گزارش ۶ مرداد ۹۸ بورس – تداوم روند فروش شرکت های صادراتی

0
331

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات امروز یکشنبه ۶ مرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۴۹ واحدی به ۲۵۲,۳۲۴ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷,۷۸۴ میلیارد ریال (۷۴۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷,۰۲۰ میلیارد ریال (تقریبا ۲۰۲۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۲,۰۳۱ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 6 مرداد 98 بورس - تداوم روند فروش شرکت های صادراتی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۶ مرداد ۹۸ بورس، با افزایش ۴۹ واحدی به رقم ۲۵۲ هزار و ۳۲۴ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۹۲۴ هزار میلیارد تومان رسید.

افزایش شاخص کل بازار در ۶ مرداد ۹۸ بورس

شاخص کل ۶ مرداد ۹۸ بورس با افزایش تقاضا در بزرگان کالایی در همان ابتدای کار بازار حدود ۵۰۰ واحد افزایش یافت و خود را به مرز حساس ۲۵۳ هزار واحد نزدیک کرد. این رشد در حالی رقم خورد که عملکرد قریب به اتقاق شرکت‌ها در تیرماه از منظر تحلیلگران قابل قبول و روی ریل انتظارات بوده است. حتی در برخی از شرکت‌ها شاهد فروش‌های بهتر از انتظار در شرایط تحریم هستیم. تداوم روند فروش در مورد شرکت‌های صادراتی علاوه بر اینکه تضمینی برای جذابیت سهام خواهد بود نگرانی و جو روانی حاکم بر بازار در فضای تحریم را تا حدودی زیادی رفع خواهد کرد. البته طبیعی است که وجود عدم قطعیت‌های کلان باعث شود تا معامله‌گران با احتیاط بیشتر در معاملات مشارکت کنند. از این رو، تقاضا در معاملات ۶ مرداد ۹۸ بورس به‌رغم گزارش‌های حمایت‌کننده از قدرت چندانی برخوردار نبوده است.

بررسی اطلاعات عملکرد شرکت‌ها

به نظر می‌رسد بازار در حال بررسی اطلاعات عملکرد شرکت‌ها در چهار ماه اخیر و بازبینی در سبدهای سهام است. نکته مهم این است که گزارش‌های عملکرد عمدتا حاکی از استحکام مبانی رشد سهام تا به اینجای کار و وجود ظرفیت برای ادامه روند متعادل قیمت‌ها در بخش عمده‌ای از شرکت‌هاست. تنزل نسبت قیمت به درآمد پیش‌نگر به زیر سطح ۴ در طیفی از سهم‌های بنیادی بر این امر صحه می‌گذارد. با وجود این، از رفتار بورس‌بازان چنین برمی‌آید که بازار در برآورد سود دوره‌های آتی کمی با احتیاط عمل می‌کند و تمایل بیشتری به پذیرش ریسک کمتر دارد.

ملاقات نرخ‌های نیما و بازار آزاد

مدت‌ها بود که نرخ‌های ارسالی از بازار ارز به عنوان محرک سهام عمل می‌کرد و رشد قیمت‌ها در سامانه نیما، مساله تسعیر ارز و تورم دارایی‌ها به عنوان عامل رشد سهام مرتبط شناخته می‌شد. اما در چند روز اخیر با ملاقات نرخ‌های نیما و بازار آزاد چنین پیامی از بازار ارز یا به بورس تهران مخابره نمی‌شود یا اثرات کمرنگ‌تری از این ناحیه مشاهده می‌شود و تمرکز بورس‌بازان بیشتر به عملیات داخلی شرکت‌ها و میزان سودآوری‌ها جلب شده است. در واقع، نوسان دلار آزاد حول مرز ۱۲ هزار تومان، یعنی در نزدیکی نرخ‌های ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی نیما، تا حدودی زیادی در تعادل روانی سهام اثر گذاشته و سطح انتظارات از تقویت دلاری سهام را به حاشیه برده است.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 6 مرداد 98 بورس - تداوم روند فروش شرکت های صادراتی

