گزارش ۶ بهمن ۹۷ بورس

0
62

ناظر اقتصاد: این گزارش روزانه به بررسی گزارش ۶ بهمن ۹۷ بورس می‌پردازد. شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۴۶۱ واحدی به ۱۶۲.۴۷۸واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۱۴۵ میلیارد ریال (۳۱۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۵۳۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱۰۴۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۳۱۹ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 6 بهمن 97 بورس گزارش 6 بهمن 97 بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۶ بهمن ماه ۹۷ با کاهش ۴۶۱ واحدی به رقم ۱۶۲ هزار و ۴۷۸ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۷۲ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۴۸۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۳۰۳ واحدی به رقم ۱۷۷ هزار و ۷۴۹ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۳۱۹ واحدی به رقم ۱۲۱ هزار و ۱۰۱ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۰۲۲ واحدی عدد ۳۱۶ هزار و ۹۳۵ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۱۷ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۶۲ واحد نشست.

ا‌مروز ۶ بهمن ۹۷ بازار سهام د‌ر حالی معاملاتی کم نوسان و بی‌انگیزه‌ای ر‌ا نظاره‌گر بو‌د که موضوع بررسی بیشتر الحاق به کنواسیون پالرمو (CFT) از مجموع مقررات FATF د‌ر مجمع تشخیص مصلحت نظام بهانه‌ای بر‌ا‌ی عرضه سهام و شناسایی سود د‌ر اغلب سهم‌ها به ویژه بازار دومی‌ها شد. با این همه بازار سهام این روزها تمام حواس خود ر‌ا بر روی تک سهم‌هایی متمرکز کر‌د‌ه که از محل تخصیص ارز دولتی و فروش با نرخ ارز نیمایی یا آزاد، بیشترین نفع به آنها می‌رسد. دارویی‌ها بابت اختلاف قیمت ارز، ‌سیمانی‌ها بابت افزایش قیمت و لبنی‌ها و غذایی‌ها به د‌لیل افزایش قیمت‌ فروش همچنان د‌ر تیررس اصلی بورس‌بازها قرار دارند. این در حالی است که اخراج شرکت قند شیرین خراسان از تابلوی معاملات بورس تهران از سوی هیأت پذیرش نیز ا‌مروز شنبه ۶ بهمن حرف و حدیث‌های بسیاری ر‌ا میان معامله‌گران بازار سهام و ارتباط بازیگران حقیقی این سهم با دیگر سهم‌های کوچک این بازار د‌ر پی داشت. گزارش‌ها د‌ر این زمینه حاکی است که بازگشایی نماد معاملاتی این ناشر از سوی هیأت پذیرش منوط به اعلام جزئیات دقیق وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌ها و همچنین مستندات مربوط به دلایل رشد خیره‌کننده قیمت این سهم از محدوده ۳ هزار تومان به ۹ هزار تومان به بهانه تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت شده است.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 6 بهمن 97 بورس

داد و ستد ۴۳۴میلیارد سهم در بورس طی ۲۰۴ روز معاملاتی

از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۰۴ روز معاملاتی تعداد ۴۳۴میلیارد و ۸۱۷میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۳۲۱هزار و ۸۴۲میلیارد ریال در ۲۶میلیون و ۳۴۵ هزار و ۲۱۹دفعه در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار گرفته است. همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می دهد در این مدت ۳۰۰میلیارد و ۵۷۱میلیون سهم به ارزش ۷۵۹هزار و ۸۹۲میلیارد ریال در ۱۴میلیون و ۸۳۸هزار و ۹۸۳نوبت در بازار اول؛ ۱۲۶میلیارد و ۶۸۸میلیون سهم به ارزش ۴۰۵هزار و ۵۷۱میلیارد ریال در ۱۱میلیون و ۲۵۳هزار و ۱۷۴نوبت در بازار دوم؛ ۱۱۰میلیون سهم به ارزش ۱۰۸هزار و ۸۶۷میلیارد ریال در ۳۰هزار و ۷۷۸نوبت در بازار بدهی؛ ۲میلیارد و ۸۸۵میلیون سهم به ارزش ۲۳۳میلیارد ریال در ۵ هزار و ۱۸۹نوبت در بازار مشتقه و ۴میلیارد و ۵۶۳میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۴۷هزار و ۲۷۸میلیارد ریال در ۲۱۷هزار و ۹۵نوبت مورد معامله قرار گرفته است. شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع ۹۶هزار و ۲۹۰واحد آغاز کرده است تاکنون با ۶۶ هزار و ۶۵۱واحد افزایش معادل ۶۹درصد رشد را به ثبت رسانده و به ارتفاع ۱۶۲هزار و ۹۴۱واحد رسیده است. شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۵۳هزار و ۲۹۶واحد رشد و شاخص بازار دوم با ۱۱۱هزار و ۴۷۰واحد افزایش مواجه شده‌اند. (ایبنا)

