گزارش ۳ اردیبهشت ۹۸ بورس – عقب نشینی شاخص کل

0
102

ناظر اقتصاد: گزارش ۳ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر عقب نشینی شاخص کل است. شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۴۶۴ واحدی به ۲۰۲,۸۵۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۸,۸۰۶ میلیارد ریال (۴۷۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳,۶۷۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱,۱۹۷ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۰,۸۰۹ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 3 اردیبهشت 98 بورس - عقب نشینی شاخص کل

عقب نشینی شاخص کل – ۳ اردیبهشت ۹۸ بورس

گزارش ۳ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر عقب نشینی شاخص کل است. در پایان معاملات ۳ اردیبهشت ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، با ۱۴۶۴ واحد عقب‌نشینی به رقم ۲۰۲ هزار و ۸۵۷ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۷۷۲ هزار میلیارد تومان رسید.

شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۴۲۲ واحد کاهش یافته و به رقم ۵۸ هزار و ۴۶۲ واحد رسید.

شاخص آزاد شناور با کاهش ۱۶۰۸ واحدی به رقم ۲۲۸ هزار و ۸۶۶ واحد رسید. شاخص بازار اول با کاهش ۹۲۰ واحدی به رقم ۱۵۲ هزار و ۷۹ واحد رسید و شاخص بازار دوم در بورس اوراق بهادار تهران با کاهش ۳۶۶۲ واحدی به رقم ۳۹۱ هزار و ۵۱۶ واحد رسید.

بازار سهام یک روز پس از اعلام تصمیم آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت هشت مشتری نفت ایران تحت فشار عرضه کار خود را دنبال کرده است. موج خبری لغو معافیت نفتی ایران که از روز گذشته در بین اهالی بازارها پیچید، سبب شد تا بازار ارز گارد صعودی بگیرد و قیمت طیف متنوعی از سهام در مسیر اصلاح بیفتد و این مسیر در معاملات سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸ با گستره و دامنه بیشتری دنبال شود. با وجود این، شدت فروش چندان زیاد نبوده که بتوان از آن به هیجانی‌زدگی فعالان سهام تعبیر کرد.

واقعیت این است که بخش عمده رشد قیمت سهام طی هفته‌های اخیر تلاش بورس برای جبران جاماندگی از موج تورمی سال گذشته بوده است. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان با وجود صعود قیمت‌ها طی این مدت همچنان سهام را دارایی ارزان‌تری در مقایسه با بازارهای رقیب به شمار می‌آورند و بر ظرفیت‌های بورس تاکید دارند.

از همین رو، با وجود تشدید ریسک سیستماتیک و تاثیر آن بر کلیت بازار سهام، از شدت عرضه در مقایسه با دوره نزولی قبل خبری نیست. به نظر می‌رسد توجه به متغیرهای بنیادی نظیر سودآوری، آن هم در شروع فصل داغ مجامع از چنان جذابیتی برخوردار است که ماندن در بازار و شرکت در مجامع برای اغلب سهامداران بر فروش و خروج ترجیح دارد.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 3 اردیبهشت 98 بورس - عقب نشینی شاخص کل

میزان ذخایر ارزی تبدیل شده به ریال

در دوران فعالیت صندوق توسعه ملی حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان از ذخایر ارزی به ریال تبدیل شده و از کانال سپرده‌گذاری در بانک‌ها برای استفاده در بخش‌های مختلف در دستور کار قرار گرفته است.
منابع ذخیره شده در صندوق توسعه ملی از زمان تأسیس آن (ابتدای دهه ۹۰) از محل درصدی از درآمدهای نفتی است که سالانه به آن واریز می‌شود تا به عنوان محلی برای ذخیره بخشی از درآمدهای ارزی باشد و بخشی از منابع آن برای بکارگیری در بخش‌های تعیین شده در اساسنامه صندوق به صورت تسهیلات مورد استفاده قرار گیرد.
تسهیلات صندوق توسعه ملی در دو بخش ارزی و ریالی تقسیم می‌شود و استفاده‌کنندگان از آن بخش خصوصی، تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیردولتی هستند.
این در حالی است که از ابتدای تأسیس صندوق بخشی از منابع طبق تکالیف قانونی به تسهیلات ریالی اختصاص پیدا کرده است که تا انتهای سال ۱۳۹۳ از طریق انعقاد قرارداد عاملیت ریالی با بانک‌های عامل پرداخت شده و از سال ۱۳۹۴ در اجرای حکم قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، صندوق توسعه ملی نسبت به سپرده‌گذاری ریالی در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی اقدام کرده است. به عبارتی صندوق صرفاً توزیع سپرده‌های ریالی را انجام می‌دهد و نقشی در تخصیص موردی تسهیلات به طرح‌ها و فعالیت‌ها نداشته و این مسئولیت بر عهده بانک‌های سپرده‌پذیر است. (ایسنا)

افزایش ۴.۷ درصدی مصرف بنزین در فروردین

در فاصله روزهای یکم تا ۳۱ فروردین ماه امسال ۲ میلیارد و ۸۲۷ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.
بر پایه این گزارش، این مقدار مصرف در مقایسه با مدت مشابه پارسال (یکم تا ۳۱ فروردین ماه سال ۹۷) با ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون و ۶ هزار لیتر، ۴.۷ درصد افزایش یافته است.
این شرکت میانگین روزانه مصرف بنزین کشور در فروردین ماه سال ۹۸ را ۹۱.۲ میلیون لیتر اعلام کرده است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته (فروردین ۹۷) ۸۷.۱ میلیون لیتر بوده است.
بر پایه آمار ارائه شده از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌هی نفتی، بیشترین میزان مصرف بنزین کشور در فروردین ماه سال ۹۸، مربوط به روز ۳۱ فروردین با ۱۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر و کمترین میزان مصرف مربوط به روز ۱۳ فروردین با ۷۶ میلیون لیتر بوده است. (فارس)

شاخص فلاکت اقتصادی ۲۰۱۹

بلومبرگ امسال نیز به مانند سال‌های گذشته گزارش خود از شاخص فلاکت را که از مجموع نرخ بیکاری و تورم به دست می‌آید، برای ۶۲ کشور جهان منتشر کرد که بر اساس آن، ونزوئلا برای پنجمین سال متوالی به عنوان ضعیف‌ترین اقتصاد جهانی معرفی شد. ونزوئلا و دیگر کشورهایی که در فهرست امسال حضور دارند دچار تورم و نرخ بیکاری بالایی هستند. ونزوئلا، آرژانتین، آفریقای جنوبی و ترکیه دارای بیشترین دشواری‌های اقتصادی در جهان هستند. از سوی دیگر اما تایلند به لطف برنامه‌های کارآمد دولت برای کاهش نرخ بیکاری موفق شد تا بهترین عملکرد امسال را داشته باشد و در رده نخست کمترین میزان شاخص فلاکت امسال جای گیرد. در رده بندی امسال رتبه سوئیس و سنگاپور با یکدیگر جابجا شد و سوئیس جای سنگاپور را در رده دوم گرفت.
در رده بندی امسال، آمریکا با شش رتبه صعود به رده سیزدهم کشورهای دارای کمترین میزان شاخص فلاکت صعود کرد و انگلیس در رده شانزدهم ایستاد.
روسیه جز کشورهای دارای شاخص فلاکت بالا و در رده ۱۷ قرار گرفته است. (بلومبرگ)

نظر بدهید