تصویب ۴ راهکار دولت برای جبران کسری بودجه

واگذاری و مولدسازی دارایی‌های دولت، استفاده از حساب ذخیره ارزی، فروش اوراق مالی اسلامی و برداشت ۴۵ هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی، ۴ راهکار دولت برای جبران کسری بودجه است.
راهکار پیشنهادی دولت برای جبران کسری بودجه امسال در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به تصویب رسید. پیش از این معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، گفته بود: مقرر شده است بودجه امسال بر مبنای صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام تنظیم شود. در نتیجه، کل کسری بودجه امسال حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده و طبق پیشنهاد دولت، قرار است نیمی از آن با کاهش هزینه‌ها و نیمی دیگر با افزایش منابع تامین شود.
دولت چهار راهکار برای افزایش منابع بودجه امسال مجموعا به میزان ۷۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پیشنهاد داده است که عبارتند از:
الف- واگذاری و مولدسازی دارایی‌های دولت توسط وزارت اقتصاد: ۱۰ هزار میلیارد تومان
ب- ۵۰ درصد موجودی حساب ذخیره ارزی: ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان
ج- فروش اوراق مالی اسلامی مازاد قانون بودجه ۹۸: ۳۸ هزار میلیارد تومان
د-برداشت از حساب مخصوص نزد صندوق توسعه ملی: ۴۵ هزار میلیارد تومان (مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به شماره ۱۱۸۳۰-۹۷/م مورخ ۱۳۹۷.۴.۲۶ موضوع ذخیره‌سازی (۱۲) واحد درصد از سهم ۳۲ درصدی منابع ارزی صندوق توسعه ملی برای نیازهای ضروری کشور)
مجموع ارقام فوق، ۹۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است ولی سقف مجاز دولت برای فروش اوراق و برداشت از صندوق توسعه ملی (بندهای ج و د)، ۶۲ هزار میلیارد تومان است. بنابراین ۲۱ هزار میلیارد تومان از رقم فوق کسر می‌شود و مجموع ارقام فوق برابر ۷۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. (فارس)

صدور وام با نرخ منفی در سوئیس

بانک‌های سوئیس شروع به صدور وام با نرخ منفی کردند، این به لطف سیاست فوق‌العاده انعطاف‌پذیر بانک مرکزی این کشور محقق شد.
نرخ بهره بانک ملی سوئیس در حال حاضر در سطح منفی قرار دارد و معادل منفی ۰.۷۵ درصد در سال است. در این شرایط، وقتی بانک مرکزی سپرده‌ها را از موسسات اعتباری کشور دریافت می‌کند؛ آنها مجبور به پرداخت پول برای نگهداری بودجه اضافی هستند.
بانک‌ها به منظور اجتناب از هزینه‌های اضافی، سعی می‌کنند وجوه موجود را به صورت وام پخش کنند. در عین حال، در برخی موارد، بانک‌ها به برخی از مشتریان خود وام با نرخ منفی می‌دهند.
بدین ترتیب، وام‌‎گیرندگان علاوه بر اینکه با گرفتن وام سود می‌برند در آخر نیز مبلغی کمتر از مبلغ دریافتی وام به بانک‌ها پرداخت می‌کنند. (بلومبرگ)

خرید نفت ایران از سوی چین

چین به‌عنوان بزرگ‌ترین خریدار نفت در آسیا، ماه گذشته میلادی حدود ۸۶۰ هزار تن از ایران نفت خام خریداری کرده است. یکی از گمانه‌هایی که در رابطه با نفت وارد شده به چین در ماه ژوئن وجود دارد، این است که احتمال دارد این محموله‌ها تا پیش از پایان مهلت معافیت از تحریم‌ها در تاریخ دوم مه خریداری شده و با توجه به فاصله سه تا چهار هفته‌ای دریایی میان ایران و چین، در ژوئن به مقصد رسیده است.
در حال حاضر نیز نفتکش‌ها میلیون‌ها بشکه نفت خام ایران را به سمت چین حمل می‌کنند اگرچه این محموله‌ها در بازار چین به مصرف نرسند و در انبارهای اجاره‌ای در چین ذخیره شوند.
محموله‌های انبار شده در چین، در آمار گمرک این کشور به‌عنوان نفت وارداتی ثبت نمی‌شوند. چین در پنج ماه اول امسال روزانه ۴۹۴ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است.
کاهش روند خرید نفت ایران از سوی بزرگترین اقتصاد آسیا باعث شده چین به منابع تامین نفت خود به منظور جایگزین کردن نفت ایران، تنوع دهد. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید