گزارش ۸ آبان ۹۸ بورس – افزایش ارزش کل معاملات بورس

0
1202

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۸ آبان ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۳۶۹۰ واحدی به ۳۰۹.۶۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۹۵۳۹ میلیارد ریال (۸۹۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۲۱۸ میلیارد ریال (تقریبا ۶۸۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۳,۱۷۷ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 8 آبان 98 بورس - افزایش ارزش کل معاملات بورس

امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۸ آبان ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران ۳۶۹۰ واحد رشد کرد و تا رقم ۳۰۹ هزار و ۶۶۰ واحدی بالا رفت. شاخص کل هم وزن نیز با ۲۶۱۴ واحد افزایش تا رقم ۸۴ هزار و ۵۶۳ واحدی پیش رفت. گروه مپنا، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت تبریز هر کدام به ترتیب ۱۵۲، ۱۳۸ و ۱۰۰ واحد تاثیر افزایشی روی شاخص‌های بازار داشت. پتروشیمی پارس، پتروشیمی جم و پتروشیمی نوری هر کدام به ترتیب ۱۲۱، ۶۰ و ۴۲ واحد تاثیر کاهشی روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند.

بانکی‌ها با دادوستد بیش از ۸۰۸ میلیون سهم و اوراق مالی به ارزش معاملات ۹۶ میلیارد تومان رسیدند که در نتیجه بیشترین ارزش معاملات ۸ آبان ۹۸ بورس را به خود اختصاص دادند. ارزش کل معاملات بورس تا رقم ۹۲۹ میلیارد تومان افزایش یافت و حجم معاملات به رقم ۲.۴ میلیارد سهم و اوراق مالی رسید. تعداد معاملات این بازار به ۲۹۸ هزار و ۸۵۱ دست یافت.

آیفکس نیز با رشد حدود ۷۵ واحدی تا تراز ۳۹۲۷ بالا رفت. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۵۱۷ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۷۹۹ میلیون سهم و اوراق مالی بود.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 8 آبان 98 بورس - افزایش ارزش کل معاملات بورس

برنده غیرمنتظره رقابت اکتشاف نفت و گاز

نروژ در سه ماهه سوم سال میلادی جاری شاهد بالاترین شمار اکتشافات نفت و گاز بود و شش مورد از ۳۸ اکتشاف نفت و گاز طبیعی جهان در این کشور انجام شد. شرکت تحلیل و آمار گلوبال دیتا در گزارش جدیدی اعلام کرد بعد از نروژ، کلمبیا با پنج اکتشاف نفت و گاز در فاصله ژوییه و سپتامبر، در رتبه دوم قرار گرفت. از میان ۳۸ اکتشاف جهانی صورت گرفته، ۲۱ اکتشاف نفت مرسوم، ۱۵ اکتشاف گاز طبیعی، یک اکتشاف نفت سنگین و یک اکتشاف CBM بودند. در میان مناطق جهانی، آمریکای جنوبی و اروپا هر یک با هشت اکتشاف در صدر قرار گرفتند و پس از آنها آسیا و آفریقا هر یک با پنج اکتشاف قرار گرفتند. طبق گزارش گلوبال دیتا، از هشت اکتشاف در آمریکای جنوبی، شش اکتشاف نفت مرسوم، یک اکتشاف گاز مرسوم و یک اکتشاف نفت سنگین بودند. اروپا در سه ماهه سوم پنج اکتشاف نفت مرسوم و سه اکتشاف گاز مرسوم داشت.
آدیتا رخا، تحلیلگر نفت و گاز در شرکت گلوبال دیتا درباره یافته‌های این گزارش گفت: در آمریکای جنوبی منطقه گویانا-سورینام و یانوس اورینتالس هر یک با سه اکتشاف بالاترین شمار اکتشاف را در سه ماهه سوم داشتند. در اروپا منطقه دریای شمال با سه اکتشاف نفت مرسوم و یک اکتشاف گاز مرسوم، بالاترین شمار اکتشاف را داشت. منطقه گویانا امسال مرکز شماری از بزرگترین اکتشافات نفت و گاز بوده و غول‌های نفتی همچنان ذخایر نفت فراساحلی بیشتری را در این کشور آمریکای جنوبی برداشت می‌کنند. بر اساس گزارش اویل پرایس، نروژ نه تنها در سه ماهه سوم بلکه در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ نیز در زمینه اکتشافات صدرنشین بود و از ۲۳ اکتشاف جهانی، پنج اکتشاف مربوط به این کشور بود. (ایسنا)

