گزارش ۲۹ تیر ۹۸ بورس – نگرانی از تنش در منطقه

0
733

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات امروز شنبه ۲۹ تیر ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۳۵۳ واحدی به ۲۴۶,۴۳۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ شنبه ۲۹ تیر ۹۸ بورس‌ ۸,۹۴۹ میلیارد ریال (۱۱۴۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶,۹۵۱ میلیارد ریال (تقریبا ۱۷۳۷ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۳,۰۲۰ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 29 تیر 98 بورس - نگرانی از تنش در منطقه

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۲۹ تیر ۹۸ بورس ۳۵۳۵۲۲ واحد کاهش یافته و به رقم ۲۴۶ هزار و ۴۳۷ واحد رسید. شاخص کل بامعیار هم وزن ۲۱۶ واحد عقب نشینی داشته و به رقم ۵۹ هزار و ۷۴۲ واحد رسید. ارزش روز بازار امروز به بیش از ۹۲۲ هزار میلیارد تومان رسید.

مطابق معمول معاملات سال جاری، بورس تهران اولین روز کاری این هفته را در فضایی پرخبر آغاز کرد. از یک طرف، اخبار مرتبط با بازار جهانی و سپس مساله توقیف نفتکش‌ها در خلیج فارس مورد توجه بورس‌بازان قرار گرفت و از سوی دیگر، گزارش‌های مهم عملکرد سه‌ماهه بنگاه‌های بورسی که همچنان در حال انتشار هستند.

نگرانی از تنش در منطقه در ۲۹ تیر ۹۸ بورس

بازار جهانی هفته قبل را در پی توقف سریالی نفتکش‌‌ها در خلیج فارس با صعود بهای نفت و تقویت تقاضای سرمایه‌ای طلا و افزایش قیمت فلزات اساسی در پی سیگنال تسهیل پولی دلار به پایان رساند. با وجود این، نگرانی از گسترش تنش در منطقه باعث شد تا روند مثبت قیمت جهانی کالاها بازتاب درخوری در بورس تهران پیدا نکند و سهم‌های مرتبط غالبا در محدوده منفی معامله شوند. فقدان تقاضای موثر در بازار و تمایل فروشندگان به عرضه در دامنه‌های نه چندان جذاب قیمت را می‌توان از یک طرف به شکل‌گیری جو احتیاطی در بازار پس از افزایش تنش‌های منطقه‌ای، و از طرف دیگر، انتظار بورس‌بازان برای رونمایی از گزارش‌های سه‌ماهه شرکت‌ها نسبت داد.

پس از ریزش قیمت‌های ارز و اصلاح شاخص سهام طی هفته قبل، جوی آرام بر معاملات پایانی هفته حاکم شد و بازارها تا حد محسوسی از فضای هیجانی فاصله گرفتند. هم نرخ ارز و بهای سکه از کف‌های خود جدا شدند و هم شاخص کل بورس پس از ریزش در روز سه‌شنبه مجددا از کف هفتگی خود اندکی بالاتر نشست. حتی خبر توقیف نفتکش‌های انگلیسی در شامگاه جمعه هم تاثیر هیجانی معناداری بر معاملات امروز بازار سهام وارد نکرد و بازار همانند روزهای مشابه عرضه‌های چندان شدید را تجربه نکرد.

به نظر می‌رسد وقوع مکرر این وقایع غیراقتصادی در منطقه رفته‌رفته قدرت اثرگذاری روانی خود را از دست می‌دهد و سرمایه‌گذاران پی می‌برند که عملیات شرکت‌ها و رویدادهای مالی هستند که در نهایت مسیر قیمت‌ها را تعیین می‌کنند. در واقع، سرمایه‌گذاران با وجود نگرانی به‌جا نسبت به رویدادهای غیرمالی نظر به گزارش‌های سه‌ماهه‌ای دارند که انتشار آن طی سه چهار روز اخیر توانسته اطمینان سهامداران را از نحوه عملکرد شرکت‌ها تا حدودی جلب کند و امیدواری را نسبت به روند قیمت در سهم‌های اصطلاحا بنیادی تقویت کند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 29 تیر 98 بورس - نگرانی از تنش در منطقه

