۴ عامل موثر طلا در سال ۲۰۱۸

0
235

ناظراقتصاد: شورای جهانی طلا (World Gold Council) در آخرین گزارش تحلیلی خود، مسیر طلای جهانی را تحت‌تاثیر ۴ مولفه پیش‌بینی کرد. سیاست پولی بانک‌های مرکزی مهم دنیا، تغییر قیمت دارایی‌ها، رشد اقتصادی جهان و عرضه و تقاضا این ۴ عامل را تشکیل می‌دهند. تضعیف ۱۰ درصدی ارزش دلار آمریکا در سال ۲۰۱۷ با رشد ۱۳ درصدی اونس در همین مدت همراه شد. این رفتار فلز زرد نشان می‌دهد که تداوم تضعیف دلار مسیر صعودی فلز گرانبها را تضمین خواهد کرد. کاهش تقاضا برای طلای فیزیکی از سال ۲۰۰۹ در حال افزایش بوده است؛ اما برخی از بانک‌های مرکزی از جمله بانک‌های روسیه و ترکیه در حال افزایش ذخیره طلای خود هستند.

رای کیتکو افزایشی شد
نظر‌سنجی این هفته پایگاه خبری «کیتکو» با چشم‌انداز افزایشی طلا در هفته آتی ثبت شد. اکثر تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت بر ابهامات اقتصادی، ضعف شاخص دلار و همچنین آغاز محتمل جنگ تجاری بین آمریکا و دیگر قدرت‌های اقتصادی تاکید داشته‌اند. بالطبع افزایش تنش‌های اقتصادی فضای لازم برای مانور ذخایر امنی مانند طلا را افزایش خواهد داد و به همین دلیل پیش‌بینی‌ها بیشتر با رشد قیمت اونس ثبت شدند.

از میان ۲۱ تحلیلگر بازار که در نظرسنجی طلای وال‌استریت شرکت کرده‌اند، ۱۴ نفر معادل ۶۷ درصد، افزایش قیمت طلا و ۳ نفر معادل ۱۴ درصد از شرکت‌کنندگان، کاهش قیمت این فلز ارزشمند را پیش‌بینی کردند. تعداد کارشناسانی که به ثابت ماندن حدود قیمتی رای دادند نیز به ۴ نفر رسید. همچنین از میان ۵۴۱ سرمایه‌گذار مین‌استریت که در نظرسنجی آنلاین کیتکو شرکت کرده‌اند، ۲۷۲ نفر، معادل ۵۰ درصد، نسبت به افزایش قیمت‌ها در هفته جاری خوش‌بین بودند و در مقابل این عده، ۱۸۹ نفر معادل ۳۵ درصد از خرده‌فروشان، کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کردند.اونس طلای جهانی هفته گذشته زیر فشار رشد شاخص دلار قرار گرفته بود و در پایین‌ترین سطح ۲ ماه اخیر سیر می‌کرد. در نهایت هفته‌ای نزولی برای فلز زرد رقم خورد؛ اما تشدید نگرانی‌ها از شروع جنگ تجاری، تقاضا برای دارایی‌های امنی مانند طلا را افزایش داد تا این فلز گرانبها اندکی از افت خود را در ساعات پایانی بازار جهانی جبران کند.

نظر بدهید