گزارش ۶ اسفند ۹۷ بورس – معاملات متعادل

0
156

ناظر اقتصاد: ۶ اسفند ۹۷ بورس به روند افزایشی در شاخص کل ادامه داد شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۷۶۳ واحدی به ۱۶۶.۷۹۳ واحد رسید. گزارش ۶ اسفند ۹۷ بورس بیانگر معاملات متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بود. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۸۷۲۶ میلیارد ریال (۳۷۱۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۹۹۵ میلیارد ریال (تقریبا ۲۲۶۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۷۴۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 6 اسفند 97 بورس - معاملات متعادل گزارش 6 اسفند 97 بورس - معاملات متعادل

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات ۶ اسفند ۹۷ بورس با افزایش ۷۶۳ واحدی به رقم ۱۶۶ هزار و ۷۹۳ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۳۰ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۴۰۲ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۲۹۲ واحدی به رقم ۱۸۶ هزار و ۴۳۹ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۵۸۷ واحدی به رقم ۱۲۵ هزار و ۸۶۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۱۴۰۰ عدد ۳۱۸ هزار و ۵۷ واحد را به نمایش گذاشت. ۶ اسفند ۹۷ بورس همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۹ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۷۱ واحد نشست.

ارزش کل معاملات ۶ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۸۷۲ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن سه میلیارد و ۱۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۱۸ هزار و ۸۵۰ نوبت داد و ستد بود.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 6 اسفند 97 بورس - معاملات متعادل

معاملات متعادل – ۶ اسفند ۹۷ بورس

۶ اسفند ۹۷ بازار سهام در حالی با معاملاتی کم حجم در اغلب نمادهای معاملاتی به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جز خودرویی‌ها، بانک‌های خصولتی و تک‌سهم‌های فلزات اساسی شاهد معاملات متعادل بود که آرام گرفتن بازار ارز و سکه در کنار انتشار برخی خبرها مبنی بر راه‌اندازی بازار متشکل ارزی از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فردا باعث شد تا بورس تهران با حرکت شک دار بورس‌بازها در تالار شیشه‌ای روبرو شود. در عین حال جنگ تجاری ترامپ و توئیت وی در مورد آخرین وضعیت پیشرفت مذاکرات با چین باعث شد تا بازارهای سهام و کامادیتی‌ها به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شدت تحریک شود.

اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی در حالی تحت‌الشعاع پیشرفت مذاکرات تجاری در حال حاضر متوقف شده که ترامپ و رئیس جمهور چین در مارالاگو سر نهایی کردن توافق دیدار خواهند کرد. این موضوع باعث شده تا ۶ اسفند ۹۷ روی، آلومینیوم و قلع روی دامنه نوسان مثبت قیمت‌ها قرار بگیرند و در عین حال بورس شانگهای با رشد نماگر خود مواجه شود.

افزایش ۱۳۶ میلیارد دلاری بدهی کشورهای منطقه مِنا

به نقل از عرب نیوز، موسسه اعتبار سنجی اس اند پی اعلام کرد بدهی دولتی در ۱۳ کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا موسوم به مِنا به دلیل نگاه این کشورها به بازفاینانس اوراق قرضه بلندمدت و پوشش کسری مالی با ۲۰ درصد افزایش در سال جاری روبرو خواهد شد. این موسسه برآورد کرد که بدهی بلندمدت این کشورها در سال ۲۰۱۹ میلادی به تقریبا ۱۳۶ میلیارد دلار خواهد رسید که این رقم برای سال قبل به دلیل ۳۸ درصد کاهش در انتشار اوراق ۱۰۹ میلیارد دلار ثبت شده بود.
اس اند پی اعلام کرد افزایش قیمت نفت و اقدامات مستحکم مالی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال ۲۰۱۸ میلادی باعث کاهش قابل توجه بدهی آنها شد؛ این در حالی است که کاهش قیمت نفت در سال جاری میلادی باعث کاهش بیشتر کسری مالی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نخواهد شد.
بیشتر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال های اخیر برای تامین نیازهای مالی خود متوسل به بازارهای بدهی بین المللی شده اند تا منابع مالی خود را تنوع بخشند و فشارهای نقدینگی را در نظام های بانکداری داخلی خود کاهش دهند. موسسه اعتبار سنجی اس اند پی پیش بینی کرد در حدود ۴۴ درصد از بدهی این کشورها در سال جاری میلادی به سمت بازفاینانس اوراق بدهی با سررسید بلندمدت با رقم ۷۶ میلیارد دلار خواهد رفت که در مجموع بدهی ها با ۱۱ درصد افزایش به ۸۹۲ میلیارد دلار خواهد رسید. (ایبنا)

