گزارش ۴ اسفند ۹۷ بورس – غلبه تقاضا بر عرضه

0
108

ناظر اقتصاد: ۴ اسفند ۹۷ بورس شاهد افزایش در شاخص کل بود شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۴۷۸۵ واحدی به ۱۶۴.۲۷۴ واحد رسید. گزارش ۴ اسفند ۹۷ بورس بیانگر پرواز همه نماگرهای منتخب این بازار همزمان با ورود نقدینگی و گردش پول‌های پارک شده است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۹۴۹۵ میلیارد ریال (۱۲۵۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۰۸۱ میلیارد ریال (تقریبا ۵۳۵۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۱.۹۷۲ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 4 اسفند 97 بورس - غلبه تقاضا بر عرضه گزارش 4 اسفند 97 بورس - غلبه تقاضا بر عرضه

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات شنبه ۴ اسفند ۹۷ بورس با افزایش ۴۷۸۵ واحدی به رقم ۱۶۴ هزار و ۲۷۴ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۷۵ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۱۵۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۵۴۳۳ واحدی به رقم ۱۸۳ هزار و ۱۳۴ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۴۱۹۴ واحدی به رقم ۱۲۳ هزار و ۶۳۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۶۳۶۹ عدد ۳۱۴ هزار و ۷۹۲ واحد را به نمایش گذاشت. ۴ اسفند ۹۷ بورس در شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۳۸ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۲۸ واحد روبه رو بود.

ارزش کل معاملات ۴ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۹۴۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن سه میلیارد و ۳۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۰۱ هزار و ۷۱۹ نوبت داد و ستد بود.

ورود نقدینگی – ۴ اسفند ۹۷ بورس

بازار سهام در حالی با پرواز همه نماگرهای منتخب این بازار همزمان با ورود نقدینگی و گردش پول‌های پارک شده بود که موجی از شادابی و تحرک را برای معامله‌گران به ویژه حقیقی بازار در میان سهم‌های بزرگ و اغلب حاضر در بازار اول بورس تهران را رقم زد.
در این بین نوسان مثبت کالاهای اساسی و فلزات در بازارهای جهانی در کنار انتظارات تورمی در سال آینده و همچنین تزریق نقدینگی از سوی صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار اصلی‌ترین متغیرهای بنیادی تاثیرگذار در بازار سهام هستند. هر چند که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال موج نقدینگی در گردش موجود در بازار می‌تواند بیم‌ معامله‌گران را از بابت ریسک سیستماتیک به امیدهای تازه تبدیل کند. بازاری که در صورت راه آمدن حقوقی‌ها با آن و عدم واگذاری صف خریدهای کم جان شکل گرفته می‌تواند دوباره بستری برای اعتماد سرمایه‌گذاران نگران از افت ارزش سرمایه شود.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 4 اسفند 97 بورس - غلبه تقاضا بر عرضه

سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری عربستان در چین

به نقل از راشاتودی، شرکت نفت آرامکو عربستان و شرکت های چینی توافقنامه ای را برای توسعه یک مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی مشترک به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد دلار در سفر دو روزه بن سلمان از پکن منعقد کردند. در همین حال آرامکو و شرکت صنایع شمال چین که موسوم به نورینکو است به همراه پانجینگ سینسن توافق بزرگترین سرمایه گذاری مشترک خارجی چین را انجام دادند. این مجتمع در شهر پانجینگ احداث خواهد شد. این پروژه یک پالیشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای در روز است.
شرکت نفت آرامکو عربستان ۳۵ درصد از این سرمایه گذاری را عهده دار است و شرکت نورینکو و پانجین هر کدام به ترتیب ۳۶ درصد و ۲۹ درصد سهم مشارکت در سرمایه گذاری دارند. آرامکو عهده دار تامین ۷۰ درصد از خوارک این پالایشگاه شده است. آرامکو همچنین قرار دادی را برای خرید ۹ درصد از سهام این پالایشگاه امضاء کرده است.
در ابتدای ماه جاری میلادی هم وزیر انرژی عربستان گفته بود که این کشور سرمایه زیادی دارد و نیاز به پیدا کردن مکان های پُر سود برای سرمایه گذاری دارد و چین مکان عالی برای سرمایه گذاری به دلیل بازار برزگ و بهبود فضای اقتصادی خود برای عربستان است. (ایبنا)

