گــزارش بورس یک‌شنبه ۱۹دی

0
447

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-19dey95-1monitoreconomy_ir-stock-19dey95-2

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص‌کل بورس با افزایش ۷ واحدی به ۷۸.۸۳۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۷۲میلیارد ریال (۲۸۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۹۵۴ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۰۸۴ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت سایپا با ۴۳ واحد، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۸ واحد و ایران خودرو با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۳۸ واحد، ایران ترانسفو با ۱۸ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۸۶۲ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱میلیارد و ۳۷۲ میلیون و ۵۹۰ هزار ریال در بیش از ۵۵ هزار و ۲۹۰ نوبت دادو ستد شد.
امروز یکشنبه ۱۹ دی ماه بازار بورس با حالت رو به رشد کار خود را آغاز کرد، ولی درنهایت درمقابل فشار فروش نتوانست تحمل کند و شاخص کل بورس با رشد ۷ واحدی به کار خود پایان داد. امروز در گروه سیمانی، افزایش تقاضا دیده می‌شد. نمادهای ستران، سبهان، سفارس، سشمال و سصوفی همگی پرتقاضا بودند. از شایعات و شنیده‌های این روز می‌توان به این موارد اشاره نمود؛ در وغدیر خبرها حاکى از افتتاح خط انتقال اتیلن غرب در پتروشیمى تبریز است که می‌تواند تولید محصولات این پتروشیمى را دوبرابر کند و باعث کاهش استفاده از نفتا شود. در شاراک نیز شنیده می‌شود با توجه به اختلاف فاحش قیمت ارز مبادله اى و ارز آزاد می‌تواند براى امسال ٧٠ تومان و سال آتى حداقل ١٠٠ تومان سود اعلام کند. ر گروه خودرویی نیز افزایش تقاضا مشاهده شد؛ در نماد خودرو کد به کد ۵ میلیون سهمی بین حقوقی‌ها موجب رشد قیمت تا ۳ درصد مثبت در قیمت ۲۶۷۵ ریال شد. گروه فلزات اکثرا معاملات منفی را تجربه کردند. درمجموع شاخص کل با حمایت سنگین حقوقی در نمادهای لیدر گروه خودرو مثبت ولی کلیت بازار منفی و کم حجم بود.
اعتراض سهامداران و سرمایه گذاران به وضعیت نامطلوب بازار سهام و نگرانی از روند خروج نقدینگی از بورس در حالی این روزها به اوج خود رسیده که طی روز جاری شاپور محمدی برای شنیدن صدای سهامداران و فعالان بازار سهام و رسیدگی به خواسته های آنها به صورت سر زده در تالار حافظ حاضر شد. رییس سازمان بورس اما در حالی طی ساعات معاملات امروز به تالار حافظ رفته که مهمترین خواسته سهامداران و سرمایه گذاران رسیدگی هر چه سریع تر به وضعیت موجود بوده که در این رابطه پیشنهاد تزریق حداقل ۵ تا ۱۰ درصد از منابع صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به بازار سهام، تمدید قانون معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و جدا کردن آمار معاملات اوراق بدهی از ارزش معاملات سهام و نیز جلوگیری از انجام معاملات بلوکی جهت شاخص سازی و روند دهی به بورس در اولویت انتظارات سرمایه گذاران و سهامداران است.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-19dey95-3monitoreconomy_ir-stock-19dey95-4

نظر بدهید