گزارش ۷ اردیبهشت ۹۸ بورس – افزایش شاخص بازار اول و دوم

0
150

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۷ اردیبهشت ۹۸ بورس، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۵۱۰ واحدی به ۲۰۵,۲۸۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۰,۰۲۸ میلیارد ریال (۸۳۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶,۷۳۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱۵۰۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۴,۴۱۹ میلیارد ریال بوده است. گزارش ۷ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر افزایش شاخص بازار اول و دوم بورس است.

در پایان معاملات ۷ اردیبهشت ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، با افزایش ۱۵۱۰ واحدی به رقم ۲۰۵ هزار و ۲۸۷ واحد رسید.

گزارش 7 اردیبهشت 98 بورس - افزایش شاخص بازار اول و دوم

افزایش شاخص بازار اول و دوم – ۷ اردیبهشت ۹۸ بورس

ارزش روز بازار به بیش از ۷۸۶ هزار میلیارد تومان رسید. ۷ اردیبهشت ۹۸ معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از ۴.۶ میلیارد برگه بهادار اوراق حق تقدم و سهام در قالب ۲۹۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۰۰۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

گزارش ۷ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر افزایش شاخص بازار اول و دوم بورس است. شاخص بازار اول بورس با افزایش ۱۳۴۲ واحدی به رقم ۱۵۴ هزار و ۲۴۹ واحد رسید و شاخص بازار دوم با افزایش ۹۳۰ واحد به رقم ۳۹۴ هزار و ۵۷۱ واحد رسید.

معاملات ۷ اردیبهشت ۹۸ در شرایطی آغاز شد که بسیاری از شرکت‌های بورسی طی چند روز اخیر از عملکرد خود در فروردین رونمایی کرده‌اند. انتشار گزارش‌های ماهانه فرصتی فراهم کرد تا سهامداران پس از کسب بازدهی اخیر، پرتفوی خود را با نگاه به کیفیت عملکردها به محک تجربه گذارند و با مطالعه و بررسی جریان پرتراکم اطلاعات آرایش سبد خود را متناسب با ظرفیت سودآوری سهام تغییر دهند.

اما در ورای گزارش‌های عملکرد متغیرهای دیگری دست‌اندرکار تداوم رشد قیمت‌ها هستند که به طور خلاصه می‌توان آن را برآمده از انتظار اهالی بورس از تاثیر تورم در نرخ‌های فروش و انبساط دارایی شرکت‌ها خلاصه کرد.

یکی از مهمترین وقایع در معاملات ۷ اردیبهشت ۹۸ ، افزایش کیفیت و کمیت تقاضا در ساعات پایانی بود. این افزایش تقاضا که بیشتر خود را در نمادهای معدنی نشان می‌دهد از سوی دیگر با کاهش هیجان خرید در نمادهای بزرگ خودرویی همراه بوده است. تقویت تقاضا و محکم شدن صف خرید سهام در نمادهای پرمتقاضی از یک سو و تشدید تراکم خرید در قیمت‌های پایین‌تر در گروه بانکی و شیمیایی نوید عدم اصلاح شاخص در آینده‌ای نزدیک را می‌دهد.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 7 اردیبهشت 98 بورس - افزایش شاخص بازار اول و دوم

کارنامه مسکن در ابتدای ۹۸

میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در فروردین ماه در مقایسه با اسفند سال گذشته-به فاصله یک ماه-معادل ۳.۱ درصد افزایش یافته است و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل-فروردین ۹۷- نیز ۱۰۳ درصد رشد داشته است. میزان معامله خرید مسکن در مقایسه با ماه قبل- اسفند ۹۷- معادل ۷۷ درصد کاهش و در مقایسه با فروردین سال قبل ۴۵ درصد افت کرده است.
سفته‌بازان در شرایط فعلی تنها گروه متقاضی حاضر در بازار مسکن هستند که با انگیزه‌های سوداگرانه هم قدرت خرید کافی برای پذیرش قیمت‌های پیشنهادی را دارند و هم به انگیزه و با چشم‌انداز کسب سود بیشتر در ماه‌های آتی تحت تاثیر افزایش قیمت مسکن در زمان خرید آپارتمان، چندان چانه‌زنی نمی‌کنند. (دنیای اقتصاد)

