گــزارش روزانه بـازار ســهام یکشنبه۲۸ آذر

0
544

وضعیت شاخص های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock1-950928

monitoreconomy_ir-stock2-950928

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۲۵ واحدی به ۸۰.۷۰۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۵۳۹ میلیارد ریال (۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۵۰۱ میلیارد ریال (تقریباٌ ۲.۸۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۳۹میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۵۸ واحد، مخابرات ایران با ۳۹ واحد و سرمایه‌ گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۳۸ واحد، پتروشیمی شیراز با ۱۱ واحد، پالایش نفت تهران با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۶۶۵ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱ میلیارد و ۵۳۸ میلیون و ۷۸۴ هزار ریال در بیش از ۴۱ هزار و ۵۱۰ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی معاملات کم‌حجم را به نظاره نشستند که بار اصلی بازار بر دوش حقوقی‌ها از طریق معاملات کد به کد و درون‌گروهی بود، حقوقی‌ها از شرکت‌های بزرگ حمایت بیشتری کردند. امروز نخستین قراردادهای اختیار خرید معامله سهام بر روی سهام فولاد مبارکه با نماد معاملاتی «ضفولا» آغاز و در ادامه بر روی سهام پایه ایران‌خودرو و ملی صنایع مس ایران نیز تعریف شد. امروز ۸۸۴ میلیون سهم شرکت ریل‌پرداز سیر به طور بلوکی در دامنه مثبت نوسان قیمت معامله شد. در معاملات کد به کد حقوقی‌ها نیز ۴۷ میلیون سهم بانک خاورمیانه به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان میان سهامداران عمده در کدهای درون‌گروهی منتقل شد. همچنین در نمادهای سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین، صنعتی دریایی ایران، سرمایه‌گذاری مسکن، گسترش صنایع انرژی آذراب، سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران، سیمان شرق، بیمه اتکایی ایرانیان و سخت‌آژند معاملاتی بلوکی و کد به کد صورت گرفت.
امروز حجم معاملات سهام در بازار نقدی تالار شیشه‌ای در حالی فضایی رخوت‌آور و ساکنی را حکایت می‌کرد که عمده متغیر تأثیرگذار بر سبزپوش شدن شاخص کل بورس در مقابل در جا زدن سایر نماگرها، حمایت حقوقی‌های حامی شاخص از طریق معاملات کد به کد و درون‌گروهی بود. حقوقی‌هایی که امروز ترجیح دادند با بازارگردانی ضعیف سهام در نمادهای معاملاتی شاخص‌ساز بازار و یا سهام هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری خود اندکی حال و هوای بازار را رونق دهند. در این بین، رونمایی از نخستین قراردادهای اختیار خرید معامله سهام گرچه مورد توجه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار گرفت، اما هنوز برای معامله‌گران حرفه‌ای بازار در روزهایی که استرس‌های بازار به لحاظ روانی به نقطه جوش رسیده است، چندان رغبتی را برای بازار ایجاد نکرده است.

monitoreconomy_ir-stock3-950928

monitoreconomy_ir-stock4-950928

نظر بدهید