مصر ۴ میلیارد دلار اوراق قرضه به دلار منتشر کرد

به نقل از رویترز، وزارت دارایی مصر اعلام کرد: ۴ میلیارد دلار اوراق قرضه به دلار آمریکا را با سررسید ۵، ۱۰ و ۳۰ ساله منتشر کرده که ۵ برابر بیش از درخواست خرید است. این وزارتخانه اعلام کرد که ۷۵۰ میلیون دلار از این اوراق ها با سررسید ۵ ساله و سود ۶.۲ درصد، ۱.۷۵ میلیارد دلار آن با سررسید ۱۰ ساله و سود ۷.۶ درصد و ۱.۵ میلیارد دلار آن با سررسید ۳۰ ساله و سود ۸.۷ درصد است. انتشار این اوراق قرضه ۲۱.۵ میلیارد دلار جذب مناقصه داشت و این مبلغ در تامین منابع مالی بودجه دولتی استفاده خواهد شد. بیشتر این پیشنهادها برای اوراق قرضه با سر رسید ۱۰ ساله و ۳۰ ساله است.
بعد از آشوب سال ۲۰۱۱ میلادی در مصر، این کشور با بحران های اقتصادی و سیاسی روبرو شد و برای اجرای برنامه اصلاح اقتصادی خود که بواسطه صندوق بین المللی پول حمایت می شود مبالغ زیادی را قرض گرفته است. برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که مصر در سال جاری میلادی نیاز به ۱۳ میلیارد دلار برای تامین سرمایه به منظور انجام امور اقتصادی خود دارد. همچنین فروش ۴ میلیارد اوراق قرضه به دلار در کنار فروش ۲ یا ۳ میلیارد دلاری اوراق قرضه به دیگر ارزها در ماه های آینده برای تامین منابع مالی مصر کافی خواهد بود. مجموع سر رسید بدهی های خارجی مصر در سال جاری میلادی تقریبا ۱۷ میلیارد دلار است که انتشار اوراق قرضه حمایت مناسب و ثبات سطح ذخایر ارزی را به دنبال خواهد داشت. (ایبنا)

آستان قدس و نیروهای مسلح موظف به پرداخت مالیات شدند

نمایندگان در نشست علنی صبح شنبه ۴ اسفند مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، با بند الحاقی ۶ تبصره ۹ ماده واحده این لایحه موافقت کردند که بر اساس این مصوبه آستان قدس رضوی و موسسات و بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح به جز موارد استثنا موظف به واریز مالیات خود به خزانه شدند.
براساس بند الحاقی ۶ تبصره ۹ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور؛ در راستای تحقق ماده (۷۸) قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) و در جهت اجرای اصل سی‌ام قانون اساسی، آستان قدس رضوی و آن دسته از موسسات و بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح و ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) به استثنای مواردی که اذن صریح ولی فقیه مبنی بر عدم پرداخت مالیات و یا نحوه تسویه آن را دارند، موظفند نسبت به واریز مالیات خود به خزانه موضوع ردیف‌ ۱۱۰۱۱۲ اقدام کنند.
همچنین در ادامه نمایندگان با بند الحاقی ۷ تبصره ۹ لایحه مذکور، موافقت کردند که بر اساس آن؛ درآمد سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مربوط به خدمات آموزشی و فرهنگی، خدمات مشاوره و درآمدهای حاصل از صدور، تعویض و تمدید گواهینامه‌های مهارت مندرج در ردیف های ۱۴۰۲۱۱، ۱۴۰۱۶۱، ۱۴۰۱۰۳ جدول شماره (۵) اختصاصی تلقی می‌شود و پس از تخصیص توسط سازمان برنامه و بودجه کشور قابل هزینه است. در پایان نمایندگان با تبصره ۹ ماده واحد لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور با ۱۷۹ رای موافق، ۱۰ رای مخالف و یک رای ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. (ایبنا)

نظر بدهید