عدم تمایل ترکیه به خرید نفت عربستان به جای ایران

ترکیه از خرید نفت بیشتر از عربستان سعودی و امارات عربی متحده بیزار است و این در حالی است که آمریکا در تلاش برای تحت فشار قرار دادن صادرات نفتی ایران است. ایران در حال حاضر سومین تأمین کننده بزرگ نفت خام برای بزرگترین اقتصاد در خاورمیانه محسوب می‌شود.
ترکیه در حال مقاومت در مقابل ایده خرید نفت از دو هم پیمان آمریکا است که ضد ایران هستند. ترکیه همواره از مراودات تجاری با همسایه شرقی خود دفاع کرده است و آن را یک الزام راهبردی می‌داند.
بر اساس گزارش ریچارد نفیو که مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا آن را منتشر کرد، چین، هند و ترکیه لزوما به کاهش واردات نفت از ایران و به صفر رساندن آن متعهد نیستند و آمریکا مجبور خواهد بود “بر سر مفاد خارج شدن آنها از ایران و آماده شدن برای مقابله با عدم پایبندی آنها” مذاکره کند.
بر اساس جدیدترین ارقام رسمی موجود، در ماه ژانویه, ایران بیش از دوازده درصد از واردات نفتی ترکیه را تأمین کرد. عراق با بیست و چهار درصد تأمین کننده اصلی نفت ترکیه بود و روسیه هم پانزده درصد از نفت وارداتی ترکیه را تأمین کرد. عربستان سعودی با چهار ممیز سه درصد در رتبه هشتم قرار گرفت. ترکیه در ماه ژانویه فقط گازوئیل از امارات عربی متحده وارد کرد. (بلومبرگ)

رشد فراتر از حد انتظار اقتصاد آمریکا

رشد اقتصادی دوازده ماه منتهی به ماه مارس بزرگ‌ترین اقتصاد جهان از ۳ درصد نیز فراتر رفت. رشد اقتصادی آمریکا از ۲.۲ درصد در سه ماهه پایانی سال گذشته به ۳.۲ درصد افزایش یافته است که خبر خوبی برای دولت ترامپ محسوب می‌شود. دونالد ترامپ برای انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور، حساب ویژه‌ای بر روی رشد اقتصادی باز کرده است.
دونالد ترامپ در واکنش توییتری خود به این خبر، رشد ثبت شده را فراتر از حد انتظار خواند و گفت: اقتصاد ما دارد کار خود را عالی انجام می‌دهد و ما در جهان اول هستیم.
این نرخ رشد که برترین نرخ رشد فصلی از سال ۲۰۱۵ تاکنون است از آن جا اهمیت دارد که به طور سنتی، نرخ رشد نخستین فصل اقتصاد آمریکا پایین بوده است و این مساله می‌تواند نگرانی‌ها از وقوع رکود اقتصادی در آمریکا را تا حد زیادی از بین ببرد. به نظر می‌رسد حتی طولانی‌ترین تعطیلی موقت دولت آمریکا در تاریخ این کشور و جنگ تجاری سنگین با چین نتوانسته است مانع از تحقق چنین رشدی شود.
لری کودلو، مشاور اقتصادی ترامپ در واکنش به این رشد گفته است دولت کماکان متعهد به حفظ نرخ رشد در سطح بالای درصد برای سال جاری است و معتقد است که نرخ بیکاری پایین در کنار تقویت دستمزدها به افزایش مخارج مصرفی خواهد انجامید. وی که در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی سخن می‌گفت افزود: فکر می‌کنم لطمه‌ای به چرخه رفاهی نخورده است، سیاست‌های ترامپ کار می‌کند و مردم آمریکا خوشحال‌تر هستند.
مخارج مصرف کننده که ۷۰ درصد فعالیت‌های اقتصاد آمریکا را در بر می‌گیرد دارای رشد ۱.۲ درصدی بوده است اما مخارج دولتی به ۲.۴ درصد افزایش یافته است. اقتصاددانان معتقدند نرخ رشد اقتصادی امسال آمریکا ۲.۴ درصد خواهد بود که در صورت تحقق، ۰.۵ درصد کمتر از رشد ثبت شده برای سال گذشته است. (ایسنا)

نظر بدهید