گزارش ۹ شهریور ۹۸ بورس – نداشتن داشتن دید واقعی و روشن نسبت به چشم انداز سهم

0
360

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۹ شهریور ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۵۴۶۳ واحدی به ۲۸۴,۱۳۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۲۰,۲۰۴ میلیارد ریال (۱۶۰۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۱,۶۳۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱۴۴۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۸۶,۷۹۱ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 9 شهریور 98 بورس - نداشتن داشتن دید واقعی و روشن نسبت به چشم انداز سهم

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۹ شهریور ۹۸ بورس با افزایش ۵۴۶۳ واحد به رقم ۲۸۴ هزار و ۱۳۸ واحد رسید.

طی روزهایی که نمادهای بزرگ بازار روند احتیاطی را طی می‌کردند ارزندگی سهام توانست به خوبی از قیمت‌ها در مقابل ریسک بازارهای جهانی و کاهش نرخ ارز حمایت کند. این رویه در معاملات امروز بزرگان کالایی نیز مشهود است. جایی که فاصله نمادهای کوچکتر بازار فاصله‌هایی از صف خرید تا صف فروش را طی می‌کنند این نمادها روند یکدست‌تری را تجربه می‌کنند و هیجانات کمتری را به نمایش گذاشته‌اند.

چشم انداز سهم در گزارش ۹ شهریور ۹۸ بورس

عدم داشتن دید واقعی و روشن نسبت به چشم‌انداز سهم، سودآوری شرکت و یا تحولات صنعت سبب می‌شود تا قرار گرفتن در مسیر نزولی نیز بی‌انتها جلوه کند. و از سمت دیگر این دست از معاملات به سرعت در روندها محو می‌شوند. خروج سریع سهامدارانی که تصویری برای مسیر قیمتی سهم ندارند برداشته شدن فشار عرضه‌ها را در پی دارد و با قرار گرفتن در مسیر صعودی بار دیگر هجمه همین دسته از معامله‌گران برای خرید سهام روند هیجانی در مسیر معکوس را ایجاد می‌کند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 9 شهریور 98 بورس - نداشتن داشتن دید واقعی و روشن نسبت به چشم انداز سهم

تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در مرداد ماه ۱۳۹۸

بر اساس اعلام بانک مرکزی، در مرداد ماه سال ۱۳۹۸ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۴ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.
تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مرداد ماه سال ۱۳۹۸ به ۳۲۹۲ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۳۱.۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل‌ ۷۲.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. (بانک مرکزی)

نقدینگی به مرز ۲ میلیون میلیارد تومان رسید

بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در خرداد ماه سال جاری، حجم نقدینگی را بیش از ۱۹۷۹ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۵.۲ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل (خرداد ۹۸ نسبت به خرداد ۹۷)، ۲۵.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.
حجم پول در این دوره ۳۱۰۸.۷ هزار میلیارد ریال با ۵۰.۹ درصد افزایش نسبت به خرداد ماه سال قبل بوده و حجم شبه پول نیز با ۲۱.۲ درصد رشد، ۱۶۶۹۰.۴ هزار میلیارد ریال است.
رشد پول نسبت به شبه پول، علاوه بر اینکه خطر سوداگری را افزایش می‌دهد، برای سیستم بانکی نیز یک پدیده نامطلوب بوده و سودآوری فعالیت بانک‌ها را به خطر می‌اندازد. در واقع بانک‌ها به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی، همواره در تلاش‌ هستند تا مشتریان را به سمت حساب‌های بلندمدت تشویق کنند. این حساب‌های بلندمدت ضمن اینکه قدرت تسهیلات‌دهی و سودآوری بانک‌ها را افزایش می‌دهد، خطر هجوم بانکی را نیز کاهش می‌دهد. در طرف مقابل، در اقتصادی که حجم پول نسبت به شبه پول به میزان قابل‌توجهی افزایش یابد، خطر هجوم بانکی و برداشت حساب‌ها از سوی صاحبان سپرده‌ها افزایش می‌یابد. بنابراین ادامه این روند ضمن اینکه مختصات اقتصاد کلان را به سمت بحران حرکت می‌دهد، سودآوری سیستم بانکی را نیز با خطر مواجه می‌کند. (دنیای اقتصاد)
میزان دارایی‌های خارجی سیستم بانکی در خرداد ماه امسال ۹۲۴۵.۶ هزار میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۹ درصد افزایش یافته است. (بانک مرکزی)

درصد تورم در استان‌های مختلف در مرداد ۹۸

از تابستان پارسال تا تابستان امسال، رنگ و رخ تورم در جغرافیای کشور تفاوت چشمگیری کرد. بر اساس داده‌های مرکز آمار، استان کردستان با ثبت نرخ تورم ۱۲ ماهه ۵۰.۸ درصدی، در قله تورمی ایران در مرداد ماه قرار گرفته است.
بازندگان اصلی بی‌ثباتی اقتصادی در طول یک سال اخیر، ساکنان استان‌های کردستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، خراسان‌‌شمالی و جنوبی، سیستان و بلوچستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد بوده‌اند که طبق آخرین آمار، با تورم حدود ۵۰ درصدی سروکار دارند و در محدوده قرمز تورمی به سر می‌برند.
در واقع محروم‌ترین استان‌های کشور، بیشترین ضربه را از تورم چشیده‌اند. نکته دیگری اینکه در سال قبل، فاصله قله تا کف تورم، بین استان‌های مختلف در سطح ۵ درصدی قرار داشت؛ اما با صعود قیمت‌ها در طول یک سال اخیر، فاصله قله از کف تورم در ماه گذشته به حدود ۱۵ درصد رسیده است. پس با اوج گرفتن تورم، احتمال ثبت قیمت‌های برابر کالاها و خدمات در جغرافیای مختلف کاهش می‌یابد.
داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد ساکنان ۸ استان در مرداد ماه، کاهش قیمت‌ها را تجربه کردند. منفی‌ترین تورم ماهانه مربوط به دو استان آذربایجان‌غربی و کردستان است. در کنار این دو استان، استان‌های آذربایجان‌شرقی، همدان، سیستان و بلوچستان، قزوین، زنجان و مازندران نیز با ثبت تورم منفی، برندگان ثبات قیمت‌ها در فضای اقتصاد کلان بوده‌اند. (دنیای اقتصاد)

کسری بودجه بی‌سابقه دولت پاکستان در ۲۸ سال اخیر

کسری بودجه دولت پاکستان تقریباً در سه دهه به حداکثر سطح خود رسیده است. بر اساس داده‌های اولیه وزارت مالیه پاکستان، این کسری بودجه در سال مالی تا پایان ماه جون است که به ۸.۹ درصد تولید ناخالص داخلی در مقایسه با سال گذشته (۶.۶ درصد) افزایش یافته است.
این یک نتیجه ناامیدکننده برای دولت پاکستان می‌باشد که به دنبال کسری کمتر از ۵.۶ درصد تولید ناخالص داخلی بود. این داده‌ها و اولین بررسی سه ماهه است که صندق بین‌المللی پولی در مورد برنامه‌های کمک مالی منتشر کرده است.
پیش از این، میزان کسری بودجه پاکستان درسال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ در ۹ ماه ابتدایی سال جاری مالی با ۱۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال به رقم ۱۶ هزار میلیارد روپیه رسیده بود. (بلومبرگ)

نظر بدهید