عرضه اولیه سهام آرامکو در سوم نوامبر

رویترز به نقل از ۳ منبع آگاه نوشت: شرکت نفتی آرامکو عربستان عرضه اولیه سهام خود را در سوم نوامبر آغاز خواهد کرد. این شرکت نفتی در حال کار بر روی بیانیه ای است که یک شنبه آینده منتشر خواهد کرد. همچنین شبکه العربیه نیز امروز در اخبار فوری خود اعلام کرد: آرامکو پذیره نویسی سرمایه گذاران برای شرکت در عرضه اولیه سهام خود را آغاز خواهد کرد. این شرکت سعودی در نظر دارد تا قیمت انتقال سهام خود را در ۱۷ نوامبر اعلام کند. (بانک مرکزی)

روسیه، چین و هند سوئیفت را کنار می‌گذارند

به نقل از راشا تودی، روسیه، هند و چین اعضای گروه تجاری بریکس، تصمیم گرفته اند سیستم‌های پیامدهی مالی خود را به هم متصل کنند و سیستم مالی بین‌المللی سوئیفت را کنار بگذارند .
سیستم پیامدهی مالی روسیه، SPFS، به سیستم پرداخت بین بانکی چین متصل می شود. هند یک سیستم پیامدهی مالی داخلی ندارد ولی قصد دارد به پلتفرم بانک مرکزی روسیه با یک سیستم خدمات داخلی که در حال ساخت است متصل شود. کشورهای شرکت کننده در این سیستم روی یک پلتفرم خاص کار می کنند و هیچ مشکلی با نقل و انتقال ها نخواهند داشت . روسیه از ۲۰۱۴ در بحبوحه تهدیدهای واشنگتن برای قطع ارتباط آن با با سوئیفت، روی ساخت SPFD کار می کند . اولین انتقال مالی توسط این شبکه شامل یک نهاد غیر بانکی می‌شد و در دسامبر ۲۰۱۷ صورت گرفت. مدیر سیستم پرداخت مالی بانک روسیه گفت:« ما فرصتی داریم تا بانک های خارجی و نهادهای قانونی خارجی را به SPFS متصل کنیم. امروز حدود ۴۰۰ کاربر در این سیستم مشارکت دارند و قراردادهایی با ۸ بانک خارجی و ۳۴ نهاد قانونی بسته شده است ».
کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حال حاضر با بانک روسیه در مورد گزینه های فنی اتصال به SPFS همکاری می کنند.ایران هم که در همین ماه رسماً به منطقه آزاد تجاری به رهبری روسیه پیوسته به دنبال ایجاد جایگزینی برای سوئیفت است. سال گذشته سوئیفت برخی بانک‌های ایرانی را از سیستم پیامدهی خود حذف کرد. مقر سوئیفت در بلژیک قرار دارد ولی هیئت رئیسه آن شامل افرادی از بانک‌های آمریکایی می شوند و قانون فدرال آمریکا به این بانک اجازه می دهد علیه بانک‌ها و نهادهای سراسر جهان عمل کند. مسکو و تهران برای تجارت به جای سوئیفت از سیستم‌های پیامدهی مالی داخلی خود استفاده خواهند کرد. سوئیفت سیستمی است که پرداخت های بین مرزی بین ۱۱۰۰۰ موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور جهان راتسهیل می کند. (تسنیم)

نظر بدهید