گزارش ۵ خرداد ۹۸ بورس – تعطیلی بازارهای جهانی

0
552

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۵ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۳۲۵۹ واحدی به ۲۱۷,۵۷۳ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۱,۲۴۱ میلیارد ریال (۱۵۳۶ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵,۴۳۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱۲۶۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۳,۸۷۸ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 5 خرداد 98 بورس - تعطیلی بازارهای جهانی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات ۵ خرداد ۹۸ بورس با افزایش ۳ هزار و ۲۵۹ واحد به رقم ۲۱۷ هزار و ۵۷۳ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش ۱۲۵۴ واحد به رقم ۴۹ هزار و ۶۹۸ واحد رسید.
ارزش روز بازار بورس اوراق بهادار به بیش از ۸۳۲ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از ۳.۲ میلیارد برگه بهادار، سهام و حق تقدم در قالب ۲۸۳ هزار نوبت معامله به ارزش یک هزار و ۱۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

روز یکشنبه ۵ خرداد در فرابورس تهران نیز شاخص کل فرابورس با افزایش ۴۴ واحد به رقم ۲ هزار و ۷۱۵ واحد رسید.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران پس از تجربه اصلاح و استراحت یک روزه بار دیگر به مدار رشد بازگشته است. حذف تدریجی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی، چشم‌انداز اغواگرانه دارایی‌های تجدید ارزیابی نشده و تداوم عملکرد مناسب شرکت‌های بورسی در صورت‌های مالی منتشر شده در سامانه کدال، از مهمترین محورهای صعودی بودن قیمت‌ها علیرغم ارسال سیگنال‌های منفی از بازارهای جهانی‌ست.

تعطیلی بازارهای جهانی در ۵ خرداد ۹۸ بورس

تعطیلی بازارهای جهانی و کاهش اثر تلاطم‌های آن بر تالار شیشه‌ای، بار دیگر بورس را در مدار واکنش به تغییرات داخلی متغیرها قرار داده‌است. از سویی برآیند متغیرهای تاثیرگذار داخلی در حال حاضر رشد قیمت سهام را توجیه‌پذیر و جهت‌گیری سرمایه‌گذاران را منطقی نشان می‌دهد. کشش اهالی بورسی به سهام شرکت‌هایی که درگیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند بیش از پیش به چشم می‌آید. این مهم با توجه به کسب بازدهی‌های رویایی در سنوات گذشته و تحت تاثیر حذف ارز مرجع از ۱۲۲۶ تومانی در سال ۹۲، بیش از هرچیز سهامداران را به واکنش‌های مشابه برای استفاده حداکثری از یک روند مشابه ترغیب می‌کند.

در کنار گزارش‌های ماهانه مثبت شرکت‌های بورسی، نزدیک بودن مجامع سالانه شرکت‌های بزرگ‌تر و محرکی به نام تقسیم سود از عوامل دیگری‌ست که می‌تواند موج بعدی تقاضا در سهام را به همراه داشته باشد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 5 خرداد 98 بورس - تعطیلی بازارهای جهانی

فرار سرمایه از بازارهای نوظهور

یک سال بعد از بحران ارزی ترکیه و آرژانتین که خروج سرمایه را در کلیه اقتصادهای نوظهور تحریک کرده بود، حالا تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین عامل پرواز سرمایه از بازارهای نوظهور قلمداد می‌شود. صندوق‌های بازار سهام نوظهورها ظرف هفته اخیر با ۳.۸ میلیارد دلار سرمایه خروجی مواجه شدند. نگرانی‌های موجود میان سرمایه‌گذاران درخصوص تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا پنجمین هفته متوالی پرواز سرمایه را در اقتصادهای نوظهور رقم زده که در مجموع ظرف این مدت ۷.۸ میلیارد دلار خروجی به همراه داشته است.
صندوق‌های بازار سهام اقتصادهای نوظهور با نزدیک به ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار خروج سرمایه مواجه شده‌اند. نگرانی‌های موجود میان سرمایه‌گذاران در خصوص تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا برای پنجمین هفته متوالی اقتصادهای نوظهور را در سراشیبی نگه داشته است. هراس از افت ارزش دارایی‌ها باعث تغییر رفتار سرمایه‌گذاران برای حفظ ارزش دارایی‌های خود با خارج کردن سهم‌های‌شان از بازار سهام این کشورها شد. سرعت خروج سرمایه در پنج هفته اخیر به حدی بالا بود که به‌عنوان فلش‌بک به بحران ارزی شدید ترکیه و آرژانتین در سال گذشته مطرح می‌شود. اما این بار بحران در اقتصادهای نوظهور در بازار ارز و اقتصاد مطرح نیست، بلکه بن‌بست تجاری میان چین و آمریکا عامل خروج پرسرعت سرمایه‌ها به‌شمار می‌رود. (دنیای اقتصاد)

