گــزارش بورس چهارشنبه ۱۵دی

0
288

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-15dey95-1monitoreconomy_ir-stock-15dey95-2بررسی تحلیلی

شاخص‌کل بورس با افزایش ۷واحدی به ۷۸.۹۹۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۵.۱۸۵ میلیارد ریال (۴.۳۳۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۲۵میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۱۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۷۵ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۳۹ واحد، فولادخوزستان با ۲۲ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۱۱ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۷ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۵۰۱ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۵ میلیارد و ۱۸۵ میلیون و ۵۳۱ هزار ریال در بیش از ۳۶ هزار و ۳۲۷ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بازار سهام امروز نظاره‌گر بازاری به شدت کم حجم و بی‌رمق با تحرک نوسان‌گیران معدود در برخی تک‌سهم‌های بازار دومی و برخوردار سهام شناوری پایین بود، بازاری که به نظر می‌رسد، به تعطیلات اجباری تا اطلاع ثانویه رفته است. امروز در نماد معاملات صنعتی دریایی ایران کمتر از ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷.۵ میلیارد تومان کد به کد شد. در شرکت آهن و فولاد ارفع اما امروز ۲۹ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۹ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی میان سهامداران عمده همراه بود. در گسترش صنایع انرژی آذراب اما امروز ۱۶ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. ۵ میلیون سهم ذوب‌آهن اصفهان به ارزش بیش از یک میلیارد تومان روی صفر تابلو کد به کد شد. امروز حجم معاملات در بورس با افت شدید و نگران‌کننده‌ای مواجه شد و این در حالی بود که بازار اوراق بدهی همچنان با رونق روبه‌رو است. در این بین وحشت حقوقی‌ها از بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌ها با قیمت‌های به مراتب پایین‌تر از قیمت اسمی باعث شده تا فضای حاکم بر معاملات بورس تهران با ترس و ناامیدی همراه باشد. در عین حال نوسان‌گیران حرفه‌ای بازار ترجیح می‌دهند تا در روزهای بی‌رمقی بازار با نوسان‌گیری در تک‌سهم‌ها و شرکت‌ها برخوردار از سرمایه پایین بهانه‌ای برای حضور خود در بازار دست و پا کنند.
به نظر می‌رسد، در اوضاع و احوال کنونی اغلب معامله‌گران ترجیح می‌دهند، تا روشن‌تر شدن دورنمای بازار سهام یا از بازار فاصله گرفته و یا از هرگونه معامله جدی در بازار خودداری کنند. در این بین انتظار برای شکل‌گیری روند مثبت از اواخر بهمن‌ماه باعث شده تا انتظارات برای جمع‌آوری سهام ارزان در بازار افزایش یابد. هرچند که تحلیل‌های بنیادی و تکنیکالی با توجه به رفتار کنونی بازار سهام حرفی برای گفتن ندارند.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-15dey95-3monitoreconomy_ir-stock-15dey95-4

نظر بدهید