گزارش ۷ مرداد ۹۸ بورس

0
373

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات امروز دوشنبه ۷ مرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۶۳ واحدی به ۲۵۲,۴۸۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷,۳۵۶ میلیارد ریال (۱۹۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷,۹۷۶ میلیارد ریال (تقریبا ۲۲۳۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۲,۸۹۹ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 7 مرداد 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۷ مرداد ۹۸ بورس با ۱۶۳ واحد رشد به رقم ۲۵۲ هزار و ۴۸۸ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۱۸ واحد کاهش یافته و به رقم ۶۰ هزار و ۶۵۶ واحد رسید. ارزش روز بازار امروز به بیش از ۹۲۴ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس بیش از ۲ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۵۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۷۳۵ میلیارد تومان دادوستد کردند.

دادوستدهای امروز ۷ مرداد ۹۸ بورس بر مدار مشابه روزهای گذشته از هفته سپری شد. تغییرات شاخص کل محدود و از آن مهم‌تر ارزش معاملات خرد نشان از رغبت خفیف تقاضا در دادوستدها دارد. عدم واکنش ملموس به گزارش‌های عملکردی تا حدودی رخوت بازیگران سهام را بیشتر کرده است. در این شرایط روند احتیاطی بازارهای جهانی نیز مزید بر علت شده تا سمت و سوگیری بورس در معاملات روزهای اخیر بی‌نشانه باشد.

آخرین اثرات از گزارش‌های ماهانه تیر در حال بروز است و به نظر می‌رسد ادامه روند بازار را یا باید در تغییرات گسترده از بازارهای جهانی و یا اخبار خاص از سیاست‌گذاری‌های داخلی جستجو کرد. در غیر این صورت به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت عمده جریان نقدینگی، بار دیگر راه گروه‌های کوچکتر بازار را در پیش گیرد.

در بازارهای جهانی، روند فرسایش قیمت کامودیتی‌ها چندین هفته است که ادامه دارد. ثبت آمارهای ضعیف اقتصادی از کشورهای حوزه یورو و همچنین چین چشم‌انداز رکودی اقتصاد جهانی را بیشتر کرده است. با این حال فعالان این بازارها همچنان رویکرد انتحاری دارند و صرفا دامنه نگاه خود را به بازه‌های کوتاه‌مدت‌تر محدود کرده‌اند. در این بین برخی کارشناسان عدم قطعیت بورس تهران در تعیین جهت را به رخوت بازارهای جهانی نسبت می‌دهند.

با این وجود بازارهای جهانی در هفته جاری می‌توانند آبستن اتفاقات مهمی باشند. طی دور آتی مقامات تجاری چین و امریکا قرار است برای اولین بار بعد از نشست جی‌۲۰ در ژاپن به صورت رودررو ملاقات کنند و امکان از سرگیری مذاکرات تجاری را از سر بگیرند. هر دو سوی تنش‌ها این موضع را اتخاذ کرده‌اند که از مذاکرات فعلی نباید انتظار توافق فوق‌العاده‌ای را داشت و تنها انتظار می‌رود که این دیدار مقدمه‌ای برای دیدارهای طولانی و متعدد بعدی باشد.

از سوی دیگر فدرال رزرو قرار است این هفته ۰.۲۵ درصد نرخ بهره امریکا را برای اولین بار طی یک دهه اخیر کاهش دهد. این موضوع نیز اگر چه تا حدود زیادی در بازارها پیش‌خور شده است با این وجود مواضع خاص از سمت جرمی پاول، ریاست فدرال رزرو، می‌تواند روند بازارها را با دگرگونی مواجه کند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 7 مرداد 98 بورس

