گــزارش بورس چهارشنبه ۶ بهمن

0
362

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-3bahman95monitoreconomy_ir-stock-6bahman95-1بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص ­کل ­بورس   با کاهش ۲۰۰ واحدی  به ۷۸.۰۴۹ واحد رسید. ارزش­ معاملات­ در بورس­ معادل ۱.۵۲۸ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات­ بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۶۸میلیارد ریال (تقریباٌ ۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک­ و بلوکی) بوده ­است. مجموع کل معاملات ­خرد در بازار بورس ­و فرابورس معادل ۱.۶۹۶میلیارد ریال بوده­ است.

معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۹ واحد، لیزینگ رایان سایپا با ۷ واحد و تراکتور سازی ایران با ۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۹ واحد، با توسعه معادن و فلزات ۲۸ واحد و شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای­گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۵۳ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن۸۹۴  میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۴۵۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز چهارشنبه ۶ دی ماه آخرین روز معاملاتی هفته درحالی سپری شد که بسیاری از نمادهای بزرگ با افت قیمت همراه بودند. در ابتدای معاملات امروز، در گروه سرمایه‌گذاری‌ها نماد و بیمه با افزایش تقاضا و رشد قیمتی صف خرید ۲.۵ میلیونی تشکیل داد. حجم معاملات در این نماد در حدود ۴.۸ میلیون سهم بود. در گروه ماشین آلات و تجهیزات، نماد تایرا در قیمت ۳۱۳۲ ریال ۵ میلیون صف خرید داشت. در گروه لیزینگ نیز نماد ولساپا با افزایش تقاضا در آستانه صف خرید در قیمت ۱۴۷۶ ریال قرار گرفت. در گروه ماشین آلات و تجهیزات نماد تمحرکه پس از جابه‌جایی ۱.۹ میلیون سهم با افزایش تقاضا در قیمت ۱۴۸۶ ریال صف خرید ۸۰۰ هزار سهمی تشکیل داد.

اغلب معامله‌گران بازار در انتظار بازگشایی دو نماد بانک تجارت و بانک صادرات در هفته آینده از هرگونه برنامه راهبردی برای جمع‌آوری و یا فروش هیجانی سهم در گروه بانک‌ها پرهیز می‌کنند. در حال حاضر بازار سهام منتظر عبور شوک بازگشایی بانک‌ها در هفته آینده است که به نظر می‌رسد، بازگشایی نماد دو بانک صادرات و تجارت هر یک منجر به ریزش هزار واحدی شاخص کل بورس شود. هم اکنون سرمایه‌گذاران با اهداف سرمایه‌گذاری میان مدت و با نگاه فضای انتخاباتی پیش رو در بازار سهام اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، فضای انتظار در بازار سهام باعث شده تا برخی تک سهم‌ها و گروه‌های گمنام بازار مورد توجه خریداران قرار بگیرند. در این بین انگیزه نهفته خرید سهام در بازار باعث خواهد شد، تا از اواخر بهمن‌ ماه جاری فضای بورس دگرگون شده و با تغییرهای قابل لمسی در حجم و ارزش واقعی معاملات سهام روبرو شود.

برترین­ های بورس

monitoreconomy_ir-stock-6bahman95-2

monitoreconomy_ir-stock-6bahman95-3

نظر بدهید