گزارش ۳۰ بهمن ۹۷ بورس – رشد شاخص آیفکس

0
178

ناظر اقتصاد: ۳۰ بهمن ۹۷ بورس شاهد افزایش در شاخص کل بود شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۶۸۲ واحدی به ۱۵۷.۳۸۷ واحد رسید. گزارش ۳۰ بهمن ۹۷ بورس از رشد شاخص آیفکس در بورس خبر می‌دهد. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۳۷۱ میلیارد ریال (۷۳۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶۲۶۸ میلیارد ریال (تقریبا ۳۹۴۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۵۹۵۳ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 30 بهمن 97 بورس - رشد شاخص آیفکس گزارش 30 بهمن 97 بورس - رشد شاخص آیفکس

در پایان معاملات ۳۰ بهمن ۹۷ بورس تهران شاخص کل که در روز گذشته رشدی ۵۵۰ واحدی را تجربه کرده بود ۳۰ بهمن نیز به مسیر آغاز شده در روز گذشته ادامه داد و با رشدی ۶۸۲ واحدی به سطح ۱۵۷ هزار و ۳۸۷ واحد رسید. بازار ۳۰ بهمن ۹۷ که رشد یاد شده را بیش از هر چیز تحت تاثیر نمادهای «فملی» و «فخوز» به ثبت رساند، در شرایطی شروع به کار کرده که از ابتدا تحت تاثیر دو نماد یاد شده و نمادهای «وتجارت»، «وبصادر» و «وبملت» قرار داشت. با این حال در ادامه معاملات افزایش قیمت نمادهای بانکی نامبرده نسبت به دقایق ابتدایی با کاهش مواجه شدند و جای خود را به نمادهایی از سایر صنایع دادند.

رشد شاخص آیفکس – گزارش ۳۰ بهمن ۹۷ بورس

از آنجا که در حال حاضر نقدینگی اندکی بازار راهی جز نقل و انتقال دائمی از صنعتی به صنعت دیگر ندارد همین امر باعث شده تا ۳۰ بهمن ۹۷ بورس نیز شاهد نبود یک حرکت صعودی منسجم در نمادهای بنیادی بازار سهام باشیم. بر همین اساس ۳۰ بهمن هم افزایش قیمت در غالب نمادهای یک صنعت بزرگ در بورس غیر ممکن به نظر می‌آمد و همین دلیل نیز باعث شد تا در ۳۰ بهمن به جز در نمادهای قندی تمامی سهم‌های درحال رشد به دلایلی انفرادی در این مسیر قرار بگیرند و شاهد صعود کلی قیمت‌ها در گروه‌های بزرگ بازار نباشیم.

در همین راستا آنچه که حائز اهمیت است، امکان پیروی معاملات ۳۰ بهمن ۹۷ محصولات پتروشیمی در بورس کالا از محصولات فلزی است. از آنجا که افزایش قیمت دلار در بازار آزاد و بیم از پرواز دوباره قیمت ارز، سرمایه گذاری بر روی کامادیتی‌ها را نسبت به گذشته جذاب تر کرده است.

هم اکنون می‌توان این انتظار را داشت که با تداوم شیب صعودی معاملات دلار شاهد رونق معاملات در تالار نقره‌ای باشم؛ امری که بدون شک در صورت وقوع تاثیری چشمگیر بر معاملات سهم‌های دلاری در بورس و فرابورس خواهد داشت. شاخص آیفکس معاملات ۳۰ بهمن ۹۷ را در حالی به پایان برد که با رشد ۱۸ واحدی مواجه شد.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 30 بهمن 97 بورس - رشد شاخص آیفکس

نتیجه بررسی مرکز پژوهش‌ها درباره برجام

محمدرضا محمدخانی معاون سابق امور زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به اینکه توافق پاریس بر اساس تحقیقاتی که انجام دادیم توافقی به معنای کلمه افتضاح است،‌گفت: پیوستن به این توافق منجر به کشیده شدن ترمز اقتصادی ایران می‌شود. ما نیز مانند آمریکا باید کاملاً شفاف با این موضوع برخورد کنیم و از این توافق خارج شویم. آمریکا و چین از این توافق خارج شدند و روسیه نیز هرگز به این توافق نخواهد پیوست و جالب اینجاست که عربستان برای پیوستن شروطی را گذاشته است که اجرایی نیست به همین دلیل من معتقدم ما نیز مانند آمریکا و چین باید از این توافق خارج شویم.
FATF نیز مانند برجام شرایط کشور را بر هم می‌زند به طوریکه پذیرش بی چون و چرای الزامات FATF از توافق پاریس نیز بدتر است. زمانی که برجام داشت تصویب می‌شد ما یک کار ویژه‌ای در مرکز پژوهش‌های مجلس انجام دادیم و در آنجا رسماً‌ اعلام کردیم که برجام کشور را در سربالایی به صورت نیم‌کلاچ قرار می دهد که نمی‌توانیم جلو برویم و بلکه بالعکس ما را رو به عقب باز می‌گرداند؛ اما در مورد FATF می‌گویند این لایحه بسیار بدتر از برجام است. هر چند که برخی‌ها انتظار دارند ما از برجام و FATF تعریف کنیم. ظاهراً برای برخی از مسئولان اصلاً ‌آینده اقتصاد ایران و شرایط کشور مهم نیست زیرا پیوستن به FATF می‌تواند ایران را در شرایط بدتر از این قرار دهد و ما نباید خودمان طناب دار را به گردن‌مان بیندازیم. (فارس)