تجارت اروپا با ایران و سایر کشورهاى جهان در فصل اول ٢٠١٩

تراز تجاری اتحادیه اروپا با کشورهای خارج از منطقه، در فصل نخست سال ٢٠١٩ نسبت به مدت مشابه سال ٢٠١٨ معادل منفی ٢۴ میلیارد یورو بوده که کسری آن نسبت به فصل اول سال ٢٠١٨ تشدید شده است.
در فصل نخست سال ۲۰۱۹ با کاهش شدید واردات اتحادیه اروپا از ایران (کاهش ۹۲.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه ۲۰۱۸) تراز تجاری آن با ایران مثبت شده و مازاد تجاری اتحادیه اروپا با ایران در مدت مذکور به ۰.۸ میلیارد یورو رسیده است. همچنین صادرات اتحادیه اروپا به ایران در این مدت به میزان ۵۶ درصد کاهش یافته است.
واردات اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه ۲۰۱۸ کاهش چشمگیر داشته است. کشورهای ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و یونان که در فصل اول ۲۰۱۸ بیشترین واردات را از ایران داشته‌اند در فصل نخست ۲۰۱۹، هر کدام بالغ بر ۹۵ درصد واردات خود را کاهش داده‌اند. در مدت مذکور بیش از ۴۲ درصد از واردات آلمان نیز از ایران کاهش یافته است.
صادرات بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا به ایران در مدت مذکور کاهش چشمگیری داشته است. کشورهای آلمان، ایتالیا و فرانسه که بزرگترین صادر کنندگان کالا به ایران در فصل اول سال ۲۰۱۸ بوده‌اند، در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ میزان صادرات خود به ایران را بالغ بر ۵۰ درصد کاهش داده‌اند. (اتاق بازرگانی تهران)

کمبود نفت خام سنگین و ایجاد چالش برای پالایشگاهای آمریکا

کمبود جهانی نفت خام سنگین موانعی برای پالایشگاه های کلیدی آمریکا به وجود می آورد چون برای فصل پرمصرف تابستان باید بنزین بیشتری تولید کنند.
در گلف کوست، کمبود عرضه نفت خام سنگین حاشیه‌های سود را پایین آورده است، در حالی که پالایشگاه‌های میدوست احتمالاً به نرخ بالای پالایش تابستان سال گذشته نمی رسند. سود گلف کوست از پالایش نفت سنگین به سوخت‌هایی مثل بنزین و دیزل در حال حاضر در پایین‌ترین حد طی یک دهه قرار دارد.
این کمبود از قطع عرضه نفت خام از کشورهای تحت تحریم ونزوئلا و ایران ناشی می‌شود و همچنین کاهش تولید کانادا و اوپک.
همه اینها باعث بالا رفتن قیمت نفت سوخت شده که از آن برای تولید بنزین استفاده می‌شود. نفت سوخت گلف کوست که یک محصول جانبی نفت خام است، به بالاترین حد شش‌ماهه در اواخر آوریل رسیده است.
قیمت بنزین گلف کوست در آستانه تابستان زیر میانگین ۵ ساله قرار دارد و انتظار می‌رود در دوره زمانی ژوئن تا اوت پالایش حدود ۹.۳ میلیون بشکه در روز شود که مشابه سال گذشته است. ولی در میدوست اوضاع متفاوت است. پالایشگاه های منطقه به نفت غرب کانادا وابسته هستند.
یک نفت سنگین که اخیراً پس از برداشته شدن محدودیت های تولید توسط دولت آلبرتا ارزان‌تر شده است. عرضه ارزان تر باعث بالا رفتن سود تولید بنزین و دیزل شده است ولی چون آلبرتا تا پایان سال محدودیت‌های اجباری تولید را بر نمی‌دارد، عرضه سخت‌تر می‌شود. کمبود عرضه نفت سنگین احتمالاً فعالیت های پالایشی را تا حدود ۳.۸۵ میلیون بشکه در روز طی ژوئن تا اوت پایین می‌آورد و به کمتر از ۳.۹۵ میلیون سال گذشته می رساند. (بلومبرگ)

نظر بدهید