گزارش ۳۱ فروردین ۹۸ بورس – افزایش شاخص بازار اول و دوم

0
513

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۳۱ فروردین ۹۸ بورس شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۴۴۶۴ واحدی به ۲۰۴.۳۷۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۲.۱۲۷ میلیارد ریال (۲۷۰۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷۱۲۶ میلیارد ریال (تقریبا ۲۴۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۴.۱۰۱ میلیارد ریال بوده است. گزارش ۳۱ فروردین ۹۸ بورس بیانگر افزایش شاخص بازار اول و دوم است.

گزارش 31 فروردین 98 بورس - افزایش شاخص بازار اول و دوم

افزایش شاخص بازار اول و دوم – ۳۱ فروردین ۹۸ بورس

در پایان معاملات ۳۱ فروردین ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، ۹۸ با افزایش بی‌سابقه ۴۴۶۴ واحد به رقم ۲۰۴ هزار و ۳۷۵ واحد رسید که در نوع خود یک رکورد جدید به حساب می‌آید. شاخص کل با معیار هم‌وزن  ۱۱۸۹ واحد رشد کرده و به رقم ۴۰ هزار و ۶۵۲ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس تهران ۳۱ فروردین ۹۸ به بیش از ۷۸۳ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران بورس تهران بیش از ۴ میلیارد ورقه بهادار،‌سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۴۹ هزار نوبت معامله و به ارزش بیش از ۱۲۱۳ میلیارد تومان معامله کردند. شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۱۲۸۶ واحد رشد کرده و به رقم ۵۸ هزار و ۹۱۰ واحد رسید، شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۸۲۹ واحد تقویت شده و به رقم ۲۸ هزار و ۳۴۶ واحد رسید؛ شاخص آزاد شناور با افزایش ۵۲۶۷ واحد به رقم ۲۳۰ هزار و ۸۲۲ واحد رسید؛ ۳۱ فروردین ۹۸ بورس شاهد افزایش شاخص بازار اول و دوم است.

شاخص بازار اول بورس با افزایش ۳۱۶۶ واحدی به رقم ۱۵۳ هزار و ۲۴۲ واحد و شاخص بازار دوم در بورس تهران با افزایش ۹۴۶۶ واحد به رقم ۳۹۴ هزار و ۳۳۲ واحد رسید. در فرابورس ایران نیز شاخص کل ۵۷ واحد رشد کرده و به رقم ۲۴۷۷ واحد رسید.

میزان بازدهی و ارزش صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 31 فروردین 98 بورس - افزایش شاخص بازار اول و دوم

سقوط آزاد پول سوئد در مقابل دلار

به نقل از اسپوتنیک، کرون پول سوئد در ۷ سال اخیر تقریبا ۳۰ درصد از ارزش خود را در مقابل یورو از دست داده است؛ ضمن اینکه روند سقوط آزاد ارزش کرون در مقابل دلار آمریکا ۵۰ درصد در این بازه زمانی گزارش شده است. همچنین پیش بینی بانک دانمارکی Nordea حاکی از روند کاهشی بیشتر کرون درمقابل یورو در ماه های آینده است. در همین حال، به گفته رییس استراژیک این بانک دانمارکی روند نزولی ارزش کرون شبیه به کشورهایی است که در آنجا کودتا اتفاق می افتاد.
کاهش جدید ارزش کرون به عنوان یک سقوط آزاد تعبیر شده است. در ماه فوریه سال جاری میلادی ارزش کرون به کمترین سطح خود رسید و از رکورد نزولی بحران مالی جهان هم عبور کرد. از هر یک کرونی که سوئدی ها در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری می کنند فقط ۸۰ درصد از آن باز می گردد. به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی، علت کاهش ارزش کرون به سیاست های بانک مرکزی این کشور بر می گردد که نرخ بهره را در زمره پایین ترین نرخ ها در جهان قرار داده است. (ایبنا)