موافقت با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده

هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده به عنوان یک فعالیت صنعتی و با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد.
به موجب این تصمیم، استفاده از رمز ارزها صرفاً با قبول مسئولیت ریسک از سوی متعاملان بوده و مشمول حمایت و ضمانت دولت و سیستم بانکی نمی‌شود و بهره‌گیری از آن در مبادلات داخل کشور نیز مجاز نیست.
همچنین این فعالیت همچون سایر فعالیت‌های صنعتی، مشمول مالیات خواهد بود و شمول معافیت از مالیات، منوط به صدور رمز ارز و بازگرداندن ارز حاصله به چرخه اقتصادی کشور است.
متن تصمیم کمیسیون اصلی:
۱- استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده (رمز ارزها) با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت یا سازمان‌های مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، مجاز می‌باشد.
تبصره: استقرار واحدهای «استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده (رمز ارزها)» شامل محدودیت محدوده ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران، ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان و ۳۰ کیلومتری مراکز سایر استان‌ها نمی‌باشند.
۲- سازمان ملی استاندارد موظف است با همکاری وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات و فناوری اطلاعات برچسب انرژی و استانداردهای کیفیت توان الکترونیکی و استانداردهای فناورانه مرتبط برای واردات تجهیزات فرآورده‌های پردازش رمزنگاری شده (رمزارزها) را تدوین و ابلاغ نماید. ٣- تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده (رمز ارزها) با قیمت متوسط برق صادراتی که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.
تبصره ۱- مصرف برق برای استخراج رمز ارزها در ساعات و زمان اوج مصرف برق کشور ممنوع است. وزارت نیرو ساعت و زمان اوج مصرف در طی سال را تعیین و ابلاغ می‌نماید و از طریق شرکت‌های تابعه و وابسته با نصب کنتور هوشمند نسبت به کنترل مصرف در این ساعات اقدام می‌نماید. تبصره ۲- استفاده از انشعاب برق جهت استخراج رمز ارزها صرفا با ارائه مجوزهای تعیین شده در این مصوبه مجاز می باشد و هرگونه استفاده از انشعاب برق مصرف خانگی، عمومی، کشاورزی، صنعتی و سایر مصارف برای استخراج رمز ارزها ممنوع می‌باشد. (پایگاه اطلاع رسانی دولت)

تجارت ۵ ماهه کالایی ایران و اتحادیه اروپا

ارزش تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا در ۵ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ حدود دو میلیارد یورو بوده که از این مقدار حدود ۳۱۰ میلیون یورو مربوط به صادرات ایران به اتحادیه اروپا و ۱.۷ میلیارد یورو مربوط به واردات ایران از این اتحادیه بوده است.
در دوره مورد اشاره صادرات ایران به اتحادیه اروپا ۹۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ کاهش یافته و ارزش واردات ایران از این اتحادیه نیز ۵۴ درصد کاهش یافته است.
تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا که در پنج ماهه نخست سال ۲۰۱۸ مثبت و حدود ۱.۱ میلیارد یورو بوده، در مدت زمان مشابه امسال دارای کسری و به حدود منفی ۱.۴ میلیارد یورو کاهش یافته است. علت منفی شدن تراز تجاری ایران و اتحادیه اروپا، واردات ۱.۷۵ میلیارد یورویی ایران از اتحادیه اروپا (کاهش ۵۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹) و در عین حال صادرات حدود ۳۱۰ میلیون یورویی (کاهش حدود ۹۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل) ایران به اتحادیه اروپا بوده است.
عوامل اصلی کاهش صادرات ایران به اعضای این اتحادیه در ۵ ماهه نخست ۲۰۱۹ در حوزه سوخت‌های معدنی، روان‌کننده‌ها و محصولات مرتبط (با سهم حدود منفی ۸۸ واحد درصدی)، گروه ساخت (با سهم منفی ۲.۵ واحد درصدی) و گروه محصولات غذایی (با سهم منفی ۱.۹ واحد درصدی) بوده است.
از سوی دیگر مقدار صادرات کالایی ایران به اتحادیه اروپا نیز در مدت زمان مورد بررسی از حدود ۱۲ میلیون تن در ۵ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ به حدود ۲۶۰ هزار تن در مدت زمان مشابه امسال رسیده است که کاهشی ۹۸ درصدی را نشان می‌دهد.
با توجه به کاهش بیشتر در مقدار صادرات نسبت به میزان کاهش ارزش آن به نظر می‌رسد متوسط قیمت کالاهای صادراتی ایران به این اتحادیه در ۵ ماهه نخست ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. در ۵ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ واردات ایران از اتحادیه اروپا حدود ۱.۸ میلیارد یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ حدود ۵۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. (اتاق تهران)

نظر بدهید