گزارش ۷ بهمن ۹۷ بورس

0
60

ناظر اقتصاد: در ادامه گزارش‌های روزانه در مورد بازار بورس این گزارش به بررسی گزارش ۷ بهمن ۹۷ بورس می‌پردازد شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۶۷۹ واحدی به ۱۶۰,۷۹۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷۱۴۷ میلیارد ریال (۲۲۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۱۸۸ میلیارد ریال (تقریبا ۲۲۰۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۹۱۱ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 7 بهمن 97 بورس گزارش 7 بهمن 97 بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۷ بهمن ماه ۹۷ با کاهش ۱۶۷۹ واحدی به رقم ۱۶۰ هزار و ۷۹۷ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۳۰ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۵۱۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۵۴۲ واحدی به رقم ۱۷۶ هزار و ۲۰۶ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۱۳۱۲ واحدی به رقم ۱۱۹ هزار و ۷۸۸ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۲۹۸۴ واحدی عدد ۳۱۳ هزار و ۹۴۳ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز ۷ بهمن ماه همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۲۰ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۴۲ واحد نشست.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۷۱۴ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن ۳ میلیارد و ۲۰۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۰۶ هزار و ۸۲۵ نوبت داد و ستد بود.

در ۷ بهمن ۹۷ بازار سهام در حالی شاهد معاملاتی پرحجم در گروه بانک‌ها به ویژه در بانک تجارت، بانک ملت و بانک صادرات بود که انتشار گزارش توجیهی درخواست افزایش سرمایه بانک تجارت از سوی هیأت مدیره این ناشر و وجود برخی ابهام‌ها در خصوص میزان موفقیت آن تا قبل از پایان سال مالی جاری باعث شد تا فشار عرضه در برابر تقاضا در این گروه به ویژه در «وتجارت» افزایش یابد.

با این حال امروز ۷ بهمن ماه بورس‌بازها پیرامون خبرهای موجود در گروه سیمانی‌ها و همچنین تداوم اقبال به تک‌سهم‌ها شاهد رِنج شدن قیمت‌ها از منفی کامل قیمت‌ها به سمت دامنه نوسان قیمت مثبتی و تا سقف کامل قیمت‌ها بود.

با وجود افزایش عرضه در برابر تقاضا در گروه‌های شاخص‌سازی همچون بانکها و پتروشیمی‌ها، اما شاخص کل هم‌وزن در پایان معاملات امروز همچنان سبزپوش ماند.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 7 بهمن 97 بورس

تولید نفت آمریکا ۲۳ سال جلوتر از برنامه

یک سال پیش دولت آمریکا انتظار داشت تولید نفت این کشور به طور میانگین به ۱۱.۹۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۴۲ برسد اما تولید شرکت‌های حفاری شیل امسال از این رقم فراتر خواهد رفت.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش سالانه دورنمای انرژی برآورد کرده است که تولید این کشور در سال ۲۰۳۱ به ۱۴.۵۳ میلیون بشکه در روز بالغ خواهد شد.
در واقع طبق توضیح این آژانس، قیمت نفت در کوتاه مدت بالاتر از میزانی بوده که این آژانس سال گذشته برآورد کرده بود و به همین دلیل مبنای تولید بالاتر رفته است. به این ترتیب آمریکا سال آینده و سال‌ها زودتر از آنچه پیش از این برآورد کرده بود به صادرکننده بزرگ نفت و انرژی تبدیل خواهد شد و این امر به دلیل تولید سریع‌تر نفت و گاز مایع به همراه رشد کندتر تقاضا است.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در نخستین پیش‌بینی ۲۰۲۰ خود اعلام کرده است تولید نفت آمریکا امسال به بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز و در سال آینده به حدود ۱۳ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.
آمریکا با رونق تولید مناطق شیل، به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شده و در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد و رکورد قبلی را که مربوط به سال ۱۹۷۰ بود، شکست. (بلومبرگ)

گزارش دی ماه بازار مسکن شهر تهران

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در دی‌ماه سال ۱۳۹۷، ۹۸ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۵ و ۹۰.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.
تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در دی‌ماه سال جاری به ۶.۷ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۴ و ۶۴.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. (بانک مرکزی)

حجم پرداخت‌های بیت‌کوینی به ۳.۲ تریلیون دلار رسید

تازه‌ترین آمارهای منتشرشده حاکی از آن است که پرداخت‌های مالی با ارز مجازی بیت‌کوین در جهان به ارزش بالغ بر ۳.۲ میلیون دلار بیت‌کوین در سال ۲۰۱۸ میلادی بوده است.
با توجه به افزایش روزافزون اهمیت ارزهای دیجیتال رمزپایه و فناوری بلاک چین در جهان، به نظر می‌رسد که این صنعت و فناوری دیگر از حالت سرمایه‌گذاری محض خارج شده و طبق پیش‌بینی کارشناسان و تحلیلگران، تبدیل به یک روش کارآمد و نوین برای انجام پرداخت‌های بانکی و مالی میان افراد، بانک‌ها و مؤسسات و شرکت‌های مختلف شده است.
حالا جدیدترین آمارها و تحقیقات صورت پذیرفته نشان می‌دهد که بیش از ۳.۲ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۸ میلادی از طریق ارزهای دیجیتال بیت کوین جابجا و پرداخت شده است که بر روی پلت‌فرم بلاک چین پردازش شده و قابل پیگیری، پرداخت و جابجایی است. (ایسنا)

صادرات نفت ایران به حدود ۱ میلیون بشکه رسیده‌ است

صادرات نفت ایران به دلیل اعمال تحریم‌های نفتی به حدود یک میلیون بشکه در روز رسیده است و احتمالا این رقم کاهش خواهد یافت. آمریکا به مشتری‌های بزرگ نفت ایران نیز مهلت داده است تا ماه می ۲۰۱۹ واردات نفت خام خود را از ایران کاهش دهند و واردات نفت را از این کشور متوقف کنند.
اما ظاهرا روندی که صادرات نفت ایران به مشتری‌های بزرگش دارد بعید به بنظر می‌رسد که این اتفاق رخ دهد و آنها کما فی‌السابق نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری خواهند کرد.
ایرانی‌ها تسهیلاتی را به مشتری‌های نفت خود می‌دهد مانند حمل نفت توسط نفتکش‌های داخلی که این یک مزیت برای ایران محسوب می‌شود.
از طرف دیگر بیمه نفتکش‌ها نیز توسط بیمه‌های داخلی ایران تامین می‌شود که ظاهرا نشان می‌دهد ایران از این بابت مشکلی ندارد و می‌تواند تا هر زمان که مشتری‌ها بخواهند نفت مورد نیازشان را تامین کند. (اقتصاد نیوز)

نظر بدهید