میعانات گازی با ۴ میلیارد دلار در صدر صادرات سال ۹۷ قرار گرفت

کارنامه تجارت خارجی در سال ۹۷ منتشر شد که براساس آن مازاد تجارت خارجی به یک میلیارد و ۶۹۸ میلیون دلار رسید. حجم تجارت خارجی کشور در سال ۹۷ به ۱۴۹ میلیون و ۲۷۴ هزار تن به ارزش ۸۶ میلیارد و ۹۲۲ میلیون دلار رسید. براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی ۱۲ ماهه سال ۹۷، حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۱۱۷ میلیون و ۲۲۸ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار می‌شود. از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۳۲ میلیون و ۴۶ هزار تن به ارزش ۴۲ میلیارد و ۶۱۲ میلیون دلار بوده است. بر همین اساس، مازاد تراز تجارت خارجی یک میلیارد و ۶۹۸ میلیون دلار شد. روند ترخیص کالاهای وارداتی به صورت لحظه‌ای به کمک سامانه جامع گمرکی در مرکز پایش گمرک رصد می‌شود و کالاهایی که مجوز ثبت سفارش و دیگر مجوزهای قانونی را دارند و ارز این کالاها تأمین و تخصیص داده شده است در کمترین زمان ممکن از گمرکات ترخیص می‌شوند.
اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب، میعانات گازی به ارزش ۴ میلیارد و ۹۳۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۱ و ۱۴ صدم درصد، گاز طبیعی مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۳۴ صدم درصد، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۸۶ صدم درصد، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش یک میلیارد و ۴۵۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۲۹ صدم درصد و متانول به ارزش یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۵ صدم درصد بوده است. گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که در ۱۲ ماهه سال گذشته، ۳۱ و ۹۳ صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۱۱ و ۱۴ صدم درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۶ و ۹۳ صدم درصد مربوط به سایر کالاها بوده است. (فارس)

جابجایی ۷ هزار و ۱۰۷ میلیون ورقه بهادار در فرابورس

آمارهای معاملاتی نشان می دهد که در هفته منتهی به ۳۰ فروردین ۹۸ شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات در تمامی بازارهای فرابورس بودیم به طور که ۷ هزار و ۱۰۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۳۰ هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال در مجموع این بازارها جابه‌جا شد که نشان‌دهنده رشد به ترتیب ۲۷ و ۳۳ درصدی این متغیرها نسبت به هفته گذشته است. در ۵ روز معاملاتی هفته جاری در بازار اول ۶۴۲ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال دست‌به‌دست شد و بازار دوم شاهد دادوستد ۲ هزار و ۶۵۷ میلیون سهم به ارزش ۹ هزار و ۳۴ میلیارد ریال بود که رشد حجم و ارزش این متغیرها در بازه ۵ تا ۵۰ درصدی در نوسان بود.
به‌علاوه، بازار پایه در این بازه زمانی میزبان خرید و فروش ۳ هزار و ۶۴۶ میلیون سهم به ارزش ۸ هزار و ۳۰۴ میلیارد ریال در مجموع سه تابلو خود بود که نسبت به هفته گذشته افزایش داشت. از طرف دیگر در بازارهای نوین مالی، مجموع حجم معاملات اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ۱۶۲ میلیون ورقه رسید که ارزش این حجم از دادوستدها ۱۱ هزار و ۴۹۲ میلیارد بود که افزایش این متغیرها به ترتیب ۳۹ و ۵۶ درصد بود. رصد آمار معاملات این بازار به تفکیک ابزار مالی نشان می‌دهد ۱۰ میلیون ورقه به ارزش ۸ هزار و ۵۵۶ میلیارد ریال در قالب اوراق بدهی در این مدت معامله شده که نسبت به هفته پیش از آن ۵۶ و ۵۴ و درصد رشد یافته است. همچنین ۳۰۰ هزار ورقه به ارزش ۱۵۲ میلیارد ریال ورقه تسهیلات مسکن در این بازه خرید و فروش شد که همانند اوراق بدهی، با وجود ثبت رشد هفتگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزانی از کاهش را نشان می‌دهد. (ایبنا)

نظر بدهید