گزارش ۸ اسفند ۹۷ بورس – افزایش شاخص ها

0
182

ناظر اقتصاد: ۸ اسفند ۹۷ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۵۸۲ واحدی به ۱۶۵.۲۹۴ واحد رسید. گزارش ۸ اسفند ۹۷ بورس، بیانگر افزایش شاخص ها است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۱۵۸ میلیارد ریال (۱۸۲۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۴۶۰ میلیارد ریال (تقریبا ۲۴۴۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۳۴۹ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 8 اسفند 97 بورس - افزایش شاخص ها گزارش 8 اسفند 97 بورس - افزایش شاخص ها

در پایان معاملات چهار‌شنبه ۸ اسفند ۹۷ بورس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) با افزایش ۵۸۲ واحدی به رقم ۱۶۵ هزار و ۲۹۴ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۹۷ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۶۱۵ واحد را به نمایش گذاشت.

افزایش شاخص ها – ۸ اسفند ۹۷ بورس

۸ اسفند ۹۷ بورس شاهد افزایش شاخصها بود. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۷۳۸ واحدی به رقم ۱۸۴ هزار و ۸۲۲ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۴۷۱ واحدی به رقم ۱۲۴ هزار و ۵۲۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۹۶۱ عدد ۳۱۶ هزار و ۱۷۰ واحد را به نمایش گذاشت. ۸ اسفند ۹۷ بورس همچنین در شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۳۱ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۱۰۰ واحد نشست.

ارزش کل معاملات ۸ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۵۱۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۳۰۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۴ هزار و ۱۲۹ نوبت داد و ستد بود.

۸ اسفند ۹۷ بازار سهام در حالی پا به پای حقوقی‌های حامی بازار شامل صندوق تثبیت و توسعه بازار شاهد معاملاتی متعادل و توأم با تقویت قیمت سهام پس از سپری شدن یک دوره کوتاه اصلاح قیمتی بود. بازار، جدای از فعال شدن بازارگردان‌ها در گروه بانک‌ها به سهم‌های گروه معدنی، پتروشیمی، سیمانی و دارویی‌ها در کنار تک‌سهم‌های گروه سرب و روی اقبال نشان می‌داد.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 8 اسفند 97 بورس - افزایش شاخص ها

تولید نفت شیل آمریکا با قیمت کمتر از ۴۰ دلار صرفه اقتصادی ندارد

باب دادلی رئیس اجرایی شرکت نفت بی پی گفت: نفت غیر متعارف ایالات متحده آمریکا سعی دارد بدون توجه به توافق اوپک و روسیه به سیگنال‌های بازار پاسخ دهد. بخش نفت غیر متعارف آمریکا کمک می کند که آمریکا به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت در سال جاری و سال گذشته باشد اما نکته مهم این است که قیمت نفت خام باید بین ۴۰ تا ۶۰ دلار باشد تا تولید نفت از منابع غیر متعارف برای آمریکا سود آور باشد. با این حال سال‌گذشته قراردادی ۲۰ ساله برای تولید نفت غیر متعارف به ارزش ۱۰.۵ میلیادر دلار بین بی پی و ایالات متحده آمریکا منعقد شده است.
دادلی در طول کنفرانس بین المللی نفت که در لندن برگزار شد گفت: آمریکا تنها کشوری است که به نیاز های بازار پاسخگو است و سعی می کند تا نیازهای بازار را برطرف کند. وی ادامه دادک در عوض عربستان سعودی و روسیه، هرگز به دنبال پاسخگویی به نیازهای بازار و کمبود نفت در بازار نیستند. زیرا که می بینیم وقتی بازار نفت نیازمند نفت اوپک و روسیه است آنها تولیدات خود را به دلیل توافقی که در اوپک انجام دادند کاهش داده اند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدید ترین گزارش خود اعلام کرده است که آمریکا افزایش داده تولید نفت خود را به میزان ۱۲ میلیون بشکه در روز تا بتواند بخشی از نیازهای بازار را جبران کند. (فارس)

قیمت مسکن در بهمن ماه ۱.۷ درصد دیگر رشد کرد

به نقل از گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به ۹۳۰۰ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۹ و ۴۹.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. گزارش تحولات مسکن شهر تهران برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه می‌شود.
در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸۵.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد معاملات انجام شده طی این ماه ۹۳۰۰ فقره بود که نسبت به بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ معادل ۴۹.۲ درصد کاهش دارد. در یازده ماهه سال ۱۳۹۷ نیز تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۱۱۴ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۳۲.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.
همچنین بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۴.۳ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. در این ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۰.۴ درصد و ۱۷.۵ درصد رشد داشته است. (ایبنا)

ضرر ۵۰۰ میلیون دلاری محموله‌های نفتی ونزوئلا به دلیل تحریم‌ها

به نقل از بلومبرگ انگلیسی، کشتی‌های نفتکش ونزوئلایی که ۸.۳۶ میلیون بشکه نفت خام این کشور را بارگیری کرده اند به دلیل تحریم های آمریکا در خارج از سواحل این کشور به دنبال پیدا کردن مشتری هستند و در دریا می‌چرخند. ارزش تقریبی این محموله ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. این ناوگان که متشکل از ۱۶ کشتی است متعلق به شرکت نفت دولتی PDVSA ونزوئلا، شورون، روس نفت و والرو انرژی است.
علت بارگیری این محموله‌ها به تمام شدن فضای ذخیره از سوی این شرکت‌های نفتی بر می‌گردد که در ونزوئلا سرمایه گذاری مشترک با PDVSA انجام داده اند و به دلیل تحریم های آمریکا و نبود مشتری مخازن آنها پُر شده است. بنابراین شرکت نفت دولتی ونزوئلا برای کاهش فضای ذخیره مخازن و انجام عملیات نفتی در سطح پایین، محموله ها را بر روی نفتکش‌ها قرار داده است.
پیش از این ایالات متحده بزرگترین مشتری نفتی ونزوئلا بود که اکنون به دلیل تحریم ها صادراتی به این کشور انجام نمی شود و ونزوئلا بر روی دیگر مشتریان از قبیل چین و هند متمرکز شده است. همچنین صادرات نفت ونزوئلا در ۱۵ روز نخست ماه جاری میلادی به ۶۲۰ هزار بشکه در روز رسید که ۶۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.
عملیات نفتی شرکت نفت ونزوئلا در قالب سرمایه گذاری مشترک با شرکت‌های نفتی غربی به دلیل نبود فضای کافی در مخازن با کاهش جدی روبرو شده است. صادرات نفت خام ونزوئلا در ۱۵ روز نخست ماه جاری میلادی به ۱.۱۳ میلیون بشکه د روز کاهش پیدا کرد که در مقایسه با ماه قبل ۹.۲ درصد تنزل نشان می‌دهد. در بیست و هشتم ماه ژانویه سال جاری میلادی دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا تحریم‌هایی را در بخش نفت ونزوئلا برای کاهش حمایت مالی از نیکولاس مادورو رییس جمهور ونزوئلا وضع کرد. (ایبنا)

آخرین وضعیت انرژی‌های پاک

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از تیرماه سال ۸۸ تا ابتدای اسفند سال جاری حدود ۲ میلیارد و ۸۳۰ میلیون کیلووات ساعت برق از محل انرژی‌های نو تولید شده که این میزان باعث صرفه‌جویی ۶۲۳ میلیون لیتری مصرف آب در کشور شده است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از تیرماه سال ۱۳۸۸ تا ابتدای اسفندماه سال جاری، دو میلیارد و ۸۳۰ میلیون کیلووات ساعت از منابع تجدیدپذیر انرژی تولید شده که این میزان تولید برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر توانسته از انتشار حدود یک میلیون و ۹۵۳ هزار تن گاز گلخانه‌ای بکاهد.
همچنین این میزان تولید انرژی‌های نو باعث شده ۸۰۴ میلیون مترمکعب از مصرف سوخت‌های فسیلی در کشور که جزو عوامل اصلی آلایندگی هوا در کشور است، کاسته شود. این میزان تولید انرژی‌های نو باعث صرفه‌جویی ۶۲۳ میلیون لیتری مصرف آب در سال‌های اخیر شده است که سهم بهمن‌ به تنهایی حدود ۱۷ میلیون لیتر بوده است. هم‌اکنون ۴۴۵ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو کشور به حدود ۷۰۰ مگاوات رسیده است. همچنین تاکنون ۹۸ نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و ۶۷ نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است. (دنیای اقتصاد)

پیوند تجاری در جنوب ایران

نخستین محموله صادراتی افغانستان از مسیر چابهار راهی هند شد. دو سال پیش ایران، هند و افغانستان توافق‌نامه راهبردی تاسیس دالان حمل‌و‌نقل و گذر بین‌المللی موسوم به «موافقت‌نامه چابهار» را امضا کردند که براساس آن مقرر شد بندر چابهار به مرکز منطقه‌ای ترانزیت، انرژی و تجارت تبدیل شود. توافق‌نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان، عملا نقشه ژئوپلیتیک جنوب آسیا را تغییر خواهد داد؛ به‌ویژه با معاف شدن بندر چابهار از دور جدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، این فضا برای کشور فراهم می‌شود تا جذب سرمایه‌گذاری خارجی را در این منطقه افزایش دهد.
بندر شهید بهشتی چابهار حلقه واسط بین کشورهای جنوب شرق آسیا،‌ آسیای میانه و افغانستان محسوب می‌شود و با راه‌اندازی فاز نخست این بندر شاهد افزایش سه برابری ظرفیت این بندر از ۵/ ۲ میلیون تن به ۵/ ۸ میلیون تن بودیم؛ افزایش ظرفیتی که پیش‌بینی شده در همین فاز به ۱۵ میلیون تن برسد. از سوی دیگر براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته ظرفیت این بندر در فاز دوم توسعه به ۲۷میلیون تن و تا فاز پنجم به ۸۳ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.
پس از خروج آمریکا از برجام، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ۱۵ آبان اعلام کرد که توسعه بندر چابهار ایران از تحریم‌های آمریکا معاف شده است. مقامات آمریکایی عنوان کردند که معافیت بندر چابهار به دلیل کمک به توسعه اقتصادی افغانستان است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفته بود که پروژه خط آهن چابهار‌ به افغانستان نیز برای انتقال کالاهای «مجاز» مانند مواد غذایی و دارو از تحریم‌ها معاف است. معاون وزیر حمل‌و‌نقل افغانستان نیز گفته است: افغانستان یکی از شرکای بسیار اساسی ایران در بندر چابهار است و تا کنون ۱۱۴ تاجر افغانی برای سرمایه‌گذاری حدود ۶۰ میلیون دلار در بندر چابهار اعلام آمادگی کرده‌اند.
محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: تاکنون ۲ کشتی در این مسیر تردد داشته‌اند و واردات و کابوتاژ کالاهای اساسی از طریق بندر چابهار شروع شده است. او با اشاره به صادرات اولین محموله صادراتی افغانستان از مبدا زرنج به مقصد هندوستان از طریق بندر چابهار گفت: این تحولات مهم و مثبت در بندر چابهار بیانگر اعتماد صاحبان کالا و خطوط کشتیرانی به این بندر مهم منطقه بوده و نویدبخش شکوفایی هرچه بیشتر آن است. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید