گــزارش بورس سه‌شنبه ۱۴دی

0
356

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-14dey95-1monitoreconomy_ir-stock-14dey95-2بررسی تحلیلی

شاخص‌کل بورس با افزایش ۱۴واحدی به ۷۸.۹۸۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۸۸۴میلیارد ریال (۲.۵۸۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۴۱۱ میلیارد ریال (تقریباٌ ۲.۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۱۵ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تاًمین با ۴۱ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۲ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۳۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۵ واحد، سایپا با ۲۹ واحد و ایران خودرو با ۱۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۶۹۵ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۳ میلیارد و ۸۸۴ میلیون و ۶۴۹ هزار ریال در بیش از ۴۷ هزار و ۷۷۱ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد معاملاتی کم حجم و بی‌رونق در تالار شیشه‌‌ای بودند، بازاری که با وجود درجا زدن قیمت‌ها در اغلب نمادهای معاملاتی اما با معاملات درون گروهی و بازار گردانی حقوقی‌های حامی بازار شاهد شاخصی مثبت بود. امروز همچنین نماد معاملاتی شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان از بازار پایه به تابلوی بازار دوم فرابورس منتقل شد. امروز ۳۷ میلیون سهم صندوق سرمایه‌گذاری بازنشستگی به ارزش بیش ۶ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده کد به کد شد. اندکی بیش از ۲۸ میلیون سهم صنعتی دریایی ایران نیز به ارزش بیش از ۷.۵ میلیون تومان با معاملات کد به کد همراه بود. ۲۰ میلیون سهم سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین اما به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. همین وضعیت در گسترش صنایع انرژی آذرآب با کد به کد شدن ۱۶ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان دنبال شد. در صنایع فولاد آلیاژی یزد نیز امروز کمتر از ۷ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبرو بود. اندکی بیش از ۵ میلیون سهم ایران خودرو به ارزش بیش از یک میلیارد تومان نیز امروز کد به کد شد.
بازار سهام امروز نیز شاهد معاملاتی کم رمق و با حجم معاملات ناامیدکننده مواجه بود؛ با این همه آنچه که تعجب همگان را در پی داشت، اینکه با وجود روند نزولی قیمت سهام در کلیت معاملات اما شاخص کل بازار با چراغ سبز حقوقی‌ها زیر سایه معاملات کد به کد و درون گروهی مواجه شد. در این بین، گروه پتروشیمی امروز همزمان با تقویت تقاضا در این گروه شاهد تعدیل قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود، هرچند که تداوم عرضه حقوقی‌ها مانع از هرگونه صف خرید پایدار برای تک سهم‌های گروه پتروشیمی شد. در این گروه پتروشیمی آبادان همچنان با حامی قدرتمند خود در برابر عرضه‌های تاپیکو روبرو شده است.

monitoreconomy_ir-stock-14dey95-3

monitoreconomy_ir-stock-14dey95-4

نظر بدهید