گزارش ۲۹ مهر ۹۸ بورس – افزایش ارزش معاملات خرد از کف

0
351

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۲۹ مهر ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۷۸۶ واحدی به ۳۰۲,۱۷۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۳,۲۵۹ میلیارد ریال (۱۷۹۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۷,۲۲۱ میلیارد ریال (تقریباً ۵۱,۳۸۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۷,۳۰۲ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 29 مهر 98 بورس - افزایش ارزش معاملات خرد از کف

امروز در جریان معاملات ۲۹ مهر ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس ۷۸۶ واحد رشد کرده و به رقم ۳۰۲ هزار و ۱۷۷ واحد رسید. در عین حال شاخص کل ۲۹ مهر ۹۸ بورس با معیار هموزن به میزان هزار و ۶۶۸ واحد افت کرده و به رقم ۸۰ هزار ۴۲۵ واحد رسید.

معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران امروز بیش از ۳.۱ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۰۰ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۲۹۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل ۲۹ مهر ۹۸ بورس توانست با حمایت بزرگان گروه‌های فلزات، پتروپالایشی و معدنی‌ها و در ادامه سبزپوشی نمادهای خودرویی و بانکی موقعیت خود را حفظ و حتی به رشد روزانه ۷۸۶ واحدی دست یابد. علاوه بر انتشار صورت‌های مالی «فملی» و شناسایی سود ۷۴ تومانی این غول فلزی بازار، می‌توان به انتشار عملکرد «وپاسار» در نیمه نخست سال هم اشاره کرد که به عنوان نمایندگان دو گروه بزرگ بازار در بهبود جو عمومی گروه‌های خود و همچنین کل بازار نقش سازنده‌ای ایفا کردند.

یکی از خصوصیات مهم معاملات امروز افزایش ارزش معاملات خرد از کف بود. روز گذشته که قیمت سهام متاثر از هجوم دسته‌جمعی سهامداران برای فروش در صف قفل شده بود، ارزش معاملات به کمترین سطح طی دو ماه اخیر یعنی زیر مرز هزار میلیارد تومان تنزل کرد. اما بهبود نسبی فضای عمومی بازار با انتشار فزاینده گزارش عملکرد از جو هیجانی حاکم بر کل بازار کاست و باعث شد تا تقاضا جرات سفارش گذاشتن را پس از چند روز ترس و گریز از فضای معاملات را بیابد و بار دیگر ارزش معاملات خرد را ارتقا بخشد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 29 مهر 98 بورس - افزایش ارزش معاملات خرد از کف

طرح «گام» بانک مرکزی برای رفع مشکل نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در مورد نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیاردی گفت: در طول حدود ۶۰ سال گذشته میانگین رشد نقدینگی ۲۴.۵ درصد بوده و طبیعی است که هر چند وقت یک بار نقدینگی دو برابر شود، اکنون در مقابل یک پارادوکس قرار داریم، از سویی بسیاری از واحدهای تولیدی به خاطر رشد نرخ ارز و سایر هزینه‌های تولید به این نتیجه رسیده‌اند که نقدینگی که دریافت می‌کنند کافی نیست و از طرف دیگر هر روز انتقاد از بانک مرکزی انجام می‌شود که مواظب رشد نقدینگی باشد.
وی با بیان اینکه در چنین شرایطی باید به بازار سرمایه مراجعه کرد که کار تامین مالی را انجام دهد اما متاسفانه اقتصاد ما بانک محور است و امکان چنین کاری را به طور گسترده نداریم، افزود: برای خروج از این بحران روش‌هایی را در نظر گرفته‌ایم و بر این اساس طرح گام را نهایی کرده‌ایم که طبق آن به بانک‌ها اجازه دهیم به مشتریان خوش حساب همانند ال سی داخلی گواهی تضمینی ارائه کنند که این گواهی را به تامین‌کننده مواد اولیه ارائه دهد که آن را بتوانند به صورت شش ماهه بچرخانند و امکان آن باشد که قبل از موعد از طریق بورس این اوراق را بفروشند که این طرح به زودی در شورای پول و اعتبار نهایی می‌شود.
وی افزود: از طرفی به بانک‌ها دستور داده شده که محدودیت‌هایی که در اعطای تسهیلات بود را رفع کنند که در حال ابلاغ به بانک‌ها است.
وی در مورد پیشنهاد کاهش سرعت گردش پول عنوان کرد: سرعت گردش پول به حداقل رسیده و از این کمتر نمی‌شود، ضریب فزاینده پولی ۷.۲ درصد است، بنابراین افزایش هر واحد پایه پولی ۷ برابر نقدینگی را زیاد می‌کند.
وی با بیان اینکه بانک‌های کشور مشکل جدی ناترازی دارند، گفت: باید این موضوع را مدیریت کنیم اما نمی‌توانیم با هیجان و تصمیمات خلق الساعه این کار را انجام دهیم، بسیاری از اقدامات برای اصلاح در نظام بانکی انجام شده اما آنها را اطلاع‌رسانی نکرده‌ایم.
رئیس شورای پول و اعتبار گفت: کل بدهی ایران به خارج کمتر از ٩ میلیارد دلار است در حالی که کشور همسایه ترکیه ۴۶٠ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد که این موضوع نشانگر شرایط خوب کشور است و به این معنی است که اقتصاد ما در آینده با رفع تحریم‌ها ظرفیت بسیار بالایی خواهد داشت. (ایبنا)