بانک مرکزی هند نرخ بهره را کاهش می دهد

اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کردند که بانک مرکزی هند در یک چرخش غیرمعمول و ۱۸۰ درجه‌ای، در ماه بعد وضعیت خود را به بهره خنثی تغییر خواهد داد و در ماه جون نیز، نرخ بهره را پایین می‌آورد. تنها یک ماه پیش بود که اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند از سه ماه بعد، رشد نرخ بهره هند آغاز شود؛ اما با استعفای ناگهانی رئیس بانک مرکزی، آنها در اولین نظرسنجی بعد از آن تاریخ چشم‌انداز خود را معکوس کردند. شاکتیکانتا داس، رئیس جدید بانک مرکزی، به احتمال زیاد به خواست دولت برای پایین آوردن نرخ بهره عمل خواهد کرد. رشد اقتصادی در مقایسه با پیش‌بینی ۳ ماه قبل، کندتر پیش‌بینی شد، اما همچنان میزان این رشد از رشد اقتصادی چین بعنوان بزرگترین اقتصاد آسیا، بیشتر است. بیش از دو سوم از ۶۵ اقتصاددانی که در نظرسنجی ۲۱-۲۳ ژانویه شرکت کردند، پیش‌بینی نموده‌اند که بانک مرکزی هند، در اجلاس سیاست‌گذاری ۷ فوریه خود، نرخ بهره خود را در ۶.۵۰ درصد ثابت خواهد کرد. (ایبنا)

افزایش سرمایه‌گذاری آرامکو درتولید گاز ایالات متحده

به نقل از الاقتصادیه أمین الناصر، مدیر اجرایی شرکت آرامکو عربستان گفت که این شرکت به دنبال خرید دارایی‌های گاز طبیعی در ایالات متحده است و می‌خواهد میلیاردها دلار به عنوان یک بازیکن جهانی در بخش گاز صرف کند. این شرکت می خواهد سرمایه گذاری خود را در ایالات متحده افزایش دهد در صورتیکه این شرکت در حال حاضر دارای بزرگترین پالایشگاه نفت ایالات متحده، است. وی خاطرنشان کرد ما موافقت کردیم که ۱۰ میلیارد دلار در یک مجتمع پتروشیمی نیز در آمریکا هزینه کنیم. ما تمایل داریم که سرمایه گذاری های بیشتری را به ایالات متحده تزریق کنیم. ناصر در ماه نوامبر گفته بود که استراتیژی گسترش آرامکو در بخش گاز نیاز به سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد دلار در ده سال آینده دارد، چرا که شرکت قصد دارد تولید را افزایش دهد و بعدا صادر کننده گاز شود. آرامکو با برنامه‌ای که دارد قصد دارد در تولید گازهای متعارف و غیر متعارف سریع رشد کند و همچنین می‌خواهد اجازه دهد تا نفت خام بیشتری صادر شود و به مواد پتروشیمیایی تبدیل شود. ناصر اظهار داشت که سرمایه گذاری در بخش گاز و پتروشیمی به دلیل دسترسی فراوان منابع طبیعی به عنوان صنعت بسیار سودآور تبدیل شده است. به گفته وی آرامکو یکی از تولید کننده‌های اصلی گاز است، اما هم اکنون اکثر تولیدات آن به صورت محلی عرضه می‌شود. این شرکت قصد دارد، تولید گاز خود را در طی ۱۰ سال آینده به ۲۳ میلیارد فوت مکعب استاندارد افزایش دهد. (فارس)

