گزارش ۱۲ اسفند ۹۷ بورس – معاملات متعادل اما کم حجم

0
150

ناظر اقتصاد: ۱۲ اسفند ۹۷ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۷۲ واحدی به ۱۶۴.۴۴۳ واحد رسید. گزارش ۱۲ اسفند ۹۷ بورس، بیانگر معاملات متعادل اما کم حجم و رخت‌آور در اغلب نمادهای معاملاتی است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۶۵۷۱ میلیارد ریال (۲۶۷۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶۱۹۵ میلیارد ریال (تقریبا ۲۱۳۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۹۶۰ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 12 اسفند 97 بورس - معاملات متعادل اما کم حجم گزارش 12 اسفند 97 بورس - معاملات متعادل اما کم حجم گزارش 12 اسفند 97 بورس - معاملات متعادل اما کم حجم

در پایان معاملات ۱۲ اسفند ۹۷ بورس در شاخص کل قیمت و بازده نقدی با افزایش ۷۲ واحدی به رقم ۱۶۴ هزار و ۴۴۳ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۵۴ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۸۷۷ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۹۳ واحدی به رقم ۱۸۳ هزار و ۹۶۹ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۳۰ واحدی به رقم ۱۲۳ هزار و ۸۱۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۵۲ عدد ۳۱۴ هزار و ۹۰۷ واحد را به نمایش گذاشت. ۱۲ اسفند ۹۷ همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۱۷ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۸۱ واحد نشست.

معاملات متعادل اما کم حجم -۷ اسفند ۹۷ بورس

ارزش کل معاملات ۱۲ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۶۵۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۸۴۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۱ هزار و ۷۴ نوبت داد و ستد بود.

۱۲ اسفند ۹۷ بورس در حالی معاملاتیمتعادل اما کم حجم و رخت‌آور در اغلب نمادهای معاملاتی را نظاره‌گر بود که تک‌سهم‌ها به‌ویژه در فرابورس برای بورس‌بازها حاکم بلامنازع بازار بودند.

با توجه به در پیش بودن روزهای پایانی سال معاملات درون گروهی و کد به کد شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها برای شناسایی سود و ارائه عملکرد یک ساله به نظر می‌رسد، بازار سهام پویایی چندانی از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حقوقی‌های حامی بازار در به جریان انداختن معاملات خرد شاهد نباشد. بازار این روزها با نگاهی به دورنمای اقتصاد ایران در سال ۹۸ و انتظارات تورمی خود به دنبال سهم‌های متأثر از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اختلاف ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز آزاد است.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 12 اسفند 97 بورس - معاملات متعادل اما کم حجم

حکم دادگاه انگلستان درباره پرونده دکل گمشده صادر شد

یک منبع آگاه از صدور حکم دکل فورچونا که در ایران به دکل گمشده معروف است در دادگاه‌ لندن خبر داد. سه متهم اصلی این پرونده شامل رضا مصطفوی طباطبایی، مراد شیرانی و علی طاهری مطلق مدیرعامل اسبق تاسیسات دریایی بر اساس حکم این دادگاه متضامنا به پرداخت ۸۷ میلیون دلار به شرکت تاسیسات دریایی محکوم شدند. با توجه به صدور حکم در در این دادگاه گفته می‌شود اموال این افراد در هیچ جای دنیا در امان نیست و وکلای شرکت هر جا اموالی از این افراد شناسایی کنند امکان ضبط آن را دارند.
با توجه به ضوابط حقوقی حاکم بر این داوری، امکان تجدید نظر در در رای دادگاه وجود ندارد. به دلیل ثبت معامله در دیگر کشورها، این پرونده علاوه بر دادگاه‌های داخلی در دادگاه تجاری لندن نیز پیگیری شده است. رضا مصطفوی طباطبایی یکی از متهمان اصلی پرونده چند سال پیش از ایران گریخته و در انگلستان ساکن شده است اما دو متهم دیگر در ایران حضور دارند.
وی امکان صدور رای علیه خود در دادگاه انگلستان را رد کرده و تاکید کرده بود حتی در صورت صدور، این رای امکان اجرایی شدن نخواهد داشت. با این وجود بر اساس رای دادگاه طباطبایی و بستگان درجه اول وی در انگلستان که محل اقامت آنهاست ممنوع المعامله خواهد بود و هرچه از سال ۲۰۱۳ به این سو خریداری کرده باشند در معرض ضبط شدن قرار خواهد داشت. روزنامه جوان در گزارشی اشاره کرده است که طباطبایی که در برایتون انگلستان ساکن است یک کارخانه مشروب‌سازی دایر کرده است.
یک مقام آگاه در وزارت نفت درباره فرآیند خرید این دکل اشاره شده بود: « قرار بود ۲۰ درصد از بهای ۸۷ میلیون دلاری این دکل حفاری به عنوان پیش پرداخت در اختیار شرکت خارجی قرار بگیرد و ۸۰ درصد باقی‌مانده نیز پس از تحویل دکل به این شرکت پرداخت شود. با این وجود طرف ایرانی برخلاف مفاد قرارداد کل بهای دکل را به تدریج پرداخت کرده است اما پس از گذشت یک سال از موعد تحویل دکل و پرداخت بهای آن، هیچ خبری از دکل نشده است.» (فارس)

