گزارش ۶ آبان ۹۸ بورس – بازگشت به سمت نمادهای کوچک و متوسط

0
293

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۶ آبان ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۲۵۲۰ واحدی به ۳۰۵,۹۶۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۱,۷۸۹ میلیارد ریال (۱۶۳۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴,۷۰۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱۵۸۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۳,۲۷۲ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 6 آبان 98 بورس - بازگشت به سمت نمادهای کوچک و متوسط

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در ۶ آبان ۹۸ بورس با افزایش ۲۵۲۰ واحد به رقم ۳۰۵ هزار و ۹۶۹ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۱۷۸۶ واحد رشد کرده و به رقم ۸۱ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از یک میلیون و ۱۱۶ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران ۶ آبان ۹۸ بورس بیش از ۲.۶ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۹۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۱۷۰ میلیارد تومان رسید. معاملات امروز بورس تهران در روز میانی هفته و در حالی‌که بین دو تعطیلی رسمی قرار گرفته‌ایم مطابق انتظار هم در سمت عرضه و هم در سمت تقاضا کم رمق بوده است.

یکی از نکات مهم در معاملات ۶ آبان ۹۸ بورس ، بازگشت سرمایه‌ها به سمت نمادهایی‌ست که از لحاظ اندازه و سهم بازار، در طبقه متوسط و کوچک تقسیم‌بندی می‌شوند. این مهم به رشد شاخص صنایع مزبور نیز کمک کرده ‌است و شاخص کل هم‌وزن را با رشد بیش از ۲ درصدی مواجه کرده‌است. تقریباً تمام نمادهای شرکت‌های قطعه‌سازی در گروه خودرو، با صف خرید مواجه هستند. شاخص گروه خودرو در روز جاری، رشد بیش از ۳.۵ درصد داشته است، در حالی‌که اگر شاخص گروه قطعه‌سازی را جدا کنیم، رشد این شاخص به بیش از ۴.۵ درصد خواهد رسید. از دیگر صنایعی که با صف خرید اکثر قریب به اتفاق نمادهای زیرمجموعه رشد قابل توجهی را نشان می‌دهند، می‌توان به صنایع قند و شکر (رشد ۴.۳۷ درصدی)، کاشی و سرامیک (رشد ۴.۶۵ درصدی)، کانی غیرفلزی (رشد ۴.۰۶ درصدی)، لیزینگ (رشد ۴.۳۴ درصدی)، انبوه‌سازی (رشد ۲.۸۷ درصدی) و حمل و نقل (رشد ۴.۰۷ درصدی) اشاره کرد.

نکته جالب توجه و مشترک در اکثر این صنایع، روند مشابه حرکت اصلاحی تند شاخص آنها از نیمه دوم مهرماه است. در این مدت کوتاه شاخص صنایع یاد شده بین ۲۰-۳۰ درصد اصلاح تند و سریع را نشان می‌دهند و به همین دلیل تقاضای شکل گرفته را می‌توان نوعی تقاضای جبرانی در آنها نامید. عدم تشکیل صف‌های خرید قدرتمند و کم رمق بودن آنها نیز به همین دلیل است. هرچند با تقویت این صف‌ها می‌توان در روزهای آینده شاهد ادامه رشد قیمت‌ها بود اما این مهم باید با داده‌های بنیادی تایید شود و در غیر این‌صورت سناریوی یاد شده چندان معتبر نخواهد بود.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 6 آبان 98 بورس - بازگشت به سمت نمادهای کوچک و متوسط

نفت ۱۹۵ دلاری برای ایجاد توازن در بودجه

صندوق بین‌المللی پول در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد ایران برای ایجاد توازن در بودجه خود سال آینده به نفت ۱۹۵ دلاری نیاز خواهد داشت. صندوق بین‌المللی پول در گزارشی که روز دوشنبه منتشر شده است، اعلام کرد که انتظار می‌رود ایران که یکی از اعضای کلیدی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است امسال با کسری بودجه مواجه باشد. IMF در تازه‌ترین گزارش خود درباره ایران نوشت که برای ایجاد توازن در بودجه سال آینده، ایران به نفت ۱۹۴.۶ دلاری در هر بشکه نیاز دارد.
صندوق بین‌المللی پول پیشتر از احتمال کوچک‌تر شدن ۹.۵ درصدی اقتصاد ایران در سال جاری خبر داده بود.
پیش‌بینی‌ها این است که تحریم‌هایی که سال گذشته میلادی معرفی شدند و امسال نیز بر شدتشان افزوده شد، سال آینده دیگر تاثیر بیشتری بر اقتصاد ایران نخواهند گذاشت.
صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که صادرات کالا و خدمات ایران در سال جاری میلادی به ۶۰.۳ میلیارد دلار برسد و در سال ۲۰۲۰ نیز در سطح ۵۵.۵ میلیارد دلار قرار بگیرد. (ایبنا)

تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در مهر ماه ۱۳۹۸

بر اساس اعلام بانک مرکزی، در مهر ماه سال ۱۳۹۸ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۱۲ میلیون و ۷۱۵ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۷.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.
تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مهر ماه سال ۱۳۹۸ به ۳۴۰۱ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۲۲ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل‌ ۶۳.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. (بانک مرکزی)

نرخ تورم مهرماه ۱۳۹۸؛ ۴۲ درصد

در مهر ماه ۱۳۹۸ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۸۴.۹ واحد رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.
در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۸.۳ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۲۸.۳ درصد بیشتر از مهر ماه ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۳۵.۰ درصد) ۶.۷ واحد درصد کاهش یافته است.
درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوار) در دوازده ماه منتهی به مهر ماه سال ۱۳۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل برای کل کشور ۴۲.۰ درصد، مناطق شهری ۴۱.۳ درصد و مناطق روستایی ۴۶.۳ درصد است. (مرکز آمار)

نظر بدهید