بسته ویژه ۱۸.۵ میلیارد دلاری برای بازگشت ایران به برجام

ژاپن وفرانسه برنامه مشترکی را پیشنهاد داده‌اند که با تامین وامی معادل ۱۸.۴ میلیارد دلار، تلاش خود را برای حفظ ایران در توافق برجام انجام دهند.
روزنامه ماینیچی گزارش داد که دولت ژاپن تصمیم گرفته از ابتکار فرانسه استقبال کند و اکنون ژاپن و فرانسه طرح مشترکی برای اعطای وام به میزان ۱۸.۴۲ میلیارد دلار با تضمین به بازگشت از طریق نفت به تهران پیشنهاد کرده‌اند.
بر اساس اطلاعات این روزنامه، دولت ژاپن تصمیم گرفته که ابتکار فرانسه در تابستان سال جاری برای ارائه کمک ۱۵ میلیارد دلاری به ایران را مورد حمایت قرار دهد، پس از آنکه تهران درخواست افزایش میزان وام را برای جبران تاثیر تحریم‌های سخت‌گیرانه پیشنهاد کرد که این مبلغ را تا حداقل ۱۸.۴۲ میلیارد دلار افزایش دهند.
بر اساس اطلاعات منابع روزنامه، دولت ژاپن فکر می‌کند که حمایت مالی ممکن است به آغاز گفتگو بین ایران و آمریکا در برنامه هسته‌ای کمک کند. گفته شده که ضمانت این وام با نفت جبران شود و استفاده کامل از این میزان مبلغ با خرید مواد غذایی و دارو محدود می‌شود.
پیش‌تر وزیر خارجه فنلاند مدعی شده بود که ابتکار فرانسه نشان می‌دهد اروپایی‌ها درباره مسئله مربوط به ایران جدی هستند. به نوشته فایننشال‌ تایمز هاویستو این احتمال را که بسته پیشنهادی به ایران، اعطای خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری و اجازه صادر کردن ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز را شامل شود، رد نکرد.
پیش از این رسانه‌ها از جمله المانیتور خبر دادند که فرانسه به دنبال مجاب کردن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به صدور معافیت‌های تحریمی برای برخی از خریداران نفت ایران برای مدت زمان محدود، در ازای برگزاری مذاکرات است.
یک مقام اروپایی که خواسته نامش فاش نشود گفته این پیشنهاد، اعطای مشوق‌های محدود برای مدت زمان محدود و در ازای مذاکرات محدود را شامل می‌شود و هدف آن به محک آزمون گذاردن مذاکره است. وی گفت که مقام‌ها معتقد نیستند فشار صرف روی ایران موجب خواهد شد ایرانی‌ها تسلیم شوند. (ایبنا)

رشد ۵۰ درصدی انرژی تجدیدپذیر در جهان تا پنج سال دیگر

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی تحت تاثیر نصب تاسیسات فوتوولتائیک خورشیدی در خانه‌ها، ساختمان‌ها و صنعت، تا پنج سال دیگر ۵۰ درصد رشد خواهد کرد.
مجموع ظرفیت تولید نیرو از منابع تجدیدپذیر در مقایسه با ۲.۵ تراوات در سال گذشته، به میزان ۱.۲ تراوات تا سال ۲۰۲۴ رشد خواهد کرد که معادل مجموع ظرفیت نیروی نصب شده در آمریکا است.
طبق گزارش سالانه IEA از انرژی‌های تجدیدپذیر جهانی، فوتوولتائیک خورشیدی حدود ۶۰ درصد و نیروی بادی در خشکی ۲۵ درصد از این رشد را تشکیل خواهد داد.
سهم تجدیدپذیرها در تولید نیرو از ۲۶ درصد فعلی به ۳۰ درصد در سال ۲۰۲۴ رشد خواهد کرد.
کاهش هزینه‌های فناوری و سیاست‌های موثرتر دولتی، باعث شده است از زمان گزارش سال گذشته IEA، پیش‌بینی‌های بالاتری برای بکارگیری ظرفیت تجدیدپذیرها مطرح شود.
هزینه تولید برق از فوتوولتائیک خورشیدی توزیع شده در خانه‌ها، ساختمان‌ها و صنعت، اکنون پایین‌تر از قیمت فروش برق در بیشتر کشورها است.
طبق گزارش IEA، پیش‌بینی می‌شود هزینه‌های تولید فوتوولتائیک خورشیدی تا سال ۲۰۲۴ به میزان ۱۵ تا ۳۵ درصد دیگر کاهش پیدا کند و بکارگیری این فناوری جذاب‌تر شود.
در گزارش IEA آمده است: اصلاحات تعرفه و سیاست برای تضمین رشد پایدار فوتوولتائیک خورشیدی و اجتناب از اختلال در بازارهای برق و هزینه‌های بالاتر انرژی، ضروری است. (ایسنا)

نظر بدهید