ارزش بازار سهام ۹۰۰ هزار میلیاردی ایران

در سال جاری بازار سرمایه شرایط ویژه و متفاوت با سال های قبل را تجربه کرد. به طوریکه ارزش روز بازار سهام شرکت های حاضر در بورس ها به ۹۰۰ هزار میلیارد تومان رسید که رشد قابل توجهی دارد . همچنین حجم معاملات ۴ بورس ایران ( بورس ، فرابورس ، بورس کالا و انرژی) از ۲۴۵ هزار میلیارد تومان سال قبل به ۳۸۰ هزار میلیارد تومان تا بهمن افزایش یافته که رشد ۷۰ درصدی در حجم معاملات داشته است. همچنین از نظر تعداد انتشار اوراق ، تعداد نهادهای مالی فعال و صندوق های حاضر در بازار سرمایه شاهد رشد قابل توجهی هستیم.
(بورس پرس)

بانک توسعه نوین بریکس ۳ میلیارد اوراق قرضه به یوآن منتشر کرد

به نقل از راشاتودی، بانک توسعه نوین بریکس که اعتبارات برای پروژه های زیرساخت و توسعه پایدار در اقتصادهای نوظهور را تامین می‌کند، اوراق قرضه به یوآن منتشر کرده است. این اوراق در ۲ سر رسید ۳ ساله با سود ۲.۹ تا ۳.۵ درصد و سر رسید ۵ ساله با سود ۳.۲ تا ۳.۸ درصد منتشر شده است. این دومین باری است که بانک توسعه نوین بریکس اقدام به انتشار اوراق قرضه به یوآن می‌کند و پیش از این هم در سال ۲۰۱۶ میلادی ۳ میلیارد یوآن اوراق قرضه با سر رسید ۵ ساله منتشر کرده بود.
بانک بریکس اعلام کرد قصد دارد به انتشار محصولات مالی به ارزهای ملی در میان اعضای خود یعنی چین، روسیه، برزیل، هند و آفریقای جنوبی ادامه دهد. در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی بانک توسعه نوین بریکس با سه پروژه زیرساخت و توسعه پایدار در هند و روسیه با اعطای وام ۸۲۵ میلیون دلاری موافقت کرد. بانک بریکس در سال ۲۰۱۴ میلادی تاسیس و در سال ۲۰۱۵ میلادی بطور رسمی افتتاح شد. سرمایه این بانک در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است و تمام اعضای سازمان ملل می‌توانند به آن ملحق شوند. البته کشورهای عضو بریکس ۵۵ درصد قدرت رای دهی دارند. (ایبنا)

راز توسعه کره جنوبی در چیست؟

مقایسه روند توسعه اقتصادی ایران و کره جنوبی از جهات بسیاری آموزنده و سزاوار تأمل است، در واقع هر دو کشور ایران و کره جنوبی به‌طور همزمان، یعنی از ابتدای دهه ۶۰ میلادی، برنامه بلندپروازانه‌ای را در زمینه توسعه اقتصادی آغاز کردند و مشابهت‌های فراوانی با یکدیگر دارند.
از جمله این شباهت‌ها می‌توان به پیگیری روند مدرنیزاسیون و توسعه اقتصادی، دارا بودن رژیم‌های اقتدارگر، اقتصاد مبتنی بر کشاورزی، طرفداری از غرب و اتحاد با آمریکا، ضدکمونیست بودن هر دو کشور و رهبری توسعه توسط دولت، در دوران مورد بحث اشاره کرد، علاوه بر این شباهت‌ها، ایران دارای نقاط قوتی بود که کره جنوبی فاقد آنها بود و خود این نقاط قوت می‌‌بایست نیل به توسعه‌یافتگی را برای ایران بیش از کره جنوبی سهل الوصول می‌گرداند، از جمله این برتری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱) برخورداری از منابع نفتی و درآمد‌های بادآورده آن، ایران را در وضعیت ممتازی نسبت به کره جنوبی قرار می‌داد و به‌نظر می‌رسید که ایران در بدترین حالت ممکن بتواند پا به ‌پای همتای کره‌ای خود که از فقدان منابع زیرزمینی رنج می‌بُرد، پیش برود.