بازار چین جهش کرد

به گزارش رویترز، روز دوشنبه پس از این‌که ترامپ، با اشاره به پیشرفت در مذاکرات، مهلت ضرب‌الاجل افزایش تعرفه‌های چین را تمدید کرد،سهام چین جهش کرد و موجب شد سهام آسیایی به بالاترین سطح ۵ ماهه برسد. دلار استرالیا (اسویی)، که ارز واسطه سرمایه‌گذاری‌های چینی به حساب می‌آید، با این اخبار ۰.۴ درصد تقویت شد. دلار آمریکا هم به کمترین میزان ۷ ماهه خود در برابر ین ژاپن رسید. سهام شرکت‌های بزرگ شانگهای ۲.۸ درصد جهش کرد. بخشی از این رشد مدیون تلاش‌های دولت برای تزریق نقدینگی جدید به بازار است. به این ترتیب رشد این شاخص از ابتدای سال تا کنون به ۲۰ درصد رسید.
گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن توانست ۰.۵ درصد رشد کند و با رسیدن به بالاترین سطح از ماه اکتبر تا کنون، رشد امسال خود را به ۱۰ درصد برساند. نیکی ژاپن ۰.۶ درصد رشد کرد و به سطحی رسید که از ماه دسامبر تا کنون دیده نشده بود. سخنان ترامپ همچنین باعث شد که سود اوراق خزانه‌داری کاهش یابد و شاخص ای‌مینی اس‌اندپی۵۰۰ آمریکا، در ساعات معاملات آسیایی، ۰.۳ درصد رشد کند.
ترامپ یکشنبه شب توییت کرد ضرب‌الاجل ۱ مارچ برای افزایش تعرفه کالاهای چینی را به تعویق انداخته و امیدوار است در موقع بستن توافق تجاری با رییس‌جمهور شی جین‌پینگ دیدار کند. ترامپ توییت کرد پیشرفت‌هایی در مذاکرات مربوط به دارایی‌های معنوی، انتقال تکنولوژی، کشاورزی، خدمات و ارز، به دست آمده است. در بازار ارز، نرخ شاخص دلار در برابر ارزهای مهم جهان به ۹۶.۴۵۵ واحد رسید. در مقابل ین ژاپن، دلار در نرخ برابری ۱۱۰.۷۶ معامله شد. یورو و پوند انگلیس، به ترتیب در نرخ برابری دلاری ۱.۱۳۴۰ و ۱.۳۰۶۵ ثابت بودند. (اقتصاد آنلاین)

۵ اتفاق مهم تاثیرگذار بر بازارهای مالی جهان در هفته پیش رو

به نقل از بلومبرگ انگلیسی، برای یک هفته پرتنش آماده باشید، در هفته پیش رو، بازارهای جهان با ریسک‌های احتمالی زیادی روبرو هستند و اخبار ژئوپولیتیکی و شاخص‌های اقتصادی مهمی منتشر خواهد شد. به ویژه روز چهارشنبه برای شبکه‌های خبری دنیا بسیار پرچالش خواهد بود و باید پخش چندین خبر مهم را که برخی به صورت هم‌زمان هستند، مدیریت کنند.
– رییس‌جمهور آمریکا و رهبر کره‌شمالی، اجلاس دوم خود را در هانوی آغاز خواهند کرد.
– مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ، در یک دادگاه علنی در مورد کمپین انتخاباتی ۲۰۱۶ ترامپ شهادت می‌دهد.
– نماینده تجاری آمریکا، رابرت لایتایز، در مورد آخرین وضعیت مذاکرات تجاری به مجلس نمایندگان آمریکا گزارش می‌دهد.
– رییس فدرال‌رزرو، جرومی پاول، در برابر کمیته مالی مجلس نمایندگان، دومین شهادت ۲ روزه خود را ارائه خواهد کرد.
– نخست‌وزیر انگلیس، ترزا می، احتمالا با رای‌گیری برگزیت دیگری در پارلمان این کشور روبرو می‌شود. (مهر)

نظر بدهید