گزارش ۸ مرداد ۹۸ بورس

0
372

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۸ مرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۴۰۹ واحدی به ۲۵۲,۸۹۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۶,۴۲۷ میلیارد ریال (۴۵۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵,۴۹۴ میلیارد ریال (تقریبا ۹۴۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۰,۵۲۱ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 8 مرداد 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۸ مرداد ۹۸ بورس با رشد ۴۰۹ واحدی به رقم ۲۵۲ هزار و ۸۹۸ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن ۵۴۳ واحد رشد کرد و به رقم ۶۱ هزار و ۲۰۰ واحد رسید. امروز معامله‌گران بورس بیش از ۱.۸ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۲۴ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶۴۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

بورس تهران در جریان معاملات امروز ۸ مرداد ۹۸ بورس هم با وجود رشد محدود شاخص کل موفق به عبور از مرز روانی ۲۵۳ هزار واحد نشد. در حالی که سهم‌های بزرگ ضمن برخورداری از تعادل نسبی، نوسانات زیر یک درصدی را تجربه کردند، در گروه‌های کوچک‌تر صف‌های خرید قیمت‌ها را تا سقف مجاز روزانه برد. با وجود موج صعودی قیمت در بازار جهانی در شامگاه گذشته، همچنان تقاضا انگیزه‌ای قوی برای شکستن رکورد تاریخی شاخص را ندارد.

فشار عرضه در بزرگان کالایی همچنان مانع اصلی عبور نماگر سهام از این سطح ارزیابی می‌شود. از طرفی، فقدان انگیزه قوی برای سرمایه‌گذاران حقیقی هم عاملی است که منجر به برقراری تعادل در این قلمرو بورسی شده است. حتی موج صعودی قیمت در بازار جهانی که شامگاه گذشته درست یک روز پیش از نشست بانک مرکزی آمریکا و با نظر به کاهش نرخ بهره دلار رقم خورد هم نتوانست تقاضا در سهم‌های وابسته‌ گروه فلزات و معدنی‌ها هم تحریک کند.

رشد حداکثری قیمت در تک‌سهم‌ها و اغلب نمادهای متعلق به انبوه‌سازی‌ها، سیمانی‌ها، کاشی‌سازها و غذایی‌ها در حالی رقم خورد که در سهم‌های بزرگ چنین میلی مشاهده نشد. به نظر می‌رسد، عرضه‌های ناکافی و شکل‌گیری متعاقب صف‌های خرید در کنار توان موج‌سازی پول‌های خرد، طرح بهانه‌های مختلف و مبهم را در این طیف از نمادها معنا بخشیده و در روند قیمت و رشد حداکثری قیمت‌ها اثرگذار ظاهر شده است. البته پویایی بالای بورس‌بازان برای حرکت‌های تند در قلمروهای کوچک نیز عاملی است که چنین روندی را تشدید می‌کند.

نمادهای زیرمجموعه صنعت سیمان مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفتند و شاهد رشد ۲.۲ درصدی شاخص این صنعت بودیم. افت بیش از ۱۲ درصدی شاخص این صنعت در یک‌ماه اخیر و اصلاح قیمت معنادار در برخی نمادهای این گروه یکی از اصلی‌ترین دلایل چنین اقبالی به شمار می‌آمد. یکی از نکات با اهمیت در خصوص سهام شرکت‌های سیمانی، افزایش بهای تمام شده در گزارش‌های سه ماهه آنها و عدم سودسازی مناسب در گزارش‌های فصلی به نسبت رشد ارزش فروش ماهانه این شرکت‌هاست. در چنین فضایی اقبال از نمادهای سیمانی بدون انتظار برای رشد هرچه بیشتر قیمت‌ها و انعکاس آن در صورت‌های مالی و گزارش‌های ماهانه، نمی‌تواند دلیل مستحکمی داشته باشد و سودسازی این شرکت‌ها نمی‌تواند توجیه کننده قیمت‌های فعلی باشد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 8 مرداد 98 بورس

رد طرح یک فوریتی راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی

نمایندگان با رد طرح یک فوریتی راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه در تجارت خارجی موافقت کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، ۸ مردادماه) مجلس با رد طرح یک فوریتی راه اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چند جانبه در تجارت خارجی با ۶۹ رای موافق، ۹۹ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
سیدحسن حسینی شاهرودی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در توضیح دلایل رد این طرح گفت: در ماده (۱۳) قانون برنامه ششم توسعه این موضوع پیش‌بینی شده مبنی بر این است که وزارت امور اقتصادی و دارائی موظف است نسبت به ایجاد و انعقاد پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه و همچنین پیمان‌های پولی دوجانبه با کشورهای طرف تجاری و هدف به ویژه کشورهای منطقه اقدام کند. در اجرای این ماده رعایت قوانین و سیاست‌های‌کلی نظام براساس عزت، حکمت و مصلحت ضروری است.
نماینده مردم شاهرود در مجلس ادامه داد: بنا بر این ضرورتی ندارد به عنوان قانون پایین دستی نسبت به قانون بالادستی آن را تصویب کنیم. وی افزود: پیام‌رسان‌ها ابزار مالی هستند که در هر موقعیتی ممکن است موضوع جدیدی پیش بیاید و قانونگذار نباید وارد جزئیات شود و برای یک مقطع خاص ابزار مالی را تعیین و بانک‌ها را ملزم به استفاده از ابزار خاصی کند.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه پیام‌رسان‌های خارجی برای ما ناامن هستند، تصریح کرد: اگر بخواهیم از این پیام‌رسان‌ها استفاده کنیم منعی ندارد و نیازی نیست قانون تصویب کنیم، همچنین کمیسیون‌های اقتصادی، امنیت، برنامه و بودجه با ذکر دلایلی کلیات و جزئیات طرح را رد کردند. (خانه ملت)

گزارش تیرماه بازار مسکن شهر تهران

بر اساس اعلام بانک مرکزی، در تیر ماه سال ۱۳۹۸ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.
تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در تیر ماه سال ۱۳۹۸ به ۴۷۹۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۲۰ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل‌ ۶۴.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. (بانک مرکزی)

بهبود شاخص ملی کسب‌وکار در بهار ۹۸

گزارش مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران از فضای کسب‌وکار در بهار سال جاری نشان می‌دهد که شاخص ملی کسب‌وکار نسبت به زمستان ۹۷ وضعیت بهتری پیدا کرده است اما همچنان نسبت به بهار سال گذشته، شرایط نامساعدتر است.
نتایج پایش ملی کسب‌وکار در بهار سال ۱۳۹۸ رقم شاخص ملی کسب‌وکار ۶.۱۷ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که بهتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (زمستان۱۳۹۷ با میانگین ۶.۲۷) است. همچنین این ارزیابی بیانگر آن است که از دید فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، در اکثر استان‌ها، وضعیت بیشتر مؤلفه‌های مؤثر بر محیط کسب‌وکار ایران در بهار ۱۳۹۸، تا حدودی مساعدتر شده است.
پایش ملی کسب‌وکار از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران با نظرسنجی از فعالان اقتصادی انجام می‌شود. در بهار ۱۳۹۸، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به ترتیب سه مؤلفه: «غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار» و «دشواری تأمین مالی از بانک‌ها» را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی کرده‌اند. قابل ذکر است که در ۴ دوره نخست اجرای این طرح، «دشواری تأمین مالی از بانک‌ها» به‌عنوان نامساعدترین مؤلفه کسب‌وکار ارزیابی شده بود اما در ۷ دوره پاییز ۱۳۹۶ تا بهار ۱۳۹۸، «غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، نامساعدترین مؤلفه کسب‌وکار ارزیابی شده است.
این موضوع نشان می‌دهد که از زمان آغاز تنش‌های ارزی در پاییز ۹۶، فضای کسب‌وکار با مسئله بی‌ثباتی در قیمت مواد اولیه مواجه شده و این موضوع به غیرقابل پیش‌بینی شدن فعالیت اقتصادی دامن زده است.
بر اساس یافته‌های طرح پایش ملی کسب‌وکار در بهار۱۳۹۸، استان‌های کردستان، چهارمحال و بختیاری و سیستان و بلوچستان، دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار و استان‌های آذربایجان غربی، مازندران و گیلان دارای بهترین وضعیت محیط کسب‌وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند. (اتاق ایران)

نظر بدهید