افزایش میزان بدهی کشورهای جهان

بدهی کشورهای نوظهور با رسیدن به رقم ۶۹ تریلیون دلار، رکورد جدیدی را به ثبت رساند. بانک تسویه بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد در سه ماهه نخست امسال میزان بدهی کشورهای جهان با ۳ تریلیون دلار افزایش به رقم بی‌سابقه ۲۴۶ تریلیون دلار رسیده است. بخش بزرگی از این افزایش مربوط به اتخاذ سیاست‌های انبساطی توسط برخی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان بوده است که شرایط را برای استقراض آسان‌تر کرده است.
تا پایان نخستین فصل سال ۲۰۱۹، میزان بدهی‌ها ۳.۲ برابر کل تولید ناخالص داخلی جهان بوده است. آمریکا با ۶۹ تریلیون دلار بدهی در بخش دولتی و خصوصی، بدهکارترین کشور جهان است. بدهی کشورهای نوظهور نیز به ۶۹ تریلیون دلار رسیده که ۲۱۶ درصد بزرگ‌تر از کل تولید ناخالص داخلی آنها است. این مؤسسه با اشاره به این که حدود ۱۵ درصد کل بدهی‌های جهان مربوط به چین است افزود که با وجود تلاش‌های دولت برای محدود کردن چرخه بدهی در این کشور، حجم بدهی‌های دومین اقتصاد بزرگ جهان به ۴۰ تریلیون دلار رسیده است.
بدهکارترین کشورهای جهان کشورهای ثروتمند و توسعه یافته‌تر هستند. بیش از نیمی از بدهی‌های جهانی مربوط به سه کشور آمریکا، چین و ژاپن است که سه اقتصاد نخست جهان از نظر تولید ناخالص داخلی محسوب می‌شوند. (ایسنا)

کاهش قیمت بیت‎‌کوین

در پی تصمیم کمیته بانکی سنای آمریکا برای تشدید نظارت بر بازار ارزهای رمزنگاری شده یا دیجیتال، قیمت هر بیت‌کوین با ۱۳ درصد کاهش نسبت به اوج قیمتی خود در معاملات هفته گذشته به ۹ هزار و ۴۰۰ دلار رسید.
کمیته بانکی مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه با دعوت از دیوید مارکوس، قائم مقام اجرایی فیس‌بوک، او را در مورد برنامه آتی این شرکت برای انتشار ارز رمزنگاری شده به نام «لیبرا» از اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی، مورد پرسش و پاسخ قرار دادند.
اعضای مجلس سنای آمریکا که در این جلسه حضور داشتند، با توجه به برنامه ارائه شده از سوی فیس‌بوک و نیز با استناد به رسوایی‌های پی در پی این شرکت به دلیل درز اطلاعات مشترکان آن، ورود فیس‌بوک به عرصه مبادلات بانکی را پرریسک ارزیابی کردند.
همچنین اعضای کمیته بانکی سنای آمریکا تاکید کردند که توسعه بازار ارزهای دیجیتال نیازمند تصویب قوانین نظارتی مستحکمی است.
در مقابل، مارکوس که پیش‌تر مدیر عامل شرکت مبادلات بین بانکی «پِی‌پَل» بوده به اعضاء این کمیته اطمینان داد که عرضه لیبرا تا پیش از جلب اعتماد قانون‌گذاران ایالات متحده به تعویق خواهد افتاد.
پیش‌تر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز مخالفت خود را با توسعه بازار ارزهای رمزنگاری شده اعلام کرده بود.
بدین ترتیب نرخ هر بیت‌کوین که هفته گذشته تا نزدیکی ۱۳ هزار دلار صعود کرده و به بالاترین حد در سال ۲۰۱۹ میلادی رسیده بود، در جریان مبادلات روز چهارشنبه تا ۹ هزار و ۴۰۰ دلار پایین آمد.
بالاترین نرخ بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ میلادی و در آستانه ۲۰ هزار دلار ثبت شده است. (ایبنا)

وضعیت تولید و مصرف بخش انرژی ایران در سال ۱۳۹۷

با توجه به آمارهای مرکز امار ایران، در سال ۱۳۹۷ روزانه حدود ۶۴۶ میلیون متر مکعب گاز طبیعی تولید شده که ۵۳۵ میلیون مترمکعب ان به مصرف داخلی اختصاص داشته است.
در عین حال، طی این سال تولید برق نیروگاه‌های کشور حدود ۳۱۱ میلیارد کیلووات ساعت بوده که بیش از ۲۶۱ میلیارد کیلووات ساعت ان به فروش داخلی رسیده است. در سال ۱۳۹۷، مصرف برق بخش صنعت با رشد ۴.۳ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۶ همراه بوده است.
در عین حال، طی این مدت مصرف گاز طبیعی بخش صنعت، نیروگاه و پتروشیمی نیز، رشد ۲.۶ درصدی را تجربه کرده است.
رشد مصرف انرژی (برق و گاز طبیعی) بخش صنعت در حالی صورت گرفته که ارزش افزوده گروه صنعت طی این مدت افت ۹.۶ درصدی را تجربه کرده است.
با توجه به این امارها به نظر می‌رسد رشد مصرف انرژی در بخش صنعت متناسب با ستانده اقتصادی این بخش نبوده و با وجود افزایش مصرف حامل‌های انرژی در این بخش، رشدی در بخش ارزش افزوده اتفاق نیفتاده است که این به معنی افزایش شدت مصرف انرژی و ناکارایی مصرف ان است.
در بخش کشاورزی نیز در سال ۱۳۹۶ مصرف برق با کاهش ۰.۳ واحد درصدی همراه بوده و مصرف گاز ان رشد ۱۰ درصدی را تجربه کرده است. در عین حال در این سال میزان ارزش افزوده این بخش رشد واقعی منفی ۱.۵ درصدی داشته است. (اتاق تهران)

نظر بدهید