گزارش ۳۱ شهریور ۹۸ بورس – قدرت بالای پول‌های تازه‌وارد

0
583

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۳۱ شهریور ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۴۳۹۰ واحدی به ۳۰۲,۱۰۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۲۲,۸۱۸ میلیارد ریال (۵۵۱۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸,۶۰۸ میلیارد ریال (تقریباً ۲۳۹۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲۳,۵۱۳ میلیارد ریال بوده است.

شاخص کل بورس در گزارش ۳۱ شهریور ۹۸ بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸ با افزایش ۴ هزار و ۳۹۰ واحد به رقم ۳۰۲ هزار و ۱۰۳ واحد رسید. معامله‌گران خرد که طی روزهای اخیر در سمت خرید حضور فعالی داشتند، امروز هم با جهت دادن به مسیر سهام بر ارزش پرتفوی خود افزودند و نقش موثری در رشد قیمت‌ها ایفا کردند.

برتری قابل ملاحظه تقاضا را می‌شود در سبزپوشی شاخص ۳۶ صنعت از صنایع ۳۹ گانه بورسی و همچنین صف خرید ۲۸۰ میلیارد تومانی در سهام بیش از یک سوم از تعداد کل نمادها دید. البته شدت بالاتر رشد‌ قیمت در گروه‌های کوچک‌تری نظیر دارویی‌ها، سیمانی‌ها و غذایی‌ها و قندی‌ها نه تنها جهش ۲.۴ درصدی نماگر هم‌وزن را در پی داشت بلکه بر این امر تاکید داشت که جریان ورود نقدینگی عامل اثرگذار و هیجان‌بخش در تشدید تقاضا بوده است.

در حالی که شمار زیادی از تحلیلگران انتظار اصلاح ادامه‌دار قیمت‌ها را داشتند اما قدرت بالای پول‌های تازه‌وارد مجال وقوع چنین روندی را به سهم‌ها نداد و بازار در موجی دسته‌جمعی به مدار مثبت حرکت خود را ادامه داد. البته تفاوت عمده معاملات امروز در گسترش جبهه‌های فعال بازار و افزایش معنادار تقاضا در سهم‌های گروه فلزات و پتروشیمی است. این ویژگی خاص معاملات امروز را می‌توان به انتظارات خوش‌بینانه اهالی تالار سهام به آغاز انتشار گزارش‌های ماهانه بنگاه‌های بورسی از فردا پیوند داد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 31 شهریور 98 بورس - قدرت بالای پول‌های تازه‌وارد

پشت صحنه تحریم‌های مالی

بانک مرکزی ایران مجددا از سوی آمریکا تحریم شد. اگرچه برخی معتقدند تحریم‌های جدید منجر به ایجاد فشار جدید بر اقتصاد ایران نمی‌شود، اما فارغ از نتیجه آتی، سیاست‌گذار باید اقدامات متقابل و دفاعی لازم را در دستور کار قرار دهد. به نظر می‌رسد دولت آمریکا سه هدف عمده را دنبال می‌کند. اول اینکه نقل وانتقالات مالی را محدود کند و ریسک مبادلات مالی با ایران را افزایش دهد. دوم اینکه زمینه قفل کردن ذخایر ارزی ایران در سایر کشورها را فراهم کند. سومین دلیل نیز به ریسک کشوری برمی‌گردد. در واقع، آمریکا در نظر دارد تا با نسبت دادن تحریم‌ها به مسائل جدید، هزینه توافقات را زیاد و شانس مذاکره ایران با سایر کشورها را به حداقل برساند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این اقدام آمریکا، تحریم مجدد بانک مرکزی را نشانه شکست سیاست فشار حداکثری و نقض تعهدات بین‌المللی دانست. (دنیای اقتصاد)

بخشودگی جرایم مالیاتی مشروط به پرداخت بدهی‌ها تا پایان مهر

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: چنانچه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی، بدهی‌مالیاتی خود را تا پایان مهرماه پرداخت کنند، ۱۰۰درصد جرائم قابل بخشش آنها بخشوده می‌شود.
امید علی پارسا در دیدار با مراجع تقلید و علمای حوزه علمیه قم، بابیان اینکه در برخی از کشورها سهم مالیات در هزینه‌های جاری تا ۸۵ درصد است، اما این نسبت در کشور ما به ۵۰ درصد هم نرسیده است، گفت: عدم وابستگی درآمد کشور به منابع نفتی با مالیات میسر می‌شود. (ایسنا)

نگرانی ژاپن از نفت تحویلی از آرامکو

شرکت نفتی آرامکو عربستان به پالایشگاه JXTG نیپول‌اویل و انرژی ژاپن اعلام کرده که احتمالاً تغییراتی در تحویل محموله‌ها خواهد داد. این مسأله نگرانی درباره اینکه آیا عربستان توانایی عرضه نفت خام را خواهد داشت، بیشتر کرده است.
شرکت نفتی آرامکو یک هفته پیش توسط ۱۰ پهپاد یمنی مورد حمله قرار گرفت.
مؤسسه نیکی به نقل از JXTG اعلام کرد: شرکت نفتی آرامکو دلیل تغییر گرید نفتی تحویلی به پالایشگاه‌های ژاپن را اعلام نکرده است. این شرکت نفت تحویلی خود را از نفت سبک به نفت سنگین و متوسط تغییر می‌دهد.
مقامات JXTG مشکوک هستند که شرکت آرامکو زمان بیشتری را نسبت به آنچه که برای سولفورزدایی از این پالایشگاه انتظار می‌رفت داشته باشد. عملیات سولفورزدایی برای تولید نفت خام با گرید سبک که در تولید بنزین و گازوئیل سبک استفاده می‌شود کاربرد دارد.
رویترز به نقل از منابع و آمارهای پالایشگاه‌های رفینیتو و کپلر اعلام کرد: حداقل سه سوپرتانکر که این هفته نفت خام از عربستان برای چین و هند بارگیری کرده نفت خود را از گرید سبک به سنگین تغییر داده است و از خریداران آسیایی خواسته شده که محموله‌های خود را با تأخیر ببرند و از سپتامبر و اکتبر گرید نفت خود را تغییر دهند. (فارس)

نظر بدهید