۲) ایران هیچ‌گاه به‌طور رسمی مستعمره نبوده است؛ اما کره ضمن تجربه نیمه استعماری در قرن نوزدهم، از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵، رسماً مستعمره ژاپن بوده و به‌گونه‌ای بی‌رحمانه استثمار می‌شد.

۳) جنگ جهانی دوم اگرچه خسارت‌های مالی و اجتماعی فراوانی به ایران رساند، آن را ویران نکرد. اما در اواخر جنگ جهانی دوم، کره به‌علت نزدیکی با ژاپن صدمات فراوانی دید به‌نحوی که سطح تولید این کشور در سال ۱۹۴۵ به کمتر از یک‌پنجم سال ۱۹۴۰ کاهش یافت. پس از آن نیز که کره در سال ۱۹۴۵ از سلطه ژاپن خارج شد، شمال کره به‌وسیله شوروی و جنوب آن به‌وسیله آمریکا اشغال شد. در سال ۱۹۴۸ میلادی و بعد از آنکه کره تقسیم گشته و کره جنوبی استقلال یافت؛ در جنگ دو کره نیز خرابی و صدمات زیادی به کره جنوبی وارد شد و در خلال این جنگ یک‌چهارم منابع و ثروت آن و یک میلیون از جمعیت آن از بین رفت.

علی ‌ر‌غم شباهت‌هایی که دو کشور ایران و کره جنوبی داشتند و با وجود نقاط قوت ایران نسبت به کره جنوبی، پیامدهای برنامه ‌ریزی اقتصادی در دو کشور یکسان نبود به‌نحوی که کره جنوبی با تمام ضعف‌ هایش توانسته بود گوی سبقت را از همتای خود برباید و به‌خلاف ایران در جایگاه کشوری صنعتی قرار گیرد.
عوامل متعددی را می‌توان در این زمینه دخیل دانست که به توسعه‌یافتگی کره جنوبی انجامید اما در ایران، در یکی از عرصه‌های سیاست گذاری و اجرا و یا هر دو مغفول ماند، از جمله­ این موارد می‌توان به افزایش بازدهی نیروی کار، توجه به صنایع کاربر در ابتدای مسیر توسعه، توجه به زیرساخت‌های توسعه، اهمیت دادن به آموزش و پرورش و تعلیم نیروی کار، توجه به رابطه­ صحیح بین دولت و بخش خصوصی، اصلاح سیستم پولی و مالی و اجرای سیاست‌های پولی و مالی متناسب با توسعه اشاره کرد.
اما اهتمام ویژه به استراتژی تشویق و توسعه صادرات را می‌توان مهم‌ترین اقدام کره جنوبی در زمینه توسعه آن کشور دانست. یکی از ملزومات این استراتژی آماده کردن صنایع برای رقابت در بازارهای خارجی و جهانی است.
مطابق این استراتژی، در ابتدا دولت‌ها اقدام به حمایت از صنایع نوزاد و نوپا با توجه به مزیت‌های نسبی تولید کرده و در ادامه این حمایت‌ها را به‌صورت تدریجی کاهش می‌دهند، در نتیجه، کالاهای تولیدشده توان و کیفیت لازم را برای حضور در بازارهای جهانی کسب می‌کنند. اما متأسفانه این سیاست در ایران پیاده سازی نمی شود یعنی قبل از اینکه صنایع نوپا از رشد کافی بهره مند شوند دغدغه پیوستن به بازار آزاد و تجارت جهانی را داریم در حالی که این نسخه را هیچ کشور توسعه یافته ای انجام نداده است.
مهم‌ترین نکته در این استراتژی، حمایت موقت از صنایع به‌منظور کسب آمادگی لازم در بازارهای جهانی است. حمایتی که در ایران در مورد بعضی از صنایع همچون صنعت خودرو به حمایت دائمی مبدّل شده است و این حمایت دائمی نه‌تنها این صنایع را برای حضور در بازارهای جهانی آماده نساخته، بلکه منجر به ناکارآمدی آن نیز گشته است. (تسنیم)

نظر بدهید