه اجرای توافق نفتی، نتواند به پایبندی کامل به توافق دست یابد.
به دو دلیل به نظر می‌رسد اوپک و متحدانش ناگزیر به تمدید توافق نفتی هستند. اول اینکه چشم‌انداز تقاضا برای نفت تیره به نظر می‌رسد، سه منبع اطلاعاتی آژانس بین‌المللی انرژی، اوپک و اداره اطلاعات انرژی آمریکا در ماه‌های اخیر بارها برآورد خود از رشد تقاضا را کاهش داده‌اند. دوم نیز به رشد تولیدات آمریکا باز می‌گردد. تولید نفت این کشور سال گذشته رشد قابل توجهی را تجربه کرد، از این رو اداره اطلاعات انرژی آمریکا در یک سال اخیر بارها برآورد خود را از سطح تولیدات این کشور در ۲۰۱۹ افزایش داده است.
به‌طور مثال در ژانویه ۲۰۱۸ پیش‌بینی می‌شد که اواخر سال ۲۰۱۹ میزان تولیدات آمریکا کمی بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز باشد، اما آن‌طور که آخرین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد این کشور ماه گذشته بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده و انتظار می‌رود تا پایان سال این مقدار به حدود ۱۳ میلیون بشکه در روز برسد.لی در نهایت می‌گوید، ممکن است حتی توافق آمریکا و چین برای حل اختلافات تجاری برای افزایش رشد تقاضا و رفع مازاد عرضه در بازار نفت کافی نباشد، از این رو اوپک و متحدانش باید اجرای توافق را تمدید کنند. اما تمدید این توافق نیاز به دو ستون محکم دارد و بدون این دوستون باید انتظار داشت، قیمت نفت در سراشیبی سقوط قرار گیرد. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید