گزارش ۸ بهمن ۹۷ بورس

0
180

ناظر اقتصاد: در این پست به بررسی گزارش ۸ بهمن ۹۷ بورس پرداخته شده است. شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۹۶۵ واحدی به ۱۵۹,۸۳۲ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۷۵۶ میلیارد ریال (۴۲۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۰۸۹ میلیارد ریال (تقریبا ۳۱۷۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۲۳۹ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 8 بهمن 97 بورس گزارش 8 بهمن 97 بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۸ بهمن ماه ۹۷ با کاهش ۹۶۵ واحدی به رقم ۱۵۹ هزار و ۸۳۲ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۵ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۵۱۹ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۲۷۷ واحدی به رقم ۱۷۴ هزار و ۹۲۹ واحد دست یافت.

امروز ۸ بهمن همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۳۳ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۰۹ واحد نشست.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۴۷۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۹۸۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۳ هزار و ۱۷۹ نوبت داد و ستد بود.

۸ بهمن ۹۷ بازار سهام د‌ر حالی معاملاتی متعادل ا‌ما کم حجم ر‌ا د‌ر اغلب نمادهای معاملاتی این بازار نظاره‌گر بو‌دند که گروه بانک‌ها با تداوم فشار عرضه سهام شاهد شکل‌گیری صف فروش‌های ناپایدار بو‌دند هرچند که به لطف بازارگردان‌ها روند متعادلی بر معاملات این گروه حاکم بو‌د، ا‌ما انتشار بزرگ‌ترین گزارش توجیهی افزایش سرمایه د‌ر این گروه طی روز گذشته به بالا گرفتن انتقادها مبنی بر نشت اطلاعات و تبدیل شدن کدال به منبع گزارش‌های سوخته منجر شده است.

درخواست افزایش سرمایه ۴۵۷.۷ درصدی بانک تجارت از طریق مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها که روز گذشته د‌ر کدال منتشر شد د‌ر حالی به فرصتی بر‌ا‌ی فروش سهام د‌ر این گروه تبدیل شد که از ما‌ه‌ها قبل اغلب بازیگران بازار سهام از این گزارش اطلاع داشتند و معلوم نیست د‌ر فرآیند سه برابر شدن سهام این شرکت که از روز گذشته با فشار فروش مواجه شده چه کسانی منتفع شده‌اند.

با این حال ا‌مروز ۸ بهمن همزمان با انتشار اطلاعیه چهارم عرضه نفت خام د‌ر بورس انرژی، گروه پالایشی‌ها دوباره با اقبال خریداران حقیقی سهام روبه‌رو شدند، هرچند که حجم معاملات چندان چشم‌گیر نیست، ا‌ما این انتظار بر‌ا‌ی گروه پالایشی‌ها وجود د‌ارد د‌ر صورت تداوم عرضه نفت خام و سایر فرآورده‌های نفتی د‌ر این بازار، چهره واضح‌تری از جریان درآمدی پالایشی‌ها به دست خواهد آمد.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 8 بهمن 97 بورس

آثار اختصاص ارز حمایتی بر قیمت کالاهای اساسی

معاونت اقتصادی بانک مرکزی در گزارشی به بررسی تاثیر اختصاص ارز حمایتی بر قیمت کالاهای اساسی پرداخته است. نتایج بررسی‌های مزبور نشان می‌دهد که شاخص بهای اقلام مشمول ارز حمایتی (اقلام مستقیم و غیرمستقیم) در شاخص تولیدکننده در آذر‌ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به اسفندماه سال گذشته ۳۸.۳ درصد افزایش یافته است که در مقایسه با افزایش ۶۱.۷ درصدی قیمت اقلام کالایی غیرمشمول نرخ ارز حمایتی در سبد شاخص بهای تولیدکننده در سطح پایین‌تری قرار دارد.
همچنین، شاخص بهای اقلام مشمول نرخ ارز حمایتی (اقلام مستقیم و غیر مستقیم) در سبد شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در آذر‌ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به اسفندماه سال گذشته ۴۰.۴ درصد افزایش یافته است که در مقایسه با افزایش ۷۳.۹ درصدی قیمت اقلام کالایی غیرمشمول نرخ ارز حمایتی در سبد خانوارها در سطح پایین‌تری قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که در صورت عدم اجرای سیاست تخصیص ارز حمایتی و رشد قیمت این کالاها همانند کالاهای غیر مشمول، فشار تورمی در سال جاری به نحو قابل ملاحظه‌ای تشدید می‌گردید که به نوبه خود می‌توانست اثرات بیشتری را بر رفاه خانوارها به ویژه اقشار آسیب‌پذیر جامعه به همراه داشته باشد.
در عین حال، نتایج گزارش مزبور حاکی از این است که علی رغم موفقیت نسبی سیاست تخصیص ارز حمایتی در جلوگیری از افزایش شدید قیمت کالاهای اساسی و دارو، طی آبان و آذرماه سال جاری قیمت برخی اقلام مشمول (نظیر گوشت قرمز و گوشت مرغ) نسبت به سایر اقلام کالایی موجود در سبد شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری رشد به مراتب بالاتری را تجربه کرده است. این امر باعث شده تا شاخص بهای اقلام مشمول ارز دولتی در سبد شاخص بهای مصرف‌کننده (مستقیم و غیرمستقیم) در آذر ماه نسبت به ماه قبل ۵.۳ درصد افزایش یابد که در مقایسه با رشد ۴.۶ درصدی شاخص بهای اقلام غیرمشمول در سطح بالاتری قرار دارد. (بانک مرکزی)

دور شدن از روند بلندمدت رشد اقتصادی

برآورد ماه ژانویه ۲۰۱۹ بانک جهانی نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۸، تولید ناخالص داخلی واقعی ایران با کاهش ۳.۶ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ همراه خواهد بود.
بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی، چنانچه رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۸ نیز منفی رقم بخورد، بعد از انقلاب اسلامی ایران، سومین باری است که طی دو سال متوالی، اقتصاد کشور دچار رکود می‌شود. چنین شرایط مشابهی یکبار طی سال های ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۵ و بار دیگر طی سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ رخ داده است.
چنانچه GDP ایران بعد از سال ۱۳۹۰، روند قبلی را طی می‌نمود و یا روندی که تا سال ۱۳۹۴ دنبال کرده بود ادامه می‌یافت، اکنون GDP کشور در سطح بالاتری قرار داشت. بنابراین به نظر می‌رسد تولید ناخالص داخلی کشور از سال ۱۳۹۰ به بعد از روند بلندمدت گذشته خود فاصله گرفته است.
با توجه به روند نامناسب شاخص تولید در سه بخش اقتصادی کشور، مشخص می‌شود تقریبا طی هفت سال گذشته، در اغلب موارد اقتصاد کشور شاهد رشدهای منفی و یا کم توان که عمدتا در قالب تاثیر بر روی سطح و نه تاثیر بر روی رشد حاصل شده، بوده است. (اتاق بازرگانی تهران)

تغییر سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان

موسسه اعتبارسنجی مودیز اعلام کرد بانک‌های مرکزی بزرگ جهان در سال جاری میلادی سیاست‌های پولی خود را تنزل می‌دهند. این موسسه اعلام کرد که شرایط اقتصاد جهانی به گونه‌ای است که انتظارات از بانک‌های مرکزی بزرگ جهان برای سفت و سخت شدن سیاست‌های پولی کاهش می‌دهد.
در همین حال مودیز اعلام کرد احتمالا فدرال رزرو در سال جاری میلادی نرخ بهره را دو بار افزایش دهد؛ در حالی که پیش از انتظار می‌رفت نرخ بهره در آمریکا ۳ تا ۴ مرتبه در سال ۲۰۱۹ میلادی افزایش پیدا کند.
همچنین بانک مرکزی اروپا هم افزایش نرخ بهره را تا ۲۰۲۰ میلادی به تعویق خواهد انداخت. مودیز اعلام کرد که با توجه به سرعت کُند توسعه اقتصادی در اقتصادهای بزرگ جهان و تعادل ریسک ها که میل نزولی دارند، سه بانک مرکزی بزرگ جهان یعنی فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی اروپا و بانک ژاپن سیاست محتاطانه‌ای را در پیش گرفته‌اند و با دقت در حال رصد اوضاع اقتصادی هستند.
این موسسه اعتبارسنجی به بلاتکلیفی‌ها از جمله مذاکرات تجاری آمریکا و چین، روند کُند اقتصادی چین و تغییر نگرش سرمایه‌گذاران به بازار اشاره کرد. همچنین تعطیلی طولانی مدت دولت آمریکا که اخیرا به پایان رسیده، حفره‌هایی در آمارهای اقتصادی ایجاد خواهد کرد. (ایبنا)

نظر بدهید