گــزارش بورس چهارشنبه ۲۲دی

0
317

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-22dey95-1

monitoreconomy_ir-stock-22dey95-2

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص‌کل بورس با افزایش ۱۲ واحدی به ۷۸.۶۲۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۱۹۰ میلیارد ریال (۱۴۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۸۵ میلیارد ریال (تقریباٌ ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۳۵ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۴ واحد، توسعه معادن و فلزات با ۲۷ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۲۱واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۶۲ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۳۹ واحد و پالایش نفت تهران با ۳۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۷۸۳ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱میلیارد و ۱۹۰ میلیون و ۹۲۰ هزار ریال در بیش از ۵۲ هزار و ۶۲۲ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بورس تهران امروز با بازگشت از یک روز تعطیل عمومی نظاره‌گر بازاری به نسبت پرتقاضاتر از روزهای گذشته با پیشرو شدن گروه معدنی‌ و در رأس آنها دوقلوهای سنگ‌آهنی بود، بازاری که با میانداری حقیقی‌ها این روزها چراغ آن روشن نگه داشته شده است .امروز بازار سهام در حالی نظاره‌گر گزارش‌های عملکردی صنایع شاخص‌ساز و پربیننده بازار بود که در گروه خودرویی اعلام ظرفیت‌های تولیدی و فروش به اقبال برخی خریداران به ویژه در گروه ایران‌خودرو انجامید. هرچند که معاملاتی متعادل بر این گروه حاکم بود. در گروه‌ خودرویی‌ها حق تقدم خرید سهام پارس‌خودرو در حالی امروز به کمتر از ۷ تومان به ازای هر سهم رسید که انتظار برای اعلام تعدیل مثبت پس از پایان پذیره‌نویسی حق تقدم به افزایش تقاضا برای این دارایی انجامیده است. در گروه پالایشی‌ها نیز پس از انتشار گزارش ناامیدکننده پالایش نفت تبریز و ارائه نرخ‌های نفت خام در سه ماهه اول و دوم امسال از سوی پالایش نفت اصفهان امروز در حالی غلبه عرضه بر تقاضای سهام نمایندگان این گروه را تا کف کامل دامنه نوسان قیمت‌ها کشاند که انتظار برای اعلام بودجه‌های قابل اتکا در سال آینده فرصتی را برای جمع‌آوری سهام محدود در این گروه فراهم آورد.
امروز هم‌زمان با افزایش نوسان قیمت‌ها در بازارهای جهانی کالاهای اساسی گروه معدنی به پیشرو شدن دوقلو‌های سنگ آهنی و به دنبال آن گروه فلزات اساسی شاهد لیدر شدن این گروه در بازار سهام و افزایش خریداران با وجود افزایش عرضه‌های حقوقی‌ها بود. در گروه پتروشیمی‌ها اما تداوم افزایش قیمت جهانی اوره در حالی همچنان جمع‌آوری برخی سهم‌ها در این گروه را جذاب کرده که افزایش عرضه سهام از سوی حقوقی‌ها اصلاح ناگزیر قیمت‌ها را همچنان در پی داشته است. در گروه فولادی‌ها نیز اگرچه افزایش عرضه در برابر تقاضا معاملات سهام را در محدوده صفر تابلو مدیریت می‌کند اما در تک سهم‌‌های این گروه برخی امیدها را برای معامله‌گران افزایش داده است.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-22dey95-3

monitoreconomy_ir-stock-22dey95-4

نظر بدهید