گزارش ۷ خرداد ۹۸ بورس – صف‌های طولانی خرید

1
648

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات سه‌شنبه ۷ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۵۶۷۹ واحدی به ۲۲۳,۲۵۳ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۶,۷۳۴ میلیارد ریال (۳,۱۰۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷,۵۵۸ میلیارد ریال (تقریبا ۲,۴۰۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۸,۷۸۲ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 7 خرداد 98 بورس - صف‌های طولانی خرید

براساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۷ خرداد ۹۸ بورس با افزایش ۵ هزار و ۶۷۹ واحد به رقم ۲۲۳ هزار و ۲۵۳ واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش ۱۱۰۲ واحد به رقم ۵۰ هزار و ۸۰۱ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار به بیش از ۸۵۱ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از ۴.۵ میلیارد اوراق حق‌تقدم و سهام در قالب ۳۱۴ هزار نوبت معامله به ارزش یک‌هزار و ۴۵۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

صف‌های طولانی خرید در ۷ خرداد ۹۸ بورس

در جریان معاملات ۷ خرداد ۹۸ بورس با نمایش مقتدرانه تقاضا و جهش طیف وسیعی از سهم‌ها، فاصله خود را از سقف تاریخی به کمتر از ۲ درصد رساند. سریال گزارش‌های ماهانه، که همچنان در حال انتشار است، چنان تصویری از عملکرد شرکت‌ها در اردیبهشت ترسیم کرده که سرمایه‌گذاران با حضور پررنگ خود در سهام بسیاری از شرکت‌ها در صف‌هایی نسبتا طولانی در حال خرید سهم بودند.

علاوه بر عملکرد غافلگیرکننده اغلب بنگاه‌ها در ماه گذشته، فروکش نگرانی‌ها در پی بهبود فضای تنش‌آلود سیاسی هم در آرایش معامله‌گران بورسی نقش موثری ایفا کرد.

کاهش تنش بین ایران و آمریکا

علاوه بر بازار جهانی که پس از تلاطم سهمگین هفته قبل در آرامشی نسبی به سر می‌برد، اخبار عمومی از کاهش تنش‌های سیاسی بین ایران و آمریکا خبر می‌دهد. تغییر لحن معنادار رئیس جمهوری آمریکا در قبال ایران طی دیدار روز گذشته با نخست‌وزیر ژاپن، در حالی که فضای سیاسی تا هفته قبل اخبار مساعدی را مخابره نمی‌کرد، نشانه‌ای از کاهش دمای تنش ارزیابی می‌شود. به نظر می‌رسد بخشی از رشد تقاضای سهام مرهون تغییر فضای بازار جهانی و همچنین کمر‌نگ‌شدن ریسک‌های سیاسی باشد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 7 خرداد 98 بورس - صف‌های طولانی خرید

سقوط ۲۳ میلیارد دلاری سود غول‌های نفتی جهان

سود خالص ۱۲ شرکت نفتی بزرگ جهان در سه ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته با ۴.۴ درصد کاهش به ۲۳.۶ میلیارد دلار سقوط کرد.
در دوره ژانویه تا مارس امسال درآمد شرکت‌های آمریکایی اکسان موبیل، شورون، کونوکو فیلیپس، هالی برتون، شلوم برگر و بیکر هوگز، شرکت نفتی هلندی رویال داچ شل، شرکت بریتیش پترولیوم انگلستان، توتال فرانسه، انی ایتالیا، روس نفت روسیه و اکینور نروژ ۴.۶ درصد کاهش یافته و به ۳۹۳.۵ میلیارد دلار سقوط کرده است.
این میزان در سه ماهه نخست سال گذشته ۴۱۲.۶ میلیارد دلار ثبت شده است.
سود خالص این شرکت‌ها در دوره مذکور امسال نسبت به سال گذشته ۴.۴ درصد کاهش یافته و به ۲۳.۶ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که شرکت‌های مذکور در سه ماهه نخست سال گذشته ۲۴.۷ میلیارد دلار سود خالص داشته‌اند.
شرکت نفتی رویال داچ شل در سه ماهه نخست امسال ۶ میلیارد دلار سود خالص داشته که بیشترین میزان سود در میان شرکت‌های نفتی مذکور است. شرکت توتال با ۳.۱۱ میلیارد دلار و شورون با ۲.۶۵ میلیارد دلار سود خالص به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند.
شرکت نفتی رویال داچ شل با ۸۵.۶۶ میلیارد دلار، شرکت بریتیش پترولیوم انگلستان با ۶۷.۴۱ میلیارد دلار و شرکت آمریکایی اکسان موبیل با ۶۳.۶۲ میلیارد دلار در این دوره به ترتیب بیشترین درآمد را کسب کردند.
مهم‌ترین عامل کاهش بهای نفت خام در بازار جهانی افزایش میزان تولید جهانی است. بر اساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا تولید جهانی نفت خام در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ به طور متوسط روزانه ۹۱.۵۲ میلیون بشکه بوده که امسال با ۳.۲ درصد افزایش به روزانه ۹۴.۴۲ میلیون بشکه رسیده است. (ایبنا)