قیمت نفت و گاز در سال ۲۰۱۹ کاهشی است

موسسه بین المللی وود مکنزی در گزارشی با اشاره به آینده قیمت جهانی نفت و گاز اعلام کرد: «رکود اقتصادی در سال جاری می‌تواند فشار بیشتری را برای قیمت نفت و گاز وارد آورد.» رکود اقتصادی احتمالا منجر به کاهش تقاضا برای نفت خام و گاز طبیعی مایع می شود و این موضوع موجب کاهش قیمت نفت و گاز در سال ۲۰۱۹ خواهد شد. ممکن است یک سناریوی بدتر برای بازار گاز وجود داشته باشد، زیرا تحلیلگران پیش بینی کرده‌اند رکود اقتصادی بزرگی در سال ۲۰۲۰ یا سال ۲۰۲۱ وقوع خواهد پیوست که قیمت گاز تا سال ۲۰۲۵ می‌تواند روند کاهشی داشته باشد. همچنین گزارش این موسسه برای گاز مایع نشان می‌دهد که سال ۲۰۱۹ سال عرضه بیش از حد گاز طبیعی مایع (LNG) خواهد بود که به احتمال زیاد وضعیت بازار را این عرضه بیش از حد خراب خواهد کرد. با شروع سال جدید میلادی شرایط تولید برخی از پروژه های جدید LNG مهیا خواهد شد که در نتیجه تولید و عرضه بیشتر گاز ال ان جی را در پی خواهد داشت. احتمال افزایش قیمت گاز LPG با توجه به رشد تقاضای ضعیف، به ویژه در آسیا، در مقایسه با افزایش عرضه در بسیاری از کشورها، ممکن است رخ دهد، از طرف دیگر نیز در چند ماهی که به فصل گرم سال باقی مانده است، اروپا نیز باید مازاد این گاز را که عمدتا در آسیا تولید می‌شود جذب کند، از این رو می‌توان شاهد بهبود قیمت گاز ال پی جی در جهان باشیم. موضوع جالب توجه در این گزارش حرکت به سمت انتقال گاز طبیعی از طریق خطوط لوله است که این موضوع نشان می‌دهد اروپا به دلیل وابستگی به واردات گاز روسیه کمتر به سمت واردات گاز ال ان جی خواهد رفت و این موضوع می‌تواند قیمت گاز صادراتی از طریق خط لوله را نیز بهبود بخشد. این گزارش بر اهمیت نقش شرایط آب و هوایی در تأثیر صادرات و تجارت جهانی گاز مایع طبیعی نیز تأکید داشته و خاطرنشان می‌کند، تحولات آب و هوایی در سه ماهه اول سال جاری می‌تواند منجر به افزایش واردات گاز طبیعی شود، اما هرچه شرایط پایدارتر شود، دیگر این تقاضا روند فزاینده نخواهد داشت. همچنین نکته قابل تامل این است که عرضه گاز ال ان جی در سال ۲۰۱۹ سه برابر سال گذشته است، اما تقاضا به این میزان وجود ندارد. این پروژه ها عمدتا در روسیه، ایالات متحده، گینه نو، استرالیا و نیجریه وجود دارد، که منجر به عرضه فراوان در سال ۲۰۱۹ خواهد شد. چین با وجود کاهش رشد اقتصادی سعی دارد انرژی مورد نیاز خود را به سمت گاز ببرد و از مصرف زغال سنگ بکاهد. (فارس)

IMF کاهش رشد اقتصادی ۵۰ درصدی برای ونزوئلا اعلام کرد

به نقل از اسپوتنیک، صندوق بین المللی پول در گزارش خود موسوم به چشم انداز اقتصادی منطقه ای در آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب اعلام کرد که پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی واقعی ونزوئلا در سال جاری میلادی با کاهش بیشتری روبرو شود؛ ضمن اینکه روند نزولی اقتصاد این کشور از سال ۲۰۱۳ میلادی به بعد بیش از ۵۰ درصد است. صندوق بین المللی پول اعلام کرد که کاهش تولید نفت و وخیم تر شدن شرایط در بخش غیر نفتی ونزوئلا از جمله دلایل مهم در کاهش تولید ناخالص داخلی این کشور محسوب می شود. همچنین این نهاد بین المللی موج جدید ابرتورم و مهاجرت را در ونزوئلا پیش بینی کرد. صندوق بین المللی پول اعلام کرد که روند پیشرفت سیاسی ونزوئلا، لایه دیگری از بلاتکلیفی را به چشم انداز اقتصادی این کشور اضافه می کند. صندوق بین المللی پول اعلام کرد که در ماه های اخیر تغییری در سیاست اقتصادی این کشور مشاهده نکرده و پیش بینی شرایط رشد اقتصادی این کشور بسیار سخت است. بر پایه این گزارش به دنبال اغتششات اخیر در ونزوئلا، کشورهای آمریکا، آرژانتین، برزیل، کانادا، شیلی و کلمبیا «گوآیدو» را بعنوان رییس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند؛ در حالی که دیگر کشورها «نیکولاس مادورو» را رییس جمهور قانونی این کشور می دانند. (ایبنا)

کریستین لاگارد دستور تصویب وام دو میلیارد دلاری برای مصر داد

به نقل از رویترز، کریستین لاگارد رییس صندوق بین المللی پول گفت: به هیات اجرایی این صندوق پیشنهاد خواهد کرد که چهارمین بخش از برنامه وام ۱۲ میلیارد دلاری مصر را که دو میلیارد دلار خواهد بود را تصویب کند. هیات اجرایی صندوق بین المللی پول در هفته های آینده در مورد بررسی این وام جلسه ای خواهد داشت. رییس صندوق بین المللی پول گفت: انجام اصلاحات اقتصادی در مصر روند کسری بودجه این کشور را در مسیر نزولی قرار داده و نرخ بیکاری این کشور را به ۱۰ درصد کاهش داده که کمترین رقم از سال ۲۰۱۱ میلادی به بعد است. (ایبنا)

نظر بدهید