چین چگونه امنیت غذایی جمعیت ۱.۴ میلیاردنفری را تامین می‌کند؟

به نقل از راشاتودی، وزیر کشاورزی چین اعلام کرده که در نظر دارد ۵۳.۳ میلیون هکتار از زمین‌های زراعی این کشور را صرفاً به منظور تأمین امنیت غذایی مردم ساماندهی کند. بیش از ۵ میلیون هکتار از این زمین‌های زراعی امسال آماده می‌شود. این کشور باید حدود ۱.۴ میلیارد جمعیت را تغذیه کند که زمین‌های زراعی این کشور از سال ۲۰۱۱ درگیر خشکسالی و سیل شده است. تا پایان سال ۲۰۱۸ چین حدود ۴۲.۶ میلیون هکتار از این زمین‌ها را اصلاح کرده است.
برنامه‌ریزی شده که تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۵۳.۳ میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی در حد بسیار استاندارد آماده‌سازی شوند و سطح این زمین‌ها تا سال ۲۰۲۲ به ۶۰ میلیون هکتار برسد. سطح این زمین‌ها از مساحت کشور اسپانیا بزرگتر خواهد بود. ژانگ ژیاشان استاد دانشگاه در دانشگاه علوم اجتماعی چین اعلام کرد: آماده سازی زیرساخت‌های زمین‌های زراعی به همراه راه‌اندازی سازوکارهای کشاورزی مکانیزه و استفاده از گونه‌های اصلاح شده این امکان را به کشور چین خواهد داد که حضور فوق‌العاده در بازارهای جهانی غلات داشته باشد.
بیش از ۴۰ درصد از زمین‌های قابل کشت چین از کاهش ارزش خاک زراعی رنج می‌برند. در حال حاضر دو سوم زمین‌های قابل کشت هم در سطح متوسط یا پایین هستند و نیمی از زمین‌های زراعی کشور چین فاقد سامانه‌های آبیاری هستند. قرار است سامانه‌های نوین آبیاری هم در سطح ۱.۶ میلیون کیلومترمربع توسعه داده شود که این سطح حدود سه برابر کشور اسپانیا است. (فارس)

پروژه‌های ویژه اقتصاد مقاومتی وزارت صمت در سال ۹۸ اعلام شد

به گفته جانشین وزیر صنعت، معدن و تجارت در ستاد اقتصاد مقاومتی، ۱۵ پروژه اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت، معدن و تجارت درسال ۱۳۹۸ به شرح ذیل است:
۱- نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی سنگین
۲- توسعه صنایع دریایی
۳- توسعه تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک
۴- نوسازی و بازسازی صنایع و صنوف تولیدی
۵- اجرای طرح ملی تاپ (توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار)
۶- افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی به کشورهای همسایه (ترکیه، افغانستان، امارات متحده عربی، عراق، پاکستان، عمان، قطر، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان، کویت، قزاقستان و سوریه)
۷- فعال سازی معادن کوچک
۸- تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی (فولاد، مس و آلومینیوم)
۹- اجرای طرح‌های نوین تسهیل فرآیندهای تجارت داخلی و خارجی
۱۰- توسعه فعالیت‌های اکتشافی
۱۱- تقویت، توانمندسازی و توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات غیر نفتی
۱۲- اصلاح شبکه‌های توزیع در جهت کاهش هزینه‌های مبادله و قیمت نهایی مصرف کننده
۱۳- حمایت از توسعه و تکمیل زنجیره ارزش صنایع پایین دست نفت و گاز
۱۴- تقویت تشکل‌های صادراتی تخصصی، حمایت از تشکیل و توسعه شرکت‌های بزرگ صادراتی و شرکت‌های مدیریت صادرات و تشکیل کنسرسیوم‌های بین المللی به منظور شکل دهی به بازارهای جدید
۱۵- افزایش ۱۰ میلیارد دلاری ساخت داخل صادرات گرا (لوازم خانگی، صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی، صنایع شیمیایی و سلولزی، منسوجات و پوشاک، صنایع چوب و کاغذ، ماشین آلات). (سنا)

سود ۲۰ میلیارد دلاری بزرگترین بانک اروپا

به نقل از رویترز، بانک اچ اس بی سی، بزرگترین بانک اروپا به لحاظ سرمایه اعلام کرد که سود این بانک در سال گذشته میلادی با افزایش ۱۵.۹ درصدی روبرو شد؛ البته اچ اس بی سی در مورد ارائه گزارش مالیات خود که حاکی از کاهش درآمد این بانک در سال گذشته در بازار اصلی آسیا بود، خودداری کرد. اچ اس بی سی اعلام کرد که سود این بانک قبل از کسر مالیات در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۹.۹ میلیارد دلار بود که این رقبل در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۷.۲ میلیارد دلار ثبت شده بود. البته سود اچ اس بی سی در سال گذشته میلادی پایین تر از میانگین برآورد شده ۲۲ میلیارد دلار بود. اچ اس بی سی اعلام کرد که سود کامل سهام سال ۲۰۱۸ میلادی را که ارزش هر سهم ۰.۵۱ دلار است را پرداخت خواهد کرد. اچ اس بی سی مطمئن به حفظ سود سهم خود در این سطح است. (ایبنا)

نظر بدهید