برآورد معاملات اردیبهشت در بازار مسکن

برآورد اولیه از حجم معاملات انجام شده در بازار مسکن طی یک ماهه اردیبهشت حاکی از رشد بیش از دو برابری تعداد آپارتمان‌های فروخته شده در این ماه نسبت به ماه نیمه تعطیل فروردین دارد؛ اما ریزش شدید حجم معاملات در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته، نبض بازار مسکن را رو به افول توصیف می‌کند.
پس از اینکه خواب معاملات مسکن به عمیق‌ترین حالت خود در فروردین امسال رسید و حجم معاملات به زیر ۴ هزار فقره، یعنی کمتر از سطحی که عموما حتی در این ماه نیمه تعطیل رقم می‌خورد، سقوط کرد، نگرانی درباره وضعیت بازار مسکن در اردیبهشت ماه تشدید شد و اغلب واسطه‌ها این طور پیش‌بینی می‌کردند که اردیبهشت نیز وضعیت بازار رکودی خواهد بود. این پیش‌بینی البته طبق برآوردهای اولیه حجم معاملات از سامانه اطلاعات بازار املاک محقق شده است؛ طوری که به نظر می‌رسد تعداد معاملات مسکن در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته حداقل ۴۰ درصد افت را تجربه کند.
اردیبهشت سال گذشته معاملات مسکن با حدود ۱۷ هزار فقره به اوج خود رسید و بهترین ماه رونق بود، چراکه هنوز میزان رشد قیمت مسکن به سطوح نجومی نرسیده بود و نیز به دلیل اینکه هنوز اعلام قیمت از سوی مالکان «لحظه‌ای» نشده بود، امکان معامله برای متقاضیان مسکن بیشتر بود. اما امسال اردیبهشت بازار مسکن رخوت‌آلود بوده و خبری از حال و هوای رونق نیست. حجم معاملات در ماه میانی بهار امسال، قدری بیشتر از حد بهمن و قدری کمتر از اسفند سال ۹۷ برآورد می‌شود. (دنیای اقتصاد)

افت شدید رشد فعالیت‌های کسب و کار در آمریکا

شاخص مدیران خرید کسب و کارهای آمریکا در ماه می ٢٠١٩ به ۵۰.۹ رسید که در مقایسه با ماه گذشته میلادی (آوریل) حدود ٢ واحد کمتر بوده و کمترین رقم طی ٣۶ ماه گذشته است.
شاخص مزبور که توسط موسسه IHS به صورت ماهانه تعیین و منتشر می‌شود، ترکیبی از شاخص‌های دو بخش خدمات و صنعت است. در بخش خدمات آمریکا رقم شاخص مدیران خرید به ۵۰.۹ رسید که کمترین رقم طی ٣٩ ماه گذشته بود و در بخش صنعت ساخت به ۵۰.۶ رسید که کمترین رقم طی ١١۶ ماه گذشته است.
در بخش صنعت آمریکا، در ماه می ٢٠١٩، از سرعت رشد تولید، رشد اشتغال و همچنین موجودی قبل از تولید، کاسته شد و برای اولین بار از اگوست ٢٠٠٩ تاکنون، تقاضاهای جدید برای کالاهای صنعتی کاهش یافت.

شایان ذکر است شاخص مدیران خرید که بر اساس نظرسنجی از فعالان اقتصادی به دست می‌آید در صورتی که رقمی بالاتر از ۵۰ باشد به معنی رشد مثبت تولید و کمتر از ۵۰ به معنی افت تولید است. پیوستگی بالایی میان روند شاخص مدیران خرید کسب و کار آمریکا با روند رشد تولید ناخالص داخلی این کشور وجود دارد و روند نزولی شاخص مدیران خرید می‌تواند علامتی بر افت سرعت رشد تولید ناخالص داخلی در این کشور باشد.
بخش خصوصی آمریکا نسبت به روند آتی تولید طی ۱۲ ماه آینده، خوش بین نیست. افزایش تردید در بین مشتریان و تقویت عدم قطعیت عمدتاً ناشی از تشدید تنش‌های تجاری از عوامل اصلی افت انتظارات بهبود در بین فعالان خصوصی کسب و کار در آمریکا، عنوان می‌شود.
کریس ویلیامسون مدیر اقتصاد خرد موسسه مزبور اظهار کرد که سطح اطمینان کسب و کارها در آمریکا به کمترین رقم خود طی سه سال گذشته رسیده و این امر باعث شده تا بنگاه‌ها کمربندهای خود را محکم کرده و از جذب اشتغال جدید خودداری کنند. همچنان «تجارت» بزرگترین نگرانی تولیدکنندگان صنعتی آمریکاست که علائمی از افت رشد فروش و تضعیف رشد اقتصادی هم در اقتصاد داخلی و هم در بازارهای صادراتی در آینده را نشان می‌دهد. (اتاق بازرگانی تهران)

1 نظر

نظر بدهید